بازارهای جهانی در سال 2018
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۱/۱۸ --- کد خبر ۱۳۲۹

بازارهای جهانی در سال 2018
 نه سیاهی، نه سفیدی
 هر چند این روزها مدام اخباری درباره سقوط سهام در بازارهای جهانی به گوش می‌رسد، اما با اتکا به آنچه در سال 2017 گذشت و اندکی دنیای اقتصاد را خوش‌بین کرد، می‌توان امیدوار بود سال 2018 برای دنیا سالی خوب به لحاظ اقتصادی باشد. نشانه‌ها اما حکایت دیگری دارند؛ شاخص کالایی پس از 6 سال در سال 2017 رشد کرد، اما به‌ نظر می‌رسد این شاخص سال 2018 را در محدوده قرمز به پایان خواهد رساند و بار دیگر منفی خواهد شد. پس از سال 2010 شاخص کالایی بلومبرگ منفی شد تا جایی که در سال 2015 به سطح منفی 25 رسید، اما در سال 2016 ناگهان مثبت شد. بر این اساس شاخص کالایی بلومبرگ که شامل شاخص 22 کالا است، تنها برای 9 کالا در سال 2017 مثبت ارزیابی شده و  برای دیگر کالاها منفی بود.


انتظار افزایش 
 در سال 2017 افزایش قیمت فلزاتی مانند مس، آلومینیوم و روی کمک کرد تا ضعف کالاهایی مانند سوخت‌ و محصولات کشاورزی جبران شود.
حالا با ورود به سال 2018  به ‌نظر می‌رسد شاخص کالایی بلومبرگ نیازمند فلزات صنعتی باشد تا بتواند بار دیگر پس از استراحت فصل جاری، افزایش خود را از سر گیرد. البته دلایل کافی برای رشد فلزات صنعتی  وجود خواهد داشت، زیرا رشد اقتصادی جهان به‌ صورت هماهنگ رو به افزایش است و شاخص‌های تولید از رونق حکایت دارند. بر اساس پیش‌بینی‌ها، بلومبرگ و فلزات مس و آلومینیوم به ‌عنوان 2 مورد از مهم‌ترین فلزات صنعتی از عرضه نسبتا محدود بهره خواهند برد. در این شرایط آلومینیوم به‌ خاطر تلاش‌های چین در جهت منطقی‌سازی ظرفیت‌ها و کاهش آلاینده‌ها با کاهش عرضه و افزایش قیمت مواجه می‌شود. ریسک‌های ژئوپلیتیک در رابطه با کشورهای خاورمیانه بر قیمت طلا اثرگذار شده و احتمالا آن را افزایش خواهند داد. فلزات صنعتی که در سال‌جاری بیشترین افزایش را در شاخص کالایی ایجاد کرده‌اند از پایان ماه سپتامبر سال قبل تاکنون 5 درصد کاهش شاخص را به ‌ثبت رسانده‌اند. در بخش کشاورزی به‌ واسطه تغییرات آب‌و‌هوایی و رویدادهای ژئوپلتیک، نباید انتظار وفور عرضه غلات را داشته باشیم، البته برداشت محصول در آمریکا از انتظارات بیشتر شد و هیچ سازمان اوپکی هم برای گندم و سویا وجود ندارد که دستور کاهش عرضه را بدهد! غلات که حدود یک‌پنجم شاخص کالایی بلومبرگ را به خودشان اختصاص می‌دهند، 5 سال است روندی سقوطی در پیش گرفته‌اند، البته کالاهایی مانند شکر و قهوه همیشه پتانسیل شوکه کردن فعالان این عرصه را داشته‌اند. گوشت خوک و گاو، پنبه، قهوه و شکر که در مجموع تنها 14 درصد از کل کالاهای کشاورزی را به خود اختصاص می‌دهند نیز نیازمند افزایشی شدید هستند تا بتوانند کل شاخص بخش کشاورزی را دستخوش تحول کنند.


 ماجراهای آینده
 به طور کلی در سال 2018 برخلاف یک دهه قبل رشد اقتصادی در چند نقطه و قاره خاص شکل نگرفته و شاهد نوعی توازن قدرت هستیم. قاره آسیا به لطف بازارهای جهانی شده خلیج‌فارس و قدرت تکنولوژیک کشورهای شرق آسیا رشد اقتصادی 13 درصدی را تجربه کرده است؛ آنچه باعث شده قاره کهن از منطقه‌ای با بیشترین شاخص توسعه‌نیافتگی به منطقه‌ای کاملا توسعه یافته تغییر وجهه بدهد؛ آنچه در مورد قاره آفریقا وجود ندارد، زیرا این قاره در 4 ماه ابتدایی سال 2018 فقط 2 درصد نسبت به سال 2017 رشد داشت و کماکان در انتهای صف توسعه‌یافتگی قرار دارد.


سایر قاره‌ها
 اروپا  هر چند تنوع ذخایر منطقه ثروتمندی مانند خاورمیانه را ندارد، اما با استفاده و استخراج اصولی منابع در اختیار خودش، در سال 2018 هم بار دیگر در صدر قاره‌های توسعه‌یافته قرار دارد. آمریکای ‌جنوبی امسال از قاره کوچکی به نام اقیانوسیه پیشی گرفت و در رده دوم قرار گرفت. سود 33 درصدی مجموع این قاره از صادرات غیرنفتی، معجزه اتکا به منابعی غیر از نفت را نشان می‌دهد. آمریکای ‌شمالی هر چند 2 غول بزرگ به نام‌های آمریکا و کانادا را به عنوان توسعه‌یافتگی دارد، اما نتوانسته خودش را بالاتر از اقیانوسیه قرار دهد. با توجه به این شرایط به نظر می‌رسد در مقیاس قاره‌ها شاهد یک سال متوازن و البته کم‌سودتر از 2017 باشیم؛ آنچه اصلا به مذاق کارشناسان خوش نمی‌آید.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی