نگاهی به اهمیت پارکینگ در مراکزخرید
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۳ --- کد خبر ۱۳۰۵

نگاهی به اهمیت پارکینگ در مراکزخرید 

 آرامش در محدوده خرید   

 این روزها برای عمده بازدیدکنندگان از مراکزخرید موضوعی به نام جای پارک دغدغه اصلی است و در واقع عبارت «پارکینگ رایگان» خوشایندترین واژه‌ای است که یک فرد صاحب خودرو در مراکزخرید و مال‌ها می‌شنود! 
 در واقع در دوره‌ای قرار داریم که ارزش یک مرکزخرید و مال از نگاه مشتری و بازدیدکننده بستگی تام و تمامی به وجود پارکینگ و فضای لازم برای پارک کردن خودرو دارد.


 یک فضای مستقل 
 برای درک اهمیت وجود پارکینگ در مراکزخرید بهتر است با قوانین مراکزخرید آشنا شویم. در حقیقت فضای پارکینگ در هر مال، یک منطقه مستقل است و بخشی از یک مرکزخرید و مال محسوب نمی‌شود. در این شرایط بهره‌بردار یک مرکزخرید نقش زیادی در تعیین کیفیت و کمیت پارکینگ ندارد، اما اگر در مجوز آغاز به کار مراکزخرید، پارکینگ در زمره دارایی‌های مرکزخرید لحاظ شده باشد، همه مسئولیت‌های تجهیز بر عهده مالک مرکزخرید خواهد بود. با توجه به این موضوع درک این نکته که آیا پارکینگ بخشی از مرکزخرید است یا هویتی مستقل دارد، می‌تواند در قضاوت ما نسبت به کیفیت و کمیت پارکینگ مال‌ها و مراکزخرید تاثیر زیادی داشته باشد.


 دولتی یا غیردولتی 
 پس از رد شدن از ماجرای حق مالکیت، بحث دیگری پیرامون حق مالکیت دولت یا بخش خصوصی بر پارکینگ‌ها و مراکزخرید به وجود می‌آید. اگر پارکینگ یک مرکزخرید در انحصار سازنده مال‌ باشد، دولت هیچ گونه ادعایی مبنی بر مالکیت نخواهد داشت، اما اگر پارکینگ بخش جدایی از مراکزخرید باشد، امکان تصرف در آن وجود دارد. مالکیت دولتی به معنای سلب قدرت تصمیم‌گیری است و مالکیت خصوصی، فرصت بیشتری برای پیشرفت یک مرکزخرید به وجود می‌آورد. به طور کلی مال‌ها همیشه هزینه‌های زیادی برای تجهیز و جلب نظر مشتریان صرف می‌کنند، البته باید توجه داشت بحث تملک در زمینه پارکینگ‌های مراکزخرید، اولویت اصلی نیست. موضوع مهم‌تر رعایت قواعد امنیتی است؛ در واقع مراکزخرید همانطور که در مورد مسائل فنی و زیرساخت مراکزخرید ملزم به ارائه تعهد کتبی هستند، باید نظامنامه تعهد امنیتی را به صورت کتبی امضا کرده و به آن پایبند باشند.

امنیت در مراکزخرید
 یکی از موضوعات مهم در زمینه امنیت در مراکزخرید، تعداد قطعات پارکینگ است. هر مرکزخرید با توجه به زمینی که به پارکینگ اختصاص می‌دهد، گنجایشی برای تعداد خودروها در نظر می‌گیرد. اگر یک پارکینگ بیش از حد ظرفیت تعیین ‌شده (این کار توسط مهندسان ساخت پارکینگ تعیین می‌شود) خودرو بپذیرد، طبق نظامنامه تعیین شده جریمه و حتی با لغو امتیاز روبه‌رو خواهد شد.

 مسائل جانبی 
در طراحی پارکینگ یک مرکزخرید مسائلی غیر از امنیت و مالکیت هم اهمیت زیادی دارند؛ مسائلی مانند مکان استقرار، دسترسی آسان و مواردی مانند ضد صدا بودن منطقه استقرار پارکینگ.
 به عنوان مثال تجهیز یک مرکزخرید به عناصر ضد نفوذ صدا، یک امتیاز مهم در راستای آسایش بیشتر مشتریان است و برخلاف تصور عموم بیش از آن‌که یک جلب توجه عمومی و کار صرفا شیک باشد، راهی برای احترام بیشتر به مشتریان تلقی می‌شود؛ آنچه در نهایت استقبال بیشتر مردم از فضایی با چنین امکاناتی را در پی دارد. 

اهمیت استراتژیک پارکینگ
شاید در نگاه اول پارکینگ بخش جذابی از یک مرکزخرید نباشد، اما وقتی به آمار نگاه می‌کنیم، متوجه اهمیت استراتژیک این فضا برای مشتریان می‌شویم. به عبارت بهتر، آمار ثابت کرده حدود 68 درصد افرادی که برای نخستین بار از یک مرکزخرید با سطح بالای استاندارد در بخش پارکینگ بازدید کردند به مشتری و بازدیدکننده ثابت آن تبدیل شدند و در سوی مقابل، 77 درصد افرادی که به خاطر جای پارک یا مشکل پارکینگ در یک مرکزخرید گرفتار شدند، دیگر هرگز به آن مکان بازنگشتند و حتی نام آن منطقه را از ذهن خودشان پاک کردند. از طرفی اهمیت پارکینگ تنها به حضور فیزیکی‌اش نیست؛ توجه به زیرساخت‌ها، در نظر گرفتن امکانات متناسب با نیاز مشتریان و البته نوآوری و حرکت همگام با استانداردهای جهانی روز، یک پارکینگ را به بخشی از دارایی‌ها و در واقع ملزومات یک مرکزخرید تبدیل می‌کند.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی