تاریخچه‌ فروشگاه اِلیسیوسکی (Eliseevsky)
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ --- کد خبر ۶۹۹

تاریخچه‌ فروشگاه اِلیسیوسکی (Eliseevsky)

فروشگاه کالاهای مصرفی Eliseevsky که مدت‌ها پیش در سال 1901 راه‌اندازی شد، به‌عنوان نخستین فروشگاه کالاهای مصرفی در شهر مسکو تا به امروز شناخته شده است. این فروشگاه که به افتخار صاحب میلیونر سابقش، آقای گریگوری اِلیسیو، Eliseevsky نامگذاری شده است، نه تنها به‌خاطر تنوع بالای کالاهایش، بلکه به‌دلیل دکوراسیون بسیار لوکس خود که از سبک نئو- باروک الگو گرفته، شهرت یافته است. لوسترهای کریستال عظیم که هر بیننده‌ای را به یاد خوشه‌های انگور می‌اندازند، زینت‌بخش قوس‌های سقف این فروشگاه هستند.

ساختمان این فروشگاه که در مرکز تاریخی شهر مسکو در خیابان14 توِرس‌کایا واقع شده است، پیشینه‌ جالبی دارد. در اواخر قرن 18، اِکاترینای کبیر، وزیر وقت، از معمار معروف، ماتوی کازاکوف خواست برای همسر زیبایش قصری بسازد. بعد از مرگ او، این قصر به دخترش، پرنسس اِی.جی. بِلوسِلزکایا- بلوزِرس‌کایا رسید.

در سال 1824، نوه‌ خانم کازیتزکایا، پرنسس زینایدا وُلکنس‌کایا یک سالن ادبی در این قصر راه‌اندازی کرد که هنرمندان، شعرا و نویسندگان سرشناس در آن، گرد هم می‌آمدند.

الکساندر سِرگِیویچ پوشکین، اِوگِنی باراتینسکی، دی. وی. بِنِویتوف، پی. اِی. بایازِنسکی و اِی. میتزکویچ، بارها از اشعار این شعرا سخن گفته‌اند.

در اواخر دهه‌ نهم قرن نوزدهم، تاجر میلیونری از سن‌پترزبورگ به نام گریگوری اِلیسیو قصر توِرس‌کایا را خریداری کرد. او تاجر کالاهای مستعمراتی و صاحب بزرگ‌ترین فروشگاه کالاهای مصرفی در خیابان نِوس‌کی در شهر سن‌پترزبورگ روسیه بود. در آن زمان بود که فروشگاه کالاهای مصرفی اِلیسیو افتتاح شد. افتتاح فروشگاه اِلیسیوسکی طی مراسمی در کلیسا و با حضور کشیش‌ها و روحانیانی که دعوت شده بودند، برگزار شد. پیشخوان‌های این فروشگاه مملو از انواع غذاها بودند. آقای اِلیسیو که روابط دوستانه‌ای را با اروپایی‌ها برقرار کرده بود، انواع چای و قهوه، انواع غلات، کره، پنیر، سوسیس و کالباس، انواع نوشیدنی، میوه، شیرینی و ماهی را به مشتریان عرضه می‌کرد.

بعد از انقلاب قرن هفدهم [آمریکا، انگلیس و فرانسه]، این فروشگاه بدون این‌که محبوبیت خود را از دست داده باشد، مجددا شروع به کار کرد. از آنجایی‌که اهالی مسکو، این فروشگاه را اِلیسیوسکی می‌نامیدند، دیگر عنوان"گَسترونوم شماره 1" برای آن مورد استفاده قرار نمی‌گرفت و تصویر آقای گریگوری اِلیسیو که توسط نقاش آماتور "الکساندر رومانوو" نقاشی و ترسیم شده است، همچنان بخشی از دکوراسیون داخلی فروشگاه را تشکیل می‌داد.

در سال 2004 بازسازی و مرمت گسترده‌ای در فضای داخلی فروشگاه انجام گرفت؛ تنوع موادغذایی و کالاهای منتخب برای فروش تغییر کردند و همچنین تغییراتی در ساختار صنعتی فروشگاه ایجاد شد و ساختار مدیریتی خدمات‌رسانی به مشتریان نیز دستخوش تحولاتی شد. اما با وجود این تغییرات بنیادی، فروشگاه اِلیسیوسکی همچنان فروشگاهی با بافت و ساختار قدیمی و سنتی‌، همان‌طور که از ابتدا بنا نهاده شد، باقی ماند. سیستم شبکه‌ای "اِلای پَروزا" توانست تعامل مشتری و فروشگاه در چارچوب پیشخوان را با سیستم‌های مدرن فروشگاهی به ‌شکلی متناسب تلفیق کند.

تهیه و ترجمه : تحریریه گروه ریتیل ایران

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی