نقش رنگ در بازاریابی و برندسازی
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۶ --- کد خبر ۱۲۷۹

نقش رنگ در بازاریابی و برندسازی
جاذبه‌های بصری 
روانشناسی رنگ یکی از جالب‌ترین و بحث برانگیزترین‌ جنبه‌های بازاریابی است.
تحقیقات نشان می‌دهد به احتمال زیاد عناصری مانند ترجیح شخصی، تجربیات، تربیت، تفاوت‌های فرهنگی، زمینه و ... در انتخاب رنگ یا رنگ‌هایی خاص از سوی ما تاثیر می‌گذارد.

اهمیت رنگ در نام تجاری
تلاش‌های متعددی برای طبقه‌بندی واکنش مصرف‌کنندگان به رنگ‌های مختلف صورت گرفته، اما حقیقت این است که رنگ‌ها بیش از حد وابسته به تجربیات شخصی هستند و احساسات خاصی در اشخاص را به شکل متفاوتی متبلور می‌کنند. الگوهای پیام‌رسانی وسیع‌تری در ادراک رنگ وجود دارند، به عنوان مثال رنگ‌ها نقش بسیار مهمی در خرید و نام تجاری دارند. محققان بر این باورند که 90 درصد از قضاوت‌های ناخوشایندی که در مورد محصولات انجام شده، تنها بر اساس قضاوت در مورد رنگ آنها بوده است. در رابطه با نقش رنگ در نام تجاری، نتایج حاصل از مطالعاتی مانند اثر تعاملی رنگ نشان می‌دهد، رابطه تنگاتنگی بین جذابیت‌های رنگی محیط و میزان خرید وجود دارد. تحقیقات نشان داده رنگ‌ها در نوع عرضه و فروش برندها و نگاه موجود به آنها نقش زیادی دارند. در واقع مغز ما نسبت به برند‌هایی که قبلا نام آنها را پردازش کرده، واکنش مثبت‌تری نشان می‌دهد و به همین دلیل نام‌هایی مانند آدیداس و نایک چون در مغزمان جای ویژه‌ای دارند، رنگ‌هایشان برایمان جذاب‌تر هستند و به همان نسبت رغبت ما به خریدشان بیشتر می‌شود. پیشنهاد شده برند‍‌های جدید برای جذب مشتری از رنگ آبی استفاده کنند، زیرا این رنگ به شدت متقاعد‌کننده است و برای بیشتر مشتریان جذاب به نظر می‌رسد. برخی رنگ‌ها به طور کلی با ویژگی‌های خاص هماهنگ می‌شوند. در گذشته بیشتر اوقات برندهای حافظ محیط زیست از رنگ سبز استفاده می‌کردند، اما حالا برندهای مرتبط با امور نه ‌چندان آرامش‌بخشی مانند آتشنشانی هم از این رنگ بهره می‌برند.
رنگ قهوه‌ای عناصر لازم برای ایجاد حس تشکر و ترغیب به حضور در مکانی خاص را دارد، به همین دلیل اکثر برندها برای جذب نیرو یا مشتری از رنگ قهوه‎‌ای بهره می‌برند. سازمان‌های خیریه هم استفاده از این رنگ را در زمره یکی اهداف تجاری خودشان قرار داده‌اند. 
البته باید توجه داشت یک رنگ با ترکیب شدن با رنگی دیگر معنا و مفهومی متفاوت از شاخصه اصلی خودش ارائه می‌کند. به عنوان مثال وقتی رنگ قهوه‌ای با سبز ترکیب شود، علامت اولیه‌ای به نام «ماجراجویی» را به اذهان متبادر می‌کند و این موضوع درباره تمامی رنگ‌ها صادق است.

تنظیمات رنگ بر حسب جنسیت
موضوع مهم دیگر در رابطه با روانشناسی رنگ‌ها و اصول استفاده از آنها در نظر گرفتن جنسیت افراد است، به این معنا که برندهایی با میزان استقبال بیشتر از سوی بانوان غالبا با رنگ‌های مورد علاقه این جنس مانند صورتی در چشم عموم قرار می‌گیرند و برندهای مردانه‌تر بیشتر از طیف رنگی آبی بهره می‌برند.
محیط زیست نقش مهمی در تعریف مناسب رنگ برای جنس دارد که به نوبه خود می‌تواند روی انتخاب‌های فردی تاثیر بگذارد. انتخاب رنگ و مسائل مرتبط به آن این روزها چنان کاربردی شده که حتی در طراحی مجلات و بروشورهای تبلیغاتی برندها هم نکات لازم در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرد. رنگ بنفش در صدر فهرست رنگ‌های مورد علاقه خانم‌ها است. در رابطه با درک رنگ، مردان رنگ‌های تند را ترجیح می دهند، در صورتی که زنان رنگ‌های ملایم‌تری را دوست دارند. بهتر است برای طراحی لوگوی خود این اطلاعات را در ذهن داشته باشید، چرا که در جذب مصرف‌کنندگان تاثیر بسزایی دارد. به خاطر داشته باشید انتخاب رنگ هم به اندازه‌ انتخاب نام برند، اهمیت ویژه‌ای در جلب توجه مصرف‌کننده دارد؛ ثابت شده هرچه نام و رنگ‌ها غیرمعمول‌تر و منحصربه‌فردتر باشد، رغبت خرید را در مصرف‌کننده بیشتر می‌کند، به عنوان مثال پاستیل‌هایی با نام «رازماتا» فروش بیشتری از پاستیل‌هایی با نام «زرد لیمویی» دارند و این موضوع درباره محصولات غیرغذایی هم صدق می‌کند.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی