شرکت ساختمانی معلم 24 ساله شد
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۴/۱۰ --- کد خبر ۶۷۳

شرکت ساختمانی معلم 24 ساله شد


یکی از مشخصه‌های توسعه اقتصادی هر کشور طرح‌های عمرانی و حجم میزان ساخت‌و‌ساز در آن کشور است. در این میان سرآمدی و حضور موثر در بازار ساخت‌و‌ساز  و مدیریت علمی ساخت با بکارگیری پیمانکاران توانمند و استفاده از روش‌های ساخت نوین صنعتی به جای سنتی و ایجاد شرکت پیمانکاری قدرتمند برای اجرای پروژه‌های عظیم از رازهای ماندگاری‌، موفقیت و خوشنامی شرکت‌های ساختمانی کشور است.
شرکت ساختمانی معلم با قدمتی 24 ساله از معدود شرکت‌های معتبر ساختمانی در ایران است که توانسته با توجه به نیاز کشور به ارتقای کیفیت و افزایش سرعت پروژه‌های ساختمانی با سازماندهی مجدد و تمرکز بر سرمایه‌گذاری در صنعت ساخت‌وساز، فعالیت‌های خود را در این زمینه گسترش دهد و در زمره شرکت‌های ساختمانی موفق قرار بگیرد. 
اگر چه مولفه‌هایی مانند شیوه صحیح فعالیت در بازار و اعتبار، در موفقیت شرکت‌ها  اهمیت بسزایی دارند، اما عامل اصلی موفقیت در رقابت، ارزیابی نهایی و میزان رضایتمندی مشتری از محصول است، به همین دلیل شرکت ساختمانی معلم محصولات خود را با استفاده از جدیدترین فناوری‌ها‌، تجهیزات‌، روش‌ها و بهره‌گیری از سامانه‌های نوین مدیریتی و فنی در حوزه‌های مختلف طراحی‌، اجرا و فروش در بازارهای رقابتی ارائه می‌کند. اکنون این شرکت معتبر ساختمانی در آستانه بیست‌وچهارمین سالگرد تاسیس قرار دارد و بر همین اساس با مهندس غلامرضا شیخ، مدیرعامل شرکت ساختمانی معلم در خصوص عملکرد این شرکت در طول این سال‌ها به گفت‌وگو نشستیم که در زیر می‌خوانید:

1-    جناب مهندس اکنون که در آستانه بیست‌وچهارمین سالگرد تاسیس شرکت ساختمانی معلم قرار گرفته‌ایم، بفرمایید این شرکت با چه هدفی تاسیس شد و تاکنون چگونه عمل کرده است؟ 
شرکت ساختمانی معلم در سال 1371 با سرمایه اولیه 5 میلیون ریال از سوی تعدادی از مدیران وقت وزارت آموزش‌وپرورش و با هدف خدمات‌دهی به فرهنگیان تاسیس شد و متاثر از حرکت رو به رشد شرکت، پس از 2 بار افزایش سرمایه در سال‌های 1382 و 1389، در نهایت در سال 1392 سرمایه شرکت به 5000 میلیارد ریال افزایش یافت. در دوره اول فعالیت شرکت، بیشتر عملکرد محدود به انجام فعالیت‌های بازرگانی بود. اولین اقدام شرکت در خدمات‌رسانی به فرهنگیان، خرید پروژه‌های سعیدیه و نواب و واگذاری آنها به فرهنگیان بود. در ادامه این شرکت کانون فعالیت‌های اقتصادی خود را بر سرمایه‌گذاری در بخش ساختمان و تولید انواع کاربری‌های ساختمانی با هدف تاثیرگذاری مثبت بر شرایط عمومی بازار مسکن کشور، کسب درآمد هر چه بیشتر و تحصیل سود برای سهامداران محترم موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان متمرکز کرده است. از جمله تولیدات این شرکت، مجتمع برج‌های مسکونی ایران‌زمین است؛ این ساختمان مسکونی و لوکس با طراحی مدرن، چشم‌انداز زیبا و فضای سبز اطراف در شهرک غرب، خیابان ایران‌زمین واقع شده و مطابق استانداردهای بین‌المللی ساخته و به مردم عرضه شده است. از دیگر پروژه¬های ساخته شده این شرکت می-توان به برج تجاری، اداری نگین قلهک، پروژه‌های مسکونی 80،48 و42 واحدی پردیس، پروژه مسکونی 85 واحدی شهران و پروژه مسکونی 45 واحدی نیاوران اشاره کرد. به دلیل نیازسنجی بازار و با توجه به اولویت‌های منطقه‌ای و فعالیت‌های اقتصادی بخصوص در شهر تهران، سبد سرمایه‌های شرکت، محصولات متنوعی از کالاهای تجاری، اداری، مسکونی و چندمنظوره را در بر گرفته است. از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرا می‌توان به پروژه عظیم و چندمنظوره مگاپارس با ویژگی‌های بی‌نظیر، پروژه مسکونی نگین دیباجی، گل نیاوران، بازار میوه و تره بار بندرعباس، پروژه چند‌منظوره مینوی مشهد، طرح ساماندهی اراضی خور ماهشهر، تجاری، اداری سهند، تجاری، اداری میرداماد، اداری البرز، مسکونی جماران، بوکان و مجتمع مسکونی بلوار ساحلی اردبیل اشاره کرد. همچنین اهم پروژه‌های آتی نیز شامل پروژه تجاری، اداری دولو و مسکونی پاسداران است.


2-    شرکت ساختمانی معلم یکی از شرکت‌های خوشنام و باسابقه در عرصه ساخت‌وساز در کشور است. بفرمایید این موفقیت را مرهون چه چیزهایی می‌دانید؟
شرکت ساختمانی معلم با قدمتی 24 ساله با عنایت به ارتقای کیفیت، سرمایه‌گذاری هدفمند، افزایش سرعت ساخت پروژه‌ها، ارائه خدمات پس از فروش و کسب رضایتمندی مشتریان توانسته است در زمره شرکت‌های ساختمانی موفق قرار بگیرد. سرآمدی و حضور موثر در بازار ساخت‌وساز و مدیریت علمی ساخت با استفاده از روش‌های ساخت نوین صنعتی برای اجرای پروژه‌های عظیم در کنار شیوه صحیح فعالیت در بازار از عوامل ماندگاری، موفقیت و خوشنامی شرکت ساختمانی معلم است.

3-    به نظر شما مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی صنعت ساخت‌وساز کشور چیست؟
متاسفانه بازار مسکن و ساختمان به دلیل هجوم غیراندیشمندانه انواع سرمایه‌گذاران غیرمتخصص که این بازار را مکانی بسیار مناسب جهت سودآوری تلقی می‌کنند، دچار اختلال شده و ساختار عملکرد صحیح بازار ناشی از عرضه و تقاضای متعارف با خدشه روبه‌رو شده که آن را با چالش‌هایی نظیر رکود عمیق مواجه می‌سازد. در شرایط رکودی فعالیت در صنعت ساختمان به دلیل کمبود نقدینگی و هزینه بالای تامین منابع مالی از سایر بازارها، طولانی شدن دوره بازگشت سرمایه و ‌... بسیار دشوار است. 

4-    آیا تصور می‌کنید نوع ساخت‌وسازهایی که توسط این شرکت صورت گرفته، توانسته است فرهنگ ساخت‌وساز در کشور را ترقی دهد؟ بفرمایید مهم‌ترین توصیه‌ای که برای سازندگان بنا در کشور دارید، چیست؟ (‌در واقع به دنبال یک توصیه کلیدی هستیم که در ساخت‌وسازهای شرکت ساختمانی معلم نیز حتما مدنظر قرار می‌گیرد.)
در شرکت ساختمانی معلم ساخت و اجرای پروژه‌های ساختمانی مبتنی بر رعایت استانداردها و مقررات تعریف شده و در این بخش صورت می‌پذیرد، بنابراین نهادینه کردن ساخت‌وساز بر اساس اصول، قوانین و استاندارد حوزه ساختمان به عنوان یک فرهنگ به فعالان این حوزه توصیه می‌شود. 

 

5-    آیا این اتفاق افتاده که شرکت ساختمانی معلم پروژه ناتمام شرکت دیگری را در دست بگیرد و آن را به سرانجام برساند و نکته دوم این‌که اساسا آیا این شرکت چنین پروژه‌هایی را می‌پذیرد؟
حسب ضرورت و سیاست‌گذاری‌های انجام شده، در برخی موارد این شرکت نسبت به تکمیل پروژه‌های ناتمام شرکت دیگر اقدام کرده و آن را به سرانجام رسانده است، اما بر اساس استراتژی کلی، ورود شرکت جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها مبتنی بر انجام مطالعات کامل فنی و اقتصادی بوده و ترجیح شرکت ورود در پروژه‌هایی است که خود رأسا نسبت به بررسی کلیه جوانب آن اقدام کرده است.

6-    در پروژه‌هایتان چقدر به استفاده از تولید ملی اهمیت می‌دهید؟ (چند درصد پروژه‌هایتان با فکر ایرانی، محصولات ایرانی و مصالح ایرانی صورت می‌گیرد؟
با توجه به دانش و توانایی متخصصان ایرانی در امر ساخت‌وساز و همچنین مزیت نسبی و مرغوبیت قسمت عمده مصالح مورد نیاز پروژه‌های ساختمانی ساخت داخل، تولید ملی سهم قابل‌توجهی را در پروژه‌های این شرکت به خود اختصاص می‌دهد. با این وجود تکنولوژی و مصالح باکیفیت خارجی به نحوی که متضمن افزایش کیفیت و رضایت‌خاطر مشتری از محصولات شرکت باشد به نوبه خود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

7-    آیا این شرکت ریسک نوآوری‌های خلاقانه (مواردی که تاکنون در کشور اجرا نشده) را می‌پذیرد و اساسا چگونه ایده‌های جدید را جذب فعالیت‌های خود می‌کند؟ اساسا در حوزه ساخت‌وساز به طور معمول جوانان تحصیلکرده دارای ایده‌های نابی هستند که قطعا اجرایی کردن آنها ریسک بزرگی را می‌طلبد، این شرکت برای باروری این ایده‌ها چه تمهیداتی اندیشیده است؟
با توجه به ترکیب نیروی کار شرکت و گستردگی حوزه فعالیت در قالب شرکت‌های زیرمجموعه، تنوع قابل قبولی در حوزه تولید فکر و اندیشه جدید در موضوعات مختلف اعم از مالی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، فنی و ‌... حاصل شده است. این شرکت به پشتوانه مقوله فوق‌الذکر نسبت به تعریف پروژه‌های شاخص با ویژگی‌های ممتاز اقدام کرده است. به عنوان مثال پروژه عظیم مگاپارس با ظرفیت‌های خارق‌العاده نظیر روف گاردن وسیع با درختان مرتفع، سینما، آبشار، کافی‌شاپ معلق و ‌... نمونه بالفعل استفاده از نوآوری‌های خلاقانه است و بدیهی است بکارگیری فکر و اندیشه خلاق به نحوی که متضمن افزایش صرفه و صلاح شرکت باشد مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

8-    رضایت مشتریان و اعتماد آنها به نام شرکت ساختمانی معلم بزرگ‌ترین پشتوانه این شرکت محسوب می‌شود، بفرمایید آیا شرکت در راستای مشتری‌مداری و احترام و رضایتمندی مشتریان، تا کنون مورد تقدیر قرار گرفته است؟
پنجمین اجلاس سراسری رضایتمندی مشتری از سوی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کننده برگزار شد و هدف از تشکیل این رویداد ملی طی 5 ساله گذشته، ایجاد بستر مناسب جهت معرفی شاخص‌های نوین مشتری‌مداری و آثار آن بر افزایش فروش و تعامل مستقیم بین مدیران ارشد مجموعه‌های موفق و بهره‌مندی از تجربیات مشترک است. تیم کارشناسی انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان همه ساله به بررسی عملکرد شرکت‌های تولیدی، خدماتی و سرمایه‌گذاری در تمامی اصناف و صنایع می‌پردازد و در نهایت آنها را از منظر مشتری‌مداری و رعایت حقوق مصرف‌کننده رتبه‌بندی می‌کند. در این همایش از شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی که بر اساس ارزیابی به عمل آمده بهترین عملکرد در زمینه رضایت‌مندی مشتریان را داشتند، تقدیر به عمل آمد که لوح سه ستاره این اجلاس به پاس ارج نهادن به سلایق مصرف‌کننده و ایجاد تعلق‌خاطر در مشتریان به شرکت ساختمانی معلم اهدا شد.

9-    در خصوص ورود به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی و دریافت تقدیرنامه در مراسم نام و نشان ماندگار (بزرگداشت خلیج‌فارس) توضیحاتی ارائه نمایید.
روز خلیج‌فارس فرصتی برای نشان دادن اشتراک تمامی ایرانیان از هر قوم و با هر عقیده و باور و هدف از حضور در این همایش، بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان‌های همجوار خلیج‌فارس، حمایت چهره‌های ماندگار ملی از نام جاودانه خلیج‌فارس، بررسی راهکارهای احیا و ثبت بین‌المللی آداب، فرهنگ، آیین و رسوم مردمان خلیج‌فارس، تبیین مبانی تاریخی، سیاسی، حقوقی و بین‌المللی خلیج‌فارس و همچنین آیین حمایت برندها و چهره‌های ماندگار ملی از نام جاودانه خلیج‌فارس بوده است که شرکت ساختمانی معلم نیز با حضور در این همایش در کنار مردم بزرگ ایران حمایت خود را از نام پر آوازه خلیج‌فارس اعلام کرده است. در پایان مراسم با اهدای تندیس از شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدی که بر اساس ارزیابی به عمل آمده بهترین عملکرد را داشتند، تقدیر به عمل آمد و تندیس بزرگداشت روز خلیج‌فارس به شرکت ساختمانی معلم اهدا شد.

10-    برنامه‌های آتی این شرکت چیست‌؟
برنامه سال‌های آینده و به طور مشخص 5 سال آینده معطوف به تکمیل پروژه‌های در دست اجرا و راه‌اندازی پروژه‌های در دست اقدام و توسعه سبد سرمایه‌گذاری‌های شرکت خواهد بود. بدیهی است در نتیجه مطالعات بازار و پیش‌بینی و کشف سودآوری در بازارهای هدف، منطقه و نوع فعالیت‌های شرکت نیز به صورت انعطاف‌پذیر تغییر خواهد کرد، بنابراین با توجه به مطالعات جامع اقتصادی در خصوص پروژه‌های در دست اجرا و در دست اقدام شرکت و همچنین پیش‌بینی رویکرد آتی بازار و انتظار گشایش در سال‌های 96 و 97 سرمایه‌گذاری برای تولید و فروش مستحدثات ساختمانی جهت حداکثر سودآوری برای سهامداران محترم از اهم برنامه‌های شرکت است.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی