بیل فینگر نگینی در مانهایم
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۴/۱۳ --- کد خبر ۶۷۵

«بیل‎فینگر» نمونه دست‌نیافتنی معماری دنیا

مغزی پر از احساس

جایی در جنوب‌ غرب آلمان، دور از هیاهوی باواریا و پایتخت، اندکی کوچک‌تر از منطقه‌ای‌هایی مانند اشتوتگارت و کارلسروهه، شهری با یک بنای خاص خودنمایی می‌کند.

 قلب تپنده

به محض رسیدن به مانهایم یک ساختمان با شیوه بسیار جالب معماری نظر شما را جلب می‌کند. بیل‌فینگر به عنوان برند امور ساخت‌وساز و امور صنعتی با داشتن یک ساختمان بسیار زیبا مانند نگینی در مانهایم می‌درخشد.

 سیر تحول

از زمانی که «آگوست برناتز» در سال 1880یک شرکت کوچک مهندسی ساخت‌و‌ساز را تاسیس کرد، بیل‌فینگر فرازونشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است. این شرکت در سال 1886 به نام «برناتز و گرون» مطرح شد و از سال 1892«‌گورین و بیل‌فینگر» نام گرفت. حدود یک قرن طول کشید تا تغییر نام بعدی رخ بدهد؛ اتفاقی که در سال 2001 رخ داد و با تغییر کاربری برند، بیل‌فینگر به «بیل‌فینگر برگر» تبدیل شد. 4 سال بعد روسای بیل‌فینگر پس از بازگشت برند به حیطه اصلی‌اش، تمام سهام «‌بابکوک بورسیک» هلند را خریدند و به سرمایه افزون‌تری دست یافتند، اما حتی گردش بالای سرمایه هم مانع رخ دادن اتفاق تلخ فروش شرکت به کارخانه فیات در سال 2008 نشد. با این حال در ادامه اسپانسرهای جدیدی دست به کار شدند و با تقبل هزینه، بیل‌فینگر را به صحنه اقتصاد دنیا برگرداندند. سرمایه‌گذاری در هند و فروش پنل تجاری به «‌امپلنیا» (سازنده دومین ساختمان مرتفع آلمان) از جدیدترین اقدامات این برند موفق محسوب می‌شود.

شاخه‌های فعالیت

بیل‌فینگر در امور صنعتی، مکانیکی و ساخت‌وساز فعال است. 12 درصد سهام در اختیار خریداران شخصی است، 28 درصد سهم مالکان آلمانی، 19 درصد سهم مالکان سوییسی، 15 درصد سهم انگلیسی‌ها، 10 درصد سهم آمریکایی‌ها، 4 درصد سهم فرانسوی‌ها، 4 درصد سهم کشورهای اسکاندیناوی، یک درصد سهم خریداران کانادایی و 2 درصد سهام از آن سایر سرمایه‌گذاران است.

پروژه‌های بزرگ

اولین پروژه بزرگ بیل‌فینگر سال 1919 انجام شد؛ زمانی که ساخت پل لودرندوف در آلمان را با موفقیت به پایان رساند. این برند مطرح  سال 1966، اولین تجربه خود در ساخت یک استادیوم فوتبال را با برپایی ورزشگاه «بوش مموریال» آغاز کرد. طرح فوق‌العاده خوب این استادیوم به آنها جسارت عملی کردن پروژه سنگین‌تری را داد؛ ساخت ورزشگاه المپیک مونیخ. استادیوم خاطره‌انگیز با طرح مهندسان شرکت سال 1972 به شکل یک نعل اسب ساخته شد و هنوز یکی از نوادر معماری نه فقط در فوتبال بلکه در کلیه شئون محسوب می‌شود. سالن «اپرا‌هاوس» در سوییس، ساختمان «درسدنر بانک» در سال 1978، سد «اوماپینار» در ترکیه و جاده بانگنا در  سال 2000 از جمله پروژه‌های موفق بیل‌فینگر محسوب می‌شوند. این شرکت از آغاز هزاره جدید کارهای بزرگ دیگری انجام داده است؛ کانالی در پاناما، پلی در ویتنام و پل حایلی بین سوئد و نروژ، راه‌آهن نورنبرگ و ... همه و همه ازجمله شاهکارهای بیل‌فینگر محسوب می‌شوند. 4 پروژه موفق به سرانجام رسیده اخیر هم 2 موسسه خیریه در آلمان و انگلیس و البته بازسازی قصر سوننشتین در «پیرنا» و قصری در ادینبورگ در سال 2009 است.

اقدامات در حال اجرا

بیل‌فینگر علاوه بر کارهای بزرگی که انجام داده، چند پروژه هم در دست اقدام دارد؛ مشارکت در حفر تونلی در سوییس که کارهای اجرایی آن از سال 2015 شروع شده، تنها بخشی از ماجرا است، ساخت ایستگاه مترویی به نام «دوسلدورف اشتادبان» که در آستانه تکمیل است یک شاهکار منحصربه‌فرد تلقی می‌شود، تکمیل خط راه‌آهن کلن از شمال به جنوب دیگر پروژه کلید خورده بیل‌فینگر نام دارد و ساخت خط آهن زیرزمینی از شمال به جنوب برلین هم سال 2017 به پایان می‌رسد و آن زمان نقش بیل‌فیگر کلیدی‌تر خواهد شد. قطار زیرزمینی موسوم بهU 5  در براندبرگ برلین هم در مکان لذت‌بخشی واقع شده و گفته می‌شود پس از تکمیل به بهترین ساخته بیل‌فینگر، تغییره چهره خواهد داد.

جنجال‌ها

سال 2009 یک ساختمان در حال احداث از سوی بیل‌فینگر، سقوط کرد و لطمات به جا مانده، بار حقوقی روی دوش سران این برند ساختمان‌سازی قرار داد. این اتفاق 3 پروژه دیگر در حال اقدام را از دستان بیل‌فینگر خارج کرد، اما اشتهار شرکت و درایت روسا مانع ماندن در باتلاق شد.

یک نمونه به‌یادماندنی

با تمام این اوصاف، بیل‌فینگر از 2 دهه پیش نمونه دست‌نیافتنی در زمینه ساخت‌وساز و معماری‌ نماها و سازه‌های باشکوه است. 67 میلیارد یورو سود از 5 پروژه اخیر به 67 میلیارد یورو سود خالص از ساخت‌وسازهای قبلی پیوند خورده و باعث شده از بیل‌فینگر به عنوان پرسودترین برند عرصه خودش، 10 برند پرسود و پرهوادار آلمان و  30 برند قدرتمند معماری در دنیا یاد شود.

داده‌های تجاری

بیل‌فینگر در خاورمیانه و کشوری مانند ترکیه هم سرمایه‌گذاری کرده است، آن هم به شکلی کاملا مفصل و باشکوه، به طور کلی در بازه زمانی 8 ساله بین سال‌های 2008 تا2016، 14 مرکزخرید در ترکیه از سوی برند بیل‌فینگر طراحی شده است. مجموع هزینه‌ صورت گرفته برای این 14 مرکز خرید،490 میلیارد دلار ارزیابی شده است. البته سرمایه‌گذاری بیل‌فینگر در ترکیه تنها به مرکزخرید منحصر نمی‌شود؛ ایرپورت، اوت‌لت، متروپل، کاراویل و پاراگون در استانبول، واریباس در ترابوزان و MNG در ارزروم از جمله مراکزخرید جذاب و جالب ساخته شده به دست این برند برتر ساخت‌وساز معماری هستند. مرکزخرید اورافا با مساحت 17 هزار کیلومتر به لحاظ طراحی و معماری، در سراسر ترکیه یک نمونه خاص به حساب می‌آید، درست مانند مرکزخرید سفیر در استانبول که با 30 هزار مترمربع وسعت مانند نگینی در شهر توریستی ترکیه می‌درخشد. این آسمانخراش کمرباریک از زمانی که در ماه مارس 2011 درهای خود را به روی مردم باز کرده، تا هم‌اکنون یکی از مقاصد اصلی توریست‌ها است.

سدها و پل‌ها

ساخت سد 5/2 کیلومتری «وربوندپلان» در فضایی به وسعت 100کیلومترمربع اوج هنر معماری بیل‌فینگرتلقی می‌شود؛ درست مانند ساخت کارتال‌کول با سرمایه 36 میلیون یورو و دفاتر اداری غول‌آسایی مانند بومونتی، سلیک موتور و بایرهد که هرکدام طی یک پروژه 3ساله و با هزینه 75 میلیون یورویی به سرانجام رسیدند. 11 ساختمان و برج اداری در ترکیه، محصول تلاش و ایده بیل‌فینگر هستند. اگر از مشهورترین بنای اداری ساخته شده توسط این برند در ترکیه اطلاعات می‌خواهید باید بدانید ساختمان زیمنس با 200 کارمند، یک مدیر و 16 مهندس ویژه در فضایی به وسعت 63 هزار و 900 کیلومترمربع جلوه خاصی دارد.

 برندهای برگزیده

کارهای بزرگ بیل‌فینگر باعث شده بسیاری از برندها علاقه‌مند به ساخته شدن ساختمان یا ساختمان‌های خود به وسیله این برند شوند. جنرال‌موتورز با کمک بیل‌فینگر 2 ساختمان به وسعت 4 هزار و 500 مترمربع بنا کرده‌؛ یکی در دسامبر 2011 و دیگری ژانویه 2012. علاوه بر این شرکت «بوستون کانسولتینگ گروپ» با علامت اختصاری BCG هم توسط ایده‌های مهندسان بیل‌فینگر در فضایی به وسعت یک‌هزار و 500 متر، در آوریل 2013 صاحب یک دفتر شیک و زیبا شد.

 سایر برندها

FRESENIUS MEDICAL CARE به عنوان یک برند پزشکی از سرمایه‌‌گذاری 20 میلیون دلاری بیل‌فینگر بهره‌ای به وسعت ساختمان یک‌هزار و 500 مترمربعی برد و مارک‌های معتبری مانند دل، اورنج، فرانکلین، هیرو و دی‌اچ‌ال هم درست مانندFRESENIUS MEDICAL CARE به لطف بیل‌فینگر صاحب مکان و برج شدند. از آنجایی که در دنیای تجارت هر مبادله مالی، نفعی دوجانبه دارد، بیل‌فینگر هم بابت سرمایه‌گذاری در بیش از 20 برج، مرکزخرید و سد در ترکیه، سود سرسام‌آور 3 میلیارد دلاری نصیب برده که معادل یک‌سوم سود کلیه عملیات شرکت در تمام نقاط دنیا است. شاید دیگر لازم نباشد توضیحی بیشتر برای نمایاندن قدرت غول دنیای ساخت‌وساز  ارائه شود. پول، زیبایی و شکوه همه آرزوهایی است که برندها زیر چتر تیشه و اره و البته سلول‌های خاکستری طلایی مهندسان بیل‌فینگر یک‌جا در اختیار دارند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی