چگونه یک برند آنلاین در حوزه فشن بسازیم؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ --- کد خبر ۱۲۷۳

چگونه یک برند آنلاین در حوزه فشن بسازیم؟

من آزاده عسگری، طراح، استایلیست و مشاور حوزه مد و فشن معتقد هستم که این مقاله می‌تواند به کسب‌و‌‌کار خرده‌فروشان که خارج از این صنعت کار می‌کنند نیز کمک کند. 


مقدمه:
به نظر می‌آید صنایع خرده‌فروشی آنلاین فشن، بویژه در بخش لاکچری بسیار خوب عمل کرده‌اند. طی سال‌های گذشته شرکت‌های فشن مقادیر زیادی سرمایه در بخش آنلاین سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
ارزشیابی این شرکت‌ها در حال تورم به نظر می‌رسد، اما این کمپانی‌ها با کمک جریان درآمدی روش و ارزش افزوده به سرعت در حال رشد هستند. این گروه از کسب‌و‌کارها به دلیل ناتوانی خود در انطباق با تغییر رفتار مصرف متوقف می‌شوند. 
امروزه ما زمان بیشتری را با کامپیوتر و موبایل می‌گذرانیم و تاثیر این تغییر شکل در کشف محتوا بویژه در بخش فشن بسیار زیاد است.
حقیقت این است که آنچه امروزه به اشتراک می‌گذارید هویت برند شما را می‌سازد. اگر برند شما بتواند منبع ایده‌های جدید و الهام‌بخش سایرین باشد، مردم حتما از شما پیروی می‌کنند و از شما خرید خواهند کرد. اگر شما یک تجارت نوپا هستید بعد از خواندن این مقاله خواهید آموخت که چگونه منحصربه‌فرد شوید و به اندازه کافی به مشتریان خود یک تجربه خرید لوکس را ارائه کنید. 
شما خواهید آموخت چگونه از اینترنت بویژه شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک کانال بازاریابی و توزیع استفاده کنید.
در ابتدا بیایید درباره تفاوت اساسی بین کسب‌و‌کار فروش "فشن" و "لباس" صحبت کنیم.
کسب‌وکار فروش لباس بر اساس معادله ‌"عرضه و تقاضا" است. لباس‌های خوب و مقرون به صرفه  به راحتی از منزل و یا با استفاده از اینترنت خریداری می‌شوند. از سوی دیگر، کسب‌وکار فشن در تمایل به "به‌روز بودن" رونق می‌گیرد. این 2 نوع کسب‌وکار دارای مخاطبان مختلف هستند و به سبک‌های مختلفی از بازاریابی نیاز دارند. 
ارزش درک شده اساسا 2 عامل اصلی تمایز بین این 2 کسب‌وکار است. ارزش درک شده ارزشی است که یک محصول یا سرویس در ذهن مصرف‌کننده دارد. بیشتر مصرف‌کنندگان هزینه‌ای که بابت یک کالا پرداخت می‌کنند، بابت هزینه واقعی آن محصول نیست، بلکه بابت ارزش درک شده یا حسی است که از خرید آن محصول به دست می‌آورند. 
تحلیل شما برای ساخت یک کسب‌وکار الکترونیک موفق با ایجاد این حس در مشتری است که علاوه بر لذت بردن از آن محصول یا سرویس، تجربه خرید و این لذت را با دوستان و اقوام در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارد.
در صنعت خرده‌فروشی فشن، برندها زیرساخت‌های خود را بر اساس ارزش‌های مشتری در طول زمان و  بر اساس موارد زیر بنا می‌کنند: 
- ارزش درک شده
- تجربه خرید شخصی
- صداقت و واقعیت
- مدیریت عرصه
- درگیر کردن مشتریان (جمع‌آوری منابع)
به مبحث تولید محتوا بر می‌گردیم. در بیشتر خرده‌فروشان آنلاین حوزه فشن تولید محتوا به عنوان نقطه کانونی کسب‌وکار محسوب می‌شود. محتوای آنها توسط یک تیم تولید (که عمدتا در منزل فعالیت می‌کنند) در قالب داستان، توضیحات محصول، توصیه‌های مد، راهنمای سبک‌های پوشش و ... ایجاد شده است. در مقابل در کسب‌وکارهای "بوت استرپ" مانند NastuGel و PinupGirl Clothing این نقش را صاحبان کمپانی بازی می‌کنند. در این صورت با بزرگ شدن کمپانی تیم بزرگ‌تر و خلاق‌تر می‌شود. این تیم با هم کار می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که تمام فرآیند و تولید محتوا به صورت یکپارچه اجرا می‌شوند.
بوت استرپ‌ها تیم‌های جامعی هستند که در پلت‌فرم خود به هرکسی اجازه می‌دهند که طراحی، ساخت یا خرید سفارشی طرح اصلی لباس و یا لوازم جانبی آن را انجام دهد‌. 
در شرکت‌های خرده‌فروش پوشاک آنلاین مانند Gilt & Asos تیم تولید از چند بخش تشکیل شده است:
- عملیات عکاسی از محصول
- تهیه تجهیزات عکاسی و لوکیشن عکاسی
- ساخت ویدیو 
- انتخاب مدل زنده (Casting)
- ویرایش عکس
- کپی‌رایت
خروجی این روند همان چیزی است که در شبکه‌های اجتماعی توسط مخاطبان لایک می‌شود. 30 مورد شگفت‌انگیز که خرده‌فروشان مد باید انجام ‌دهند:

با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید
صحبت کردن در مورد فروشگاه‌های فیزیکی و نمایش محصولات یکی از اجزای مهم خرید است. صاحبان برند‌ها به شدت بر روی صفحه نمایش (فیزیکی یا آنلاین) سرمایه‌گذاری می‌کنند. از سوی دیگر، با ظهور تجارت الکترونیک اگر اشتراک‌‌گذاری هر چه بیشتر عکس و اطلاعات و تولید محتوا نداشته باشید نمی‌توانید در کسب‌وکار خود موفق باشید. مشتریان شما باید از دیدگاه شما به محصول شما نگاه کنند. عکس‌های خود را با اطلاعات بصری بیشتری به اشتراک بگذارید. مشتریان شما باید در مورد ارزش محصول شما متقاعد شوند. 
در اینجا برخی از زوایایی که هنگامی که محصول خود را به اشتراک می‌گذارید باید به مشتری‌های خود ارائه دهید، ذکر شده است:
- عکس‌های بسته از نقاط اتصال لباس (دکمه، سگک‌ها و ...)
- عکس نزدیکی که جنس پارچه را نشان دهد (نیازمند به لنز ماکرو)
- حالت پارچه (عکاسی در یک محیط روشن می‌تواند این حالت را به خوبی نشان دهد)
- عکس‌های نزدیکی از نوع دوخت‌ها و درز‌ها
- یک عکس زوم از هر گلدوزی یا نشانی که به لباس متصل است
- برچسب (tag) لباس
استفاده از فیلم (ویدئو‌های تبلیغاتی) به عنوان رسانه‌ای مهم در ارتباطات بصری در خرده‌فروشی است. فیلم‌ها یک ابزار عالی برای به تصرف در آوردن ذهن مشتریان هستند و به عبارت دیگر به شما کمک می‌کنند تا سهم بیشتری از ذهن مشتریان را از آن خود کنید که این بسیار مهم‌تر از سهم بازار است.


به بسته‌بندی محصول توجه کنید
برخی از خرده‌فروشان آنلاین بسته‌بندی جذاب خود را قبل از خرید به مشتری نشان می‌دهند که باعث افزایش "‌ارزش درک شده" محصول می‌شود. تلاش جهت نشان دادن بسته‌بندی جذاب برای لذت خرید در یک فروشگاه فیزیکی است و خرید را تضمین می‌کند. 
از نشان دادن طرح‌های برجسته کاغذی که محصول را در آن پیچیده‌اند تا جانمایی لوگو در جعبه و کیفیت ورق و باکس و یا حتی روبان زدن و آراستن نهایی بسته‌بندی در وبسایتتان دریغ نکنید.
با تمامی این اوصاف‌ برای یک برند فشن بسیار مهم است که وقتی مشتری جعبه تحویلی را باز می‌کند، اقلام و بسته‌بندی حداقل ۱۰ برابر بهتر از آنچه بر روی صفحه نمایش رایانه یا تلفن‌همراه در هنگام سفارش دیده است، باشد و این نیازمند تنظیم استاندارد‌های بالا برای محصول و همچنین بسته‌بندی محصول است.

از توصیف محصول برای شخصیت دادن به محصول استفاده کنید 
با پیشرفت تکنولوژی نمی‌توانند تمامی اطلاعات محصول خود را در صفحات مجازی به ثبت برسانند.

"ارزش درک شده" را افزایش دهید
افزایش تورم را‌  در "ارزش درک شده" محصول خود متاثر نکنید و به جای آن سعی کنید "ارزش درک شده" را افزایش دهید، چرا که باعث افزایش سفارش و افزایش وفاداری مشتریان می‌شود. باید بدانید در غیر این صورت سبب افزایش شکایات و مرجوعی اجناس خواهید شد.

از فروش در صفحه اصلی (home page) اجتناب کنید
خرده‌ فروشان برای برقراری ارتباط بین ویزیتورها و مشتریان از طریق صفحه اصلی استفاده می‌کنند.
در مقابل خرده‌فروشان آنلاین مدرن قسمت محصولات خود را در صفحه اصلی نشان نمی‌دهند، بلکه مشتریان را تشویق می‌کنند تا قبل از رفتن به صفحه محصول‌، لذت یک فروشگاه مجازی را تجربه کنند.

داستان خود را در صفحه "‌درباره ما" (about) بیان کنید 
افراد تیم شما در پشت صحنه فروش باید مهیج باشند و این هیجان و اشتیاق باید در وبسایت شما نشان داده شود. مشتریان می‌خواهند بدانند با چه کسی در ارتباط هستند و افرادی که در پشت این نام تجاری هستند چه کسانی هستند.

همیشه به‌روز باشید
آپلود عکس محصولات جدید این حس را به مشتری می‌دهد که از یک بازار زنده در حال خرید است و این نیازمند تولید محصول و محتوای جدید است. محصولات جدید را می‌توان با برچسب "محصول جدید" در وبسایت به نمایش گذاشت. 

مشتریان خود را بشناسید
اگر به دنبال ایجاد یک "ارزش مشتری" طولانی‌مدت هستید باید مشتریان خود را بشناسید. روش‌های جدیدی برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به مشتریان وجود دارد.

یک "look" کامل بفروشید

محصولات مرتبط را برای ترغیب مشتریان پیشنهاد دهید.
به عنوان مثال از مشتری بپرسید آیا می‌خواهد این کیف را با این کفش ست کند؟ به این فرایند ASOS می‌گویند. ASOS یعنی قرار دادن تکه‌های مختلف از محصولات متفاوت کنار هم و نمایش آنها در یک قاب. در این حالت هنگامی‌که کاربر به یک محصول نگاه می‌کند مجموعه کاملی از یک "look" را می‌بیند.

شرایط را برای یک خرید و انتخاب سایز مناسب فراهم کنید 

به دلیل ماهیت خرید آنلاین هیچ راهی برای مشتریان جهت اطمینان 100درصدی از خرید در مورد سایز و اندازه وجود ندارد، تنها راه این است که سعی کنید اطلاعات بیشتری از محصول را در اختیار کاربر قرار دهید.

از "کوکی" (cooky)‌ها برای تجربه خرید شخصی استفاده کنید

هدف کوکی‌ها این است که به کاربر اجازه می‌دهند تا نام کاربری و رمز عبور خود را در مرورگر ذخیره کند، به طوری که دیگر لازم نباشد آن را به خاطر بسپارد، همچنین امکان مشاهده سبد خرید نیز از اهداف کوکی‌ها است. خرده‌فروشان آنلاین از کوکی‌ها برای اندازه‌گیری و تجزیه و تحلیل رفتار مشتری استفاده می‌کنند. کوکی‌ها همچنین زبان وبسایت یا محل سکونت را به مشتری یادآور می‌شوند و باعث تجربه خرید آسان‌تر برای کاربر می‌شوند. این کوکی‌ها همچنین تعداد دفعاتی که مشتری هر چیزی را در وبسایت مشاهده می‌کند (برخی از تبلیغات یا هرگونه محتوای دیگر) محدود می‌کنند.

از مشتریانتان بخواهید که بخشی از جامعه شما باشند

در واقع کلمه عضویت در فروش آنلاین معنای خود را از دست داده است‌. زمانی که یک کاربر در فروشگاه ثبت‌نام می‌کند مزایایی که به کاربر داده می‌شود عمدتا مربوط به قابلیت استفاده از وبسایت است، (جزییات خرید، مدیریت تاریخچه سفارش و ...) 

بازسازی ایمیل شخصی

فروشگاه‌های خرده‌فروشی مد در حال استفاده از ایمیل‌ها نه تنها به عنوان یک کانال بازاریابی، بلکه به عنوان ابزاری برای ایجاد روابط با مشتریان خود هستند و از آن برای کمپین‌های تبلیغاتی، ارسال محتوای مورد نظر، توصیه‌های محصول و معاملات استفاده می‌کنند.

از فرمت "پاپ آپ" استفاده کنید

فرمت پاپ آپ یکی از ویژگی‌های مشترک در همه فروشگاه‌های مد برجسته است. این همان فرمتی است که وقتی وبسایت خود را باز کنند پاپ آپ ظاهر می‌شود و سایت در پس زمینه نمایش داده می‌شود. این یک راه عالی برای افزایش تعداد مشترکین خبرنامه یا کاربران ثبت شده فروشگاه شما است.

یک فرکانس ایده‌آل از ایمیل‌های خود متناسب با توانایی ارائه داشته باشید
مشتریان خود را با ارسال محتوای متفاوت بمباران ایمیل نکنید.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی