گفت گو جذاب و خواندنی با لیلا اوتادی سفیر صلح و عشق
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ --- کد خبر ۷۵۵


هنر و اقتصاد از نگاه سفیر صلح و عشق !
در همه دنیا چهره‌های مشهور و محبوب یا همان سلبریتی‌ها علاوه بر فعالیت اولیه خود که سبب اشتهار آنها شده است، فعالیت‌های تجاری را نیز با انگیزه‌های متفاوتی دنبال می‌کنند. سلبریتی‌های ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در کنار بازیگری، خوانندگی، ورزش و ... فعالیت‌های اقتصادی موفقی نیز دارند. در این میان عده‌ای ناامنی اقتصادی موجود در حرفه اولیه را دلیل اصلی ورود به عرصه تجاری می‌دانند، عده‌ای در حیطه مسئولیت‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند و عده‌ای نیز با هدف ارتقا و حمایت از تولیدات داخلی فعالیت تجاری خود را کلید می‌زنند. فعالیت اقتصادی هنرمندان فارغ از هر انگیزه‌ای اگر سبب به ‌وجود آمدن فرهنگی نو در اقتصاد، فرهنگ اقتصادی و فرهنگ خرید مردم باشد، جای تقدیر دارد نه تخریب! چرا که با تلفیق هنر و اقتصاد و صداقت جاری در هنر می‌توان در خیلی از مواقع زنگارهای اقتصادی را زدود.


ماهنامه تجارت طلایی در راستای معرفی ابعاد اقتصادی زندگی سلبریتی‌ها هر ماه سعی دارد با یکی از چهره‌های شناخته‌شده در خصوص ورود انها و موفقیت یا عدم موفقیتشان در حوزه‌های اقتصادی گفت‌وگو کند .
در این شماره از ماهنامه طی ملاقاتی دوستانه، راحت و صمیمی در کافه تیراژه با یکی ا چهره‌های محبوب سرکار خانم لیلا اوتادی به گفت‌وگو نشستیم و ابعاد اقتصادی زندگی این هنرمند را بررسی کردیم.
متن این گفت‌وگوی جذاب در زیر آمده است:
خانم اوتادی بفرمایید به غیر از فعالیت هنری آیا فعالیت اقتصادی نیز انجام می‌دهید یا در اندیشه ورود به حوزه‌های اقتصادی هستید یا خیر؟
تحصیلات دانشگاهی من معماری بود و طبعا حوزه اقتصادی که به خودم اجازه ورود به آن را داده‌ام ساخت‌وساز است. در حال حاضر علاوه بر کار هنری در حوزه ساخت‌وساز و طراحی داخلی فضاهای مسکونی لاکچری فعالیت دارم و عمده پروژه‌هایی که در ان حضور داشته‌ام در منطقه زعفرانیه بوده اخیرا پروژه جدیدی در شمال کشور و شهر نوشهر در دست دارم که به عنوان اولین سازه مقاوم و لاکچری تقدیرنامه دریافت کرده است. 

1-    به عنوان یک معمار بفرمایید تعریفتان از پروژه لاکچری چیست؟
به عقیده من لاکچری از نظر مفهومی یعنی رفاه نه زرق و برق‌های ظاهری که اتفاقا امروزه خیلی هم مد شده است. من در کارهایم بیشتر از همه چیز به رفاه حال مصرف‌کنندگان آن پروژه می‌اندیشم و سعی می‌کنم با بهترین متریل و بهترین دیزاین داخلی فضایی را برای آرامش و استراحت افراد آماده نمایم.

2-    بسیاری از سلبریتی‌ها پس از رسیدن به شهرت در کنار فعالیت  هنری، ورزشی و... فعالیت اقتصادی نیز دارند شما این به اصطلاح دو شغله بودن را تایید می‌کنید؟ و نکته دیگر این که فکر نمی‌کنید حضور در هر دو کار منجر به ضرر رساندن به کار هنری شود؟ 
به نظر من ورود اصولی هنرمندان به حوزه اقتصاد نه تنها زیان‌ده نیست بلکه سبب رشد اقتصادی نیز خواهد بود. در همه جای دنیا سلبریتی‌ها و همه کسانی‌که بازار یک حرفه هنری یا ورزشی را می‌گردانند به عرصه برندینگ ورود پیدا می‌کنند و مدل تبلیغاتی آن برندها می‌شوند در ایران این مقوله تازه بوجود امده در حالی که صنعت برندینگ و مدلینگ دنیا تا به امروز از سلبریتی‌ها در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی استفاده‌های بسیاری برده است. 
نکته مهم در راه رسیدن به موفقیت، استفاده از دانش و تجربیات افراد باسواد و پیمودن مسیر با طمانینه و تعقل است. از طرفى تکیه صرف به موفقیت در یک حوزه هیچ‌گاه ضامن موفقیت در حرفه جدید نیست. چه بسیار هنرمندانى که با تکیه بر نام و شهرتشان وارد فعالیت اقتصادى شدند و شکست خوردند و چه بسیار اقتصاددانانى که با تکیه بر قدرت مالى‌شان در شاخه‌اى از هنر سرمایه‌گذارى کردند و متاسفانه به بن‌بست رسیدند. 
در این میان اعتماد مردم به جامعه هنرى و بهره‌مندى هنرمندان از این اعتماد به صورت صحیح در راستاى فعالیت‌هاى مثبت تجارى، می‌تواند تاثیر بسیارى بر هر 2 جنبه هنرى و اقتصادى یک حرفه داشته باشد، که براى توفیق در مسیر این تلفیق، مهم این است که به انتخاب مخاطبان احترام گذاشته و سعى شود تا همگام با ارضاى قریحه هنری‌شان، به همان اندازه رضایتشان نیز از رفتار اقتصادى تعریف شده، کسب شود.  

3-    سلبریتی‌ها به دلیل این‌که در تیررس نگاه مردم قرار دارند به لحاظ رفتاری و پوششی بسیار در معرض قضاوت مردم قرار می‌گیرند شما به عنوان یک چهره شناخته‌شده بفرمایید چه استانداردهایی برای پوشش خود دارید و از چه مکان‌هایی ملزومات خود را تهیه می‌کنید؟
من معمولا دوست دارم در زندگی شخصی خودم کارهایی را انجام دهم که اگر بعدها آن را دیدم احساس بدی نداشته باشم . در خصوص پوشش ظاهری نیز همین کار را می‌کنم سعی می‌کنم چیزهایی بپوشم که اگر سال‌ها بعد عکس‌های آن را دیدم احساس پشیمانی نکنم برای رسیدن به این هدف لازم است سبک کلاسیک را دنبال کنم و برای همین معمولا از مد پیروی نمی‌کنم البته در جریان جدیدترین مدهای جهان هستم و در موارد خیلی جزیی از مد پیروی می‌کنم.
به دلیل این که مسافرت از علاقمندی‌های من است لذا در اکثر مواقع دوست دارم از کشوری که به آن سفر کرده‌ام خرید کنم به همین دلیل از ایران خرید نمی‌کنم.

4-    با توجه به این‌که شما به کشورهای مختلفی سفر کرده‌اید فکر می‌کنید آیا مراکزخرید ایران استانداردهای لام را برای حضور سلبریتی‌ها و امکان خرید کردن انها را دارند یا خیر؟
اجازه بدهید از بحث سلبریتی‌ها خارج شویم و به‌طور عمومی در خصوص مراکزخرید کشور صحبت کنیم. من وقتی به کشورهای مختلف می‌روم یک شهروند عادی هستم در همه جای دنیا اقشار مرفه مشکلی برای انتخاب یک برند لاکچری و با کیفیت ندارند و نیوکالکشن همه برندها در این کشورها وجود دارد که در ایران چنین چیزی نیست همچنین وقتی به مراکزخرید خارجی مراجعه می‌کنیم در می‌یابیم که برای افرادی با توان خرید متوسط نیز امکان خرید کالاهای با کیفیت وجود دارد ولی در ایران متاسفانه افراد با توان مالی متوسط ممکن است بتوانند کالاهای زیبا انتخاب کنند اما آن کالاها به هیچ‌وجه استانداردهای کیفی قابل قبولی ندارند این مهمترین ضعف مراکزخرید ایران است.

5-    برند مورد علاقه شما چیست؟
من به برند دیور علاقه زیادی دارم و به‌قولی دیورباز حرفه‌ای هستم.

6-    امروزه پوشش سلبریتی‌ها در محافل مختلف داخلی و بین‌المللی بسیار مورد توجه قرار گرفته و بخصوص در عرصه سینما بسیاری از سلبریتی‌ها طراح لباسی خاص را در کنار خود دارند خصوصا این که در همه طراحی‌ها ایرانی بودن پوشش‌ها بسیار مدنظر قرار می‌گیرد آیا شما نیز چنین دغدغه‌ای دارید؟
اگر طراحی خوب باشد از این موضوع استقبال می‌کنم. متاسفانه امروزه برخی دوستان ما در ارائه این طرح‎‌های ایرانی اغراق‌آمیز عمل می‌کنند شاید گاهی سادگی زیباتر باشد ... زیبایی حاصل از قرار گرفتن رنگ های مناسب کنار هم  با تلفیقی از عناصری مانند وقار زنانه و زیرکی ، ظاهری دلچسب و چشم‌نواز را خلق می‌کند . گاهی سادگی نهایت دلفریبی است ، فرمولی که من همیشه از آن استفاده می‌کنم. 
7-    تاکنون برای ورود به عرصه مدلینگ وسوسه نشده‌اید؟
برای ورود صرف به عرصه مدلینگ خیر اما در طول 15 سال حضورم در سینما و تلویزیون بارها پیشنهاد تبلیغ برخی برندها به من شده ولی من تاکنون این کار نکرده‌ام چون معتقدم برندی که قرار است امضاء من حال با چهره یا تبلیغات پای آن باشد برندی باشد که در اولین قدم خودم آن را تایید کنم که تاکنون این اتفاق رخ نداده. فقط یک بار با یک شرکت فرانسوی – اماراتی برای تبلیغ عطر خودم همکاری کردم آن هم به این خاطر که خودم به روند تولید نظارت داشتم.

8-    در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهید؟
من سفیر صلح و عشق و سفیر بهزیستی هستم. در پیام‌هایی که در صفحات اجتماعی خود می‌گذارم همه مردم و کشورها را به صلح و آرامش دعوت می‌کنم چون معتقدم جامعه سالم جامعه‌ای است که در ان همه با هم مهربان باشند و همین امر سبب ایجاد جامعه‌ای پویا و سرزنده خواهد بود. مهربان بودن را باید از خودمان شروع کنیم.

سخن پایانی
من شرکتی دارم که به واسطه آن واردات و صادرات کالا در حوزه متریال ساخت و ساز و طراحی داخلی با کشورهای دیگر علی‌الخصوص چین انجم می‌دهم اما یکی دو سالی است که کارم را کم کرده‌ام چون احساس می‌کنم که مردم توانایی خرید کالاهای درجه یکی که از چین وارد می‌کردم را ندارند. می‌خواهم بگویم که من برای سود بیشتر به سمت کالاهای درجه سه و چهار چین نرفتم چون حق مردم کشورم استفاده از این کالاهای بی کیفیت نیست. از همین تریبون از همه بازرگانان خواهش می‌کنم کالاهای درجه سه و چهار هیچ کشوری را به ایران وارد نکنند چون می‌دانم که مردم کشورم با همین توان مالی هم می‌توانند کالاهای باکیفیت‌تری استفاده کنند. 

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی