پردیس‌های سینمایی و رونق در مراکزتجاری
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۰۷ --- کد خبر ۱۳۰۸

پردیس‌های سینمایی و رونق در مراکزتجاری

محسن رحیمی 
فرایند ساخت مجتمع‌های تجاری در کلانشهرها‌، علیرغم نقدهای بی‌شماری که بر روند و گستره آن وجود دارد، در حال انجام است. تحلیل‌های مختلفی از سوی کارشناسان در خصوص نقطه اوج این فرایند وجود دارد. دور از هیاهوی منتقدان و تحلیلگران، دروازه‌های زندگی به سبک آینده توسط همین مراکزتجاری باز شده است. انتخاب این شیوه هوشمندانه‌، تعارضی با الگوهای کلاسیک اقتصاد بازار ندارد. 2 سبک تجربه شده در مدل سنتی توسعه بازارها، مبتنی بر تمرکز اصناف یا تردد افراد بود. هنوز اسامی راسته‌بازارها و گذرگاه‌های عمومی که به حضور دکان‌داران مزین بود، از خاطرات شهرها پاک نشده است؛ بازارچه مروی‌، بازارچه دانگی یا گذر مستوفی و امثال آن. هرچند به دلیل گسترش شهرها، پراکندگی اصناف و افزایش جمعیت و به تبع آن ترافیک، این معضل تمام‌نشدنی شیوه سنتی، کارایی خود را از دست داده است. در حال حاضر تغییر این الگو و ساخت مراکزخرید جدید در ایران رقم خورده و اکنون شاهد تغییر رفتار خریداران در چنین مراکزی هستیم. به عنوان مدیر بهره‌برداری یکی از مال‌های تجاری، به جادوی این عبارت ساده اما کلیدی «خرید یک بهانه است» در زمان اطلاع‌رسانی و تبلیغات پی بردم. 
کارفرمایان مراکزتجاری شاهد رونق کوتاه‌مدت رقبای خود در مجتمع‌های تک‌منظوره بودند و این الگو، آغازگر مرحله انتخاب ظرفیت‌های جذب مخاطب بیشتر بود. حضور خرده‌فروشی‌های بزرگ و معتبر، راه‌اندازی مراکز بازی و سرگرمی، پردیس¬های سینمایی و مجتمع‌های تفریحی و ورزشی به عنوان عناصر رونق‌دهی و حضور مشتریان قابل ارزیابی بود. لازم به ذکر است، قصد من مقایسه ضریب موفقیت این شیوه‌ها با یکدیگر نیست و تنها به بررسی پردیس‌های سینمایی و تاثیر آن بر رونق مراکزتجاری می‌پردازم. 

 

تجربه موفق پردیس سینمایی کورش پیش چشم همگان قرار دارد و بسیاری از کارفرمایان مراکز در حال ساخت یا ساخته شده‌، راه‌اندازی پردیس سینمایی را به دلایل مختلف از سایر گزینه‌ها بیشتر می‌پسندند که پایین بودن نسبی هزینه ساخت در مقایسه با سایر گزینه‌ها، رونق سینمای ایران در سال‌های اخیر،گردش مالی بالا و مداوم بودن درآمد، تنوع محتوا و تکراری نبودن عرضه، پاسخگویی به سلیقه‌های مختلف مخاطبان، پایین بودن نرخ بلیت و هزینه‌های نمایش، ارزان تمام شدن یک تفریح خانوادگی، تاثیر مستقیم حضور مراجعان بر پاخور مرکزخرید و  ایجاد ارزش افزوده در قیمت واحدهای تجاری از جمله این دلایل هستند.
 آمارها نشان می‌دهد در ۳۵ سال اخیر رشد جمعیت ۱۲۷ درصد و رشد ساخت سینما تا پایان سال 92 منفی ۴۴ درصد بوده است. استاندارد جهانی به ازای هر ۱۰ هزار نفر یک سالن سینما است. در ایران به ازای هر ۳۰۳ هزار نفر یک سالن وجود دارد. با احتساب میانگین هر سالن ۱۰۰ صندلی‌، در واقع سهم هر ۳۰۳۰ نفر یک صندلی سینما است. (ایسنا، 30/1/96). ایران به لحاظ تعداد تماشاگر در سال 2009 در مقایسه با تمامی کشورهای دارای سینما در آسیا در آخرین رتبه قرار دارد و شاخص سینما در کشور 2/0 بوده است. به عبارت دیگر، در ایران هر 5 سال یک بار افراد به سینما میرفتند (خبر آنلاین،13/4/89) گردش مالی صنعت سینما در سال 92 حدود 32 میلیارد تومان بوده و این در حالی‌ است که بر اساس آمار منتشر شده توسط جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران در سال 95 فروش کل سینمای کشور ۱۵۶ میلیارد تومان بوده و تعداد مخاطب کل سینمای کشور به 6/23 میلیون نفر رسیده است؛ رشدی نزدیک به 5 برابر طی تنها 3 سال. ارقام و اعداد دیگری نیز وجود دارد که سرانه تعداد سالن‌های سینما در ایران‌، کره‌جنوبی‌، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج‌فارس را نشان می‌دهد که ذکر آنها خارج از حوصله بحث ما است. این آمارها نمایانگر اقبال عمومی به سینما و تقاضای بالای جامعه است. 
برخی کارفرمایان به این باور رسیده‌اند که هزینه راه‌اندازی یک پردیس سینمایی با ایجاد ارزش‌افزوده در سایر نقاط مرکزتجاری به آنها باز خواهد گشت، اما بدون اطلاع از ظرایف این موضوع نمی‌توان به حوزه ساخت و بهره‌برداری پردیس سینمایی ورود پیدا کرد؛ الزاماتی که بدون توجه به آنها ضریب موفقیت به شدت کاهش می‌یابد.
جانمایی پردیس سینمایی در پلان اولیه و رعایت الزامات طراحی سازه و دسترسی‌های مربوط به آن امری کاملا ضروری است. کم نیستند کارفرمایانی که پس از احداث یا حین مراحل اجرایی، به فکر راه اندازی پردیس سینمایی در مرکز تجاری خود افتاده و علاوه بر مشکلات فنی‌، هزینه‌های اجرایی آنها نیز به شدت افزایش یافته است. در گام نخست‌، اخذ مجوز‌های ایمنی، آتشنشانی و حمل‌ونقل از سازمان‌های متولی برای راه‌اندازی پردیس سینمایی در یک پروژه امری حیاتی‌ است و بدون نظر کارشناسان این حوزه‌ها‌، اصولا بهره‌برداری با چالش مواجه خواهد شد. پس از تایید اجرایی بودن ساخت پردیس سینمایی، انتخاب مشاور متخصص برای پرهیز از صرف هزینه‌های گزاف و نتایج نامناسب حوزه‌های اجرایی بسیار ضروری است. محاسبات ساخت سازه گرادین‌ها با رعایت تابع نمایی به نسبت تعداد ردیف‌ها، طول و عرض و ارتفاع هر سالن نسبت به پرده سینما یا انتخاب روش آکوستیک کردن فضاهای داخلی سینما با استفاده از ترکیب مواد مختلف برای دستیابی به بالاترین ضریب جذب صدا، امری کاملا تخصصی است که باید بر حسب مختصات مکانی و نوع مواد به کار رفته در ساخت و پوشش دیوارها، سقف و کف تعیین شود. محاسبات این موضوع توسط شبیه‌سازهای رایانه‌ای و در آزمایشگاه‌های تخصصی آکوستیک قابل انجام است و به هیچ عنوان موضوعی نیست که بر حسب انجام نمونه مشابه یا کپی‌برداری از موارد موجود منجر به موفقیت شود. دانش فنی آکوستیک کردن فضای سالن‌های همایش‌، کنسرت، تئاتر و سینما با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل نباید به تجربه سازندگان سایر سازه‌ها بسنده کرد. در حوزه زیرساختی نیز اگر تاسیسات هواساز یا تجهیزات اعلام و اطفای حریق با طراحی مناسبی پیش‌بینی نشوند، راندمان بهره‌برداری موفق کاهش یافته و یا موجب بروز خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهد شد.
انتخاب تجهیزات صوت و تصویر متناسب با ظرفیت و اهداف پیش‌بینی شده در سالن‌های چندمنظوره در کنار اکران سینمایی از دیگر مباحث کاملا تخصصی است. پیشنهادات غیرکارشناسی برخی از تامین‌کنندگان، کیفیت نهایی را پایین آورده و هزینه‌های نگهداری را بالا می‌برد و این امر بهره‌برداری را با دشواری مواجه می‌کند. کیفیت صندلی‌ها، پوشش دکوراسیون، موکت کف و تقریبا تمام اقلامی که در این حوزه انتخاب می‌شوند، رابطه مستقیمی با هزینه‌های نظافت و نگهداری سالن‌های سینما پیدا می‌کنند، بنابراین انتخاب آیتم پیشنهادی تامین‌کنندگان با هدف کاهش هزینه‌های ساخت نمی‌تواند متضمن کیفیت نهایی باشد. 
پس از مرحله ساخت، مدیریت بهره‌برداری صحیح از پردیس سینمایی به عنوان یک اصل اساسی، مبتنی بر دانش تخصصی و تجربه مد نظر قرار خواهد گرفت. شیوه مدیریتی اتخاذ شده بر پایه تجارب، خلاقیت‌ها و شناخت دقیق از وضعیت روز سینمای کشور است. شاید بتوان به نمونه‌های انگشت‌شماری از کارفرمایان موفق که در زمینه بهره‌برداری بدون داشتن دانش تخصصی اقدام کرده‌اند، اشاره کرد، اما بدون شک بهره‌برداری از پردیس سینمایی کاری دشوار است که از عهده هر کسی ساخته نیست و به تنهایی با چالش‌های بی‌شماری روبه‌رو است.
در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اصول همگرایانه متخصصان در به اشتراک‌گذاری دانش و تعامل حرفه‌ای در عالم ساخت و بهره‌برداری از پردیس‌های سینمایی، علاوه بر ایجاد رونق در کسب‌وکار مراکزتجاری موجب شکوفایی حوزه هنر و صنعت سینما نیز خواهد شد؛ صنعتی که رشد فرهنگی جامعه را به همراه داشته و رونق آن ضامن اشتغال پایدار خواهد بود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 1 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی