گل یخ یک مجتمع مسکونی است
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۴/۱۴ --- کد خبر ۶۷۹

مجتمع‌مسکونی گل‌یخ

وقتی رویاها به واقعیت تبدیل می‌شوند ...

 

برخلاف تصور عده‌ای از بازدیدکنندگان‌، گل‌یخ مجموعه‌ای مسکونی است و هتل نمی‌باشد!

امروزه که ساخت مجموعه‌های مسکونی، تجاری و توریستی رو به ازدیاد نهاده است در هر پروژه ساخت‌وساز رمز موفقیت در مرحله اول انتخاب لوکیشن مناسب است و در مراحل بعدی، معماری فاخر و جاذبه‌هایی که به لحاظ بصری و احساسی در افراد به‌ وجود می‌آیند در موفقیت این بناها تاثیر دارند.

پروژه مسکونی گل‌یخ در شمشک از معدود پروژه‌های ساختمانی در ایران است که در ‌واقع حسی همانند رویایی شیرین را به افراد می‌دهد.

شمشک دومین منطقه بزرگ اسکی ایران پس از دیزین است و با شهر تهران 55 کیلومتر فاصله دارد. در پاییز سال 1387‌، گروه ساختمانی 3MT تصمیم بر ساخت مجتمع توریستی در این منطقه گرفت و پس از بررسی علمی و جاذبه‌های گردشگری، مراحل خرید زمین‌، طراحی و اجرای پروژه گل‌یخ در فاصله یک کیلومتری از پیست شمشک را آغاز کردند.

مجتمع مسکونی توریستی گل‌یخ در زمینی به مساحت 5000 متر‌مربع و با زیربنای 12000 متر‌مربع شامل 67 واحد مسکونی در 7 طبقه با متراژهای 48 تا 313 متری به همراه 3 طبقه پارکینگ، طراحی و اجرا شده است. همچنین یک واحد تجاری به مساحت 850 مترمربع به منظور راه‌اندازی رستوران در نظر گرفته شده است.

برای دستیابی به محصولی منطقی، هر فرایند طراحی معماری باید شکلی آزاد و انعطاف‌پذیر در پاسخ به نیروهای طبیعی پیرامون خود داشته باشد. در این منطقه نیروهای طبیعی‌، مناظر پوشیده از برف و خطوط سیال کوه‌ها که ساختمان را در بر می‌گیرند‌، هستند. با الهام از موقعیت جغرافیایی و بر اساس دورنمای فیزیکی، در مجتمع گل‌یخ سلول‌هایی با اندازه‌های مختلف وجود دارند که به نظر می‌رسد از درون یک توده تراشیده شده‌اند و سطوح نرم و سیال آنها به درون و بیرون حجم این سلول‌ها شکل می‌دهند. در واحدهای مسکونی این سطوح برش خورده‌اند تا ظرافت و دقت بیشتری ایجاد شود. این خطوط آزاد نه تنها به فضای اصلی و فرعی، بلکه به عناصر و جزییات معماری نیز شکل می‌دهند. این خطوط در فضا جریان می‌یابند و بر اساس کارکرد قسمت‌های مختلف، شکل و جهت آنها تغییر می‌کند.

در فرایند طراحی این پروژه، همچنین از ایگلوها (Igloo) که توسط ساکنان قطب شمال ساخته می‌شوند، الهام گرفته شده است؛ در این مجموعه لایه‌های توپوگرافیک به جای بلوک‌های یخی روی هم قرار گرفته‌اند و یک فرم گنبدی را شکل می‌دهند. این طراحی استعاری ترکیبی (Combined Metaphoric Design)  از اشیای دست‌ساز انسان و عناصر طبیعی به عنوان منبع الهامی برای دستیابی به فرم نهایی است، بنابراین نتیجه کار طرحی است که ساختمان  شبیه لحظه‌ای است که برف باریده و تمام طبیعت را به ‌تدریج یک‌دست و سفیدپوش کرده است.

کارفرمای این پروژه مهندس مجتبی تنها ( گروه ساختمانی 3MT ) و معاران این بنای فاخر، دکتر عباس ریاحی‌فرد و مهندس فریناز رضوی نیکو (‌استودیو ryra ) هستند، همچنین این پروژه حائز افتخارات متعددی شده که برخی از آنها عبارتند از:

 • برنده دومین جایزه معماری داخلی در ایران برای طراحی داخلی (‌شهریور 1388‌)
 • برگزیده بهترین جایزه داخلی در هنر معماری (‌اسفند 1389‌)
 • برنده جایزه جهانی شیکاگو برای طراحی داخلی ( ژوئن 2012)

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با دفتر مرکزی به شماره تلفن 22888188 تماس حاصل فرمایید.

تعدادی از پروژه‌های گروه ساختمانی 3MT :

 • مجتمع تجاری تفریحی سیرنگ (‌قم – میدان سعیدی‌)
 • مجتمع تجاری اداری پلازا (تهران – فرمانیه )
 • برج مسکونی سیمرغ ( تهران – کامرانیه )
 • کارخانه احسان پود ( قم – شکوهیه )
 • مجتمع مسکونی یاسر ( تهران – نیاوران )
 • مجتمع مسکونی زعفرانیه ( تهران – زعفرانیه )
 • مجتمع مسکونی ولنجک ( تهران – ولنجک )
 • مجتمع اداری ناوک ( تهران – جردن‌)

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی