مراکزخرید، جاذبه‌های لذت‌بخش ارس
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ --- کد خبر ۱۲۸۱

مراکزخرید، جاذبه‌های لذت‌بخش ارس

اگرچه بیشتر مناطق آزاد ایران بر اساس اهداف صنعتی و اقتصادی ایجاد شده‌اند، اما بعد گردشگری و تجارت نیز به عنوان بخش اعظمی از هدف‌های توسعه‌ای این مناطق در نظر گرفته شده است. در مورد منطقه آزاد ارس نیز عنوان تجاری قبل از عنوان صنعتی آمده‌ و بخش تجارت به نوعی پررنگ‌تر شده است. یکی از دلایل پررنگ شدن تجارت در ارس را باید در اهمیت دادن به ساخت بازار و مجتمع‌های تجاری مدرن در سال‌های اخیر، دنبال کرد. هم‌اکنون سال‌های متمادی است که ارس میزبان گردشگرانی است که با هدف خرید راهی این منطقه می‌شوند و بازارگردی بیشترین وقت از زمان حضور گردشگران در ارس را به خود اختصاص می‌دهد.

ارس، از بازارچه مرزی تا مجتمع‌های بی‌شمار تجاری

منطقه آزاد ارس و بخصوص شهر مرزی جلفا از دهه‌های گذشته با ایجاد اولین بازارچه مرزی، به عنوان یک مرکزخرید جدید در آذربایجان شرقی شناخته شد. اولین بازار با عنوان «روس بازاری» (‌بازار روس‌) بازارچه مرزی کوچکی بود که در آن بیشتر اجناس روسی عرضه می‌شد. استقبال مردم باعث شد در ادامه بازار مرزی آراز که به مراتب بزرگ‌تر بود، ساخته شود. این بازار نیز به شکل بازارهای قدیمی ساخته شد و اثری از مجتمع‌های تجاری مدرن در آن دیده نمی‌شد. با تکمیل زیرساخت‌ها و تثبیت منطقه آزاد ارس در جلفا، اولین جرقه‌های ساخت پاساژها زده شد تا در ادامه نیز شاهد ساخته شدن مجتمع‌های تجاری مدرن‌تری در جلفا باشیم.
هم اکنون ده‌ها مجتمع تجاری در جلفا فعالیت می‌کنند؛ مجتمع‌های بزرگ و کوچکی که برخی از آنها رونق بیشتری دارند و برخی هنوز نتوانسته‌اند رونق لازم را در خود ایجاد کنند. مجتمع‌ها در کنار بازارهای قدیمی جلفا میزبان گردشگرانی هستند که از صبح تا شب برای لذت خرید در جلفا حضور می‌یابند.
با وجود این‌که هنوز هم افزایش تعداد مجتمع‌های تجاری در منطقه آزاد ارس موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و خبرهایی از خلع ید برخی از صاحبان مجتمع‌های تجاری که با دریافت مجوز اقدام به ساخت نکرده‌اند، به گوش می‌رسد، اما در بخش‌های مختلف منطقه آزاد ارس شاهد ساخت مجتمع‌های تجاری جدیدی هستیم؛ مجتمع‌هایی که سال به سال بر تعداد آنها اضافه می‌شود و هرکدام مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

نیاز به زیرساخت‌ها و اصلاح قوانین

مجتمع‌های تجاری ارس با وجود گذشت سال‌ها از تاسیس اولین مجتمع تجاری در جلفا، هنوز هم از برخی از مشکلات رنج می‌برند. در گفت‌وگو با صاحبان مغازه‌های این مجتمع‌ها و اصناف منطقه آزاد ارس مشخص شد بیشتر فعالان این حوزه‌، خواستار اصلاح قوانینی هستند که به نظر آنها دست و پاگیر شده‌اند. به عنوان مثال بیشتر اصناف در این زمینه از برخی از قوانینی سخن به میان می‌آورند که تنها در منطقه آزاد ارس اعمال می‌شود؛ محدودیت حجمی واردات کالا برای اصناف و محدودیت ورود کالاهایی چون نوشیدنی‌ها در منطقه آزاد ارس‌، باعث شده است که این نوع محصولات از طریق مناطق آزاد همجوار تهیه شده و قیمت عرضه بالاتر برود. در نقطه مقابل گردشگران نیز یکی از اصلی‌ترین دلایل حضور خود در ارس را خرید اجناس خارجی و داخلی با قیمتی پایین‌تر از شهرهای دیگر عنوان می‌کنند و با وضعیت ایجاد شده، از قیمت‌ها و نوع عرضه کالاها رضایت ندارند.
در زمینه زیرساخت‌ها نیز اگر چه بر اساس آمار، در 4 سال اخیر بخش اعظمی از مشکلات مرتفع شده است، اما مدیران مجتمع‌های تجاری هنوز هم راضی به نظر نمی‌رسند. به عنوان مثال مدیر روابط عمومی مجتمع‌تجاری ستارخان ارس با تاکید بر این موضوع، می‌گوید: ساخت مجتمع‌های جدید تجاری در منطقه آزاد ارس نمی‌تواند مشکل‌ساز شود، اما برای رونق این مجتمع‌ها باید شرایط بهتری از نظر هتل‌ها، امکانات گردشگری، فضای سبز و سایر زیرساخت‌های گردشگری ایجاد شود.
علی‌اکبر جعفری تاکید می‌کند: با وجود این‌که در سال‌های اخیر شاهد توسعه کمی و کیفی زیرساخت‌ها بوده‌ایم، اما هنوز هم بسیاری از مشکلات پابرجا است، به عنوان مثال سرویس‌های بهداشتی ایجاد شده در منطقه آزاد ارس جوابگوی خیل عظیم گردشگران در روزهای تعطیل نیست و نبود سیستم دفع فاضلاب نیز مجتمع‌های تجاری را آزار می‌دهد.
وی در مورد دیگر مشکلات اصناف مستقر در مجتمع‌های تجاری، خاطرنشان می‌کند: معمولا صاحبان واحدهای تجاری در مجتمع ستارخان و سایر بازارهای منطقه آزاد ارس 4 بار در ماه به واردات اجناس خارجی می‌پردازند، اما با محدودیت‌های ایجاد شده نمی‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را به صورت یکجا وارد کرده و مجبور به تحمل هزینه‌های گزاف می‌شوند.
جعفری ادامه می‌دهد: شاید بهتر باشد در زمینه مجتمع‌های تجاری نیمه‌کاره و یا به بهره‌برداری رسیده، کمک بیشتری کنیم تا هر چه سریع‌تر تجهیز شده و به رونق برسند و در ادامه مجوزهای جدید برای ساخت مجتمع‌های تجاری بیشتر، صادر شود.
وی در پایان می‌گوید: در سازمان منطقه آزاد ارس و مدیران این سازمان، قدرت و اهتمام لازم وجود دارد که مشکلات مجتمع‌های تجاری را به سرعت مرتفع کرده و راه را برای شکوفایی هر چه بیشتر مجتمع‌تجاری ارس هموار کنند.
مشکلات پیش روی رونق مجتمع‌های تجاری در ارس
یکی از کارشناسان حوزه ساخت و مدیریت مجتمع‌های تجاری در جلفا نیز در مورد مشکلات پیش روی توسعه و رونق مجتمع‌های تجاری در منطقه آزاد ارس، عنوان می‌کند: واقعیت این است که مجتمع‌های تجاری ارس در ظاهر عالی به نظر می‌رسند، اما متاسفانه قریب به 99 درصد آنها بدون رعایت استانداردهای بین‌المللی ساخته شده‌اند.
وحید میرزایی عنوان می‌کند: نمی‌توان کتمان کرد که منطقه آزاد ارس پتانسیل بالایی دارد که متاسفانه دیده نشده است. می‌توان با فراهم کردن شرایط مناسب برای مسافران، محیطی را به وجود آورد که ضمن سیاحت به‌یاد‌ماندنی و شاد، خرید خوبی هم داشته باشند.
وی می‌افزاید: برای تحقق این موضوع ابتدا باید مشکلات مربوط به زیرساخت‌ها و حمل‌‌ونقل منطقه آزاد ارس رفع شود، زیرا با رفع این مشکلات مطمئنا میزان بازدید از این منطقه بیشتر از حال حاضر خواهد شد. در بحث ساخت مراکزتجاری نیز  باید ضمن رعایت حداقل استانداردها، برای این‌که خانواده‌ها یک روز خود را در مجتمع‌تجاری سپری کنند، زیرساخت‌های لازم در نظر گرفته شود.
میرزایی در مورد تعداد بالای مجتمع‌های تجاری در منطقه آزاد ارس، تاکید می‌کند: فکر می‌کنم ظرفیت ساخت 1500 واحد تجاری با‌کیفیت و استاندارد برای ارس وجود دارد که متاسفانه هم اکنون برای بیش از این ظرفیت مجوز صادر شده است. تا آنجایی که من اطلاع دارم در منطقه آزاد ارس برای 60 مجتمع‌تجاری مجوز صادر شده است که هر کدام از آنها حداقل دارای 100 واحد تجاری خواهند بود.
وی در پایان می‌گوید: من به آینده منطقه آزاد ارس بسیار خوش‌بین هستم. این منطقه پتانسیل بالایی در زمینه‌های مختلف دارد که با اصلاح زیرساخت‌ها، مدیریت مناسب و استفاده از تجربه افراد متخصص این پتانسیل شکوفا خواهد شد.

فصلی بودن گردشگری در ارس

یکی دیگر از مشکلات مجتمع‌های تجاری ارس را باید در فصلی بودن گردشگری در این منطقه آزاد دانست. برخلاف منطقه آزاد کیش که تقریبا در تمام فصول سال رونق کافی را در آن شاهد هستیم، در منطقه آزاد ارس به دلیل آب و هوای خاص منطقه آذربایجان تنها در 6 ماه ابتدایی سال شاهد رونق هستیم و رونق اصلی این ماه‌ها نیز بیشتر به روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها برمی‌گردد و بیشتر اصناف ارس در این روزها به فروش اصلی خود دست می‌زنند. منطقه آزاد ارس فاقد فرودگاه است و این مشکل اساسی باعث می‌شود بیشتر گردشگران این منطقه را گردشگرانی تشکیل دهند که از طریق زمینی یا در برخی از موارد ریلی خود را به ارس می‌رسانند. نزدیکی مرکز استان به شهر جلفا نیز باعث می‌شود بیشتر سفرها به ارس یک روزه باشد و همین موضوع نیز باعث کاهش رونق خرید و گردشگری در ارس می‌شود. این در حالی است که کمبود هتل و مراکز اقامتی در ارس و گرانی این مراکز نیز باعث می‌شود رغبت به اقامت در ارس کاهش یابد.

امید به آینده
در پایان لازم به ذکر است امید به آینده خوش و موفق است که فعالان اقتصادی و کسب‌و‌کار و اهالی منطقه و حتی گردشگران را به ادامه فعالیت در این منطقه تشویق می‌کند و امید آن می‌رود که شاهد افزایش رونق در آینده نه چندان دور باشیم‌.

تهیه و تنظیم‌: موسسه کارما‌، نماینده انحصاری تجارت طلایی در شمال‌غرب کشور

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی