7 نکته طلایی برای صاحبان برندها
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ --- کد خبر ۱۲۷۴

7 نکته طلایی برای صاحبان برندها  
اهداف‌:
هر برندی برای جذب مشتریان و مخاطبان خود به آنها قول و تعهدی خاص  ارائه می‌دهد‌ که میزان جذابیت‌، واقعیت و اثربخشی این تعهدات‌، باعث وجه تمایز برند‌ها در ذهن مخاطبان خواهد شد‌. در حقیقت این استراتژی  از آن برند‌هایی می‌باشد که اهداف و انگیزه‌هایی از پیش تعیین شده و ثابتی  برای جذب سرمایه و مخاطب  دارند و با معرفی  تعهدات خود این اهداف را به سرمایه‌گذاران یا مخاطبان نشان خواهند داد‌. درست است که درآمدزایی، یکی از اصلی‌ترین اهداف هر برندی می‌باشد‌، اما در برندی چون IKEA هدف پیشی گرفتن از تصمیمات‌، تصورات و  اهداف مشتری می‌باشد و نه صرفا درآمد‌زایی. هدف اصلی و چشم‌انداز  IKEA فقط فروش مبلمان نبوده و نیست‌‌، بلکه ایجاد الگوریتم زندگی راحت و بهتر برای مشتریان خود می‌باشد و این همان نکته‌ای است که باعث قرار گرفتن IKEA در نقطه‌ای پر‌ارزش‌تر از نقطه فروش در ذهن مخاطب می‌شود‌. IKEA یک معیار جهت انتخاب مخاطب می‌باشد. 
تفکر بیشتر در هدف‌گذاری ضروری است‌، زیرا درست است که درآمدزایی یک اصل مهم است‌، اما آن چیزی نخواهد بود که شما را از سایر رقبا متمایز نماید‌!
  
از هویت‌سازی برند تا توسعه محصول‌: 
در هر گام از هویت‌سازی و توسعه محصول و خدمات‌، ثبات، شرط لازم و ضروری است و کلید ثبات در برند‌سازی‌، پرهیز از پرداختن به موضوعاتی است که مربوط به برند شما است‌.  تصور کنید به  صفحه فیس‌بوک شرکت و یا کسب‌و‌‌کار خود عکسی الصاق می‌نمایید‌‌، آیا این  تصویر با هویت شرکت شما همخوانی خواهد داشت؟ و یا هدف شما فقط تفکر و ایجاد تحرک در  ذهن مشتری بوده است‌؟ اگر می‌خواهید برند و کسب‌وکار شما در یک سطح و پلتفرم واحد قرار بگیرد‌، باید از یکپارچگی و مفهوم تمامی پیام‌های متنی و بصری که به مخاطب و مشتری انتقال داده می‌شود مطمئن باشید. برند کوکاکولا از اهرم ثبات در تمامی مراحل فروش خود برای نزدیک‌تر شدن به عواطف مشتریان استفاده می‌نماید‌ و در تمامی حساب‌های مجازی خود نیز بدون وقفه و با ثبات به صورت یکپارچه از الگوریتم‌های مربوط به هویت برند استفاده می‌نماید و این باعث می‌شود مشتریانی که پتانسیل بالایی داشته‌اند، اما برای مدتی از برند جدا شده‌اند با استفاده از تکنیک‌های خاص بصری مجددا به برند متمایل گردند‌. 
در تبلیغات تمامی برند‌های موفق ردی از راهنمای هویت برند وجود دارد که متشکل از‌ رنگ‌، الگوریتم‌ها و حتی تن صدا‌هایی می‌باشد که به واسطه آن صدا، مخاطبان و دایره هدف به برند متمایل خواهند شد‌.
تجربیات و احساسات‌‌: 
مشتریان اغلب اوقات عاقلانه تصمیم نمی‌گیرند و در تصمیمات خود تابع احساسات و عواطف هستند و بر اساس آن خرید می‌کنند. به عنوان مثال تصمیمات کسانی را که برای بازی Harley هزاران دلار صرف  می‌نمایند، در حالی که با مبالغی بسیار پایین‌تر می‌توانند دوچرخه رده بالایی را خریداری نمایند‌، چطور تشریح می‌نمایید‌؟ بدون شک در این انتخاب یک صدای قدرتمند از احساس مشتری وجود دارد که می‌گوید " Harley بخر‌"‌. لازم به ذکر است، در حاشیه انتخاب  برند  Harley اجتماعی از احساسات مشتری وجود دارد که او را برای خرید تحریک می‌نماید و این نقطه اوج برانگیختگی احساسات مشتری می‌باشد‌. حسی که مشتریان Harley دارند‌، حسی است که به واسطه ورود به اجتماع Harley هواداران را در گروهی بزرگ‌تر و فرهیخته‌تر از سایر مشتریان و مصرف‌کنند‌گان قرار می‌دهد. لازم به ذکر است، انسان‌ها نیازمند حس وابستگی به دیگران هستند و این یک نیاز روانی و درونی است‌. علاقه‌مندی‌، شیفتگی‌، نزدیکی‌، دلگرمی‌، صمیمیت و مشارکت همگی عواطفی هستند که در اثر این وابستگی ظهور می‌یابند، بنابراین باید به مشتریان خود عمقی‌تر و احساساتی‌تر وابسته شوید؛ حسی ورای نیاز به محصول و خدمات برند شما‌، حس شیفتگی‌. آیا به آنها اهمیت ویژه می‌دهید؟ آیا به آنها حس قسمتی از اعضای خانواده برند شما بودن را چشانیده‌اید‌؟ آیا زندگی را برای مشتریان خود آسان کرده‌اید‌؟ 
 
انعطاف‌‌: 
در دنیایی که با سرعتی بالا در حال تغییر و تحول است، فروشندگان کالا و خدمات باید منعطف باشند‌. در حال حاضر در زمانی واحد باید درست  اندیشید و درست عمل کرد‌ و این چطور ممکن خواهد بود‌؟
در زمانی که عامل ثبات برای برند شما ساختار و استاندارد واحدی را به وجود می‌آورد‌، عامل انعطاف می‌تواند علاقه‌مندی و حس رقابت را به منصه ظهور برساند.
همیشه در برند‌های صاحب‌نام ثباتی صحیح و ماندگار نمایان است‌، اما کافی نیست، بنابراین انسان‌ها و  برندها  برای پایداری و پویا نگه داشتن و جذب مخاطبان خود در حوزه فعالیتشان نیازمند عنصر مهمی چون انعطاف هستند. ‌برند Old Spice  یکی از بهترین‌های بازاریابی در صنعت بهداشتی  به شمار می‌رود‌، حس عاطفی ایجاد شده در این برند حسی است که مشتریان را به اندازه پدرشان قدیمی‌، اصیل و محافظه‌کار می‌کند‌، اما با استرتژی انعطاف‌پذیر خود گردشی متبحرانه نموده  ودر رده انتخابی تمامی گروه‌های سنی قرار گرفته و برای رسیدن به این گروه از مخاطبان همکاری خود را با Widen +Kennedy  آغاز کرده است‌.
حاصل این انعطاف، تبلیغات و بسته‌بندی جدید بود که باعث تغییرات کوچک و دست یافتن به بدنه‌ای از مشتریان جدید و جوان در کنار مشتریان قدیمی و مسن‌تر شد‌. مشتریان خود را بشناسید و تا می‌توانید فرصت‌های کوچک جذب مشتریان خود را در زمان‌های لازم‌ دریابید و برای ایجاد تغییرات کوچک در برند خود به دنبال شرکای تجاری جدید و ابتکارات کاربردی باشید‌. ببینید آیا نقاطی از محصول و برند شما بوده که تا به حال به آن اشاره نشده باشد و مشتری از آن غافل بوده است‌؟ فقط  عجله کنید، زیرا مشتریان از همین نقاط جذب سایر رقبا خواهند شد‌.
 
مشارکت و همکاری پرسنل‌: 
برای ایجاد انسجام و یکپارچگی برند باید یک حس ثبات و تداوم را در تمامی ارکان به وجود آورنده آن برند ایجاد کرد. در کنار داشتن ِکتابچه هویت برند‌، ایجاد یک برنامه مدون و پیوسته در دنیای دیجیتال و بهره‌مندی از تکنیک‌های ارتباطی درست و حقیقی با مخاطبان از دیگر کلید‌های ماندگار‌سازی برند در ذهن مخاطبان می‌باشد‌. اگر راه‌های ارتباطی برند شما شاد و مفرح و طنزگونه باشد، اما مخاطبان اصلی شما جدی و چهارچوب‌دار و عبوس و منطقی باشند‌، راه‌های ارتباطی و معرفی برند و خدمات شما بی نتیجه و کورکورانه خواهد بود‌. اگر با قسمت خدمات و پشتیبانی برند Zappos در ارتباط بوده باشید، قطعا لذت بهره‌مندی همزمان یک برند از هوش هیجانی پرسنل و مشتریان خودش را در خواهید یافت. Zappos  یک نمونه تمام عیار درباره هویت برند‌، تبلیغات‌، خدمات و سرویس‌های پیوسته و منسجم و حساب شده می‌باشد‌ که از احساسات و ادراک پرسنل و مشتریان خود در ارائه خدمات و سرویس‌های بهتر برای جذب بیشتر مخاطبان کمک می‌گیرد‌. 
وابستگی‌: 
اگر در میان دستاورد‌های برند شما‌، مشتریانی وجود دارند که به شما‌، برندتان و کسب‌و‌کارتان علاقه‌مند هستند‌، نسبت به آنها بی‌تفاوت نباشید و از آنها با جوایز و خاطراتی خوش قدردانی کنید؛ اینها همان مشتریانی هستند که در نوشته‌ها و خاطراتشان با دوستانشان برند شما را مرور می‌کنند و ذوق و شیفتگی از برند شما را در تمامی اجماعاتی که حضور دارند اعم از حقیقی و مجازی به اشتراک خواهند گذاشت‌. گاهی یک تشکر معجزه می‌کند؛ حس خاص بودن را در کلام به مخاطب خود القا کنید.
توجه به رقبا‌: 
برای رشد و بهبود استراتژی برند و کسب‌و‌کار خود و ایجاد ارزش افزوده برای برندتان، حرکت در مسیر رقابتی را یک ضرورت بدانید‌. اگر محصول و خدماتی مشابه رقبا عرضه می‌نمایید و بدنه مشتری و مخاطب یکسانی دارید‌، روش و قدم‌های رقبای خود را دنبال کنید و قدم به قدم با آنها همگام شوید‌. 
یک روش توسعه محبوبیت جالبی که Pizza Hot  با رصد کردن لحظه به لحظه رقیب سرسخت خودش انجام داد‌ زمانی بود که یک پیتزا‌پز سوالی را از طریق شبکه‌های اجتماعی پرسید‌، "‌‌با شما هستم Pizza Hot یا Pizza Dominos؟  Pizza Hot "در پاسخ به این سوال درنگ نکرد و در کسری از زمان و قبل از این‌که Pizza Dominos  بتواند پاسخی بدهد‌، با جوابی زیرکانه حاضر شد و این باعث شد Pizza Dominos شناخت بیشتری درباره سرعت عمل و پاسخ به رقبا در شبکه‌های مجازی پیدا کند و در موارد اینچنینی در پاسخ به رقبای خود سرعت عمل و درایت بیشتری داشته باشد‌. 
 
منابع‌: brand map 16-turkey 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی