تکنولوژی خاصی که خرید را تکامل می‌بخشد
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ --- کد خبر ۱۳۱۵

تکنولوژی خاصی که خرید را تکامل می‌بخشد


 خداحافظی با شانس
 این روزها مطالب و صحبت‌های زیادی درباره مراکزخرید و خرید هوشمندانه به گوش می‌رسد، اما هنوز آنچه به این صنعت رنگ و بوی مدرن‌تری داده، کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.
 کاملا هدفمند
 در یک دهه گذشته تلاش‌های زیادی برای ساختن تراشه‌ها و ربات‌هایی در جهت تشخیص علایق خریداران صورت گرفته و چند نمونه هم رونمایی شده، اما ظاهرا فعلا حسگری پیشرفته‌تر از بیکن ساخته نشده است. در ساخت این وسیله هوشمند 120 نوع پردازش الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفته و امکان خطا در محاسبات اگر نه غیرممکن، بلکه بسیار بعید به نظر می‌رسد. این برنامه توسط 114 مهندس و افراد خبره در زمینه امور تکنولوژیک مراکزخرید نوشته شده و تا به حال بیش از 5 بار ارتقا یافته است، اما آیا  محصول مورد اشاره، موفقیت مورد نظر سازندگانش را به دست آورده است؟ داده‌های آماری به این سوال پاسخ می‌دهند.

 ورود خوش‌یمن 
 از زمان ورود تکنولوژی بیکن به بازار مراکزخرید، میزان خریدهای هدفمند در بازارها و مال‌های مجهز به این تکنولوژی 23 درصد افزایش داشته و 75 درصد مشتریان از این‌که علایق آنها شناخته شده و در مواقع سردرگمی در خرید، بر اساس داده‌ها بهترین پیشنهاد برای خرید توسط بیکن ارائه می‌شود، رضایت کامل دارند. در سوی مقابل ناکارآمدی این سیستم در آن سوی آتلانتیک، یعنی قاره آمریکا تا به حال اعتراض‌های زیادی را در پی داشته است. هنوز توضیح قانع‌کننده‌ای در مورد این‌که چرا بیکن در اروپا و کشور آمریکا موفق‌تر از قاره‌های آمریکای شمالی و جنوبی بوده، وجود ندارد.


اهداف
هدف‌گذاری خریداران بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها نسبت به مراکزخرید، یک فرصت جدید است تا مال‌ها و مراکزخرید موفق بتوانند از این طریق تعامل با خریداران را بهبود ببخشند و درآمدشان را افزایش دهند. تعامل با خریداران به شیوه‌ای مناسب و با استفاده از تکنولوژی آیبیکن، نه‌ تنها موجب افزایش درآمد خرده‌فروشان، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و… می‌شود، بلکه تا حدود زیادی تجربه خرید مردم را بهبود می‌بخشد و در ذهن آنها یک خرید لذت‌بخش را ثبت می‌کند. با نصب بیکن‌ها در مراکزخرید، اطلاعات بیشتری از علایق و عادات مشتریان به دست می‌آید. بیکن‌ها قادر هستند رفتار خرید مردم را به صورت خودکار و آنلاین ثبت کنند که از این داده‌های ثبت شده می‌توان برای هدف قرار دادن خریداران استفاده کرد و به آنها کالاهای شخصی‌سازی شده و متناسب با نیاز و علاقه‌شان را پیشنهاد داد. علاوه بر این، بیکن‌ها کمک می‌کنند مراکزخرید بتوانند استراتژی‌های بازاریابی خودشان را هدفمند سازند و برنامه‌های وفاداری مشتری و فروش بیشتر را ترویج کنند. این برنامه‌ها به شکل طبیعی در میزان فروش تاثیر دارند و هر چه میزان خرید بیشتر شود، تعداد پیشنهادهای ارائه شده از سوی بیکن‌ها به افراد در مورد یک مرکزخرید موفق، بالاتر می‌رود. این یعنی یک تجارت موفق و سودی دو جانبه برای خریدار، سرمایه‌گذار و فروشنده!

پیام‌های شخصی‌سازی شده
مراکزخرید می‌توانند به وسیله بیکن‌ها بر اساس نزدیکی یک فرد به مکان مورد علاقه‌اش و همچنین بر اساس ویژگی‌های جمعیت‌شناختی و مشخصات اجتماعی فرد، پیام‌های شخصی‌سازی شده را به تلفن همراه مشتری ارسال کنند. بیکن‌ها قادر هستند پیشنهادات ویژه، محصولات جدید، تخفیف‌ها و … را به صورت پاپ‌آپ به گوشی‌های هوشمند خریداران ارسال کنند. ارسال پیام‌های مبتنی بر مجاورت، می‌تواند خریداران را به خرید یا بازدید از یک مغازه خاص یا رستوران ترغیب کند. هدف اولیه تعامل مبتنی بر مکان با خریداران، بهبود تجربه خرید مشتری از طریق دریافت پیام‌های هدفمند و مرتبط با موقعیت است، به همین دلیل تمرکز بازاریاب‌ها و خرده‌فروشی‌ها بر تقسیم‌بندی کاربران و پیام‌های هدفمند متمرکز می‌شود. در یک نگاه کلی بیکن‌ها یک فرصت بی‌نظیر را به منظور شکل‌گیری تجربه مدرن در ذهن مشتری و افزایش وفاداری مشتری برای مراکزخرید فراهم می‌کنند. تعامل مبتنی بر مکان، موجب افزایش حضور مشتری و بهبود ارائه خدمات در مراکزخرید می‌شود. از طرفی برای سازندگان و افرادی که از مراکزخرید سود مالی می‌برند، پرسود است، زیرا به کمک بیکن مشتریانی ثابت با درصد وفاداری بالا به دست می‌آورند. در یک کلام با روند پرشتاب تکنولوژی بیکن تا چند سال آینده خرید اتفاقی از بوتیک‌ها را از یاد خواهید برد! 


منبع: Harvard business review

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی