سالن‌های سینما در مجتمع‌های تجاری گردش مالی سینما را بالا برده‌اند
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۱/۲۰ --- کد خبر ۱۳۳۳

مدیر موسسه فرهنگی- هنری هدایت‌فیلم در گفت‌و‌گو با تجارت‌طلایی:

سالن‌های سینما در مجتمع‌های تجاری گردش مالی سینما را بالا برده‌اند    

 سینما، هنر هفتم؛ این جادوی نور و رنگ و صدا که می‌ریزد بر پرده نقره‌ای و تماشایی‌ترین تصاویر را قاب می‌بندد در چشم مخاطبان؛ مخاطبانی که آمده‌اند به تماشا. یکی رویا می‌بیند و یکی تجربه. یکی می‌بیند که تلخی بدود در فکرش و چنان رخنه کند در خاطرش که تا ساعت‌ها آنچه دیده از یادش نرود، دیگری نیز می‌نشیند روی صندلی و زل می‌زند به پرده نقره‌ای تا رویا ببیند و رویا.

می‌گویند مردم می‌آیند به سالن‌ها و به صندلی‌های ردیف شده رو‌به‌روی پرده تکیه می‌زنند تا آنچه در زندگی واقعی‌ ندیده‌اند، ببینند.

سینما همیشه سینما بوده است؛ هنری که زنده مانده، رشد کرده و در هر شرایطی راه خودش را رفته است. سینما در ایران نیز جزو محبوب‌ترین هنرها است.

اگر سینما را به عنوان یک صنعت به شمار آوریم مسئله اکران یکی از مهم‌ترین مسائل در این هنر- صنعت است و رابطه مستقیمی با تعداد سالن‌های سینما دارد که در 3 دهه اخیر به دلیل کمبود در این بخش، سینمای کشورمان با مشکلاتی مواجه بوده است. سال‌ها سینمای ایران از تعداد کم سالن‌های نمایش رنج برده و همین مسئله موجب شده است تا فیلم‌های سینمایی مدت‌ها در نوبت اکران منتظر بمانند. البته طی سال‌های گذشته با آغاز موج جدیدی در بازسازی سالن‌های سینمایی و تبدیل برخی از سینماها به پردیس و حضور سالن‌های سینما در مجتمع‌های تجاری پتانسیل نمایشی کشور بویژه در شهرهای بزرگ افزایش پیدا کرده است.

در آستانه  سال نو سراغ یکی از پیشکسوتان عرصه سینما در زمینه تولید و پخش فیلم، آقای مرتضی شایسته رفتیم تا در خصوص وضعیت سالن‌های سینما و بهره‌برداری از پردیس‌های سینمایی و سالن‌های مجتمع‌های تجاری از تجربیاتشان استفاده کنیم. آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل گفت‌و‌گوی ما با مدیر موسسه فرهنگی- هنری هدایت فیلم است.

 

لطفا در ابتدا کمی از سوابق خودتان برای خوانندگان ما بگویید.

بنده از مدیران سازمان گسترش هستم که در سال 1365هدایت فیلم را تاسیس کردم و در سال1367 از تمام کارهای دولتی استعفا دادم و به عنوان تهیه‌کننده وارد سینما شدم و تاکنون در خدمت سینمای ایران هستم. همچنین عضو شورای پروانه ساخت و شورای صنفی نمایش شورای موسسات و شرکت‌ها بودم و بعدها که کانون پخش‌کنندگان سینمای ایران را راه‌اندازی کردیم‌، ریاست کانون را برعهده گرفتم، اما به دلیل حجم زیاد کار از ریاست کانون استعفا دادم.

 

موسسه فرهنگی-هنری هدایت فیلم چه فعالیت‌هایی دارد؟

موسسه هدایت فیلم در زمینه تولید و پخش فیلم‌های سینمایی فعالیت دارد. این موسسه تا کنون حدود 70 فیلم تولید و حدود 400 فیلم را پخش کرده است.

 

 لطفا در مورد موفقیت‌های این موسسه در زمینه تولید فیلم توضیحاتی بفرمایید.

تا کنون چند بار فیلم‌های ما در جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت سیمرغ بلورین شدند؛ فیلم‌هایی از جمله بوی کافور عطر یاس و روز واقعه.

 

کدام فیلم‌ها بیشتر باعث اوج گرفتن شما شده‌اند؟

فیلم‌هایی چون کانی مانگا، افعی، می‌خواهم زنده بمانم و طوطیا.

 

ورود سینماها به دل مجتمع‌های تجاری و پردیس‌های سینمایی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این اتفاق  در کشور ما بسیار شایسته و تاثیرگذار بود. البته این روزها به دلیل استقبال مردم از پردیس‌های سینمایی، بسیاری از سازندگان مجتمع‌های تجاری پس از پایان ساخت مجتمع تصمیم به جانمایی سینما در مجتمع می‌گیرند که این روش به دلیل نبود زیرساخت مناسب، نتیجه دلخواه را به همراه نخواهد داشت، چرا که ساخت سینما در مجتمع‌های تجاری در زمره مواردی است که باید در ابتدای ساخت، در نقشه لحاظ شود.

 

موسسه فرهنگی- هنری هدایت‌فیلم در حال حاضر بهره‌برداری چند پردیس سینمایی را بر عهده دارد و چشم‌انداز آینده این موسسه برای بهره‌برداری سالن‌های سینما در سال‌های آینده چیست؟

هدایت‌فیلم در حال حاضر به مدت یک سال است  بهره‌برداری سینمای ارگ تجریش را بر عهده دارد، همچنین بهره‌برداری پردیس سینمایی گلشن راز که به زودی در شهر مشهد افتتاح می‌شود را بر عهده گرفته است. از سوی دیگر، قرارداد بهره‌برداری پردیس سینمایی سام در بزرگراه رسالت با 25 سالن سینما که تبدیل به بزرگ‌ترین پردیس خاورمیانه خواهد شد هم بسته شده است. علاوه بر اینها در مورد بهره‌برداری از پردیس  معین‌مال هم قراردادی با هدایت فیلم  به امضا رسیده است که این پروژه به زودی به اجرا در خواهد آمد.

 

سینماهای طراحی شده در مجتمع‌های تجاری ما تا چه حد با استانداردهای جهانی فاصله دارند؟

ما از این حیث فاصله زیادی با استانداردهای جهانی نداریم، البته به شرط این‌که ساخت سینما در طراحی اولیه مجتمع در نظر گرفته شود، نه این‌که در پایان ساخت، سازنده تصمیم بگیرد 2 مغازه را تغییر کاربری دهد و تبدیل به سینما کند، زیرا در چنین شرایطی به طور حتم و قطع به یقین سالن سینما از استانداردهای مطلوب به دور خواهد بود و مورد استقبال مخاطب قرار نخواهد گرفت.

 

 وقتی یک سالن سینما در یک مجتمع‌تجاری شکل می‌گیرد تا چه اندازه در جذب مخاطب تاثیر دارد؟

اصولا  پردیس‌های  سینمایی در جذب افراد بسیار موثر هستند و شاهد این مدعا را می‌توان در مجتمع‌های مگامال، کورش و ارگ تجریش دید. این در حالی  است که بسیاری از مجتمع‌های موفق قدیمی ما که از پردیس سینمایی محروم هستند رو به افول هستند. همچنین فروش موفق سینماها در پردیس‌های سینمایی کاملا مشهود است، به گونه‌ای که برخی از سینماهای مجتمع‌های تجاری تا پاسی از شب و حتی تا بامداد مخاطب دارند.

 همچنین وجود پردیس‌های سینمایی در مجتمع‌های تجاری باعث شده فودکورت‌ها و مغازه‌های این مجتمع‌ها هم رونق خوبی داشته باشند.

 توصیه بنده به دوستان طراح و سازندگان مجتمع‌های تجاری این است که از همان ابتدا که به فکر ساخت چنین مجتمع‌هایی می‌افتند، به سالن‌های سینما هم فکر کنند و در نقشه ابتدایی سالن سینما را در نظر بگیرند که بعدها ناچار نشوند به صورت غیر کارشناسی این کار را انجام دهند.

 

چالش‌هایی که به لحاظ فنی در ساخت سالن سینما در مجتمع‌های تجاری وجود دارند، کدامند؟

در طراحی و ساخت این نوع سالن‌های سینما باید مسائلی چون پله‌های فرار، امکانات آتشنشانی و پله‌های ورودی را پیش بینی کرد تا بعدها مشکلی به لحاظ فنی و امنیتی پیش نیاید.

 

اهمیت بهره‌برداری درست از این نوع سالن‌های سینما را چطور ارزیابی می‌کنید؟

  برای رسیدن  به نتیجه مطلوب، بهره‌برداری پردیس‌ها و سالن‌های مجتمع‌های تجاری را باید به کارشناسان سینما که قدرت مدیریت دارند،  سپرد.

در چنین شرایطی اگر از تبلیغات مناسب هم استفاده شود، قطعا بهره‌برداری مجتمع‌تجاری موفقیت‌آمیز و پر‌فروغ خواهد شد.

 

از نظر شما این روزها پردیس‌های سینمایی موفق‌تر عمل می‌کنند یا سینماهای تک سالن؟

قطعا پردیس‌ها با اختلاف زیاد موفق‌تر هستند، زیرا این روزها مسئله پارکینگ هم بسیار حائز اهمیت است. فرض کنید یک خانواده قصد دیدن فیلم در سینمای خوبی مانند سینما آفریقا را داشته باشند، در این میان دغدغه پارک کردن خودرو قطعا آنها را از دیدن فیلم در این سینما منصرف خواهد کرد، چرا که این روزها مسئله پارکینگ در تهران تبدیل به معضل بزرگی شده است و مجتمع‌های تجاری که دارای سالن سینما هستند، مشکل پارکینگ را حل کرده‌اند.

 

برای تهیه‌کننده‌ها چقدر حائز اهمیت است که فیلم‌هایشان در پردیس‌ها به نمایش درآیند؟

 برای من به عنوان یک تهیه‌کننده و پخش‌کننده اهمیت بسیار زیادی دارد که فیلم‌هایم حتما در پردیس‌ها به نمایش درآیند، چرا که سینماهای تک‌سالنه و دوسالنه، فروش زیادی ندارند. در حال حاضر حتی از سینماهای خوب ما هم به دلیل  این‌که در منطقه طرح ترافیک و شلوغ شهر قرار گرفته‌اند، چندان استقبالی صورت نمی‌گیرد.

 

حضور سینماها در مجتمع‌های تجاری تا چه اندازه در اشتغالزایی تاثیرگذار است؟ 

مجتمع‌های تجاری این روزها تاثیر بسیار زیادی در اشتغالزایی داشته‌اند و حضور موارد جانبی از جمله فودکورت، شهربازی و سینما قطعا برای افراد زیادی ایجاد اشتغال کرده است.

 

 آیا تعداد سینماهای ما این روزها متناسب با رشد جمعیت است؟

خیر. آمار سالن‌های سینماهای ما حداقل باید به 3 یا 4 برابر کنونی افزایش پیدا کند، چرا که هنوز بسیاری از مراکز استان‌های ما از داشتن سالن سینما محروم هستند.

 

آیا در حال حاضر سینماهای ما صرفه اقتصادی دارند و گردش مالی سینماها مناسب است؟

بله، این روزها سینماهای ما از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند و حدود 4سال است که رکود سینما به دلیل سالن‌های خوب از بین رفته است، زیرا ما در گذشته هم فیلم‌های خیلی خوبی داشتیم، اما به دلیل این‌که سالن مناسب نداشتیم این فیلم‌ها دیده نمی‌شدند. این روزها فیلم‌های خوب در سالن‌های خوب به نمایش در می‌آیند و نتیجه این می‌شود که یک سینما در یک روز 70 میلیون فروش دارد.

 

سالن سینما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد که آمار فروش فیلم بالا برود؟

صندلی راحت، صدای خوب، تصویر روشن، مهندسی مناسب سالن و در دسترس بودن سرویس بهداشتی و فودکورت از جمله مواردی هستند که مخاطب را جذب می‌کنند.

 

با تشکر از شما، اگر در پایان صحبتی دارید، بفرمایید.

ضمن تبریک این عید باستانی به همه ایرانیان، امیدوارم سینمای ایران در سال 97 درخشان‌تر از قبل باشد و بتواند رضایت تماشاچیان را جلب کند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی