بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان البرز
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۶/۱۱ --- کد خبر ۷۲۹

در همایش آفرینش سرمایه‌گذاری پایدار صورت گرفت
بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان البرز


همایش آفرینش سرمایه‌گذاری پایدار در استان البرز به همت فعالان بخش خصوصی و مشارکت مرکز پژوهش‌ها و مطالعات راهبردی کرج عصر روز سه‌شنبه، 5 مرداد‌ماه سال‌جاری با هدف بررسی ظرفیت‌های اقتصادی استان البرز و با حضور مسئولان مدیریت شهری کرج و بیش از 500 نفر از سرمایه‌گذاران و کارشناسان امور اقتصادی در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات اصلاح و بذر کشور در کرج برگزار شد.
در این همایش که شهردار کرج، اعضای شورای شهر، کارفرمایان مراکزخرید استان البرز، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادی سرمایه‌گذاری در حوزه مراکزخرید حضور داشتند، پس از تلاوت آیات قرآن، کارشناسان اقتصادی بازار سرمایه و عوامل مدیریت شهری شهر کرج به ایراد سخنرانی پرداختند.


مهندس ‌هادی نظری (دبیر همایش آفرینش سرمایه‌گذاری پایدار در استان البرز)‌:
دنیا مدام در حال تغییر است و این تغییر در ایران نیز مشهود است، اما آنچه نگران‌کننده است این است که سرمایه‌گذاران ما به پیشروان‌های این تغییر که سبب سرمایه‌گذاری پایدار می‌شوند، توجهی ندارند.
برای ایجاد سرمایه‌گذاری پایدار بخصوص در حوزه مراکزخرید لازم است کارفرمایان به آنچه که در دنیا به آن, Social And Governance (ESG) Environmental می‌گویند توجه داشته باشند، یعنی به محیط‌زیست، اجتماع و حکمرانی. این 3 عنصر که مقیاس سنجش پایداری سرمایه در جهان هستند می‌توانند سبب تغییر فاکتورهای مالی و فرآیند سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها شوند و این بدان معناست که در آینده ریسک‌ها به حداقل خواهند رسید.
بیش از 80 درصد از مدیران دنیا پایداری را به عنوان عاملی که ریشه در نوآوری دارد و سبب ایجاد مزیت رقابتی می‌شود، می‌شناسند و از ESG برای کسب نتیجه مطلوب در فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند. آنها معتقدند ارزش‌آفرینی بلندمدت نیازمند مدیریت اثرگذار 3 شکل سرمایه یعنی مالی، انسانی و فیزیکی است که با بکارگیری ESG محقق خواهد شد و به همین دلیل علاقه‌مند به استفاده از این ابزار هستیم.


محمدعلی بخشی (نایب‌رییس شورای شهر کرج) :
شورا و شهرداری کرج باید فضایی برای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی فراهم کنند و باید زمینه‌ای فراهم شود تا دستگاه‌های اجرایی بدون دخالت در کار یکدیگر، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را به مدد بطلبند. لازم است فضایی فراهم شود که سرمایه‌گذاران بخش خصوصی با اطمینان در این استان سرمایه‌گذاری کنند.
با توجه به این‌که استان البرز و کرج در بخش‌های مختلف بخصوص جاذبه‌های گردشگری می‌توانند برای سرمایه‌گذاران جذاب باشند، جاذبه‌های گردشگری جاده کرج - چالوس از موقعیت‌های مناسب این استان برای سرمایه‌گذاری است.
استان البرز به خاطر قرار گرفتن در مسیر 14 استان کشور و نزدیکی به پایتخت و شهرهای قزوین و زنجان از مزیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری برخوردار است و نبود هتل و کمبود مکان‌های پذیرایی از مشکلات گردشگری استان البرز است.

مجید کاویانی (‌رییس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای اسلامی شهر کرج) :
کلانشهر کرج از ظرفیت‌های بالایی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برخوردار است، بنابراین توسعه پایدار با کمک بخش خصوصی باید مورد توجه استان البرز قرار گیرد.
کلانشهر کرج اکنون با کمبود 200 هزار واحد پارکینگ مواجه است و این امر سبب شده هسته مرکزی شهر با ترافیک سنگین مواجه شود، بنابراین اولویت نخست در شهر کرج باید به ساخت پارکینگ اختصاص یابد تا آثار زیست‌محیطی کمتری متوجه این کلانشهر شود.


مهندس شاهرخ کشاورز (سردبیر ماهنامه تجارت طلایی) :
سرمایه‌گذاری پایدار یعنی توسعه و در حالت برتر یعنی توسعه پایدار.
ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که اینترنت حاکم بر روابط مردم و حاکم مطلق بر همه صنایع است و تازه‌ترین داده‌های جهان در همه حوزه‌ها می‌تواند در کمترین زمان در اختیار کاربران قرار بگیرد، بنابراین به راحتی می‌توان در همه حوزه‌ها با کمی تفحص در اینترنت علل موفقیت یا شکست پروژه‌ها را بررسی کرد.
در ساخت مراکزخرید مهم‌ترین عامل که پیش از همه عوامل باید مورد توجه قرار گیرد لوکیشن مناسب است؛ اگر برای ساخت پروژه تجاری لوکیشن مناسب در نظر گرفته نشود، هرگز آن پروژه موفق نخواهد بود و اگر مجتمعی وجود داشته باشد که علیرغم لوکیشن نامناسب موفق است، در سال‌های آتی که نسل جدید مراکزخرید بروز و ظهور پیدا می‌کنند جذابیت‌های خود را از دست خواهد داد.
سرمایه‌گذاری که بخواهد در راه توسعه قدم بردارد لازم است تغییرات سیاسی، اجتماعی و شهری را که در روند اجرای پروژه بسیار موثرند مدنظر قرار دهد، زیرا ممکن است اتفاقاتی در حوزه شهری و اجتماعی رخ دهد که پروژه مزیت‌های خود را از دست بدهد، بنابراین لازم است کارفرمایان به هر گونه اطلاعاتی که در هر منبع اطلاعاتی وجود دارد و سبب تاثیر مثبت یا منفی در پروژه می‌شود اشراف داشته باشند تا در صورت بروز چالش‌ها شوک‌زده نشوند.
اگر تا 10 سال پیش همه سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری در ساخت‌وساز تجاری را 100درصد سودده می‌دانستند، امروز دیگر این‌گونه نیست. امروز توسعه‌گر باید شرایط و روند بازار را مدنظر قرار دهد و اقدام به فعالیت مالی نماید تا برای پروژه ارزش‌آفرینی کند.
نکته دیگر این‌که علاوه بر لوکیشن مناسب و ارزش‌آفرینی، دسترسی مناسب نیز بسیار مهم است؛ در بازاریابی یک جمله معروف است که می‌گوید اگر می‌خواهید نیازهای مشتریانتان را بشناسید با کفش‌های آنها گام بردارید، بنابراین برای رفاه حال مشتریان لازم است دسترسی‌های مناسب به مجموعه وجود داشته باشد.
زمانی که همه این موارد در یک پروژه تجاری رعایت شد این پروژه به یک نماد شهری، سمبل اقتصادی‌، یک فضای شهری مدرن و در نتیجه یک آدرس تبدیل می‌شود.
در مفهوم توسعه با 3 مدل توسعه مواجه هستیم؛ توسعه سنتی یعنی همین بساز بفروش‌ها و چیزی که تاکنون با آن مواجه بوده‌ایم، توسعه آرمان‌گرایانه که کشور خیلی به آن نیاز دارد و به این معناست که متناسب با نیاز هر بخشی از مشتریان و در همان کیفیت فعالیت انجام شود و توسعه عمل‌گرایانه که در آن فعالیت‌های درستی انجام می‌شود، اما به همه موارد درست بودن توجهی نمی‌شود، مانند مرکزخرید بسیار مدرن و لوکسی که در یک مکان پرترافیک ساخته شود.
برای توسعه آرمان‌گرایانه در حوزه مراکزخرید باید 3 گزینه جذبه، کشش و حد خوداتکایی در ساخت پروژه‌ها لحاظ شود و این امر فقط با ابزاری به نام تحقیقات بازار میسر خواهد شد و اهداف سیاسی با ارزش‌ترین هدف مطالعه بازار است، یعنی علاوه بر دوراندیشی، احتیاط، رصدکردن رقبا و ... باید به تصمیماتی که در حوزه حاکمیتی و شهری اتخاذ می‌شود توجه کرد و بر اساس آن تصمیمات، آینده پروژه را پیش‌بینی کرد.
در آمریکا از مراکزتجاری به عنوان سومین مکان تاثیرگذار پس از خانه و مدرسه یا محل کار نام برده می‌شود و این موضوع برای کارفرمایان مسئولیت اجتماعی به همراه دارد.
در سال 2012، 5.2 تریلیون حجم فعالیت‌های 4 میلیون واحد صنفی در مراکزتجاری آمریکا بوده که این رقم تا سال 2015 3.4 درصد نیز رشد داشته است و این نشان می‌دهد دوره دوره مراکزخرید است و امیدواریم سرمایه‌گذاران در کشور نیز به این موضوع توجه کنند.


علی ترکاشوند (شهردار کرج):
اگر تمام موارد سرمایه‌گذاری رعایت شود، اما امنیت سرمایه‌گذاری وجود نداشته باشد سرمایه‌گذار رغبتی برای سرمایه‌گذاری پیدا نمی‌کند.
یکی از عواملی که سبب تهدید سرمایه‌گذار در کشور می‌شود بوروکراسی اداری است. من بارها با سرمایه‌گذاران خارجی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند صحبت کرده‌ام و همه آنها اذعان می‌کردند ما از حمله آمریکا به ایران یا مسایل سیاسی و منطقه‌ای این کشور نگرانی نداریم، اما طی کردن و صرف وقت بسیار در سیستم بوروکراسی این کشور، نگران‌کننده‌تر است.
در تمام دستگاه‌ها، کمیته‌ای تحت عنوان حمایت از سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما به نظر می‌رسد تاکنون آن طور که شایسته است جسارت فعالیت پیدا نکرده است.
ما تلاش داریم در شهر کرج این امنیت را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فراهم کنیم، اما هنوز در اول راه هستیم و با مشکلات بسیاری دست به گریبانیم و آنچه مسلم است این است که به دلیل اشباع شدن پایتخت از مراکزخرید و نزدیکی کرج به چالوس که شاهراه رفت‌وآمدهای اوقات‌فراغت مردم است و همچنین اقدامات عمرانی که در این شهر در حال اجراست کرج و استان البرز فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری و توسعه شهری خارج از پایتخت است.
در پایان این مراسم از کارفرمایان و فعالان برتر در حوزه مراکزخرید استان البرز تقدیر شد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی