حراجی «بونامز» جایی برای فروش خاطره‌ها
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ --- کد خبر ۷۰۹

حراجی «بونامز» جایی برای فروش خاطره‌ها

صدای پای «سهراب»

در بین حراجی‌های بزرگ دنیا یک خانه شیک مخصوص فروش لوازم عتیقه و قیمتی، در لندن خودنمایی می‌کند.

خانه حراج بونامز از زمان تاسیس در سال 1793 با فروش بخشی از قیمتی‌ترین عتیقه‌های دنیا خود را در صدر اخبار قرار داده است.

شروع قصه

در روزگاری که انگلیس درگیر مشخصه‌های عصر ویکتوریایی بود، اولین خانه حراج این کشور به  دست والتر بونامز و توماس دود تاسیس شد و خیلی سریع‌تر از حد تصور در قلب مردم عاشق سنت و عتیقه‌جات انگلیس جا باز کرد. تا سال 1850 تنها تعداد معدودی از اجناس عتیقه به شکل سالیانه در معرض فروش قرار داده می‌شد، اما از آن تاریخ، فروش جواهرات قیمتی و خودروهای سلطنتی هم در دستور کار قرار گرفت. آغاز و ادامه 2 جنگ جهانی باعث تعطیلی موقت بونامز شد، اما پس از پاک شدن لکه ننگ جنگ‌جهانی دوم از دامن بشریت، دوباره فعالیت خود را از سرگرفت. در سال 2001 مالکیت این خانه حراج دستخوش تغییر شد و با وجود حفظ سمت خاندان بونامز، صاحبان اسپانسرها به دلیل پول زیادی که با خود به همراه می‌آوردند، عملا مالکیت این خانه مد را بر عهده گرفتند و روزبه‌روز بر رونق خانه حراج افزوده شد.

 انقلاب سال 2003

طبق گزارش مراجع آماری، بونامز از سال 2003 سالانه بیش از  700 قطعه و وسیله قدیمی برای فروش دارد و با بیش از 600 کارمند، حدود 304 میلیون یورو سود سالانه نصیب می‌برد.19 منطقه در انگلیس(‌2 منطقه در لندن) و مناطقی در سوییس، موناکو، آلمان، لس‌آنجلس، سان‌فرانسیسکو، سیدنی، ماساچوست و حتی شرق آسیا، شعبه‌های فعال بونامز در سطح جهان هستند. با گسترش فروش، در سال 2005این خانه حراج تصمیم گرفت در «مدسیون اونیو» نیویورک شعبه‌ای تاسیس کند و همزمان در پاریس هم  به افتتاح خانه حراج پرداخت.

 خرید سهام و تداوم موفقیت‌ها

خرید 49.9 درصد سهام برند LVMH گام بلندی در جهت افزودن بر سرمایه و پررونق کردن حراج‌های سالانه بود. رویای جدید، فتح بازار آسیا بود که سال 2007 با افتتاح اولین شعبه در هنگ‌کنگ تا مرز تحقق پیش رفت و در مدت کوتاهی چین، ژاپن، هند و اندونزی هم از بونامز و حراج‌های پرتعدادش بهره‌های فراوانی بردند.

 فروش سهام

 در سال 2007 و پس از یک جابه‌جایی در دفتر نیویورک، سران بونامز بخشی از سهام خود به ارزش 600 میلیون دلار را فروختند و به شیوه‌ای جدید به ادامه مدیریت بر مجموعه پرداختند. همکاری با خانه حراج مشهور کریستیز راه را برای شریک شدن در خرید بخشی از سهام گالری‌های معروف هنر در فرانسه، انگلیس و آمریکا باز کرد.

 شعبه‌های مختلف

 بونامز در 25 کشور دنیا شعبه دارد و از مجموع 4 شعبه این حراجی عمده و منظم در انگلیس، 2  خانه حراج در لندن به چشم می‌خورند. علاوه بر این 4 شعبه، در مجموع 19 دفتر فرعی حراج بونامز در انگلیس به فعالیت می‌پردازند. لس‌آنجلس، سانفرانسیکو و نیویورک در آمریکا و پاریس در فرانسه از جمله شهرهای دارای دفتر مرکزی این حراجی معتبر هستند و هنگ‌کنگ، سیدنی و سنگاپور هم اخیرا به فهرست مناطقی اضافه شدند که بونامز را در خود می‌بینند.

 بزرگ‌ترین حراج‌های تاریخ

*11 آگوست 1836 چند مبل کاخ سلطنتی باکینگهام در بونامز به حراج گذاشته شد.

*9 جولای 2003 اثر نقاش معروف، جورج استاباس با مبلغ یک میلیون و 931 هزار و 650 پوند در این حراجی به فروش رفت.

*اول دسامبر 2003، رکورد فروش یک هواپیمای کنکورد در دنیا در این حراجی شکسته شد و یکی از ساخته‌های خطوط هوایی بریتانیا در این حراجی به فروش رفت.

*سوم سپتامبر 2004‌، مرسدس بنز دو صندلی اسپورت با مبلغ 4 میلیون و 181 هزار و 500 پوند فروخته شد.

*17 نوامبر 2004‌، دیش 18 اینچی باقی مانده از دوران «هنگ‌وو» در شرق آسیا با جابه‌جایی یک رکورد در زمینه فروش دیش در این حراجی در معرض فروش قرار گرفت.

*مجسمه نیم‌تنه یک پرنس و یک سیک هندی اثر جان گیبسون، روز 19 آوریل 2007 با مبلغ 1.7 میلیون پوند به صاحبش داده شد.

*بخشی از لوازم ارزشمند هتل «‌ساوویی» در لندن، دسامبر 2007 در محوطه این حراجی به فروش رفت.

* در اولین دوره حراجی بونامز در خاورمیانه، 33 رکورد فروش شکسته شد؛ تاجری ایرانی به نام فرهاد مشیری (‌مالک فعلی باشگاه اورتون انگلیس) با خرید یک کریستال مارک سواروسکی به نام «عشق» با مبلغ یک میلیون و 48 هزار پوند، رکورد قبلی فروش جواهر که در اختیار یک جواهرساز پاکستانی بود را شکست.

*خنجر«شاه جهان» پادشاه مغول و سازنده «تاج محل» در حراج لوازم هندی و اسلامی در لندن به مبلغ یک میلیون و 700 هزار پوند در روز10 آوریل 2008 به فروش رفت.

*9 ژوئن 2008، نقاشی روغنی خلق شده توسط گونچارووا، گرانقیمت‌ترین نقاشی زن دنیا با مبلغ 1.7 میلیون پوند در حراج بونامز در روسیه به فروش رفت.

*هواپیمای 2 نفره «ویکرز» یک میلیون و 739 هزار و 500 پوند فروخته شد.

 *فهرست پاتوق‌های اسکار وایلد، نویسنده بزرگ تاریخ معاصر در حراجی 20 ژانویه 2009 به مبلغ 220 هزار پوند قیمت‌گذاری شد.

 *گلدان چینی فیروزه‌ای امپریال تزیین شده با گل‌های داودی 10 نوامبر 2011، به مبلغ 9 میلیون و یک هزار و 250 پوند به فروش رسید.

* پرتره فرانسوا هنری‌هاردکورت، شخصیت برجسته فرانسوی روز 5 دسامبر 2013 ، 17 میلیون و 106 هزار و 500 پوند فروخته شد و رکوردی در زمینه فروش یک اثر هنری شکل گرفت.

*خودرویی که «فانیگو» راننده مطرح  با آن دومین قهرمانی از مجموع 5 قهرمانی در فرمول یک را به دست آورد با رکورد 19 میلیون و 601 هزار و 500 پوند در اختیار صاحبش قرار گرفت.

*14 آگوست 2014، رکورد فروش یک خودرو در تاریخ حراجی‌های دنیا شکسته شد و خودروی «جتوی برلینیتا» با مبلغ 22 میلیون و  843  هزار و633  پوند به فروش رسید.

16 دسامبر 2015، دو هزارمین رنجرور مدل «دیفندر» 400 هزار یورو فروخته شد و تمام پولش به مصرف خیریه رسید.

 ... و اما افتخار ایرانی

ما ایرانی‌ها هم در حراج بونامز نقشی پررنگ داریم؛ در حراج سال 2014، پرتره سهراب سپهری، شاعر بلندآوازه ایرانی در روز تولدش به مبلغ 146 هزار و 500 پوند به فروش رفت و در بین 90 اثر هنری، رکورد پرفروش‌ترین اثر سال این حراجی را از آن خود کرد. در آن دوره، فرانسی نیوتن اسوزا از هند با فروش ١٢٢ هزار پوندی در جایگاه دوم و ايمن بعلبكى، نقاش زير ٤٠ سال لبنانى در رتبه سوم ایستادند. پس از این 3  اثر، حسین زنده‌رودی با فروش ٩٨ هزار و 500، فرهاد مشیری با ٧٢ هزار و 100  و محمد احصایی با ٦٨ هزار و 500 پوند جایگاه‌های چهارم تا ششم را از آن ايران کردند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی