وزن آهنگین اقتصاد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۲ --- کد خبر ۱۳۰۴

چگونه موزیک به مراکزخرید و مال‌ها اعتبار می‌بخشد
وزن آهنگین اقتصاد 


در عصری که اهمیت موزیک و اصوات موزون بر اندام انسان‌ها و درمان بیماری‌ها ثابت شده، مراکزخرید هم از تاثیرات یکی از جادوهای بزرگ قرن دور نمانده‌اند.
این روزها از کنار هر مرکزخرید بزرگ و کوچکی که رد می‌شوید، اصوات موزونی در قالب موزیک می‌شنوید و قطعا گوش‌هایتان به این صداها حساس می‌شود. در واقع اگر به خاطر صداها نگاهتان به سمت فروشگاه یا یک مرکزخرید برگردد، موزیک کار اصلی خودش در جلب مشتری برای خرده‌فروشی‌ها را انجام داده است! 

 آمار جالب 

تحقیقات جالب یک شرکت آمریکایی ثابت کرده است، در سال 2017 آن دسته از مراکزخرید و فروشگاه‌هایی که دوسوم زمان کاری خودشان در طول روز را با موسیقی سپری کردند، 68 درصد فروش‌ و 54 درصد بازدید بیشتر را نسبت به همتایان بی‌علاقه به موزیکشان تجربه کردند. البته نوع موزیک هم در بازدید مشتری تاثیر دارد؛ موزیک هیجان‌انگیز در ساعات اوج خرید و ریتم ملایم در ساعات پایانی فعالیت، یک حربه مناسب برای جلب‌نظر مشتریان است. تجربه نشان داده است پیروی از این قاعده، فروش بیشتر را به ارمغان می‌آورد. به طور کلی توجه به علایق مرتبط با روح و روان و احساس خریداران در درازمدت توجه و احترام بیشتری را برای کارفرمایان به ارمغان می‌آورد.

 تاثیر موزیک فولکلور 

در مناطق و کشورهایی که توریستی‌تر هستند، مراکزخرید با موزیک‌های فولکلور آراسته می‌شوند، به عنوان مثال اگر مرکزخریدی در ارمنستان در محله سکونت هندی‌های مهاجر واقع شده باشد، به خاطر ورود بیشتر هندی‌ها به مرکزخرید، بیشتر فروشگاه‌ها از آهنگ‌های خاص این کشور استفاده می‌کنند؛ آنچه برای هر یک از بازدیدکنندگان تداعی وطنشان است و به همین دلیل به میزان قابل توجهی بر تعداد مشتریان و خریداران مراکزخرید افزوده می‌شود. در حال حاضر بیش از 80 درصد مراکزخرید اروپایی و آمریکای‌ جنوبی پس از ساخت چند شعبه در محله‌های مخصوص ساکنان یک شهر خاص، توجه زیادی به موسیقی فولکلور نشان داده و از این راه درآمد بیشتری هم کسب کرده‌اند. به طور کلی موزیک یکی از 2 مولفه‌ای است که شخصی‌ترین خاطرات افراد را برایشان زنده می‌کند!

لزوم یکپارچه‌سازی موزیک‌ها

در کنار تمام این عوامل، شبیه‌سازی هم نقش مهمی در استقبال مهاجران از یک مرکزخرید دارد. در طول سال‌ها گروه‌های محبوبی در دنیای موسیقی رشد کرده و فارغ از ملیت، نژاد و جنسیت، محبوبیت زیادی نزد عامه مردم به دست آورده‌اند. اگر خوب دقت کنید هنوز صدای گروه‌های محبوب جهانی با گذشت حتی 30 سال از انحلال، کماکان طرفدار دارد و مراکزخرید دارای استراتژی در اروپا و آمریکا از آن به عنوان یک عامل کلیدی در راه جذب مشتری استفاده می‌کنند. تنها در طول نیم‌دهه، استقبال کره‌ای‌ها از موزیک کشور خودشان در 3 مرکزخرید واقع در کالیفرنیا باعث شده 2 مرکزخرید دیگر هم به 3 زنجیره قبلی اضافه شوند و دقیقا اینجاست که نقش موزیک در مراکزخرید مشخص می‌شود. یکپارچه کردن موزیک‌ها در ایام خاص مانند کریسمس و اعیاد مهم هم می‌تواند بی‌علاقه‌ترین افراد به خرید و مراکزخرید را هم نسبت به مقوله خرده‌فروشی حساس کند! 

احساس با هم بودن  

تا یک دهه پیش مراکزخرید تنها مکانی برای خرید،  بازی کودکان و صرف غذا بودند، اما نسل سوم و چهارم مراکزخرید و مال‌‎ها به جزییات بیشتری توجه کرده‌اند و در حال حاضر علاوه بر امکاناتی مانند سینما، حتی کنسرت موسیقی هم داخل برخی مال‌های آمریکا و اروپا برگزار می‌شود. تبلیغات موجود برای یک کنسرت موسیقی، باعث شناخته شدن بیشتر مرکزخریدی می‌شود که قرار است درون خود یک رویداد بزرگ موسیقی را تجربه کند. در سال‌های اخیر برای یک کارفرما و مسئول پروژه ساخت مراکزخرید، درجه اهمیت مسایل سخت‌افزاری مانند مساحت، تعداد فروشگاه‌ها و‌ ... فاصله زیادی نسبت به مقوله‌های نرم‌افزاری مانند معماری و چندمنظوره بودن مراکزخرید ندارد، زیرا تقریبا هیچ انسان سالمی در کره زمین وجود ندارد که یک مال بی‌شور و بی‌حرارت و سرد، اما بزرگ را به یک مرکزخرید جمع و جور و دارای بخش‌های مختلف و با حضور همیشگی موسیقی ترجیح دهد!

 منبع: RETAIL PEOPLE

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی