کپی‌کاری، آفت ساخت‌وساز در ایران
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ --- کد خبر ۷۵۰

کپی‌کاری، آفت ساخت‌وساز در ایران


بشر از گذشته تا امروز، طی تمام ساعات شبانه‌روز، تحت تاثیر دست‌ساخته‌های خود و پیش‌ساخته‌های طبیعت بوده است. معماری برخلاف سایر آثار هنری، زندگی انسان را تا آخرین لحظه حیات و حتی پس از مرگ، تحت سیطره خود قرار می‌دهد. تاثیر معماری بر زندگی انسان، تمامی جنبه‌های آن از طرح اولیه تا اندازه‌ها و تناسب این اندازه‌ها با یکدیگر را شامل می‌شود. از زمانی که بشر زندگی‌اش را در کره خاکی آغاز کرد تا امروز و پس از این، مهم بوده است و خواهد بود که هر جزو محل زندگی‌اش را در چه ابعادی، کجا و با چه اندازه‌ای نسبت به سایر اجزای آن بسازد یا آنچه را به عنوان محل زندگی یا کار اختیار می‌کند، چه ویژگی‌هایی از نظر اندازه و تناسب اندازه‌ها داشته باشد. سوال مهم این است که منشا انتخاب اندازه‌ها در معماری کجاست و تغییرات آن در جغرافیای زمین و تاریخ زندگی بشر چگونه رخ داده است؟ پاسخ این سوال می‌تواند جوابی برای ناآرامی‌های بشر امروز در زندگی کنونی‌اش روی زمین نیز باشد. مشکل عمده معماری امروز ایران و جهان قطع رابطه‌ به طور نسبی با طبیعت است و تنها راه بازگرداندن آرامش به زندگی انسان نیز، پیوند دوباره با طبیعت و استفاده از عناصر موجود در آن برای شکل دادن به  هر نوع زندگی است، بنابراین در عصر حاضر معمارانی موفق هستند که با هر روش و سبکی راهی برای پیوند انسان و طبیعت داشته باشند. مهندس حسین محمودی، مدیرعامل شرکت حسین محمودی و همکاران از جمله معماران موفق کشور است که توانسته در این حوزه، خوشنام ظاهر شود. با وی در خصوص دغدغه‌هایش در معماری و پروژه‌های ساخت‌وساز در کشور به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن را در ادامه خواهید خواند.

1.    لطفا یک بیوگرافی از خودتان ارایه دهید.
سال 1349 در تهران متولد شدم و تحصیلات کارشناسی ارشد رشته معماری خود را در دانشگاه شهید بهشتی به پایان رساندم‌. از سال 1374 به تدریس و آموزش معماری در دانشگاه شهید رجایی، سوره و دانشگاه علم و صنعت پرداخته و در سال 1377 شرکت خصوصی به نام "‌حسین محمودی و همکاران‌" را تاسیس کردم. توفیقات زیر نیز از جمله افتخارات اینجانب است:
•    برنده جایزه اول معماری 85
•    تقدیر شده جایزه آقاخان 2012
•    تقدیرشده جایزه آقاخان 2010
•    برنده جایزه معماری و ساختمان برای نماهای تهران 88
•    تقدیر شده جایزه معماری و ساختمان برای ویلاهای شهرک
•    بیلبور و مجله Architect در نمایشگاه بین‌المللی ساختمان میلان 2010
•    تقدیر شده به عنوان معمار برتر در دومین همایش برندهای برتر مراکزخرید و مجتمع‌های تجاری کشور در سال 94

2.    تاکنون چه پروژه‌هایی را به سرانجام رسانده‌اید و چه پروژه‌هایی را در دست اقدام دارید؟
بانک آینده با مساحت تقریبی 34000 مترمربع، بنیاد خیریه تات 250000 مترمربع، آتاسنتر 550000 مترمربع. همچنین پروژه‌های برج کاشانک، مقدس اردبیلی، نفیس، رویال‌آدرس، پروژه الهیه و پروژه اداری ظفر نیز در حال اجرا هستند و یا به تازگی به اتمام رسیده‌اند.

3.    آیا در معماری از سبک خاصی پیروی می‌کنید؟ (در خصوص سبک معماری خودتان لطفا توضیح دهید.)
سبک در معماری، طی ادوار گذشته دستخوش تغییرات و تحولات متعدد، گاه دچار انحطاط شده و گاه به طور منظم به مدت طولانی ادامه پیدا کرده است. آنچه برای من اولویت اول را در معماری دارد، توجه به روح معماری در فضا است. توجه به عملکرد، علاوه بر فرم، نقش بسیار مهمی در پروسه طراحی ایفا می‌کند. من هم مانند بسیاری از معماران دیگر از سبک‌های متفاوتی در طراحی پروژه‌های گوناگون استفاده می‌کنم، اما همیشه سعی من بر این بوده است که از اصول آن سبک استفاده کنم و تنها به جنبه‌های ظاهری آن توجه نکنم.

4.    مهم‌ترین دغدغه شما در معماری و انتخاب یک پروژه چیست؟
مهم‌ترین دغدغه من در معماری، طراحی صحیح در مکان مناسب، زمان مناسب و با در نظر گرفتن کاربران است. مهم‌ترین اصل در طراحی معماری، در نظر گرفتن افرادی است که قرار است از آن فضا استفاده کنند. پروژه معماری باید خوانا باشد. فرد در فضای معماری نباید دچار پیچیدگی و درماندگی شود، فضاها باید گویا باشند و روابط فضایی باید با سازگاری در کنار هم قرار بگیرند. بهترین مسیر برای نیل به این اصل، کشیدن دیاگرام روابط فضایی قبل از طراحی و مدنظر قرار دادن مطالعاتی است که قبل از شروع طراحی باید به آنها پرداخت.

5.    به لحاظ معماری کار کدام‌یک از معماران داخلی و خارجی را بیشتر می‌پسندید و گاهی از آنها الگوبرداری می‌کنید؟
از معماران فهیم و کسانی که همواره برای من الگو بوده‌اند، جناب آقای مهندس بیات و آقای مهندس فرامرز شریفی و از میان معماران خارجی کارهای آلوارسیزا را بیشتر می‌پسندم.

6.    در طراحی یک پروژه چه عواملی اهمیت دارند و کدام مسئله برایتان پررنگ‌تر است؟
بحث خوانایی و روابط فضایی مناسب و به نوعی عملکرد در معماری، همواره مهم‌ترین اصل برای من از گذشته تاکنون بوده است. از عوامل سبب‌ساز دیگر می‌توانم به مطالعات اولیه، (اگر پروژه شخصی باشد، سلایق کارفرما)، تدقیق برنامه‌ریزی فضایی، برنامه‌ریزی زمانی و مالی از پیش تعیین شده و ارایه به کارفرما که باعث تداوم رابطه صمیمانه تا آخرین مراحل اجرا شود، اشاره کنم. ارایه چندین گزینه در قالب چند آلترناتیو به همراه امکان‌سنجی مناسب و تحلیل آن به کمک عوامل دخیل پروژه از دیگر برنامه‌های ضروری برای یک پروژه است.

7.    آیا قایل به ایجاد امضا در کارهایتان هستید و امضای خاصی در کارهایتان دارید؟
اعتقادم بر این است که هر پروژه دارای خط فکری جداگانه می‌باشد و به 2 اصل سادگی احجام و ترکیب موزون احجام اهمیت ویژه داده می‌شود. خلوص در معماری نیز از جنبه‌های دیگر کار است.

8.    نقش و اهمیت معماری در برندسازی مراکزتجاری چیست؟
معماری غنی باعث جذب مراکزتجاری اصیل و برند می‌شود، همان‌گونه که پروژه کلاسیک و لوکس Sky Center  باعث جذب برندهایی مانند کیاگالری و فروشگاه‌هایی مانند شهروند، زارا و منگو شد. همچنین در پروژه مرکزخرید نفیس در مولوی، طراحی معماری با کانسپت طرح پرده در نماسازی، باعث جذب پرده‌فروش‌های برند به این مرکزخرید شده است.

9.    مهم‌ترین ضعف پروژه‌های معماری بخصوص پروژه‌های تجاری در ایران چیست؟
در اکثر پروژه‌های تجاری، به دلیل این‌که کارفرما خواهان سود فراوان است به فضاهای عمومی و خدماتی اهمیت کمی می‌دهد و عموما فضاهای باریکی وجود دارد، استانداردها آنچنان که باید رعایت نمی‌شود و به دلیل عدم وجود مطالعات ترافیکی، بحث پارکینگ‌ها با مشکل مواجه می‌شود. همچنین قبل از ساخت مطالعات لازم صورت نگرفته و ارتفاع تجاری استاندارد، وجود ندارد.


10.    آیا تحصیلات آکادمیک می‌تواند ضامن موفقیت یک آرشیتکت باشد؟
طبیعتا تحصیلات معماری علی‌رغم فاصله‌ای که با بازار کار دارد، نقش خطیری در زندگی و نگاه یک معمار ایفا می‌کند. سواد معماری یک معمار، نگاه او به پروژه‌ها را تغییر می‌دهد. استانداردها و ضوابط فضاها، برنامه‌ریزی برای فضاها را تغییر می‌دهد و گاهی برای طراحی به جای استفاده از المان‌های ظاهری، نگاه فلسفی به معمار می‌بخشد.

11.    چرا در پروژه‌های معماری، بخصوص تجاری کمتر از نمادها و المان‌های ایرانی استفاده می‌شود، در حالی که معماری ایرانی قابلیت این‌گونه نمادسازی‌ها را دارد و به گونه‌ای شاید با کمی خلاقیت بتوان نمادهای ارزشمند ایرانی را در قالب یک معماری مدرن متجلی کرد؟
در اکثر پروژه‌های معماری‌، معماران خواسته‌های کارفرما در رأس کار خود قرار می‌دهند و کمتر به تعهدات معماری خود پایبند هستند. اکثرا از کارهای دیگر معماران کپی می‌کنند و به طور کلی خلاقیت در کارهای معماری تقریبا وجود ندارد. در کل باید بدانیم المان‌های معماری فقط عناصری مانند طاق و قوس نیستند و این امر ناشی از برداشت غلط و عدم شناخت عناصر معنایی معماری است. همان‌گونه که گفته شد، اعضا و عناصر معماری را فقط با متریال‌های معماری به کار می‌برند، اما از حضور روح معماری ایرانی در فضا غافل هستند. به طور کلی با فهم عناصر معماری ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن می‌توان به نتایج جالبی دست یافت که نمونه‌های آن خوشبختانه اگرچه کم، اما یافت می‌شوند.

12.    اساسا چه عواملی می‌تواند سبب موفقیت یک پروژه ساخت‌وساز شود و آن را به یک نماد و آدرس در شهر بدل کند؟
موارد زیادی هستند که موفقیت یک پروژه به آنها بستگی دارد. برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارتند از: برنامه‌ریزی مناسب کالبدی و فضایی و تحلیل فضایی آن قبل از شروع پروسه طراحی، مطالعات اقتصادی و جامعه‌شناختی، انتخاب زمین، دسترسی‌ها، متریال مناسب برای حجم اصلی، نوع کاربری که قرار است در منطقه صورت بگیرد و بازار هدف مناسب با نوع طراحی به نحوی که افراد قادر به فهم آن معماری باشند و از پیچیدگی و گزافه‌گویی خودداری شود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی