برندهای برتر سال 2017 از نگاه «اینتربرند»
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ --- کد خبر ۱۲۷۶

برندهای برتر سال 2017 از نگاه «اینتربرند»
سهم اصلی در انحصار بزرگان
در هجدهمین سال و هجدهمین انتخاب 100 برند برتر سال از سوی «اینتربرند» اتفاق شگفت‌انگیزی رخ نداد و آنهایی که باید در رتبه‌های ابتدایی قرار می‌گرفتند به وظیفه خودشان عمل کردند.
در این شرایط، اپل، گوگل و مایکروسافت به عنوان 3 برند با ارزش در رتبه‌بندی بهترین برندهای جهانی در سال 2017شناخته شدند؛ عنوانی که با توجه به عملکردشان چندان دور از ذهن و غیرقابل پیش‌بینی نبود. معیارهای اینتربرند برای انتخاب برترین‌ها در 3 مولفه میزان استقبال مردم، فناوری و مارک‌ها خلاصه می‌شد.
با بررسی در این 3 مولفه، 3 برند به نام‌های نت‌فیلیکس (رتبه 78)، Salesforce.com (رتبه 84) و فراری (رتبه 88) به فهرست برند‌های برتر اضافه شدند.
ما در یکی از دوره‌های هیجان‌انگیز تغییر اجتماعی، تکنولوژیکی، صنعتی قرار داریم که هر جنبه‌ای از تجارت و زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. جیز فرامپون، مدیر اجرایی اینتربرند در این زمینه می‌گوید: «‌در دنیای برندها،  همیشه تغییر و رشد به عنوان مسائلی قابل بحث مطرح می‌شوند، به همین دلیل  کسب‌وکارها بیش از هر زمان دیگری به مارک و عرضه برند خودشان نیاز دارند. بهترین برند‌های جهانی برندهایی هستند که پلتفرم رشد را کاملا درک می‌کنند.


رشد برترین‌ها
ارزش برند اپل  با 3 درصد افزایش نسبت به سال گذشته 184 میلیون و 154  هزار میلیون دلار برآورد شد. ارزش نام تجاری گوگل بیش از 141 میلیون و 703 هزار میلیون دلار است و نسبت به سال 2016 به میزان 6 درصد رشد داشته است و مایکروسافت به عنوان یکی از 16 برندی که رشد 2 رقمی داشته، رتبه سوم برندهای برترسال 2017 را به دست آورد. پس از کوکاکولا که در رده چهارم قرار دارد، آمازون، سامسونگ، تویوتا و فیس‌بوک در رده‌های بعدی، برای اولین بار در بین 10 برند برتر سال جایی برای خوشان دست و پا کرده‌اند، در حالی که مرسدس بنز و آی‌بی‌ام از جمع 10 برند برتر خارج شده‌اند.
در بین 5 برندی که بیشترین رشد را داشته‌اند، فیس‌بوک با 48 درصد رشد برای دومین سال متوالی بیشترین رشد را در بین  تمام برندها تجربه کرد و آمازون (29 درصد)، ادوب (19 درصد)، آدیداس (17 درصد) و استارباکس با (16 درصد) در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
بیش از نیمی از برندهای برتر از  4 حیطه خودرو‌سازی (16)، تکنولوژی (15)، اقتصادی (12) و کالاهای مصرفی (9) هستند. خرده‌فروشی با 19 درصد رشد بیش از محصولات ورزشی با 10 تکنولوژی با 8 لجستیک با 6 و سرویس‌های اقتصادی با 7 درصد بیشترین میزان رشد را در بین حیطه‌های مختلف رقم زد. 100 برند برتر در مجموع یک میلیارد و 871 میلیون دلار ارزش دارند و نسبت به سال 2016‌، 2/4 درصد رشد سرمایه داشته‌اند.
بزرگان دور از 10 رتبه ابتدایی
در رده‌های بعد از دهم، حضور مک‌دونالد در مکان دوازدهم نشان‌دهنده بیشترین تلاش این برند خوشمزه برای ماندن در جمع بهترین‌ها است.41 میلیون و 533 هزار دلار مجموع ارزش این برند در سال 2017 بود؛ آنچه باعث عدم حضورش در جمع 10 برند برتر شد، اما در مجموع جایگاهی آبرومند را برایش رقم زد. حضور پیسی در رده بیست‌و‌دوم و هرمس در رده سی‌ودوم شاید در نگاه اول یک شکست تجاری برای این برندها محسوب شود، اما به هرحال حفظ عادت حضور در 100 رتبه ابتدایی، دستاوردی برای این 2 مارک پرمشتری محسوب می‌شود. لورئال در سال 2017 طرح‌های ویژه‌ای برای هر چه زیباتر شدن برند خود داشت، اما باز هم نتوانست رتبه قابل اعتنایی برای خودش دست و پا کند و در رده چهل‌و‌پنجم سال 2017 را به پایان می‌برد. برندهای ورزشی مطرح مانند آدیداس و نایک هم فروغ چندانی نداشتند؛ نایک در رده هجدهم اندکی اعاده حیثیت کرد، اما آدیداس در ادامه روند نزولی چند سال اخیر در رده نازل پنجاه‌و‌پنجم ایستاد. به نظر می‌رسد آدیداس برای تکرار روزهای درخشان نه ‌چندان دور باید فکری به حال خودش در رقابت با نایک کند تا در بین برندهای برتر هر سال جایی برای خود کسب کند.


منبع:INTERBRAND 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی