تاریخچه آرایش
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۱/۲۹ --- کد خبر ۶۲۹

تاریخچه آرایش 
اختصاصی ماهنامه تجارت طلایی:

مطالعه تاریخ باستان به ما ثابت می کند در دوران پیش از تاریخ نیز مردان و زنان به بهتر نشان دادن ظاهر خود علاقه مند بودند. نوع آرایش و وسایل آرایشی که در یک فرهنگ و ملیت برای زیباتر و جذاب تر نشان دادن به کار می روند ممکن است در فرهنگ های دیگر کاملا مردود باشد، اما اکثر مردم از تغییر در مد لباس، مو و آرایش صورت لذت می برند.
تاریخ شروع آرایش به مصریان قدیم می رسد. آنها برای مراسم مذهبی از عطر و مواد آرایشی استفاده می کردند و حمام-های مخصوص برای خوشبو کردن پوست بدن می گرفتند، به نظافت و پاکیزگی اهمیت می دادند و بعد از حمام از مواد خوشبوکننده و روغنی برای نرم نگه داشتن پوستشان استفاده می کردند. شانه و آینه به عنوان اولین لوازم آرایشی مورد علاقه همه خانم ها و آقایان بود. کلئوپاترا، ملکه مصر عاشقانه مواد آرایشی و عطر را روی پوست، مو و بدن خود استفاده می کرده است.


آثار به جا مانده از اجداد به ما نشان می دهد مواد رنگی برای رنگ کردن مو، ناخن و پوست به کار می رفته و خالکوبی نیز در آن زمان وجود داشته و مرسوم بوده است. مواد رنگی و آرایش از ریشه درختان، برگ و در کل مواد گیاهی و معدنی تهیه می شد. مثلا پودری به نام کهل شبیه سرمه در زمان مصریان قدیم برای شفاف تر و درشت تر نشان دادن چشم ها استفاده می شد همچنین دوده چراغ را به ابرو می زدند و از اکسید آهن برای تهیه سرخاب جهت آرایش صورت استفاده می-کردند.

                                                                         
اولین رژ لب ها حدود 5 هزارسال پیش در شهر قدیمی ‌اور نزدیك بابل درست شده بود. در مصر همسایه اور ، كلئوپاترا از هزاران لوازم طبیعی زیبایی استفاده می‌كرده تا قدرت ارغوانی افسانه‌ای خود را حفظ كند. كلئوپاترا  به طور مرتب با شیر الاغ ، گل سرخ و نعنای هندی حمام می کرد و از لوازم آرایشی ساخته شده و دانه‌های ساییده شده كنجد استفاده می‌كرد.
او نظیر بیشتر زنان مصری علاقه وافری به استفاده از حنا و روغن گردو برای سیاه‌تر و درخشان تر كردن گیسوانش داشت و از مداد ابرو و چشم استفاده می‌كرد كه از پودر سنگ سرمه، یك ماده فلزی شكننده و ترد با رنگ درخشان مایل به آبی درست شده بود. سایه‌های آبی و سبز زیبای چشم او چیزی غیر از پودر بسیار نرم سنگ های كم بهاتر مانند لاجورد مالكیت نبود كه نه تنها پوست را از تابش اشعه‌های شدید خورشید محافظت می‌كرد بلكه مصرف آرایشی نیز داشت. لوازم آرایشی دیگر كلئوپاترا، رژلب ها و رژگونه‌های او بودند كه رنگ قرمز ارغوانی داشتند و از تخم مورچه پودر شده و كنه قرمز ساییده شده درست می‌شدند.


یونانی ها از سال 460 میلادی با علاقه فراوان عطریات و مواد آرایشی می ساختند و برای مراسم مذهبی و شخصی و حتی گاهی به عنوان دارو از آنها استفاده می-کردند.خانم های یونانی از موادی به نام ورمیلیون برای آرایش صورت استفاده می-کردند که به رنگ قرمز روشن بود و در ساخت آن از ترکیب نمک های جیوه استفاده می شد.
یونانی ها درباره آرایش نکاتی نیز می‌دانستند، گرچه ریمل آنها ترکیبی از صمغ و دوده بود و کمی‌ خشن به نظر می‌رسید. زنان یونانی گونه‌هایشان را با خمیرهای گیاهی که از میوه توت و دانه‌های له و خرد شده درست شده بود رنگ می‌کردند تا رنگ درخشان و سالمی به آنها ‌بدهند. همچنین عادت خطرناک تری را رواج دادند و آن استفاده از سرب سفید و جیوه برای پوست صورتشان بود تا رنگ صورتشان مانند گچ، سفید به نظر برسد. اما این مسئله برای آنها ناشناخته بود که فلزهای سنگینی مانند اینها از طریق پوست جذب شده و منجر به مرگ زودرسشان می شود. این عادت تاسف انگیز تا قرون متمادی به طول انجامید . جالینوس، پزشک یونانی این مسئله را تشخیص داد و نوشت:" چهره زنانی که اغلب صورتشان را با جیوه رنگ می‌کنند، با وجود سن کم پیر و چروکیده می‌شود."
رسم دیگر یونانیان که کمی ‌خوشایند تر از رسوم پیش می‌نمود، استفاده از حنا برای رنگ کردن ناخن های انگشتان دست و پا به همان ترتیبی که ما امروزه ناخنمان را لاک می‌زنیم، بود.


همچنین از موی بز رنگ شده، ابروی مصنوعی درست می‌کردند و به کمک صمغ ها و رزین های طبیعی، به پوست خود می‌چسباندند. با این وجود، این رومی‌ها بودند که بسیاری از عادات زیبایی امروزی را به وجود آوردند. با گسترش امپراتوری روم در اروپا، استحمام روزانه در حمام های عمومی ‌که با گلاب معطر شده بود بسیار رواج یافت. همچنین رومی ها با ساختن تیغ هایی از برنز صیقل یافته ، عادت تراشیدن ریش را در بین مردان شایع کردند. 
زنان اشرافی رومی ‌کاربرد لوازم آرایش طبیعی را با مداد کشیدن به دور چشمانشان، رنگ کردن گونه‌هایشان با خمیرقرمز رنگی که از پوست سوسک درست شده بود و با مالیدن روغن های معطر و خوشبو به موهایشان در بریتانیا رواج دادند. یکی از جنبه‌های ظاهری آرایش که وقت بسیار زیادی هم می‌گرفت رنگ کردن موها بود؛ رومی ها عادت داشتند انواع گوناگونی از رنگ موهای طبیعی را به کار ببرند که یک نوع از آنها از آهک زنده و خام معدنی که رنگ طلایی قرمز درخشانی به موهایشان می‌داد، درست می‌شد. با خیساندن پوست گردو در روغن زیتون، روغن گردو درست می‌کردند تا موهایشان به رنگ قهوه ای پر رنگ در‌آید و دیگر خاکستری یا سفید نشود. در روم قدیم، موی بلوند و بور را نماد بدی می‌دانستند اما با ورود دختران برده اسکاندیناوی، زنان اشرافی موهای سیاه خود به رنگ های روشن تر و بلوند در آوردند و برای این کار از دم کرده غلیظ گل و میوه درخت زعفران استفاده می‌کردند. اکلیل کوهی میوه درخت سرو کوهی ماده اصلی داروهای تقویتی مو بود که جلوی ریزش مو را می‌گرفت و گل های زعفران و موم زنبور نیز برای نرم کردن پوست به کار می‌رفت.  بسیاری از این مواد هنوز در لوازم آرایش امروزی به کار می روند و می‌توان آنها را در بسیاری از داروهای خانگی موثر به کاربرد. 

                                                                     
زنان رومی مخلوطی از گچ و سرب را به صورت می زدند تا آن را سفیدتر کنند، همچنین با رنگ های گیاهی گونه ها و لب-هایشان را سرخ می کردند و از مخلوط ذرت، شیر و آرد ماسک هایی برای صورت تهیه کرده  و آن را با کره مخلوط می-کردند. رومی ها هم مانند یونانی ها و مصری ها حمام و نظافت را باور داشتند و زنان در زمان استحمام از شیر استفاده می کردند. حمام های رومی معمولا عمومی بود با قسمت های جداگانه برای زنان و مردان. مردان رومی نیز از عطریات و روغن برای خوشبو کردن پوست و نرم نگه داشتن آن بعد از حمام استفاده می-کردند. شعرهای یونانی زیادی درباره نظافت، زیبایی مو و پوست و ناخن سروده شده و نقاشی های بسیاری بیانگر اهمیت این موضوع است.
آسیایی ها، بخصوص چینی ها، تاریخچه بسیار دوری در مورد سلامتی دارند و آراستگی را یک هنر به حساب می آورند. در ژاپن آرایش گیشاها خیره کننده بود و هنوز هم یک هنر باارزش به شمار می آید.


ایرانیان نیز همانگونه که تاریخ و شواهد نشان می دهد پیرو مد و آراستگی مو و صورت و لباس بودند.
آفریقایی ها تحول بزرگی در آرایش مو و طراحی لباس های مخصوص به وجود آوردند؛ آنها داروهای بسیاری از گیاهان و مواد اولیه که در اطراف خود داشتند تهیه می کردند همچنین از رنگ های زیادی برای آرایش صورت خود استفاده می کردند که بعضی از انواع مدل مو و لباس آنها هنوز هم رایج است.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی