تقدیر کارگروه ساماندهی مدولباس از فعالان حوزه رسانه قبادی: لباس یک رسانه است
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ --- کد خبر ۷۳۵

تقدیر کارگروه ساماندهی مدولباس از فعالان حوزه رسانه 
قبادی: لباس یک رسانه است

 

دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور از فعالیت اصحاب رسانه و تلاش جهادگرانه خبرنگاران در به نمایش درآوردن چهره جدیدی از حوزه مدولباسایرانی و اسلامی تقدیر کرد.
نشست صمیمانه تقدیر و تشکر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور از اصحاب رسانه ١٨ مردادماه در تالار وحدت برگزار شد. 
در این نشست، حمید قبادی دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس کشور، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه پوشاک، دکتر علی اکبرزاده مدیرکل فرهنگی هنری وزارت آموزش و پروش، صدیقه پاک‌بین دبیر انجمن طراحان لباس و پارچه ایران، یوسفی‌فر دبیر کارگروه مدولباس کشوری اتحادیه پوشاک، جمعی از خبرنگاران خبرگزاری‌ها، نشریات، روزنامه‌ها و صداوسیما، نمایندگانی از وزارت صنعت‌و‌معدن و آموزش‌وپرورش، مدیران اتحادیه‌ها، اتاق اصناف و انجمن‌های حوزه مدولباس و جمعی از طراحان و تولیدکنندگان برتر این عرصه حضور داشتند.


حمید قبادی در نشست خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه که در تالار وحدت برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار و تقدیر از فعالیت خبرنگاران در سال‌های اخیر در حوزه مدولباس، گفت: تلاش‌های خبرنگاران طی سال‌های اخیر چهره جدیدی از مدولباس را به جامعه معرفی کرده است.
وی ادامه داد: اهمیت کار رسانه در کشور ما به گونه‌ای است که می‌توانیم از ظرفیت‌های گسترده رسانه برای تحقق اهدافمان استفاده کنیم، اما هیچ‌گاه نتوانستیم از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره ببریم. هم‌اکنون تعدادی از صاحبان برندهای ایرانی در جمع ما حاضر هستند که می‌توانیم به عنوان چهره‌های موفق مدولباس در ایران و منطقه  از آنها یاد کنیم.
دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس با بیان این‌که ارتباط منطقی میان رسانه و مدسازی وجود دارد، گفت: هنوز از ظرفیت رسانه‌ها برای مدسازی در جامعه استفاده نکرده‌ایم و امیدواریم به زودی بتوانیم به خوبی از ابزار رسانه بهره‌مند شویم. ما در سال‌های گذشته، خبرنگار در حوزه مدولباس کم داشتیم، اما هم‌اکنون رسانه‌ای نیست که همکار حرفه‌ای مدولباس نداشته باشد.
قبادی تصریح کرد: در دنیا چهره‌های سرشناس به عنوان گروه‌های مرجع شناخته می‌شوند و همچنین در بسیاری از کشورهای دنیا نظرات ژورنالیست‌ها می‌تواند موضوع مد را به عنوان یک ساختار قابل قبول جلوه دهد. یکی از ایده‌آل‌های ما در حوزه رسانه، تاثیر خبرنگاران در مدسازی و ایجاد تعامل حرفه‌ای میان برندهای ایرانی و رسانه است که می‌تواند بسیار کارگشا و در ارتقای کیفیت مد ایرانی مبتنی بر فرهنگ و دین، تاثیرگذار باشد.
وی افزود: هم‌اکنون اکثر رسانه‌ها در زیرمجموعه گروه‌های خبری خود، آیکون‌های اختصاصی مدولباس را راه‌اندازی کرده‌اند و این مجموعه در گروه‌های مختلف، در حال کار است، اما این حوزه به قدری گسترده است که این ظرفیت وجود دارد تا صفحات اختصاصی در رسانه‌ها به موضوع مدولباس اختصاص داده شود.

قبادی با بیان این‌که طی سال‌های اخیر ١٠ سایت ویژه برای مدولباس راه‌اندازی شده است، اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد هستیم که بسیاری از شبکه‌های مجازی در اختیار مدولباس ایرانی و اسلامی قرار گرفته‌اند و فضای اختصاصی مدولباس به شدت مورد استقبال مخاطبان خاص خود قرار گرفته است و این سایت‌ها به صورت تخصصی و عمومی فعالیت خود را انجام می‌دهند.
دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس افزود: هم‌اکنون پایگاه و سایتی برای موضوع مدولباس وجود دارد که با انتشار یک موضوع در حوزه لباس، بیش از ٢٠٠ هزار نفر به آن واکنش نشان می‌دهند و این نشان‌دهنده وجود زمینه‌‌ای مناسب برای فعالیت سایت‌های تخصصی مدولباس در کشور است.
قبادی با بیان این‌که تاکنون رسانه‌ها در انتشار اخبار و گزارش‌های تحلیلی در حوزه مدولباس، انصاف مبتنی بر صداقت را رعایت کرده‌اند، گفت: موضوعاتی که بر آنها نقد جدی وارد باشد را می‌پذیریم مشروط بر این‌که اصل کار زیر سوال نرود و ما معتقد هستیم گفت‌وگو و چالش برای پیشرفت در هر حوزه‌ای لازم است.
وی با اشاره به این‌که ما آرمان‌ها و چارچوب‌هایی در نظام جمهوری‌اسلامی داریم و مدیون خون شهدا هستیم و نمی‌توانیم خارج از این قاعده‌ها حرکت کنیم، گفت: کارگروه ساماندهی مدولباس شنونده خوبی خواهد بود و هرگونه نقدی را می‌پذیریم، همان‌گونه که در ماه‌های اخیر برخی دوستان در رسانه‌های مختلف جریان‌ساز عمل کردند و گزارش‌هایی در رسانه‌ها منتشر شد که بر مسیر حرکت مدولباس تاثیرگذار بود و باعث ایجاد پیشرفت در این حوزه شد.
دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس افزود: توجه به قاچاق لباس و پرداختن به آن در رسانه‌های مختلف باعث شد مسئولان ذی‌ربط نیز واکنش نشان دهند و هم‌اکنون برخورد و مقابله جدی با این موضوع صورت می‌گیرد و باید به‌گونه‌ای رفتار کنیم که جلوی برگشت کالای قاچاق گرفته شود. باید احتیاط کرد در زمینه قاچاق دچار انحراف خبر از سوی منتفعان نشویم. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و وزارت صنعت در ماه‌های اخیر اقدامات خوبی را آغاز کرده‌اند که امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد.
قبادی با بیان این‌که صنعت نساجی در کشور حوزه ورشکسته‌ای نیست، گفت: شاید در بحث نساجی دچار عقب‌ماندگی بوده و در برخی از حوزه‌ها نتوانیم پاسخگوی نیازهای داخلی کشور باشیم، اما ما تولیدکنندگانی داریم که از مرحله بعد از نخ تا پارچه را خودشان انجام می‌دهند، البته این به معنای نداشتن مشکل و ضعف نیست، هر چند در بسیاری از حوزه‌ها نه تنها دیگر وابستگی نداریم، بلکه زمینه صادرات محصولات ما نیز فراهم شده است.
وی افزود: خوشبختانه با اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر، مدولباس در حال تبدیل شدن به یک دغدغه است، خواهش ما این است که رسانه‌ها به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند، چرا که لباس هر فردی به عنوان یک رسانه در جامعه مطرح است و در طول فصول مختلف، ما از لباس‌هایی بهره می‌بریم که با مفاهیم استراتژیک ارتباط مهمی دارد.
دبیر کارگروه ساماندهی مدولباس با بیان این‌که نیاز جامعه در بخش روسری بیش از ١٢٠ میلیون است، گفت: اگر تمام نیازهای پوشاک اجتماع را با هم جمع کنیم، این عدد، عدد قابل ملاحظه‌ای می‌شود که می‌تواند حامل پیام باشد و اعتقاد و باور ملی ما را افزایش دهد و در صورت عدم توجه به آن، توان ملی تضعیف می‌شود.
قبادی با اشاره به نقش مهم مدولباس در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: نزدیک‌ترین جاده جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، مدولباس است، همچنین یکی از راه‌های سریع نفوذ در جامعه نیز همین موضوع است. در ماه‌های اخیر شاهد بودیم برخی از واژه‌ها بر روی پوشاک‌ استفاده می‌شد که این واژه‌ها اصول انسانی را زیر پا می‌گذاشت و شرایط اجتماعی را به خطر می‌انداخت که با اقدامات خوب رسانه‌ها، افکار عمومی آگاه شدند و واکنش نشان دادند.

 

در ادامه این مراسم، ابوالقاسم شیرازی، رییس اتحادیه پوشاک نیز نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در ترویج عفاف و حجاب را انکارناپذیر دانست و افزود: در صنعت مدولباس، ترویج عفاف و حجاب و تقویت تولید ملی، رسانه نقش بسیار مهمی دارد و می‌تواند اعتماد از دست‌رفته میان شهروندان، تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان را برگرداند.

همچنین در این مراسم، علی ‌اکبرزاده، مدیرکل فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش نیز گفت: وزارت آموزش‌وپرورش بیش از ١٣ میلیون نفر دانش‌آموز و یک میلیون و ١٠٠ هزار نفر مربی دارد که می‌تواند جمعیت بسیار تاثیرگذاری در جامعه باشد.
وی افزود: ما از چند ماه پیش با وزارت ارشاد و کارگروه مدولباس دست همکاری دادیم و این همکاری با برگزاری نمایشگاه پوشاک مدارس آغاز بسیار خوبی داشت. دانش‌آموزان همواره معلمان را به عنوان الگوهای خود قبول دارند، بنابراین در صورتی که آنها از پوشش مناسب استفاده کنند، دانش‌آموزان نیز با الگوگیری از آنها، آن نوع پوشش را انتخاب می‌کنند، بنابراین نباید نقش معلمان و دانش‌آموزان بر فرهنگ پوشش را نادیده گرفت.
علی‌اکبرزاده ادامه داد: هزینه‌هایی که در حوزه مدولباس برای دانش‌آموزان صرف می‌شود، به نوعی سرمایه‌گذاری است و باعث می‌شود در آینده این هزینه‌ها جلوی بسیاری از آسیب‌ها را بگیرد و از تمام رسانه‌ها می‌خواهیم آموزش‌وپرورش را در این امر مهم یاری کنند.


صدیقه پاک‌بین نیز در ادامه این مراسم، ضمن این‌که از اصحاب رسانه خواست انجمن‌ها، تشکل‌ها و گروه‌های طراحان لباس را شناسایی و آنها را به مردم معرفی کنند، گفت: امیدواریم بتوانیم در آینده‌ای نزدیک با سرپرستی کارگروه مدولباس همایش‌هایی را در زمینه لباس‌های تخصصی ایرانی در داخل و خارج از کشور برگزار کنیم.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی