زندگی رییس و همه‌کاره یاهو، زیر ذره‌بین
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ --- کد خبر ۷۰۴

زندگی رییس و همه‌کاره یاهو، زیر ذره‌بین

روزی روزگاری قدرت

روزی که خبر قطعی بسته شدن «یاهو مسنجر» دست به دست و دهان به دهان چرخید، خیلی از ما بابت خداحافظی با نوستالژی دوران نوجوانی‌مان دلگیر شدیم، اما قطعا به اندازه رییس تشکیلات بزرگی به نام یاهو احساس ضرر نکردیم؛ به اندازه خانمی به نام مریسا مایر که در زمینه فراز و فرودهای مدیریتی، قصه‌ای در حد یک رمان شیرین و خواندنی دارد.

 

 اخراج پرسود

 پس از ضرر و زیان‌های فراوان چند سال اخیر، مریسا سرانجام تسلیم شد و تصمیم گرفت خود را بازخرید کند. البته اگر پروژه بازخرید با موفقیت انجام نشود، اخراج احتمالی، سود 54 میلیون دلاری برای این خانم مبتکر در پی خواهد داشت. حق سنوات 3 میلیون دلاری، 26 هزار و 324 دلار بابت بیمه سلامت، 15 هزار دلار به خاطر جابه‌جایی و 52 میلیون دلار به خاطر سهام، مواردی است که در صورت برکنار کردن مریسا باید به او پرداخت شود. این خانم که با 36 میلیون دلار دریافتی در سال 2015 با افت 15 درصدی درآمد نسبت به یک سال قبل از این تاریخ مواجه شد، هنوز از متوسط درآمد 12 میلیون دلاری 500 مدیر برتر سال جهان، پول بیشتری به جیب می‌زند. فراموش نکنید دریافتی 42 میلیون دلاری مایر در سال 2014، بیشترین دستمزد یک زن مدیرعامل در جهان بود، اما یاهو نمی‌تواند ضرر کند و سودآوری مایر را ببیند، به همین دلیل پس از کاهش یک‌سوم سهام شرکت نسبت به سال قبل و  رسیدن به رقم 36 هزار دلار در بازار بورس، زنگ خطر جدی برای مایر به صدا درآمده است. مایر از زمان جلوس بر صندلی ریاست شرکت یاهو در سال 2012 تا به حال، سهام این شرکت را 134 درصد افزایش داده، اما این سود تنها به دلیل افزایش سهام سود شرکت چینی علی بابا بوده است! 15 درصد سرمایه‌گذاری یاهو در علی بابا برابر با 30 میلیارد دلار و نزدیک به رقم ارزش مالی یاهو (34.7 میلیارد دلار)  است. سهم 36 درصدی در یاهو ژاپن و 6 میلیارد دارایی نقد هم از معدود سودهای دست نخورده غولی به نام یاهو است.

27 گام زندگی مایر از فراز تا فرود

1-فرزند متولد شده از یک مادر معلم هنر و پدری مهندس در منطقه‌ای به نام «واسوا» در ویسکانسین آمریکا، کمی زودتر از بقیه هم‌سن‌وسالانش و در 5 سالگی به مدرسه رفت.

2-دختر خجالتی با وجود استعداد فراوان در ریاضیات و علوم، چندان جدی گرفته نمی‌شد، اما بسیار محبوب بود.

3-مایر پس از پایان تحصیلات ابتدایی در امتحان ورودی 10 دانشگاه معتبر پذیرفته شد و در نهایت در سودای تبدیل شدن به یک پزشک راهی کالج «‌استنفورد» شد.

 4 – آشنایی با سیستم کامپیوتری CS105، مسیر زندگی او را تغییر داد و مایر در رشته سیستم‌های سمبولیک فارغ‌التحصیل شد.

5-با وجود بسته بودن دایره زندگی اجتماعی، در زندگی کاری موفق بود و 12 پیشنهاد کاری از جمله پیشنهادی از یک استارت‌آپ کوچک به نام گوگل داشت!

6-رویای اولیه او، حرفه مشاوره در شرکت مک‌کینزی بود، اما چون محیط گوگل را دوست داشت با وجود امکان به زعم خودش 2 درصدی بقای گوگل، این برند را برای ادامه کار برگزید.

7- سختکوشی از صفات بارز او بود، تا جایی که در 2 سال اول حضور در گوگل، علاوه بر تدریس در استنفورد، هفته‌ای 100 ساعت کار می‌کرد!

8- حضور پاره‌وقت در تیم رابط کاربری و سپس تبدیل شدن به مدیر محصول، راه را برای تکیه زدن بر جایگاه ریاست بخش جست‌وجوی محصولات گوگل باز کرد.

9- تنها ارتباط عاطفی سال‌های اخیر او، رابطه نه‌چندان رومانتیک با لری پیج، بنیانگذار گوگل بود که خیلی زود به پایان رسید.

10-مایر سال 2005 معاون مدیر تیم جست‌وجوی محصولات گوگل شد و قرارهای مهم و سرنوشت‌ساز شرکت را هماهنگ می‌کرد.

 11-رابطه مایر با مطبوعات به حدی خوب بود که گوگل در اقدامی بی‌سابقه گروهی از مسئولان روابط‌عمومی خود را مامور تبلیغ برای شغل و کارکردهای او کرده بود!

12- پنت‌هاوس 5 میلیون دلاری در منطقه چهار فصل سان‌فرانسیسکو، خانه‌ای در نزدیکی‌های ساختمان گوگل و لباس‌های خاص سفارش داده شده از سوی طراحان و افراد برتر حوزه مد، از جمله بریز و بپاش‌های اشرافی مایر در دوران اوج قدرتش در گوگل بود.

13-شیوه یکنواخت و غیرمنعطف درآمیخته با اصرار به جزییات، بخشی از امین‌ترین مشاوران او را دلزده کرد و با استعفای آنها، اولین ضربه به اقتدار خانم رییس وارد شد.

14-درباره انتخاب او به عنوان مدیرعامل، تردیدهای زیادی وجود داشت، زیرا مایر بیشتر یک چهره تبلیغاتی بود تا یک مدیرعامل و در این زمینه تجربه‌ای نداشت، اما در نهایت ذکاوت و خدماتش باعث شد رأی اعتماد را بگیرد.

15- اندکی پس از ریاست از ارج و قرب قبلی او کاسته شد، تا جایی‌که غیر از ریاست در تیم نقشه‌های محصولات داخلی گوگل به ایفای نقش پرداخت که آن زمان شغلی دون‌ شأن یک رییس تلقی می‌شد.

16- مخالفان او علنا سراغ رییس گوگل می‌رفتند و از او تقاضای عزل مایر را می‌کردند که در نهایت زمینه سقوط مایر در این شرکت فراهم شد.

17-سال 2011 همزمان با پایان دوران ریاستش، به او پیشنهاد مدیرعاملی یاهو شد و در نهایت مایر با به زیر کشیدن رقبای مطرح خود‌، ریاست بر یک شرکت بزرگ دیگر را جشن گرفت.

18- همزمان با شروع کار در یاهو در سال 2012، پوسترهایی شبیه مدل تبلیغاتی باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا منقش به چهره مایر منتشر شد که روی آن کلمه «امید» کنار تصویر خانم رییس به چشم می‌خورد.

19-مایر با تغییر تیم مدیریتی و جایگزین کردن چهره‌های مورد اطمینان خود، سهام یاهو را از 15 دلار به 28  دلار در آگوست 2013 ارتقا داد.

20- با باز شدن پای شرکت علی بابا به سرمایه‌گذاری دوجانبه همراه گوگل، امنیت شغلی تیم مایر تامین شد و رییس تصمیم گرفت به امید معافیت از پرداخت مالیات به ازای فروش‌ها، فروش بیشتر سهام به علی بابا را آغاز کند.

 21-تغییر فرهنگ داخلی یاهو، بهبود قابل توجه برخی از محصولات و افزایش ترافیک ورودی برنامه‌ها، عواملی بودند که دوران ریاست مایر بر یاهو را امیدوارکننده و موفق جلوه می‌دادند.

 22- جدایی افراد کلیدی و 3 میلیارد دلار هزینه بیهوده و بدون بازگشت در زمینه استارت‌آپ‌ها پس از آن همه تحسین، مایر را با چالشی بزرگ روبه‌رو کرد.

23-سازمان درآمد داخلی آمریکا درخواست یاهو برای معافیت فروش سهام علی بابا از مالیات را رد کرد و خشم مسئولان شرکت برانگیخته شد. این اقدام بلافاصله 4 درصد از ارزش سهام این برند برتر کاست.

24- متعاقبا از آنجایی‌که درآمد‌های اصلی تجاری یاهو رشد زیادی نداشت، فشار انتقادات از مدیریت مایر به حد نهایت رسید.

25-مدیر سرمایه‌گذاری یاهو با انتشار نامه‌ای 99 صفحه‌ای به تشریح دلایل نیاز شرکت به مدیرعامل جدید پرداخت. او خواهان محدود شدن گستره خدمات شرکت و حذف شرکت جست‌وجو شده بود. حتی شرکت استاربورد هم در نامه‌ای محرمانه خواستار تغییر مدیرعامل یاهو بود.

26-همزمان با افزایش بی‌اعتمادی کارکنان به ریاست مایر، اطلاعات موثق از تعدیل 10 درصدی نیروهای این برند حکایت دارد.

27- گفته می‌شود ضعف مالی و مدیریتی کار را به جایی رسانده که یاهو تصمیم گرفته بخش محتوای آنلاین و واحدهای تبلیغات خود را بفروشد. به نظر می‌رسد این اقدام آخرین میخ بر تابوت قدرت یکی از بانفوذترین زنان حال حاضر دنیا باشد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی