نگاه حرفه‌ای به صنعت مد با گذر زمان حاصل می‌شود
تاریخ خبر : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ --- کد خبر ۱۳۲۱

نگاه حرفه‌ای به صنعت مد با گذر زمان حاصل می‌شود

 

در یک دهه قبل در کشور ایران  پوشاک مردان در مرکز توجه قرار نداشت، اما روند تغییرات در مد به گونه‌ای بوده است که مردان هم در این دوره همپای بانوان در مرکز توجه هستند و نوع پوشش و لباسشان و انتخاب مناسب، برای آنها به یک اصل مهم تبدیل شده است. تعداد طراحان لباسی که صرفا برای مردان طراحی کنند در کشور ایران زیاد نیست و شاید دلیل آن هم همین کم‌توجهی به موضوع مد و سبک مردانه باشد. اما در میان کسانی که برای مردان طراحی می‌کنند هستند کسانی که از دوره خود فراتر رفته‌اند و با توجه به جامعه ایران طراحی‌های خاص خودشان را جسورانه به اجرا درآورده‌اند. یکی از این افراد جناب آقای امیر راد است که حدود 3 سال از فعالیتش  در این حوزه می‌گذ‌رد  و به خوبی توانسته جایگاه خود را در این صنعت تثبیت کند و میان  هنرمندان  و افراد سرشناس زبانزد شده و مورد قبول واقع شود. به همین بهانه به گفت‌وگو با این طراح خوشفکر که توانسته مسیر خوبی را در این مدت کوتاه طی کند پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

در ابتدا خودتان را معرفی کنید و یک بیوگرافی کوتاه از خود ارائه دهید. 
امیر راد هستم متولد سال 1363 از تهران، دوره  لیسانس را در رشته برق  در دانشگاه اصفهان  گذراندم و فوق لیسانس را در رشته MBA از دانشگاه تهران دریافت کردم. در حوزه مارکتینگ و برندینگ تحصیلاتم را ادامه دادم و پیشوند دکتری که برخی از دوستان به بنده اطلاق می‌کنند  مربوط به حوزه برندینگ است و هیچ ار‌تباطی با حوزه مد ندارد. در دوران کودکی هنر بخشی از زندگی و همراه همیشگی بنده بود، ابتدا زمان زیادی نقاشی می‌کردم، اما به دلایلی از نقاشی فاصله زیادی گرفتم و این هنر در من به شکل یک موضوع ناتمام  باقی ماند. بعد از چندین سال علاقه من به هنر خودش را به شکل دیگری نمایان کرد و وارد فضای مد و طراحی شدم و برای بالا بردن توانایی‌ها و افزایش دانش و بینش بصری در این حوزه دوره‌های مختلفی را در سراسر دنیا مانند میلان و پاریس گذراندم. در حال حاضر به عنوان یکی از طراحانی که  اجازه برگزاری  ورک‌شاپ در این حوزه را دارند‌، در دانشگاه pitti  فلورانس مشغول فعالیت هستم.
 
خانه مد راد فعالیت خودش را از چه زمانی آغاز کرده است؟
خانه مد راد حدود 3 سال است که فعالیت خودش را آغاز کرده و شروع این کار همزمان با جشنواره فجر93 بوده است. عملکرد خانه مد به شکلی رقم خورده که از ابتدا فعالیتش را با افراد خاص آغاز کرده است و همزمان با جشنواره فیلم فجر هر سال جشن سالگرد فعالیت مجموعه ما نیز برگزار می‌شود. 

سبک کارهای خانه مد راد بیشتر حالت رسمی دارد و بیشتر برای مردان طراحی می‌شود. دلیل این کار چیست‌؟ 
لازم است به این موضوع توجه کرد که طراحی و فشن به عنوان بخشی از هنر است که ارتباط بسیار نزدیکی با صنعت دارد و طراحی‌ها از ذهن طراحان سرچشمه می‌گیرد و لباس‌های طراحان نشان‌دهنده نوع نگاه آنها نسبت به جامعه است. لباس‌های خانه مد راد دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی هستند که نیاز به دقت بیشتری روی آنها دارد. در ابتدا وقتی به آنها نگاه می‌کنید خیلی جدی به نظر می‌آیند و همانطور که خودتان فرمودید رسمی هستند، اما زمانی که روی آنها متمرکز می‌شوید در آنها  جزییاتی مشاهده می‌کنید که توجه شما را به خودشان جلب می‌کنند. اما 2 دلیل برای آن که چرا در بخش آقایان فعالیت می‌کنیم این است که تا قبل از این چنین اتفاقی در بخش پوشاک آقایان رخ نداده بود و این‌که طراحی‌ها صرفا به کت و شلوار خلاصه می‌شد و بعد از آن ما به دنبال ایجاد نگاه جدید در این حوزه بوده‌ایم که تا حدودی نیز در این امر موفق ظاهر شدیم.
 
لطفا بفرمایید چه چیزی باعث متمایز شدن خانه مد راد از سایر شوروم‌های موجود می‌شود؟
مهم‌ترین اصل که به نظر من می‌تواند خانه مد راد را نسبت به مکان‌های دیگر متمایز کند‌، حضور بسیار زیاد هنرمندان و همکاری آنها با این مجموعه است. ما در حال حاضر حدود 130 هنرمند در کنار خود داریم که هر کدام از آنها عضوی از مجموعه راد هستند و نگه داشتن 130 فرد مشهور کنار یکدیگر و در یک فضا کار بسیار دشواری است و یک اتفاق خوب به شمار می‌رود که به نظرم می‌تواند خانه مد راد را متمایز کند. 

همکاری با هنرمندان شاید بیشتر بعد تبلیغاتی قوی داشته باشد تا توجیه مالی. لطفا بفرمایید چگونه کسب درآمد دارید و مشتریان شما چه کسانی هستند؟ 
بسیاری از هنرمندان از ما خرید می‌کنند و به این شکل نیست که صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشد. جدای این موضوع ما مخاطبان خود را داریم و یک باشگاه مشتریان با 500 عضو داریم که اعضای آن مشتریان ثابت ما هستند و با ما همکاری دارند.  خانه مد راد با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی نیز همکاری دارد که این اتفاق بسیار خوبی به شمار می‌رود. 

در خصوص طراحی لباس تیم ملی ایران برای المپیک زمستانی 2018 توضیح دهید. 
طراحی لباس برای نمایندگان یک کشور در عرصه بین‌المللی سخت‌ترین نوع طراحی است، چرا که از یک طرف مسئولیت نمایش سبک فکری و فرهنگ کشور را بر عهده دارید و از طرف دیگر باید در چهارچوب و استانداردهای جهانی ایده و اجرای درستی داشته باشید. خیلی خوشحالم که توانستیم به این مهم دست پیدا کنیم و در بین لباس‌های برتر این مراسم قرار بگیریم. در این خصوص می‌توانم بگویم سبک کار به صورت مینیمال طراحی شده به همین علت تمام جزییات غیرضروری از لباس حذف و نقطه تمرکز لباس کنار چهره ورزشکار واقع شده است.  

حدود قیمت محصولات شما چقدر است؟
برند خانه مد راد بر خلاف تصور عموم جامعه برند خیلی گرانی نیست و بسیاری از کسانی که با مجموعه ما تماس می‌گیرند  فکر می‌کنند باید پول بسیار زیادی بابت خرید یک دست کت‌وشلوار بپردازند، اما به این شکل نیست. حدود قیمت کارها از 3 میلیون تومان آغاز می‌شود و تا 10 میلیون تومان، بسته به نوع پارچه و نوع طراحی‌ها و دیگر موضوعات متغیر است. 

بزرگ‌ترین چالش موجود در این صنعت برای شما چیست؟
چالش‌های‌ زیادی در این حوزه وجود دارد و مهم‌ترین آن به نظر من عدم نگاه حرفه‌ای به این حوزه است. با بررسی صفحات اجتماعی می‌توان به برخی اطلاعات دست یافت، مانند نوع نگاه مردم به یک لباس؛ مردم در ایران در خصوص لباس با این نگاه جلو می‌روند که کاری که من انجام می‌دهم درست است و کاری که دیگری انجام می‌دهد غلط است، اما در دنیای مد این موضوع غیرمنطقی است و هیچ شخصی لباسی را طراحی نمی‌کند که بگوید کار من درست است و کار دیگری غلط. در ایران موضع‌گیری‌های شدیدی نسبت به تغییرات در نوع پوشش افراد صورت می‌گیرد که این تغییر نگاه نیازمند گذر زمان است.  از دیگر چالش‌های موجود در این حوزه عدم اجازه نمایش گسترده لباس‌های طراحی شده به شکل یک نمایش (cat walk) است که البته این نمایش برای مجموعه راد پیش از این در قالب هفته مد اتفاق افتاده است. 

برنامه‌های  شما برای سال جدید چیست؟ 
خانه مد راد فعالیت خودش را در خارج از کشور شروع کرده است و در حال حاضر آتلیه راد در شهر پاریس در حال فعالیت است و تا خرداد‌ماه سال آتی خانه مد راد نیز فعالیت خودش را در آنجا آغاز می‌کند. با وجود این‌که مدتی است بخش بانوان  هم به کارهای ما اضافه شده است انتظار داریم در سال آینده اتفاقات خوبی را تجربه کنیم. 

سخن آخر
در پایان امیدوارم این روند رو به رشد در صنعت مد کشور ادامه‌دار باشد و نگاه حرفه‌ای به این حوزه روزبه‌روز افزایش یابد و برای فعالان این صنعت آرزوی موفقیت دارم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی