10 قانون برای فودکورت‌ها
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ --- کد خبر ۱۳۰۷

10 قانون برای فودکورت‌ها


 از اسم تا رسم

  با گذشت زمان و چند منظوره شدن مراکزخرید، مقوله فودکورت اهمیتی بیش از همیشه یافته و بر این اساس طی چند سال اخیر ارزیابی‌هایی اصولی‌تر درباره چگونگی قرارگیری و نوع کارکرد این مراکز در مال‌ها در دستور کار قرار گرفته است. برآیند این بررسی بارها تبدیل به کتاب شد و در نهایت 10 قانون به عنوان اصول کاری و خط مشی فودکورت‌ها در دسترس عموم قرار گرفت که نگاه به این قوانین خالی از لطف نیست. 

 ترافیک انسانی 
  فودکورت‌ها به ترافیک انسانی نیاز دارند، اما آنها گاهی اوقات به هر دلیلی نمی‌توانند مشتری جلب کنند، بنابراین قرار گرفتن در منطقه‌ای با مخاطب بیشتر در موفقیت یک فودکورت نقشی کلیدی ایفا می‌کند. در واقع بررسی این‌که در کدام منطقه، فودکورت شما متقاضی بیشتری دارد، نقش مهمی در موفقیتتان ایفا می‌کند.

 ایجاد حس نیاز
فودکورت‌ها در ایجاد حس نیاز به غذا خوردن خلاقیت‌های متعددی به خرج می‌دهند و البته شیوه خاص خودشان را هم دارند. به لحاظ روانی فودکورت‌ها باید با المان‌هایی مانند تزیین فضا، مدل ساختن منوها و تمهیدات بصری دیگر حس نیاز به غذا خوردن را بین تمام مشتریان یک مرکزخرید ایجاد کنند. فودکورت‌ها به دلیل نیاز مشتریان به مصرف وعده‌های غذایی توان اضافه کردن مشتری و ایجاد ترافیک انبوه برای مراکز‌تجاری در زمان‌های اوج شلوغی را دارند. در واقع بیشتر مراکزتجاری از فودکورت‌ها به عنوان مشوق و نقطه تحریک مشتریان خود جهت ایجاد ترافیک انسانی بیشتر استفاده می‌کنند.

 محل استقرار
محل استقرار همچنان یک مسئله مهم است؛ بدون وجود ظرفیت مناسب در فودکورت‌ها برای زمان شلوغی، امکان افزایش فروش و مشتری وجود ندارد. چه در حال حاضر، چه در آینده و چه همیشه در کسب‌وکار مواد غذایی، محل استقرار مشتریان باید در موقعیت مناسبی باشد. 

شروع نرم
  مغازه‌های کوچک بومی بدون هیچ وابستگی موفق بوده‌اند. البته انتظارات آنها بالا اما تجربیاتشان کم است. معمولا در ابتدای تاسیس یک مرکزخرید جدید فودکورت برای مجموعه در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا امکان دارد مورد استقبال مشتریان قرار نگیرد. 

کیفیت بیشتر
طبق تحقیقات، فودکورت‌ها در آینده از نظر عرضه محصولات غذایی 6 تا 8 درصد کوچک‌تر خواهند بود و این یعنی، حضور کیفی‌تر و البته محدودتر آنها در مراکزخرید. در این حالت، افزایش کارایی و فروش‌ بیشتر به بخش جدایی‌ناپذیر فودکورت‌ها تبدیل می‌شود.

 تنوع غذایی
بیش از یک نوع خاص از محصولات غذایی به ندرت می‌توانند در یک فودکورت باقی بمانند، این در حالی است که در برخی از مراکزخرید خارج از مناطق شهری تنوع در فودکورت‌های مراکزخرید بزرگ وجود ندارد. 

بازی با اسامی 
یکی از اصول موفقیت در جذب مشتری برای فودکورت‌ها می‌تواند بازی با اسامی منوها باشد؛ به این معنا که ترکیب مناسب 2 اغذیه، محصولی جدید با اسم جدید فرا روی مشتریان قرار می‌دهد و از آنجایی که امضای شما روی این مدل جدید اغذیه است، مشتری چاره‌ای غیر از حضور در یک مرکزخرید به خاطر چشیدن طعم اغذیه شما ندارد!

تولید متفاوت 
مراکزخرید با فودکورت‌های متنوع خودشان بخشی از آنچه تجهیز کرده‌اند را به عرضه می‌گذارند. در واقع خرید و اغذیه 2 فاکتور مهمی هستند که به یک اندازه در یک مرکزخرید اهمیت دارند. فودکورت‌ها بخش مجزایی از یک مرکزخرید نیستند، اما تولید متفاوتی را نسبت به خرید عرضه می‌کنند.

فاکتور نظافت
رعایت بهداشت در فودکورت‌ها از عوامل بسیار مهمی تلقی می‌شود، زیرا سبب جذب مشتریان بیشتر می‌شود. تصور یک مرکزخرید که در کف آن انبوهی از کاغذ و زباله جمع شده بسیار سخت و غیر قابل درک است، در این حالت نارضایتی مشتریان به اوج می‌رسد و وقتی آنها ناراضی باشند، ورشکستگی مراکزخرید بسیار محتمل است.

 قدرت خرید
میزان قدرت خرید مشتری برای فودکورت‌ها مهم است و هر چقدر خرید از مراکزخرید بیشتر باشد، امکان بیشتری برای استفاده مشتریان از فودکورت همان مرکزخرید وجود دارد. البته نباید جاذبه‌های بصری را هم نادیده گرفت؛ هر چقدر فضای بصری پیش‌ رو برای یک فرد جذاب باشد به همان اندازه امکان تحریک شدن او برای ماندن و استفاده از خدمات آن فضا بالا می‌رود!

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی