چرا باید با مشتریانمان محترمانه رفتار کنیم؟!
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ --- کد خبر ۱۳۱۱

چرا باید با مشتریانمان محترمانه رفتار کنیم؟!

امیرحسین حدادیان
پژوهشگر، سناریست و مشاور در حوزه اصول اخلاق حرفه‌ای و تشریفات رفتاری

در هر شماره قرار است در مورد آداب روزمره و تشریفات رفتار اجتماعی و فردی مطالبی را مورد بررسی قرار بدهیم‌.
قسمت اول:
ظاهر جوامع امروزی حکایت از این موضوع دارد که احتمالا مردم در شرایط کنونی بی‌ادب‌تر و بی‌پرواتر از 2 دهه قبل شده‌اند و اگر نظرسنجی کنیم احتمالا جمع بی‌شماری از مردم این مطلب را با پاسخ مثبتِ پرطنین و محکمی تایید می‌کنند‌.
آیا به راستی این‌گونه است‌‍‌؟
در دنیای صنعتی و پرمشغله امروز، تمرکز کردن بر مسائل فردی و نادیده گرفتن حقوق دیگران خیلی هم کار سخت و دشواری نیست‌. در غالب موارد ما فراموش می‌کنیم مردم علاقه‌ای به شنیدن مکالمه تلفنی ما ندارند، بی‌اهمیت شده‌ایم نسبت به این‌که صدای موزیک از هندز‌فری ما خارج می‌شود و اسباب آزار دیگران را فراهم می‌کند و توجه به این موضوع نداریم که مشتری هنگام ورود به فضای تجاری ما در اولین برخورد از ما انتظار احترام دارد و ما همچنان بی توجه به او و نیازش به کارهای شخصی خودمان در فضاهای مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام مشغول هستیم.
در این هیاهو و هجمه ترافیک ذهنی در حین رانندگی به یکدیگر بی‌احترامی می‌کنیم، به پلیس ناسزا می‌گوییم، در زمین‌های ورزشی داور را مورد هتک حرمت قرار می‌دهیم، از طرفی به خودمان اجازه می‌دهیم با افرادی که غریبه‌تر هستند وقيحانه‌تر برخورد کنیم و زمانی که با دوستانمان سرو کار داریم، نمی‌خواهیم بی ادب باشیم، اما به شدت عجله داریم‌.
در 2 دهه قبل افراد به این مسئله واقف بودند که "رعایت ادب یعنی قبول مسئولیتِ اثری که نوع رفتار ما بر دیگران می‌گذارد." رعایت حقوق دیگران و احترام گذاشتن به قوانین مدنی مساوی است با دیدن مردم و محترم شمردن رفاه و آسایش عمومی جامعه‌.

 

ادب خیلی هم عجیب و غریب نیست؛ کافی است شما بدیهی‌ترین رفتارتان را در اختیار و کنترل خود درآورید‌. لبخند شما معرف ساختار شخصیتی و جزیی از آراستگی ظاهری و باطن شما است. لبخند نشانه اصالت و اعتماد به نفس شما خواهد بود‌ و همین یک فرمول کوچک می‌تواند روی تمامی ابعاد زندگی اجتماعی و فردی شما تاثیر معجزه‌آسایی بگذارد. کافی است به راننده تاکسی، به نیروی تحت امرتان، به دربان شرکت یا همکار و اهالی خانه‌تان با خوشرویی سلام کنید و چهره شادابی در هنگام مواجه شدن با آنها داشته باشید‌. به مشتریان خود در بدو ورود با لبخند سلام کنید و خوشامد بگویید و آمار فروش خود را با ماه قبل مقایسه کنید، قطعا از رشد چشمگیر آن متعجب خواهید شد‌.
هنگام سلام کردن چشمان مردم را هدف بگیرید؛ آنها باید بدانند مخاطب شما هستند و این کارتان درون آنها حس خوبی ایجاد می‌‌کند که آنها به واسطه این حس خوب قطعا قدردانتان خواهند بود و سعی در جبران این محبت خواهند داشت. در تعاملات خود با یکدیگر فقط کافی است خود را جای دیگران بگذارید؛ لزوما افرادی که چهره در هم کشیده و اخمویی دارند با شما مشکل شخصی ندارند، کافی است خود را جای دیگران بگذارید و احساس کنید شما هم در گرفتاری‌های او شریک هستید‌.
اگر این ادبیات بر جامعه حاکم شود به نوعی احساس نوع‌دوستی‌ جامعه را در بر می‌گیرد‌.
لطفا هنگامی که دیگران را خطاب قرار می‌دهید آنها را با نام و عناوینی که می‌پسندند، صدا کنید‌. دیگران را با نام و نشان رسمی‌شان معرفی کنید و از به کار بردن القاب نادرست و دوستانه در فضاهای رسمی اجتناب کنید.
زمانی که وارد جمع جدیدی می‌شوید برای خود این اجبار اخلاقی را تعیین کنید که خودتان را به دیگران معرفی کنید، زیرا این کار باعث می‌شود شما اعتماد به نفس بالایی پیدا کنید و دیگران هم از این اعتماد به نفس شما احساس اطمینان کنند. اگر با دوستانتان هستید و شما آنها را به آن فضا دعوت کرده‌اید باید آنها را نیز به دیگران معرفی کنید‌.
اما روش معرفی آنها به دیگران :
ادامه در شماره بعد

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی