خط رایحه برند شما تا کجاست‌؟
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ --- کد خبر ۱۳۱۲

خط رایحه برند شما تا کجاست‌؟ 
 
امروزه غالب کسب‌وکارها و عمدتا در صنعت خرده‌فروشی و مراکزتجاری  برای رشد و توسعه در سطح مشتری‌مداری و جذب مشتری متکی به نیازها و عواطف انسانی و فرهنگی هستند و از تکنیک‌های متفاوتی با توجه به تنوع و دسته‌بندی مشتریان و مخاطبان استفاده می‌کنند که به مجموعه عوامل این نوع بازاریابی که وابسته به متغیر انسانی هستند، بازاریابی حسی (Sensory Marketing) می‌گویند که یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های موجود در آن  بازاریابی رایحه (  (Scent Marketing است‌ که بر پایه تحریک حس بویایی برای رسیدن به اهداف خاص از جمله تبلیغات هدفمند، جلب‌توجه مشتری، جذب مشتری بیشتر، افزایش درآمد، بهبود کیفیت تجربه مشتری‌، بهبود عملکرد پرسنل و … فعالیت می‌کند‌.
 
بازاریابی رایحه چگونه کسب‌و‌کارها  را متحول خواهد کرد‌؟  
در فضایی که رقبا برای رسیدن به حس وفاداری و ذوق‌زدگی مشتریان خود از هیچ فعالیتی فروگذار نیستند‌، شما باید به صورت معجزه‌وار حتی در زمان عدم حضورتان یادآورحس حضور مثبت خود در خاطرات مشتریانتان شوید‌. 
حس بویایی قوی‌ترین حسی است که عواطف مشتری را به سمت برند شما متمایل می‌کند و گره‌ای محکم‌تر از هر حس دیگری در ذهن او ایجاد خواهد کرد.
اگر عطر برندتان متناسب با دسته‌بندی مشتریان شما و نوع کاربری و خدمات ارائه شده توسط برند شما باشد باعث جذب مشتریان جدید، وفاداری مشتری به جهت ذوق‌زدگی و حس  آرامش، افزایش میزان فروش، بهبود ارزش برند، کیفی‌تر شدن تجربه مشتری، افزایش رضایت مشتری و تاثیرگذاری بهتر بر تبلیغات دهان‌به‌دهان خواهد شد‌. 
بازاریابی رایحه مفهومی بسیار بالاتر از انتشار یک رایحه خوشایند است‌، در واقع با رایحه متصاعد شده از برند خود هویت برندتان را با اقتدار به مشتریانی که برای جذبشان هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی کرده‌اید، نمایش می‌دهید و این مدلی از بازاریابی با هدف‌گذاری بر اساس عواطف و احساسات مشتریان است.  
رایحه به صورتی متفاوت روی افراد تاثیرگذار است و تداعی‌کننده خاطرات تلخ و شیرین ایام برای آنها است‌، بنابراین باید در انتخاب رایحه برند خود بسیار هوشمندانه عمل کنید‌. زمانی که حس بویایی با دیگر روش‌های بازاریابی ترکیب شود، تجربه استفاده از برند شما را بهبود می‌بخشد و ارتباطی طولانی‌مدت با مشتریان برقرار می‌کنید.
طبق گزارشات ثبت شده، 75 درصد عواطف و احساسات روزانه انسان‌ها  تحت تاثیر حس بویایی است‌، رابطه نزدیکی بین غدد بویایی که مسئول ثبت رایحه‌ها هستند و سیستم لیمبیک که کنترل کننده احساسات و خاطرات هستند، وجود دارد‌. بویایی عامل قدرتمندی است که تاثیر بسزایی  بر نحوه عملکرد شما و مشتریانتان می‌گذارد. 
رایحه مکان‌، زمان‌، لحن‌ و رنگ سبک کسب‌و‌کار و برند شما را در ذهن مخاطب ماندگار می‌کند و این همان بسته اطلاعاتی از برند شماست که پس از رسیدن اولین ملکول عطر به مخاطب در ذهن او باز و اجرایی شده و اطلاعاتی از آرشیو ذهن و عواطف او را مورد بازخوانی قرار می‌دهد و به دنبال آن فرآیندی به نام تجربه مشتری جهت خرید یا پرهیز از خرید و تبلیغ به دیگران در ذهن مشتری اجرایی می‌شود.
جالب است بدانید انسان‌ها قادر به تفکیک 10هزار رایحه از هم هستند ‌که 65 درصد رایحه‌ها بعد از یک سال همچنان قابل دستیابی و مقایسه با اتفاقات رایحه‌ای مشابه و متضاد در حال جریان هستند، اما فقط 50 درصد از تصاویر تا 3 ماه قابل دستیابی هستند. 
 
برای یافتن هویت رایحه‌ای برندها چه باید کرد‌؟!
مشتریان خود را دنبال کنید که آیا به فروشگاهی علاقه‌مند هستند‌؟ چرا از خرید در آنجا لذت می‌برند؟ چه عنصری در آنجا وجود دارد که حس خرید بیشتر را تحریک می‌کند؟
مشام انسان قادر به تشخیص بیش از یک تریلیون رایحه است‌. همانطور که می‌دانید رایحه‎ها به روحیه و حافظه افراد گره خورده‌اند و این موضوع   فضایی را ایجاد می‌کند که می‌توان زمان بیشتری را با حس بهتری به خرید اختصاص داد و این یعنی ایجاد حس لذت و تجربه خرید؛ ایجاد حسی که آرزوی هر برندی است برای رخنه در قلب مشتری و دقیقا همین حس او را مجبور به صرف هزینه بیشتر می‌کند. بهره‌گیری از حس بویایی ظریف یک راه قدرتمند برای برندها جهت ایجاد تجارب خرید موفق و مستمر است.
شرکت Ambius به عنوان یکی از ارائه‌دهندگان پیشرو خدمات برای مراکزخرید و صنعت خرده‌فروشی است که با تولید رایحه‌های هیجان‌انگیز و طبیعی چون رز، به، گریپ‌فروت صورتی، لیمو، پرتقال‌، کاج، دارچین‌، زنجبیل و  کوکی شکلات در حال فعالیت است‌. در حالی که کسب‌و‌کارهای مختلف اغلب نیاز به خط بویی بسیار خاص یا حتی عطر‌های سفارشی و یا  چند عطری جهت شفاف‌سازی و ماندگارسازی فعالیت خود در خرده‌فروشی  دارند‌، این شرکت ادعا دارد  با 4 رایحه  بیش از سایر رایحه‌ها  در جذب کردن مشتریان در بخش خرده‌فروشی تخصص دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.
 
اسطوخودوس Lavender ‌: رایحه اسطوخودوس یادآور حس طراوت، ثروت‌، گرما، جسارت، شدت و قدرت‌، تعادل و شیرینی است‌. این عطر و طعم گل حاوی عصاره اسطوخودوس فرانسوی و مریم گلی است. شما اغلب با رایحه اسطوخودوس در فروشگاه‌هایی که می‌خواهند محیط‌های مسالمت‌آمیز ایجاد کنند، روبه‌رو می‌شوید. مطالعات نشان داده‌اند رایحه اسطوخودوس می‌تواند علایم افسردگی و اضطراب را کاهش دهد. در خارج از دنیای خرده‌فروشی، اسطوخودوس عطر محبوب مردانه و مورد استفاده در بیمارستان‌ها است. اسطوخودوس در اتاق‌های اورژانس بیمارستان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به خانواده‌های بیماران آرامش ببخشد.
 رایحه اسطوخودوس برای خدمات رفاهی‌، درمانی‌، محصولات بهداشتی و خانگی‌، اکسسوری لوازم خانگی و اتاق خواب مناسب است.  
پنبه تازه Fresh Cotton ‌: رایحه پنبه تازه یکی دیگر از مواردی است که اغلب به مشتریان خود کمک می‌کند احساس راحتی کنند. پنبه تازه یادآور نرمی، پاکی، دوستی و شیطنت  است‌. پنبه تازه ترکیبی از اسانس گل یاسمن و مشک سفید است. عطر پنبه تازه احساسات صلح‌آمیز را تقویت می‌کند. خرده‌فروشان لباس اغلب برای القای حس طبیعی بودن پارچه از این اسانس استفاده می‌کنند‌. 
رایحه پنبه تازه برای پوشاک و مد بانوان‌، لوازم آرایشی و بهداشتی‌، فروشگاه‌های زنانه‌ و فروشگاه‌های کودک مناسب است.
 
وانیلی‌Vanilla‌: در مطالعات نشان داده شده رایحه وانیل برای کاهش افسردگی مناسب است و اغلب با خاطرات خوشایند دوران کودکی گره خورده است. ماهیت وانیل را می‌توان به عنوان حس گرمی، دعوت، شیرینی، سرگرمی، دوستی و خلوص توصیف کرد. عطر وانیلی نیز برای آرام کردن افراد مناسب است. مطالعه‌ای در آلمان نشان می‌دهد زمانی که یک رایحه وانیلی به مشام می‌رسد، انسان‌ها کمتر از استرس رنج می‌برند. 
رایحه وانیلی برای پوشاک و مد بانوان و آقایان در فصل سرد‌، فروشگاه‌های زنانه و مردانه‌، قنادی‌ها و کافه‌ها‌، اماکن معنوی‌، کتابخانه‌ها‌ و سالن‌های زیبایی مناسب است.
درخت کریسمس Christmas Tree  :  تمام کسانی که از بازارهای محلی و بومی بازدید می‌کنند از بعد از مراسم شکرگزاری تا بعد از برگزاری جشن و تعطیلات سال نوی میلادی با این عطر آشنا هستند و می‌دانند این عطر نویدبخش ایام مهمی است که به فراخور آن خرید و فروش رونق می‌یابد‌. فروشگاه‌ها همه برای استفاده از این فرصت و ترغیب مشتریان دست به کار می‌شوند‌. در حالی که قوانین حاکم بر خرده‌فروشی و مراکزتجاری عمدتا مانع از نصب درختان زنده در فروشگاه‌ها می‌شود، اما فروشگاه‌ها می‌توانند برای ایجاد این اتمسفر فصلی در فضا، از عطر کریسمس برای کمک به گسترش روح و حال و هوای کریسمس در فروشگاهشان استفاده کنند. عطر درخت کریسمس می‌تواند مولد حس خانه گرم‌، سرما‌، زمین، استقامت و تحرک باشد. رایحه عناب سفید و درختچه سبز کاج باعث ایجاد حس زمستان و شادی کریسمس می‌شود و به این واسطه تمامی توجه‌ها  را به  تجربه هیجان‌انگیز سال نو و خرید خاطره‌انگیز از برندها جلب می‌کند.
رایحه درخت کریسمس برای پوشاک و مد بانوان و آقایان در استقبال از سال نو‌، رستوران و کافه‌ها‌، مراکزخرید و مال‌ها‌ و سینما و تئاتر مناسب است.
البته در صنعت خرده‌فروشی و فرانچایزینگ و مراکزخرید با توجه به بدنه مشتریان‌، رده سنی مخاطبان و نوع محصول و خدمات ارائه شده  عطرهای ترکیبی رایج هستند که امضای ماندگار برندشان شده‌اند و هر کجا حس شوند یادآور همان برند هستند.
 
منبع:
https://www.air-aroma.com/scent-marketing

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی