«وانداگروپ» غول تجاری همه‌فن‌حریف چین
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ --- کد خبر ۷۱۵

«وانداگروپ» غول تجاری همه‌فن‌حریف چین

دنیا در محاصره شرقی‌ها

کشوری که بیش از دستاوردهای خیره‌کننده‌اش، هنوز به خاطر جمعیت یک میلیارد و 500 میلیونی در صدر اخبار قرار داد، طی سال‌های اخیر برای عقب نماندن از قافله برج‌سازی و به طور کلی ساخت‌وساز، بسیاری از طرح‌های عمرانی را اجرایی کرده است.

 بی‌شک یکی از باشکوه‌ترین بناها، مرکزخرید «واندا» است که امور مربوط به افتتاح آن انجام شده و شما از این به بعد می‌توانید روی یک مرکزخرید‌ نمونه در چین حساب کنید. اما بدون اطلاع از سازوکار «وانداگروپ» به عنوان مجری طرح‌های اینچینی، امکان ندارد بتوانیم به عظمت و شکوه معماری «واندامال» پی ببریم.

تاریخچه وانداگروپ

وانداگروپ به عنوان یک ابرشرکت چینی، بزرگ‌ترین شرکت خصوصی، اپراتور، شرکت‌های زنجیره‌ای و امور سینمایی در پرجمعیت‌ترین کشور دنیا و سراسر جهان است. این کمپانی در 4 بخش بازرگانی، هتل‌های لوکس، فرهنگ و توریسم و فروشگاه‌های زنجیره‌ای فعالیت می‌کند و پس از تاسیس در دالیان در حال حاضر در پکن دفتر مرکزی دارد.

تاسیس

واندا‌گروپ سال 1988 توسط یکی از ثروتمندان عرصه املاک به نام «وانگ جیانلین» در شهر دالیان تاسیس شد و سال 1992 همزمان با انقلاب اقتصادی ایجاد شده از سوی دولتمردان، دایره فعالیت‌هایش را گسترش داد و به اولین کمپانی دارای توانایی به اشتراک‌گذاری محصولات و تولیداتش در چین تبدیل شد.

 گسترش خدمات

 از سال 2005، شاخه‌های جدید به محصولات این کمپانی اضافه شد و به لطف سرمایه‌گذاری فراوان شرکت‌های خارجی، کارهای بزرگی مانند ساخت سالن سینما در سال 2012 و پارک و تئاتری مجلل در اطراف پکن صورت گرفت. سرمایه‌گذاری 2 میلیاردی برای ساخت یک سینمای مدل آمریکایی، بزرگ‌ترین معامله تاریخ چین و آمریکا در عرصه تجارت است که به کمک سرمایه واندا شکل گرفت.

 خرید اتلتیکومادرید

 واندا پس از به ثمر نشاندن چندین پروژه تجاری اندکی از پوسته خود بیرون آمد و در امور غیرمرتبط با شرح وظایفش به فعالیت پرداخت. 20 ژانویه 2015، جیانلین 20 درصد سهام باشگاه اتلتیکومادرید را خرید و با در اختیار داشتن 726 هزار و 707 سهم به شکل رسمی مالک 20 درصد سهام نایب‌قهرمانان لیگ قهرمانان اروپا شد. خرید سهام یک شرکت سوییسی به معنای در اختیار گرفتن انحصاری حق پخش تلویزیونی رویدادهای ورزشی از سال 2015 تا سال 2022 است. در واقع جیانلین با خرید امتیاز پخش بازی‌های جام‌جهانی 2018 و 2022 به قول خودش گام بلندی در راه ایجاد افزایش علاقه به فوتبال و سرمایه‌گذاری در این زمینه در کشورش، برداشت.

 تغییر مکان

طبق اعلام مسئولان شرکت، قرار است در ماه می سال 2015، دفتر مرکزی از پکن به شانگهای نقل‌مکان کند تا سومین شهر چین هم پذیرای واندا شود.

سازندگی مفرط

طبق گزارش مسئولان شرکت، تا ژوئن 2014، 55 هتل 5 ستاره، 88 مرکزخرید‌، یک‌هزار و 247 سالن سینما و 78 فروشگاه زنجیره‌ای توسط واندا‌گروپ تاسیس شده است. برآیند این اتفاقات، سود 62 میلیارد دلاری برای واندا بابت سرمایه‌گذاری 30 میلیاردی بود.

اسپانسرها

از سال 2011 وانداگروپ اسپانسر اصلی سوپرلیگ چین نام دارد. واندا بین سال‌های 1994 تا 2000 اسپانسر تیم دالیان شد و پسوند «شیده» را به «واندا» تغییر داد. علاوه بر این، مشارکت 200 میلیونی شرکت در طرح آینده‌سازی برای چین، فوتبال این کشور را زیر دین گروه قرار داد؛ آنچه باعث شده واندا به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار در امور ورزش جوانان از سال 1949 تا امروز تبدیل شود. طبق قرارداد منعقد شده از طرف وانداگروپ، سالانه 30 فوتبالیست مستعد جوان چینی برای آموزش فرهنگ، زبان و فوتبال اسپانیا به مدت 3 سال راهی این کشور اروپایی می‌شوند. 18 مارس 2016 آخرین شعبده از آستین وانداگروپ بیرون آمد و طی قراردادی با فدراسیون جهانی فوتبال، این شرکت تا سال 20130 اسپانسر فیفا در جریان برگزاری جام‌های جهانی نام گرفت.

 ... و اما «واندامال»

آخرین پروژه در حال اتمام این شرکت، مرکزخرید‌ی به نام «واندامال» است که در فضایی به وسعت 2 هزار متر در حال تاسیس است. این شاهکار کم‌نظیر معماری از 5 طبقه تشکیل شده و بیش از 200 فروشگاه را در خود جای داده، اما بی‌گمان بیش از هر موضوعی، معماری سنتی- مدرن چین نظر هر توریستی را جلب می‌کند. وانداگروپ بیش از 2 میلیارد دلار صرف ساخت این سازه کرده و امیدوار است ساخته‌اش مطابق پیش‌بینی‌ها در سریع‌ترین زمان بیشترین سوددهی را داشته باشد!

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی