الویت مشتری تغییر نمی‌کند
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ --- کد خبر ۱۳۱۳

الویت مشتری تغییر نمی‌کند


مدیرعامل MARAYA PARS را با نگرش جدی و حرفه‌ای‌اش به کار می‌شناسیم؛ همان جدیتی که باعث شد در زمینه طراحی، مدیریت و پیشبرد شرکت‌های مربوط به خوراکی، نوشیدنی و رستوران به یک غول بزرگ تبدیل شود.
 فیلیپ باشا به عنوان مشاور هتل‌های 5 ستاره منطقه در زمینه اغذیه و نوشیدنی در اجرای صدها پروژه موفق در زمینه کاری خودش نقشی اساسی داشته و یکی از برجسته‌ترین کارشناسان در زمینه سالم‌سازی، بهداشت و استانداردهای غذایی است.
حضور باشا در تهران و اولین کارگاه آموزشی بین‌المللی مدیریت مراکزخرید و خرده‌فروشی، فرصت مغتنمی بود تا ضمن مصاحبه با او از آموزه‌هایش در صنعت مورد تخصصش بهره ببریم. 
ماحصل این گفت‌و‌گو پیش‌روی شما است.

 در ابتدا لطفا  از تجربیات و گذشته کاری خودتان بگوید.
در خانواده‌ای رشد کردم که از 57 سال پیش در خاورمیانه در زمینه موسسات غذایی فعال بوده‌اند. پدرم کترینگ «سولارکو» را در بیروت راه‌اندازی کرد و کارش را در مصر و عربستان سعودی گسترش داد. در  آن دوران وقتی همه آشپزها از دیزل در طبخ غذا استفاده می‌کردند، او فناوری  گاز را وارد این حرفه کرد. نتیجه این تلاش‌ها، همکاری بیش از 45 ساله (طولانی‌ترین زمان همکاری در این حرفه) با شرکت الکترولوکس/ زاناسوی و گرفتن مدال افتخار از رییس‌جمهور ایتالیا بود. اینجانب هم پس از اخذ  2 مدرک کارشناسی ارشد مهندسی هواپیما از دانشگاه امپریال لندن و مهندسی پزشکی از دانشگاه‌های فرانسه و آمریکا در سراسر اروپا و آمریکا شروع به کسب تجربه کردم. سال 2003 پس از 18 سال زندگی و کار در خارج از کشور به بیروت بازگشتم و کار در شرکت سولارکو را آغاز کردم. خیلی سریع روی پروژه‌های بین‌المللی در زمینه طراحی متمرکز شدم و پروژه ساخت هتل کمپینسکی در تانزانیا را بر عهده گرفتم. هتل اینترکنتیننتال، کرون پلازا و آپارتمان اینترکنتیننتال فورنیشد در فستیوال سال 2005 دوبی از جمله پروژه‌های دیگر بنده در زمینه طراحی است. وجود شعبه‌ای از سولارکو در دوبی، منشا اثرات مثبتی در زمینه طراحی و توسعه مراکزخرید شد و حتی در قاره آفریقا  نیز اثرگذار بود. در سال 2017 شعبه مارایا پارس در تهران افتتاح شد تا از این طریق برندهای داخلی ایران به استانداردهای روز دنیا در زمینه غذا و نوشیدنی نزدیک شوند.

 با توجه به تجربیاتتان در این زمینه، نقش فوت‌کوردها، رستوران‌ها و زنجیره‌های مواد غذایی در مال‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
هم اکنون در سراسر دنیا، مراکزخرید تلاش زیادی برای جلب رضایت مشتریان از طریق ارائه بهترین محصولات ممکن دارند. مراکزخرید دیگر صرفا جایی برای خرید نیستند، بلکه پایگاهی اجتماعی را تشکیل می‌دهند. در ایران به دلیل برخی محدودیت‌ها، چنین چشم‌اندازی کمتر دیده می‌شود.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت یک فودکورت چیست؟
 موفقیت فودکورت‌ها به مدل معماری و طراحی داخلی آنها بستگی دارد؛ آنچه باعث لذت بیشتر و تجربه خاصی برای مشتریان می‌شود. قیمت مناسب، دیگر وجه تمایز یک فودکورت موفق از همتایانش است. کیفیت سرویس‌دهی و اغذیه مناسب نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در موفقیت فودکورت‌ها هستند.

نقاط ضعف و قوت فودکورت‌ها در ایران را تشریح کنید.
تا زمانی که مالکان و بهره‌برداران مراکزخرید در ایران متوجه نقش کلیدی فودکورت‌ها در مراکزخرید تحت تملکشان نشوند، موفقیتی در کار و تجارت آنها حاصل نخواهد شد. امروزه فودکورت‌ها در مال‌ها یک مرجع غذایی هستند و می‌توانند سایر صنایع موجود در یک مرکزخرید را هم منتفع کنند. فودکورت‌ها در صورت برخورداری از مدیریت مناسب می‌توانند صاحب بیشترین درآمد در هر مال و مرکزخریدی شوند. معمولا بزرگ‌ترین نقطه ضعف فودکورت‌ها، عدم مدیریت مناسب و نداشتن سازوکاری منطقی در زمینه قیمت‌گذاری است. بسیاری از فودکورت‌ها به اشتباه تصور می‌کنند برای ایجاد تعادل مالی باید تمهیداتی مانند کاهش دستمزد و صرفه‌جویی در بسیاری از موارد غیرضروری را در نظر بگیرند، در حالی که چنین اقداماتی سرآغاز سقوطی است که در نهایت به نابودی کامل یک کسب‌وکار می‌انجامد.

 با وجود پیشرفت‌های اخیر در خاورمیانه و کل دنیا، روند 5 سال آینده فودکورت‌ها را چگونه می‌بینید؟
 به عنوان مثال دوبی 12 سال پیش 3 مال داشت، اما در حال حاضر 25 مال و مرکزخرید دارد که تعداد زیادی از آنها در زمره بهترین و بزرگ‌ترین انواع خودشان در جهان هستند. دوبی مساحتی بسیار کمتر از تهران دارد و طبیعتا توریست‌های کمتری را هم در خود جای می‌دهد، اما استانداردهای تفریحی بالایی دارد. همیشه از این‌که چگونه هر مرکزخرید تازه‌تاسیس در دوبی، مشتریان را به سمت خودش جلب می‌کند، متعجب شده‌ام و همیشه برایم سوال بود چگونه هر توریستی با مراکزخرید دوبی به کار خودش در این منطقه پایان می‌دهد. ایران با وجود داشتن مراکزخرید متعدد نسبت به جمعیتش با استانداردهای جهانی فاصله دارد. توجه به اصولی مانند کیفیت، معماری و تفکیک صنایع مختلف، می‌تواند گام مهمی برای موفقیت فودکورت‌ها و مراکزخرید در ایران باشد. متاسفانه برخی مدیران مراکزخرید نمی‌خواهند به اصول کلیدی موفقیت در شاخه خودشان توجه کنند و این، بزرگ‌ترین عامل در ناکامی کسب‌وکارشان است.

با تجهیز و گسترش فودکورت‌ها، اولویت مردم در مراکزخرید تغییر کرده و شاید بتوان گفت گاهی اوقات حضور در فودکورت‌ها به خرید از فروشگاه‌ها ترجیح داده می‌شود. این موضوع نقطه ضعف است یا قدرت؟
هرگاه با این سوال مواجه می‌شوم، لبخندی روی لبانم نقش می‌بندد. فودکورت‌ها یک مرجع غذایی در مراکزخرید هستند و نمی‌توان استقبال و تغییر اولویت‌ها را یک نقطه ضعف یا قوت دانست. واقعیت‌های روز دنیا در این باره قضاوت خواهند کرد و در ایران هم ماجرا مطابق استانداردهای جهانی پیش می‌رود.

 آمار نشان از استقبال فراوان و ترافیک مردمی در فودکورت‌های مراکزخرید دارد. آیا می‌توان ادعا کرد مانند گذشته هنوز خرید در اولویت صاحبان مراکزخرید قرار دارد؟ 
خرید همیشه اولویت مراکزخرید بوده است. فودکورت‌ها می‌توانند وفقه‌ای خوشایند در طول خرید مشتریان به وجود بیاورند و آنها را به صرف اغذیه‌های متنوع و خوشمزه دعوت کنند و اجازه ندهند مشتریان دست خالی مرکزخرید را ترک کنند، چه این‌که آمار نشان می‌دهد 40 درصد افرادی که در مراکزخرید به سراغ فودکورت‌ها می‌روند، پس از ترک فودکورت به طور کلی با مرکزخرید خداحافظی می‌کنند! 
 
چند منظوره شدن مراکزخرید از طریق تمهیداتی مانند سینما، شهربازی و ‌... اولویت مردم در مراکزخرید را تغییر داده است؟
اولویت مشتریان تغییر نمی‎‌کند. غذا همیشه یک نیاز انسانی بوده و خواهد بود، اما صنعت سرگرمی چنین نیست. در فرهنگ ایرانی، غذا و فودکورت‌ها بیش از سایر امکانات جانبی یک مرکزخرید مهم جلوه می‌کنند. اگر بتوانیم صنایع سرگرمی موجود در یک مرکزخرید را با یک فودکورت و اغذیه مناسب ترکیب کنیم، فرمول مناسبی را در پیش گرفته‌ایم. شخصا تصور می‌کنم وارد کردن جنبه‌های مختلفی از سرگرمی و تفریح به مراکزخرید، مشتریان بیشتری را جذب می‌کند.

در پایان اگر حرفی باقی مانده، لطفا بیان کنید.
پوشش همه‌جانبه عوامل توسعه ناممکن است، اما بنده امیدوارم گام‌های مثبتی در راه توسعه مراکزخرید و فودکورت‌های برداشته شود. «مارایا» در ایران است تا برای هر کسی که این مصاحبه را می‌خواند، دلگرمی ایجاد کند و زمینه ارتباطات موثر را برقرار سازد. هیچ راه‌حلی برای رفع تمام نیازها و چالش‌ها وجود ندارد، اما ما از کمک دریغ نخواهیم کرد و با رضایت یاری می‌رسانیم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی