آشنایی با "pocket shops" و کارکردهایش
تاریخ خبر : ۱۳۹۷/۰۳/۲۱ --- کد خبر ۱۳۹۴

آشنایی با "pocket shops" و کارکردهایش
 این روزها همزمان با ورود موج جدید تکنولوژی به مراکزخرید و صنعت خرده‌فروشی، شاهد به وجود آمدن اصلاحاتی هستیم که تا پیش از این معنایی نداشت.
 به عنوان مثال شاید سال‌ها ایده مسقف‌سازی و ایجاد غرفه‌های کوچک برای برندها و فروشگاه‌ها وجود داشت، اما اولین بار این ایده در آمریکا اجرایی شد و فروشگاه‌های بسیار کوچک در حد یک غرفه به ارائه خدمات پرداختند.
ایده اولیه و عوایدش
 برای اولین بار شکل نوین کیوسک‌ها که به عنوان جهانی "pocket shops" معروف شده‌اند در مراکزخرید آمریکا به اجرا درآمدند. در دهه 60 شکل سنتی خرید مبتنی بر حضور فیزیکی و خرید از فروشگاه‌های بزرگ بود، اما در طول زمان اوضاع متفاوت شد و صاحبان مراکزخرید و برندهای خرده‌فروشی تصمیم گرفتند با در نظر گرفتن دکه‌هایی کوچک برای خودشان هم جای کمتری اشغال کنند و هم در صورت تمایل در چند غرفه زیرمجموعه‌‎های خودشان را به عرضه برسانند. این شیوه در دهه 80 با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و کم کم به سایر نقاط دنیا تسری یافت. ترکیه و آلمان اولین کشورهایی بودند که به"pocket shops" روی خوش نشان دادند و همزمان با در نظر گرفتن فضایی برای این پدیده، مشتریان زیادی را جذب خودشان کردند. حالا در تمام مراکزخرید دنیا نقش «pocket shops» کاملا انکارناپذیر است و ما شاهد حداقل 5 کانتر در هر مرکزخرید هستیم.


 ماهیت و چگونگی کارکرد 
کارکرد "pocket shops" تنها منحصر به تبلیغ و فروش نیست. شما با در اختیار داشتن چند کانتر مخصوص می‌توانید با برندهای مختلف و حتی رقیبتان در تعامل باشید و از این طریق بر میزان محبوبیتتان بیفرایید. در این بین ماجرای مالکیت، عمده بحث‌ها را پیرامون pocket shops"" به وجود آورده است. معمولا مراکزخرید که این کانترها را در خود قرار می‎‌دهند، ادعای مالکیت را مطرح می‌کنند، اما این مشکل اخیرا توسط قانون‌های جدید اتحادیه جهانی مراکزخرید حل شده و استقلال درآمد shops"  "pocket باعث شده مالکیت کانترها بر عهده برندی باشد که منطقه را به تصرف خودش درآورده است. 


 آمار جالب 
 آمار نشان داده "pocket shops" برخلاف تصور نه تنها تب خرید را کاهش نداده، بلکه به دلیل فضای کوچک خاص خودش جا برای خلاقیت در تزیین و طراحی دارد و به همین دلیل طبق آمار منتشر شده میزان خرید از مراکزخریدی که حداقل 3  "pocket shop"  را در خود جای داده‌اند، نسبت به همتایانش 30 درصد بیشتر بوده است. البته "pocket shops"  تنها درون مال‌ها و مراکزخرید وجود ندارند و از ماهیت بیرونی هم برخوردار هستند، با این حال اصولا حیات "pocket shops" وابستگی زیادی به مراکزخرید و مال‌ها دارد. طی یک دهه گذشته "pocket shops" به تنهایی به اندازه یک ششم کل خریدهای انجام شده از مراکزخرید سود نصیب برده‌اند که این موضوع نشان می‌دهد تا چه اندازه باید این رویه مدرن خرید را جدی گرفت.
جهان‌شمولی 
یکی دیگر از دلایل محبوبیت "pocket shops" فراگیر بودنشان است، به این معنا که در سال‌های اخیر تقریبا در هر مکانی از فرودگاه تا میدان‌های خرید و حتی در کوچه‌های تجاری، شاهد چند نمونه از "pocket shops"  بودیم؛ نمونه‌های کاملا موفق تجاری و البته مطابق با استانداردترین نمونه‌های تجاری.
شعارهای تحقق ‌یافته 
"Pocket shops" با شعار "طراحی، گسترش و صدور" پا به عرصه وجود گذاشت و در سال‌های اخیر به خوبی به وعده‌هایش عمل کرد. البته نباید فراموش کرد تبلیغ مراکزخرید و مال‌ها در معرفی آنها نقش کلیدی داشته و در واقع "pocket shops" هم بخشی زیادی از درآمد و شهرت خودشان را مدیون صنعت مراکزخرید هستند. با توجه به توسعه بیش از پیش مراکزخرید و تجهیز آنها به آخرین تکنولوژی روز به نظر می‌رسد "pocket shops"  از قافله عقب نماند و برای پیشرفت هر چه بیشتر راه مراکزخرید را در پیش بگیرد  "Pocket shops" با وجود این‌که هنوز برای بسیاری از مردم دنیا ناشناخته است، اما در همین مدت کوتاه توانسته خود را در قلب و ذهن مشتری جای دهد. برای صنعتی نه چندان با قدمت، قدم گذاشتن در مسیر شناسایی و پیشرفت بیشتر، قطعا بهترین گزینه و انتخاب ممکن به حساب می‌آید.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی