ادای احترام مطبوعات ایران به روز خبرنگار
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۸ --- کد خبر ۷۰۷

ادای احترام مطبوعات ایران به روز خبرنگار

 

اکثر مطبوعات ایران دیروز 17 مرداد ماه به مناسبت روز خبرنگار مطالب و گزارش‌هایی را در وصف خبرنگاری و ادای احترام به شهدای خبرنگار منتشر کردند.
به گزارش ایسنا، محمد سلطانی‌فر، استاد دانشگاه مطلبی را با عنوان «شاهد سهم شهروندان در رسانه‌ها هستیم» نوشته است که در روزنامه «اعتماد» منتشر شده است.
او معتقد است: در دنیای امروز یکی از چالش‌هایی که رسانه‌ها دارند مواجهه با رسانه‌های جدید و مبتنی بر موبایل است که آرام آرام جایگاه خودشان را به رسانه‌های سنتی و شهروند خبرنگار تحمیل می‌کنند و پا جای آن‌ها می‌گذارند.  
روزنامه اعتماد همچنین در گزارشی مجزا از علاقه مردم به خواندن روزنامه با عنوان «روز خبرنگاران بدون مخاطب» یاد کرده است.
هادی خانیکی، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه «شرق» مطلبی را با عنوان «در ستایش خبرنگاری تفهمی» نوشته است.
او معتقد است: خبرنگار نام و حرفه‌ای خاص است برای نقش و مسئولیتی عام که دامنه‌هایش را ساعت کار و طرح طبقه‌بندی مشاغل و حتی ستون و صفحه ارائه به درستی نشان نمی‌دهد. خبرنگاری درهم‌آمیختگی عقل و عشق و به تعبیر عارفانه زبان حال است که اگر درست فهمیده شود و به جا به کار آید فراتر از زبان قیل و قال کارآمدی دارد. خبرنگاری از این نظر فقط فن نیست. نوعی فهم است و شاید این وجه دوم مهمتر از وجه نخست باشد.
روزنامه «آفتاب» نیز به مناسبت روز خبرنگار مطلبی را با عنوان «صراحت قلم» درباره رسالت سخت خبرنگار منتشر کرده است. در این مطلب به این نکته اشاره شده که خبرنگاری که بیشترین فشارهای روحی و روانی، اقتصادی و... را متحمل می‌شود تا مردم از طریق فرایند اطلاع‌رسانی از آگاهی بیشتری برخوردار باشند.
روزنامه «آرمان» به مناسبت روز خبرنگار پرونده قانون دسترسی آزاد به اطلاعات را در گفت‌وگو با کامبیز نوروزی پیگیری کرده است و با عناوینی همچون «فساد از مریخ نمی‌آید» و «قانون‌نویسی ذهنی برای دسترسی به اطلاعات» گزارش خود را تکمیل کرده است.
روزنامه «شهروند» مطلبی با عنوان «روزنامه‌نگار خوب، غریبه» را به قلم کامبیز نوروزی حقوقدان منتشر کرده است. این روزنامه همچنین گفتارها و نوشتارهایی از سایر روزنامه‌نگاران را به مناسبت روز خبرنگار به چاپ رسانده است.
روزنامه «ابتکار» نیز در 17 مرداد چهره خبرنگار در سینمای ایران را بررسی کرده است و مطالبی مجزا با عناوینی همچون «خبرنگاری از درس تا تجربه» و «آیا قانون مطبوعات به عقب می‌رود؟» را به رشته تحریر درآورده است.
روزنامه «جام جم» در گزارشی با عنوان «سایه‌های روشن خبرنگاری» این روز را گرامی داشته است. این روزنامه همچنین در سرمقاله خود اظهارات علی‌عسگری، رییس سازمان صداوسیما درباره خبرنگاران با عنوان «خبرنگاران رزمندگان جنگ نرم» را منتشر کرده است.
روزنامه «ایران» نیز با ویژه‌نامه 16 صفحه‌ای به مناسبت روز خبرنگار، روزگار روزنامه‌نگار را مورد بررسی قرار داده است.
روزنامه «اطلاعات» به انگیزه 17 مرداد روز خبرنگار گزارش‌هایی را با عناوین «صنعت خبرنگاری و رسانه‌های صنعتی» و «از کاغذ اخبار تا روزنامه‌نگاری الکترونیک» منتشر کرده است.
روزنامه «جمهوری اسلامی» نیز به همین مناسبت گزارشی را در راستای رسالت مطبوعات و رسانه‌های گروهی در اندیشه امام خمینی (ره) منتشر کرده است.

 

 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی