مجموعه مگاپارس، تجلی‌گاه مدرنیته در ایران
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۰۷ --- کد خبر ۷۰۰

مجموعه مگاپارس، تجلی‌گاه مدرنیته در ایران
به عقیده کارشناسان، امروزه با توجه به انبوه ساخت‌وسازهای تجاری در کشور مجموعه‌هایی می‌توانند آینده درخشانی داشته باشند که مبتکر طرح‌های خلاقانه و نوآورانه باشند و به نوعی اولین‌ها و برترین‌ها را در درون خود به‌کار گرفته باشند. مجموعه عظیم تجاری/ اداری/تفریحی مگاپارس از آن دست مجموعه‌هایی است که قرار است اولین‌ها و برترین‌ها در آن دیده شود. این مجموعه دارای بزرگ‌ترین بام سبز، اولین آبشار و به طور کلی اولین پروژه سبز کشور است که از افتخارات این مجموعه همین بس که تنها مجموعه تجاری در کشور است که برنده جایزه جهانی انرژی شده است. 
به همین منظور با مهندس سیدحسن موسوی به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

1-    لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید چطور شد که به پروژه عظیم مگاپارس راه یافتید؟
در سال 1352 در شهر کرج متولد شدم و در سال 1375 در رشته مهندسی عمران فارغ‌التحصیل شدم، پس از آن در سال 1389 کارشناسی ارشد خود را نیز در رشته مدیریت ساخت اخذ کردم.
پس از فارغ‌التحصیلی در رشته عمران در پروژه‌های مختلف سدسازی، راه‌سازی، تونل‌سازی و ...  فعالیت داشته‌ام و از سال 1385 به بعد 
 وارد پروژه‌های ساختمانی شهری اعم از بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تجاری- اداری و پروژه‌های مسکونی شدم و از سال 1391 به پروژه مگاپارس ورود پیدا کردم.

2-    مهم‌ترین پروژه‌های ساخت‌وسازی که در آنها فعالیت داشته‌اید را نام ببرید.
شروع کارم با پروژه سد کرخه کلید خورد، پس از آن در پروژه آبیاری و زهکشی شادگان، سد گتوند، سد دوستی، تونل‌های آب سد سیمره و در نهایت سد مخزنی گیلانغرب به عنوان سرپرست کارگاه فعالیت کرده‌ام.
در پروژه‌های سرمایه‌گذاری و بیمارستانی شرکت سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران نیز به عنوان معاون فنی و اجرایی فعالیت کردم و در هلدینگ سرمایه‌گذاری خانه‌سازی ایران عضو هیات‌مدیره بودم. 
پس از آن با توجه به رویکرد سرمایه‌گذاری در مجموعه‌های تجاری و اداری به حوزه ساخت‌ساز تجاری ورود پیدا کردم و در پروژه مگاپارس ابتدا به عنوان قائم‌مقام مدیرعامل و بعد هم مدیرعامل انتخاب شدم و هم اکنون مشغول فعالیت هستم.

3-    بفرمایید پروژه مگاپارس برای تامین چه اهدافی و با چه انگیزه‌ای کلید خورد؟
پروژه مگاپارس مانند بسیاری از پروژه‌های تجاری با یک قرارداد مشارکت بین شرکای سرمایه‌گذار آغاز شد که هدف آن تامین سود برای سرمایه‌گذاران بود، اما به تدریج سرمایه‌گذاران ترجیح دادند در کنار این سودآوری نوعی ساخت‌وساز منحصربه‌فرد را به نمایش بگذارند و در کنار آن ارزش‌افزوده بیشتری را به پروژه وارد کنند.
بر اساس همین نگاه، موضوع ساختمان‌های پایدار، ساختمان‌های سبز و عملکردهای متفاوت در پروژه مگاپارس مطرح شد و این موضوع از جنبه‌های علمی مورد بررسی قرار گرفت و با جذب افراد نخبه سعی شده این پروژه منحصربه‌فرد باشد.
سرمایه‌گذاران در این بخش هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند، اما برای آن‌که این پروژه به عنوان برترین پروژه تجاری در کشور شناخته شود در این مسیر خساست به خرج نداده‌اند.
نوع کار ما نیز در مجموعه پروژه مگاپارس از نوآوری خاصی برخوردار است؛ به این صورت که به طور کلی ساختار شرکت آریا عمران پارس که قبلا فقط نگاه کارفرمایی به پروژه داشت تغییر کرد و این شرکت هم به عنوان مالک و سرمایه‌گذار و هم به عنوان مجری، نقش ایفا می‌کند.
این شرکت 3 سهامدار اصلی دارد؛ سهامدار عمده آن شرکت ساختمانی معلم با 43 درصد سهام است، شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان با 33 درصد سهام و افراد حقیقی با 24 درصد سهام نیز از دیگر سهامداران این شرکت پروژه هستند.

4-    لطفا پروژه مگاپارس را معرفی کنید و از مزایا و امکانات این پروژه برای ما صحبت کنید.
پروژه فاخر مگاپارس اولین گرین‌مال ایران است که در زمینی به مساحت 26000 مترمربع و زیربنایی به وسعت 215000 مترمربع یک المان شهری و آدرسی جدید در تهران خواهد بود. این مرکز دارای 7سالن سینما‌، تئاتر و همایش‌، تالارهای پذیرایی‌، برج اداری با رویکرد open office‌، سالن پاتیناژ،  شهربازی، ‌هایپرمارکت 10 هزار متری، انکرشاپ‌های چندهزار متری و 520 واحد تجاری خرد است. این پروژه با یک هکتار بام سبز و یک آبشار بزرگ با ارتفاع 11 متر و عرض 24 متر و بزرگ‌ترین دیوار سبز محیط باز دنیا با ارتفاع 40 متر و عرض 43 متر به عنوان یک بنای شاخص در تهران شناخته خواهد شد.
از نظر معماری نیز شکل کلی پروژه شبیه هنر یک مجسمه‌تراش است تا یک ساختمان عادی. در این پروژه تلاش شده تمام نیازهای یک خانواده به لحاظ تفریح و خرید مهیا شود که از جمله آنها ‌هایپرمارکت‌، 10 فضای مختلف رستورانی‌، فودکورت و کافی‌شاپ، شهربازی‌، بولینگ‌ و بیلیارد به همراه تامین 3000 عدد پارکینگ با سیستم پیشرفته PMS در محیطی که هم دسترسی خوبی از مناطق مختلف تهران دارد و هم به دور از ترافیک خواهد بود، هستند. این پروژه با طراحی 22 ورودی و خروجی به خوبی شریان تردد افراد را داخل خود مدیریت می‌کند‌، همچنین سیستم پیشرفته BMS آن با 8500 نقطه کنترلی، رفاه و امنیت را در سایه کاهش مصرف انرژی برای بهره‌برداران به همراه دارد. نمای شیشه‌ای دو پوسته آن با شیشه‌های LOW-E با SF حدود 25درصد و U-Value  بسیار پایین، از شرکت AGC بلژیک خریداری شده است‌. طرح معماری پروژه در شب با معماری دیجیتال تلفیق می‌شود که این معماری دیجیتال دارای 9 مدیوم مختلف خواهد بود و همه اینها بخشی از امکانات پیش‌بینی شده در مگاپارس هستند که بنده سعی کردم بسیار خلاصه و تیتروار بیان کنم.

 

5-    در خبرها مطلع شدیم پروژه عظیم مگاپارس مفتخر به دریافت جایزه جهانی انرژی شده است. بفرمایید چطور شد که این پروژه با بنیاد جهانی انرژی پیوند خورد؟
حدود یک سال و 7 ماه پیش برای دریافت گواهینامه آمریکایی و معتبر لید (LEED) اقدامات و مذاکراتی انجام دادیم، اما در نهایت با وجود این‌که پس از ارزیابی‌ها می‌توانستیم رتبه گلد (طلایی) این گواهینامه را دریافت کنیم به‌ دلیل تحریم‌ها و مقدور نبودن ارتباطات مالی با این کشور، این موضوع ممکن نشد، اما با مشاوره‌هایی که به ما داده شد دریافتیم در سطح جهانی سازمان‌هایی وجود دارند که در تعاملات سازنده با سازمان ملل هستند و با موضوع ساختمان‌های پایدار فعالیت می‌کنند و برای مبادلات مالی با آنها مشکلی نداریم، بنابراین بنیاد جهانی انرژی به ما معرفی شد و دریافتیم یک نماینده ایرانی تحت نام انجمن مدیریت سبز نیز در ایران دارد.
در ادامه به این انجمن مراجعه کردیم و با مشاوره آنها کار خود را جلو بردیم‌. پس از چندی دریافتیم آقای نیومن، رییس بنیاد جهانی انرژی به اتفاق رییس‌جمهور اتریش به ایران آمده است که با پیگیری‌های فراوان وی را برای بازدید از پروژه دعوت کردیم و ایشان پس از بازدید، این پروژه را بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان خواندند. این اظهارنظر شگفت ایشان به عنوان رییس یک بنیاد معتبر و با سابقه اروپایی در زمینه ساخت‌وساز سبز، در خصوص پروژه که باعث قوت‌قلب و مصمم‌تر شدن ما شد نیز در خبرگزاری ایرنا منعکس شد و قابل ملاحظه است.
پس از اظهارنظر صریح رییس بنیاد جهانی انرژی ما بیش از پیش تشویق شدیم که در این رقابت شرکت کنیم و پس از بررسی مدارک این پروژه در داوری‌هایی که در شهر میس فرانسه انجام شد مگاپارس به عنوان کاندیدای اصلی جایزه ویژه جهانی انرژی معرفی شد. با پیگیری‌های دولت ایران این رویداد در سال 2015 در ایران و در سالن همایش برج میلاد برگزار شد که شاید بتوان گفت اولین رویداد مهم بین‌المللی فرهنگی محیط‌زیستی در دوره پساتحریم بود که شخصیت‌های مهم داخلی مانند خانم دکتر ابتکار، آقای مهندس چیت‌چیان، قائم‌مقام و معاونان وزارت نیرو و استاندار تهران و شخصیت‌های بین‌المللی از حدود 100 کشور دنیا مانند خانم گاندی، پروفسور موناشینگن و ... در آن حضور یافتند و جایزه توسط خانم مونیکا گاندی به پروژه مگاپارس اعطا شد.

6-    بفرمایید این جازه چه اهمیتی در سطح جهان دارد و تا چه میزان از اعتبار برخوردار است؟
این جایزه از معتبرترین جوایز بین‌المللی با موضوع انرژی و محیط‌زیست است که جایگاه اعتباری آن اغلب در مجامع بین‌المللی به عنوان "‌نوبل طبیعت" شناخته می‌شود‌. 
این جایزه در 5 رشته تخصصی با الهام از 4 عنصر اصلی طبیعت، یعنی آب (نماد مدیریت آب)، آتش (نماد مدیریت انرژی)، هوا (نماد مدیریت آلایندگی هوا)، خاک (نماد مصالح سبز) و همچنین بخش توسعه اجتماعی (نماد فعالیت‌ها و تاثیرات اجتماعی در بهره‌برداری بهتر از محیط‌زیست) از 19 سال قبل برگزار می‌شود و به پروژه‌هایی تعلق می‌گیرد که در بهره‌برداری از منابع طبیعی دارای ویژگی‌های خاص بوده و در واقع دوستدار محیط‌زیست هستند. 
انتخاب پروژه‌ها نیز توسط یک هیات‌داوران معتبر بین‌المللی انجام می‌شود که اعضای آن شامل افرادی از معتبرترین نهادهای بین‌المللی مانند سازمان توسعه صنعتی سازمان ملل، بانک جهانی و شورای انرژی‌های تجدیدپذیر اتحادیه اروپا به همراه تعدادی از اشخاص حقیقی مانند خانم گاندی، آقای ولفگانگ نیومن، آقای کوفی عنان و ‌... هستند. 
در حال حاضر بانک اطلاعاتی وبسایت بنیاد جهانی انرژی (Energy Globe Foundation ) دارای 10هزار پروژه پایدار در سطح جهان است که طبق اظهار‌نظر صریح آقای نیومن، مگاپارس در میان آنها کم‌نظیر است‌. 
درخصوص اعتبار بین‌المللی جایزه لازم به ‌ذکر است، مراسم اختتامیه این مراسم در سال 2007 در سالن پلانری (plenary hall) پارلمان اروپا در شهر بروکسل و در سال 2009 در افتتاحیه اجلاس سالانه وزرای محیط‌زیست اتحادیه اروپا و در سال 2010 نیز در مراسم سالانه روز جهانی انرژی سازمان ملل، برگزار شده است که همگی اینها نشان‌دهنده اهمیت و اعتبار این جایزه در سطح جهان است.

7-    رقبای مگاپارس از چه کشورهایی بودند و این پروژه چه مسیری را برای دریافت این جایزه طی کرده است؟
البته در آن مراسم پروژه فاضلاب تهران نیز به صورت مشترک با طرحی از کشور تانزانیا در بخش آب شایسته دریافت جایزه شد، اما در این بین و در طول یک سال گذشته مگاپارس با رقبای بسیار سرسختی که شامل 2000 پروژه از سراسر دنیا بودند دسته‌وپنجه نرم کرد تا بتواند در میان 16 کاندیدای برتر قرار گیرد که در نهایت خوشبختانه این امر تحقق یافت.
لازم به ذکر است، این رقبا از کشورهای صاحب صنعت و معتبری همچون دانمارک، جمهوری چک، چین، سوییس، استرالیا، کانادا، آمریکا، انگلستان و نیجریه و حتی یک رقیب سرسخت از ایران، یعنی همان پروژه شبکه فاضلاب شهر تهران بودند که هر یک در یکی از رشته‌های پنج‌گانه آب، خاک، هوا، آتش و توسعه اجتماعی نامزد دریافت جایزه شدند.
اما پروژه فاخر مگاپارس با توجه به ویژگی‌هایی که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم در هر 5رشته نامزد دریافت این جایزه شد که در نهایت جایزه ساخت‌وساز برتر در زمینه پایداری و ساخت‌و‌ساز سبز را با عنوان "Green Building and Best Practice Sustainability"دریافت کرد.
در توضیح مسیر طی شده جهت دریافت جایزه باید اشاره کنم عوامل متعددی مانند مدیریت وکاهش مصرف انرژی، بازیافت و مدیریت آب، دسترسی‌های شهری و اولویت منطقه‌ای، مدیریت آلاینده‌های خطرزا، بام سبز، سیستم مدیریت پارکینگ، استفاده از مصالح قابل بازیافت، تامین مستقل انرژی و سایر مجموعه اقدامات سبز صورت‌گرفته در مگاپارس منجر شد این پروژه فاخر ملی با استانداردهای جهانی در اختتامیه جایزه جهانی انرژی مفتخر به دریافت جایزه ساخت‌وساز پایدار شود که با توجه به اهمیت مسایل زیست‌محیطی در کشور و همچنین افزایش هزینه‌های انرژی طی سال‌های آینده این جایزه می‌تواند در تثبیت جایگاه متمایز پروژه در بین ساختمان‌های مطرح و مشابه دنیا نقش موثری داشته باشد.

8-    بیم آن می‌رود در پروژه‌هایی نظیر مگاپارس که دارای نوآوری‌های متعددی از جمله بام سبز، آبشار و ... هستند پس از 4 یا 5 سال از آغاز به‌کار پروژه این موارد به علل مختلف ناکارآمد شوند و پروژه جذابیت‌های به ‌دست آمده از این موضوعات را از دست بدهد. برای رفع این چالش چه اقداماتی انجام شده است؟
این موضوع یکی از دغدغه‌های مدیران مگاپارس است، بنابراین سعی کرده‌ایم یک سری کارهای زیربنایی در این بخش انجام دهیم. در این بخش از حضور نخبگان استفاده کرده‌ و در اولین گام، عبارت مگاپارس را ثبت حقوقی کردیم. از آنجا که شرکت آریا عمران پارس یک شرکت پروژه‌ای با فعالیت زمانی محدود بود در گام بعدی برای این‌که با اتمام پروژه مسئولیت‌های این شرکت به اتمام نرسد اساسنامه را تغییر داریم و مدت فعالیت این شرکت را نامحدود کردیم، بنابراین مسئولیت نگهداری از بام سبز، نمای شیشه‌ای، BMS، PMS، آبشار، نورپردازی، معماری دیجیتال و…  همه و همه به صورت متمرکز بر عهده شرکت آریا عمران پارس است. نوع فروش هم به صورت سرقفلی است که حاکمیت در دست این شرکت باقی بماند. در خصوص نحوه نگهداری از پروژه نیز از همین حالا با 4 شرکت کانادایی، آلمانی، هندی و انگلیسی  وارد مذاکره شده‌ایم که با انعقاد نوعی از قرارداد از تجربیات آنها برای نگهداری از پروژه بهره خواهیم برد.
اما یکی از کارهای پیوسته ما ظرف 3 سال گذشته رصد پروژه‌های بزرگ دنیا و بررسی نقاط ضعف و قوت آنها در مقایسه با فضای داخلی کشور جهت ارتقای کارایی مگاپارس بوده که در این خصوص فعالیت واقعا خوبی داشته‌ایم.

9-    آیا این پروژه توانسته فرهنگ جدیدی در حوزه ساخت‌و‌ساز تجاری ایجاد کند؟
اگر کمی به جایزه جهانی انرژی بپردازیم به این پرسش نیز پاسخ داده خواهد شد. یکی از معیارهای بنیاد جهانی انرژی این بود که ما چقدر اطلاع‌رسانی می‌کنیم و چه میزان اطلاع از جامعه خود داریم. ما در این بخش امتیاز خوبی گرفتیم، به این دلیل که با جامعه دانشگاهی و دانشجویان دانشگاه‌های معتبر کشور تعاملات خوب و سازنده‌ای داشته‌ایم و سعی کرده‌ایم از این طریق فرهنگ صحیح ساخت‌وساز را در رده‌های دانشجویی کشور ساری و جاری سازیم.
یکی از رویدادهایی که بنیاد جهانی انرژی را بسیار تحت تاثیر قرار داد بازدید دانش‌آموزان منطقه ملارد از پروژه بود، که البته به جز بازدید فوق که در رده دانش‌آموزی بود تا به امروز حداقل 10 بازدید دانشجویی از برترین دانشگاه‌های کشور مانند دانشگاه‌های شریف، تهران، علم‌وصنعت، و ... از پروژه صورت پذیرفته که همه اینها در راستای رسالت اجتماعی مگاپارس است.

10-    به نظر شما مهم‌ترین چالش‌های ساخت‌وساز تجاری در ایران چیست؟
مهم‌ترین چالش در حوزه ساخت‌وساز تجاری این است که نگاه حاکمیتی کشور کاملا جزیره‌ای است، یعنی شهرداری فقط منافع خودش را مدنظر قرار می‌دهد و دیگر نهادها مانند تامین‌اجتماعی، اداره دارایی، بانک‌ها و همه نهادهای مرتبط با این صنعت نیز این‌گونه عمل می‌کنند؛ به این صورت که سازنده باید تمام پرداخت‌ها به این نهادها را بدون فوت وقت انجام دهد و دیگر نهادها به این فکر نمی‌کنند که آیا این پروژه به سود می‌رسد یا نه، کارفرما در حساب خود پولی برای پرداخت دارد یا نه و ... .
توجه کنید که در پروژه‌ای مانند مگاپارس در حال حاضر باید حداقل 600 نفر مشغول به فعالیت باشند، حال اگر یکی یا دو تا از پرداخت‌های این نهادها عقب بیفتد با دستور قضایی پروژه تعطیل می‌شود و این افراد بیکار می‌شوند و خانواده‌های این نفرات نیز از این تعطیلی متاثر می‌شوند و بخشی از جامعه درگیر این اقدامات خواهد شد. در حالی که اگر تحریم‌ها به همه این نهادها ضربه زده به ما هم ضربه وارد کرده است، بنابراین باید با کمی مدارا این موضوعات رفع‌چالش شود نه این‌که جریمه همه این ضربه‌های وارد آمده را ما متحمل شویم.

ماهنامه تجارت‌طلایی نشریه‌ای است که بسیاری از برندهای معتبر ایران و دنیا و کارفرمایان مراکزتجاری آن را مطالعه می‌کنند، بنابراین از همین تریبون فرصت را مغتنم شمرده و دست یاری به سوی برندها دراز می‌کنم؛ چه برندهای ایرانی و چه برندهای خارجی این را می‌دانند که ما لازم و ملزوم یکدیگر هستیم و موظفیم کالاها و ملزومات زندگی مردم را با بهترین کیفیت و در فضایی امن و آرام به آنها برسانیم، در همین راستا ما برای ورود برندها تسهیلات ویژه‌ای قائل هستیم که می‌توانند برای اطلاع از آنها به شرکت فروش ما با نام پدیدآوران اطلس پارس مراجعه کنند.

در صورت نیاز با شماره تلفن‌های 66399241 یا 09122467169 سحر قره‌خانی تماس حاصل نمایید.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی