رویای تحقق‌یافته انطباق فضای مجازی و زندگی حقیقی
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ --- کد خبر ۱۲۹۷

رویای تحقق‌یافته انطباق فضای مجازی و زندگی حقیقی


برای خیلی از ما کار در فضای مجازی ما به ازای بیرونی ندارد. به عبارت بهتر، بنا بر یک تصور قدیمی، قواعد کار در فضای مجازی با سیستم موجود در دفاتر و قواعد حضور فیزیکی همخوانی ندارد.
 در این شرایط برندهایی مانند آمازون چندین سال پس از به شهرت رسیدن در حال ارائه سیستمی برای تطابق کار فیزیکی با انواع بیزینس‌های مجازی هستند. دان کینگزبورو، یکی از مدیران اجرایی ارشد شرکت‌های وست‌فیلد و وان‌مارکت با ارائه اپلیکیشنی برگرفته از برنامه‌های اولیه گوگل‌مپ، طرحی ایجاد کرده که بر مبنای آن شما در منزل و پای گوشی با واقعیتی مجازی به نام حضور در یک فروشگاه یا مکان مواجه می‌شوید. به این نحو که به راحتی با ابراز واقعیت مجازی در فروشگاه مورد علاقه خودتان قدم می‌زنید، کالا انتخاب می‌کنید و خرید مورد نظر را انجام می‌دهید.

ابزار آمازون 

آمازون با توسعه ابزاری به نام «سامرین» قصد دارد بهبودی در قابلیت واقعیت مجازی خود ایجاد کند؛ نرم‌افزاری که تجربه جدید و راحتی از کار با مدل‌های سه‌بعدی را در طیف گسترده‌ای از پلت‌فرم‌ها میسر می‌سازد. این ابزار که مبتنی بر مرورگر است به ‌صورت پیش‌نمایش در دسترس قرار گرفت. سامرین این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد که مدل‌های سه‌بعدی خود را یک جا در«مدیریت داده‌ها» قرار دهند تا در اپلیکیشن‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مورد استفاده قرار بگیرند. این«مدیریت داده‌ها» متشکل از یک کتابخانه شی‌گرا است و مدل‌های مختلفی را در خود نگه می‌دارد، همچنین از فایل‌های FBX و OBJ پشتیبانی می‌کند. 

جادوی سامرین 

سامرین علاوه بر تمامی امکانات مورد اشاره، دسترسی به مجموعه‌ای از «میزبان‌ها» را برای توسعه‌دهندگان میسر می‌سازد. میزبان‌ها مجموعه‌ای از شخصیت‌های سه‌بعدی هستند که می‌توانند برقراری ارتباط با کاربران را شخصی‌سازی کنند. این میزبان‌ها با «آمازون پولی» و «لکس» ادغام شده‌اند تا قابلیت‌های زبان طبیعی مشابه با دستیار مجازی الکسا را امکان‌پذیر کنند.
سامرین به گونه‌ای طراحی شده که هم مورد استفاده توسعه‌دهندگان کم‌تجربه قرار گیرد و هم قدرت کافی برای ایجاد محتوای جذاب داشته باشد. از آنجا که اکثر توسعه‌دهندگان به دنبال پشتیبانی از قابلیت‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هستند و همچنین پلت‌فرم‌ها را متناسب با دستگاه‌ها گسترش می‌دهند، سامرین می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای توسعه اپلیکیشن‌های آینده باشد. این برنامه با ارائه قابلیت AWS قصد دارد سازندگان بازی‌های مختلف کامپیوتری را جذب پلت‌فرم خود کند. آمازون در حال حاضر موتور بازی موسوم به «لامبریارد» را ساخته که بستری برای تعامل افراد فراهم می‌کند. این ابزار، قابل نصب و راه‌اندازی روی سخت‌افزارهایی همچون اچ‌تی‌سی وایو، آکیولس ریفت و آیفون است. بنا بر اظهارات کینگزبورو، سامرین از ساخت صحنه‌های واقعیت افزوده برای دستگاه‌های اندرویدی که در آینده‌ای نزدیک با ARCore سازگار هستند، پشتیبانی خواهد کرد.

راه آینده

سامرین در آینده امکان وارد کردن اطلاعات از پروژه‌های موسوم به «یونیتی» را میسر می‌سازد. این موتور در میان توسعه‌دهندگان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و از طرفی ایجاد پل ارتباطی میان یونیتی و سامرین می‌تواند در جذب توسعه‌دهندگان بسیار مفید واقع شود.

استقبال عمومی 

 هرچند غیر از مناطقی از آمریکا، سامرین هنوز به شکل عملی مورد استفاده کاربران قرار نگرفته، اما چه این ابزار و چه سایر ابزارهای واقعیت مجازی در زمینه خرید و مراکزخرید مورد استقبال عموم استفاده‌کننده‌ها قرار گرفته‌اند. در واقع آمازون با توسعه کار خودش در حال تحقق رویای انطباق فضای مجازی با دنیای حقیقی است؛ کاری که بسیاری از برندها در طول سال‌ها برایش تلاش کردند و تعداد زیادی از آنها به جایی نرسیدند. دان کینگزبورو  با اعلام این‌که همکاری با آمازون برای افزودن بر شاخ و برگ واقعیت مجازی ادامه خواهد داشت، حرف آخر را در این زمینه زد: « از آنجایی که گزارش‌ها از سراسر آمریکا در مورد استفاده مردم از واقعیت مجازی مثبت بوده، ما قصد توسعه کار خلاقانه خودمان را داریم و برای این راه برنامه‌ریزی لازم را هم انجام داده‌ایم. هرچه بیشتر موفق به انطباق فضای مجازی با زندگی حقیقی شویم، بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیریم.»
 با افق مورد نظر دست‌اندرکاران این طرح جالب، دیگر دسته‌بندی کردن افراد به2 بخش «حاضر در شبکه‌های مجازی» و «موجود در اجتماع» چندان مشروعیت نخواهد داشت!

منبع: psfk.com

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی