به بهانه ساخت کتانی با جنس گرافن
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۱۵ --- کد خبر ۱۲۹۶

به بهانه ساخت کتانی با جنس گرافن


تحول در تولید 
نسل جدیدی از مواد اولیه برای تولیدات در برندهای مختلف در حال آزمایش و اجرا است که می‌تواند ماجرای تولید را دستخوش تغییر کند.
 جدیدترین اتفاق در زمینه تولید با مواد غیرمتعارف در انگلیس رخ داد؛ جایی که محققان دانشگاهی در شهر منچستر کتانی با کفی از جنس گرافن ساخته‌اند که 50 درصد قدرتمندتر و 50 درصد انعطاف‌پذیرتر از نمونه‌های معمولی است و با قیمت 200 دلار در سال 2018 به بازار می‌آید. محققان ادعا کرده‌اند عمر جنس ساخته شده 50 درصد بیش از عمر کفش‌هایی با زیره پلاستیکی است. محققان ادعا می‌کنند ورزشکاران رشته دوومیدانی می‌توانند 300 مایل یا حداقل 2 تا 3 ماه مداوم با این کتانی‌ها بدوند. گرافن بسیار انعطاف‌پذیر است و می‌توان بدون هیچ‌گونه آسیبی آن را به اشکال مختلف درآورد.

 

چگونگی تولید

در تولید این کتانی خاص از مواد بازیافتی استفاده شده است؛ موادی که تا حدود یک دهه پیش غیرقابل مصرف ارزیابی می‌شدند، اما همزمان با به وجود آمدن جنبش مواد بازیافتی، دنیا متوجه اهمیت استفاده از این مواد در تولیدات بهینه و ارزان‌تر شد. در تولید این کتانی مواد بازیافت شده از اقیانوس‌ها نقش کلیدی دارند و به شکل باورنکردنی بخشی از ساق کتانی از خزه‌های دریایی و صدف‌ها تشکیل شده است.

ماجرای گرافن

گرافن یک لایه از چیدمان اتم‌های کربن در یک صفحه یا به عبارتی در 2 بعد است که ضخامتی برابر با قطر اتم کربن دارد و به همین دلیل دارای ضخامت نانومتری است و با وجود تراکم اتمی بالا، نور را به راحتی از خود عبور داده و شفافیت بسیار مناسبی از خود بروز می‌دهد.
از دیگر ویژگی‌های به شدت مورد توجه گرافن، خاصیت رسانندگی حرارتی و الکتریکی است. به عبارت دیگر،‌ هادی خیلی مناسبی برای گرما و الکتریسیته است و به همین سبب می‌تواند جایگزین مناسبی برای فلز مس در صنعت رسانه‌های الکتریکی و حرارتی باشد. دلیل این رسانندگی به پیوند بین اتم‌های کربن در ساختار گرافن برمی‌گردد؛ از آنجا که هر اتم کربن در این ساختار با 3 اتم کربن دیگر پیوند می‌دهد یکی از الکترون‌های آزاد آن باقی می‌ماند که پیوندی برقرار نمی‌کند و اصطلاحا به آن بازوی آزاد اتم کربن گفته می‌شود. علت رسانندگی بالای گرافن که می‌تواند تا 100 برابر بیشتر از سیلیکون باشد، تعدد همین بازوهای آزاد و در واقع مجموعه‌ای از الکترون‌های آزاد موجود است.

تکنولوژی جدید 

در ساخت این کتانی از تکنولوژی به نام «درای‌فیت» استفاده می‌شود. درای‌فیت به راحتی تعریق را از پا به بیرون منتقل می‌کند و جریان هوای مناسب باعث تبخیر سریع رطوبت حاصل از تعریق می‌شود. درای فیت به ورزشکاران کمک می‌کند با خنک‌تر شدن در بهترین وضعیت عملکرد قرار بگیرند. حفره‌های لیزری و شبکه‌های توری ایجاد شده روی این کتانی در نقاط کلیدی بدن تعبیه شده‌اند تا با تسریع جابه‌جایی هوا در لباس، فرایند خنک‌تر شدن بدن بازیکن را اجرا کنند. به کمک این فناوری افراد می‌توانند دمای بدن خودشان را در کنترل داشته باشند. این کتانی از پارچه 2 گره متشکل از نخ و پلی‌استر بازیافتی تولید شده و به همان انداره که در خنک کردن بدن موثر عمل می‌کند در لطافت پاها هم تاثیر بسزایی دارد. خروجی کار تنها به نفع ورزشکاران نیست؛ به کمک سنسور درون کتانی، اشعه ساطع شده در طول روز تعدیل می‌شود و خطر آلوده شدن به مواد مضر اشعه آفتاب را تا حد زیادی از بین می‌برد. با این میزان فناوری به نظر می‌رسد گرافن و البته مواد بازیافتی نقش مهمی در تولیدات ورزشی و غیرورزشی آینده دنیای برندها داشته باشند.

جنبش جدید

از حدود یک دهه گذشته جنبش عدم استفاده از پلاستیک به عنوان یکی از عناصری که بسیار دیر در طبیعت تجزیه می‌شود، به راه افتاد و نایک به عنوان یکی از اولین برندهای فعال در این کمپین شناخته شد. طبق آمار موجود سازمان برندهای جهانی، نایک تا پیش از شروع هزاره جدید در زمره 10 برند برتر دارای بیشترین استفاده از پلاستیک و ساک دستی برای عرضه محصولاتش بود، اما تغییر رویه و همگام شدن با محیط زیست باعث شد این برند آمریکایی در سال 2016 به عنوان یکی از پاسداران محیط زیست در عرصه خودش مورد تجلیل قرار بگیرد.
منبع: دیلی تلگراف

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی