آمیتاباچان پادشاه مهربان
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ --- کد خبر ۶۶۱

نگاهی متفاوت به زندگی تجاری و سودآوری ستاره قدیمی سینمای هند
 

پادشاه مهربان سرمایه
تقریبا همه می‌دانند یگانه سینمای هند، اکتبر سال گذشته میلادی 73 ساله شده و کمتر کسی است که اطلاع نداشته باشد او نشان شوالیه 5 کشور را داشته و دارد.
 این روزها با یک جست‌وجوی ساده در صفحه شخصی«آمیتا باچان» حتی می‌توانید متوجه شوید حاصل ازدواج 43 سال قبل او با هنرپیشه‌ای به نام«جایا بادوری» 2 فرزند به نام‌های شوتا ناندا (همسر یک تاجر معروف) و آبیشک (همسر آیشواریا رای، هنرپیشه معروف هندی) است. 
این اطلاعات به اندازه ده‌ها اطلاعات دیگر در مورد نقش‌های باچان در سریال‌ها و فیلم‌های عامه‌پسند، چندان دسته اولی تلقی نمی‌شود، اما به طور حتم دانستن میزان درآمد و مسائل مالی این چهره ملقب به «پادشاه بالیوود» نکته نامکشوف و هنوز کمتر مورد توجهی است.
ارباب امور خیریه
 

دارنده 7 دکترای افتخاری از 5 کشور مختلف به عنوان نقش اول 11 فیلم از مجموع 20 فیلم پرفروش تاریخ سینمای هند (بالیوود)، حداقل نیمی از آنچه به دست آورده را صرف امور خیریه کرده است؛ به عنوان مثال 16 هزار دلار صرف پاکسازی حدود 40 مزرعه هندی از آفت‌های نباتی و گیاهی کرده است. همچنین اهدای 16 هزار دلار به یک موسسه خیریه در سال 2010، موجی از تحسین را به سمت این اسطوره سینمای دنیا روانه کرد. کمک‌های باچان تنها معطوف به شخصیت‌های حقوقی نشده و او  3 هزار و 700 دلار به خانواده یک پلیس کشته شده در جریان شورش‌های خیابانی سال 2012 اعطا کرد. باچان در روزهایی که بیماری خاص ضعف عضلانی در هند، سالانه جان هزار و 566 نفر را می‌گرفت، سفیر یونیسف برای مبارزه با این بیماری مهلک شد و طولی نکشید که به لطف این چهره سرشناس و جهانی در عرض 3 سال، تعداد مبتلایان به حداقل میزان ممکن در تاریخ معاصر هند رسید. حتی اگر 37 هزار دلار در نظر گرفته شده از سوی آمیتای بزرگ و خانواده‌اش به موسسه ویژه رسیدگی به امور دختر‌بچه‌های بی‌سرپرست را نادیده بگیریم، باز هم نمی‌توانیم چشم از هزینه او برای کمپین حفظ «ببر بنگال» برداریم. مشارکت در آزادی یک فیل 14 ساله تحت شکنجه در یک باغ‌وحش، اوج تلاش‌های باچان برای حفاظت از حیوانات بود. صدای او هم مانند اقداماتش الهام‌بخش بود، زیرا صدای ضبط‌ شده‌اش برای آموزش زبان هندو به مهم‌ترین دانشگاه‌های انگلیس و دنیا راه یافت.
 مشاغل تجاری 
باچان به دلیل خصوصیات شخصی خاص، خیلی دیرتر از سایر همتایانش به دنیای تجارت روی آورد، اما به لطف محبوبیتش خیلی زود، صفی از علاقه‌مندان را آماده همکاری تجاری با خود دید. خرید 10 درصد سهام «جاست‌دیال» شرکت جست‌وجوی مخابراتی در هند و مشارکت 3.4 درصدی در امور مالی بزرگ‌ترین شرکت تکنولوژیک کشورش از باچان یک سرمایه‌گذار موفق ساخت. علاوه بر این، او و خانواده‌اش، 252 هزار سهم شرکت «مریدین تچ» را در اختیار دارند. 
... و اما یک رسوایی کوچک 
باچان تا قبل از افشاگری یک روزنامه پانامایی درباره سوءاستفاده چهره‌های مشهور عالم سیاست، اقتصاد، هنر و ورزش از شرکت مالیاتی «موساک فونسکا» به قصد عدم پرداخت مالیات، هیچ شائبه و ظن بدی را اطراف خود نمی‌دید، اما در کمال تعجب، نامش در بین استفاده‌کنندگان از امتیازات نامشروع شرکت مورد اشاره برای پاک کردن و کاهش میزان مالیات به چشم خورد، هر چند هنوز صحت و سقم این ادعا محل تردید است و قطعا آفتاب محبوبیت بزرگمرد نیکوکار تاریخ بالیوود، این سایه نه‌چندان بادوام را از زندگی او پاک می‌کند.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی