طراحی داخلی فضای شهربازی همتراز کیفیت دستگاه‌ها
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۱۴ --- کد خبر ۷۵۶

طراحی داخلی فضای شهربازی همتراز کیفیت دستگاه‌ها


همیشه این سوال اساسی ذهن بازدیدکنندگان از مراکزتجاری را به خود مشغول کرده که چه دلایلی موجب می‌شود امروزه مدیران این مراکز با توجه به قیمت قابل توجه هر مترمربع از فضای داخلی این مجموعه‌ها، متراژ قابل توجهی از فضای مفید را به شهربازی‌ها اختصاص می‌دهند؛ فضاهایی که به "‌شهربازی سرپوشیدهFEC (Family Entertainment Center)" مشهور شده‌اند.
این موضوع آن قدر جذابیت داشت که برای گفت‌وگو در این‌باره به سراغ یکی از مدیران جوان این عرصه در کشور رفتیم. وی با توجه به فعالیت‌هایش از جمله مدیریت بازرگانی سابق و مشاور فعلی شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی عظام و همچنین مشاور عالی ساخت و بهره‌برداری مراکزتفریحی چون شهربازی پالادیوم، ارگ تجریش و اطلس‌مال، مناسب‌ترین فرد برای این گفت‌وگو است.
علی بهنام که تنها ایرانی دارنده گواهینامه بین‌المللی مدیریت راهبردی پارک‌ها و شهربازی Certified IAAPA Attractions Executive (ICAE)  * از انجمن بین‌المللی شهربازی‌های جهان است به پشتوانه تجربه بیش از 6‌ ساله‌اش در صنعت شهربازی، در این خصوص توضیحات مفصلی به ما داده است که خلاصه‌ای از آن تقدیم حضور می‌شود.
شهربازی‌های سرپوشیده در دنیا به عنوان یکی از انکرها (Anchor) یا به قول بازاریان قدیم، پاخورهای مهم قابل استفاده در 4 فصل و در هر شرایط آب‌وهوایی و نیز از بخش‌های کلیدی مراکزتجاری بزرگ و پیشرو شناخته می‌شوند، چرا که برای اغلب خانواده‌ها بهره‌مندی همزمان از امکانات رفاهی و تفریحی اهمیت چشمگیری دارد. اصلی‌ترین هدف طراحان مراکزتجاری برای ساخت شهربازی جلب رضایت مشتری و افزایش بازدیدکنندگان از این‌گونه مجتمع‌ها است. علاوه ‌بر این، یکی از ویژگی‌های بارز شهربازی‌های سرپوشیده و فضاهای تفریحی موجود در ساختمان‌های تجاری، وجود بازی‌های خانوادگی و ایجاد محیطی امن و مطمئن برای حضور کودکان و نوجوانان در کنار والدین است. بنابراین خانواده‌ها با خیالی آسوده برای گذراندن اوقات فراغت خود و فرزندانشان و همچنین خریدی لذت‌بخش به چنین مراکزی مراجعه می‌کنند. 


ضرورت ساخت شهربازی
موقعیت مکانی پروژه‌های شهربازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به عنوان مثال، مراکزخرید ممتاز تهران تقریبا همگی در مناطقی استراتژیک واقع شده‌اند و ساکنان این مناطق از شهر، سطح اقتصادی و فرهنگی بالایی دارند، از این‌ رو کارشناسان این مجموعه‌ها طراحی شهربازی برای این مراکز را ضروری ارزیابی کردند و با تشکیل یک بانک اطلاعاتی قوی، ضمن جبران نقاط ضعف صنعت شهربازی در ایران، نسبت به جذب مخاطب بیشتر برای مجموعه خود از طریق راه‌اندازی شهربازی بر آمده‌اند. فضاسازی جذاب برای محیط بازی کودکان با استفاده از نیروهای متخصص در عرصه طراحی، موجب جذابیت این بخش‌ها می‌شود. 
در شهربازی‌هایی که در بالا ذکر شد، قسمت‌هایی برای سرگرمی تمامی سنین از کودکان تا بزرگسالان با طراحی‌های منحصربه‌فرد پیش‌بینی شده است. 

نیاز جسمی و روانی کودکان به بازی‌کردن
بازی‌کردن جزو الزامات اساسی و زیستی کودکان و از مهم‌ترین تحرکات جسمی و فکری کودکان و نونهالان محسوب می‌شود. در روند زمان و بستر محیط بازی، اندیشه و بخشی از توانمندی جسمی، فکری و قوه تخیل کودکان به کار گرفته می‌شود و رشد می‌کند. بازی در حقیقت تامین‌کننده رشد جسمانی، ادراکی، عقلانی، عاطفی، اجتماعی، تربیتی و آموزشی کودکان است. اغلب کودکان در فضاهای شهری مملو از برج‌ها و مجتمع‌های مسکونی محصور شده‌اند و بیشتر زمان خود را بدون هیچ تحرکی به بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازند. این نکته ضرورت وجود زمین‌های بازی را در مجاورت مکان‌های مسکونی به اثبات می‌رساند. طبقه‌بندی بازی‌ها از دیدگاه روانشناسی، بررسی تاریخچه شهربازی‌های گوناگون دنیا از گذشته تا کنون و روابط اجتماعی کودک با محیط اطراف، تعیین‌کننده عوامل روانی موثر در جلب‌توجه کودک به وسایل بازی است. گفتنی است، مدت‌زمان بازی، یکی از نکاتی است که به شرایط سنی کودکان بستگی دارد. این زمان طبیعتا متغیر است و در نظرگرفتن این موضوع تاثیر چشمگیری در طراحی بازی‌ها دارد. یکی از نکات حایزاهمیت در فرایند سرگرمی، اطلاع کودکان از زمان اتمام بازی است، از این رو شهربازی باید به‌گونه‌ای طراحی شود که با ایجاد انرژی ذهنی و محاسبه زمان خستگی بدن، نه‌تنها دلزدگی کودکان از بازی را کنترل کرده، بلکه میزان حضور توأم با لذت در کنار والدین را نیز افزایش دهد.
اهمیت بازی‌درمانی
یکی دیگر از ویژگی‌های بازی، تاثیرات درمانی آن روی کودکان است. در بسیاری از مواقع محیط‌های بازی و برخی از سرگرمی‌ها برای کودکان جنبه درمانی پیدا می‌کنند، در چنین شرایطی کودک نیاز به حضور والدین در کنار خود و کمک آنها دارد. کارشناسان و طراحان شهربازی مجتمع‌های تجاری چنین نیازهایی را با همکاری روانشناسان کودک مورد مطالعه قرار داده‌اند و راهکارهایی نیز برای این موضوعات در نظر گرفته شده است. شایان ذکر است، بیماری‌های نظیر افسردگی، بیش‌فعالی، اضطراب، اختلالات‌ اوتیسم و عقب‌ماندگی‌های ذهنی در کودکان از طریق بازی‌درمانی کنترل و یا در مواقعی با اثرات بهبودی محسوس و قابل‌توجهی همراه می‌شود. 
ترشح آدرنالین در شهربازی‌ها 
آدرنالین برای آمادگی بدن و در زمان انجام فعالیت‌های شدید ترشح می‌شود. زمانی که فرد بسیار هیجان‌زده باشد، غده‌های فوق‌کلیوی ناگهان مقدار زیادی آدرنالین در خون ترشح می‌کنند که سبب افزایش شدت ضربان قلب و کارآیی آن می‌شود. طراحان شهربازی با بهره‌مندی از استانداردها و ایجاد هماهنگی میان عناصری همچون نور، موسیقی، تهویه و تزریق اکسیژن در فضای سرگرمی این مجموعه‌ها موفق به افزایش هیجان کاذب در افراد و به دنبال آن اکسیژن‌رسانی و کنترل پمپاژ منظم قلب و خون‌رسانی به مغز شده‌اند. بازی‌های این محیط‌های تفریحی با توجه به شرایط سنی، هیجان ذهنی، انرژی بدنی و تفاوت سنی والدین و فرزندان طراحی شده‌اند.
گفتنی است، مطالعه و پرداختن به چنین موضوعات و نکاتی مهم‌ترین وجه‌تمایز مجتمع‌های تجاری محسوب می‌شود. همچنین کارشناسان فرآیندها و تدابیر ویژه‌ای در راستای بهبود نوبت‌دهی، نحوه گرفتن بلیت، دریافت کارت ورودی برای مشتریان وفادار، کنترل ترافیک و مواردی از این دست اندیشیده‌اند.


هیجان گروهی
یکی از ویژگی‌های قابل‌توجه شهربازی‌ها، حضور و تجربه هیجان جمعی در این‌گونه مکان‌ها است. برخلاف بازی‌های رایانه‌ای کمتر کسی وجود دارد که تنها به شهربازی برود و در بیشتر موارد، حضور در شهربازی‌ به‌ صورت گروهی، دوستانه یا خانوادگی صورت می‌گیرد. از این رو اغراق نیست اگر بگوییم شهربازی مال جمع‌های دوستانه و خانوادگی را مستحکم‌تر می‌کند. 
تهویه هوا و تزریق اکسیژن
یکی از عوامل مهم و زیرساختی در شهربازی ایجاد فضایی مطبوع از لحاظ کیفیت تهویه و اکسیژن است، چراکه بر روند کارکرد مغز در هنگام بازی تاثیر بسزایی دارد. زمانی که کودک دچار هیجان می‌شود، دمای بدن و  تعریق او بالا می‌رود، در این زمان نه ‌تنها نیاز ضروری به تهویه هوا وجود دارد، بلکه تزریق اکسیژن انرژی مغزی را بازیابی می‌کند و موجب رفع خستگی کودکان می‌شود.
ارتفاع سقف نقش موثری در تزریق اکسیژن دارد. همچنین استفاده از افکت‌های هیجانی به دلیل تفاوت شرایط سنی باید همگام با استانداردهای لازم انجام شود، زیرا توجه به بهداشت مغز در روند ادامه‌دار شدن بازی با حفظ هیجان و بدون خستگی بسیار موثر خواهد بود. از ‌این ‌رو کارشناسان با رعایت چنین عواملی خاطره‌ای لذت‌بخش از حضور مراجعان در یک مجموعه تفریحی رقم خواهند زد که در روند ماندگاری و تکرارپذیری برای خانواده‌ها نقش بسزایی را ایفا می‌کند.
طراحی داخلی همتراز کیفیت دستگاه‌ها
طراحی مناسب شهربازی یکی از عوامل جذب مشتری در مجتمع‌های تجاری است. فضاسازی قوی با زمینه و مضامین زیبا باعث خواهد شد، مراجعان اوقات دلپذیری را در کنار یکدیگر و زمان بیشتری را در چنین محیط لذت‌بخشی بگذرانند. در کشور ما طراحی شهربازی‌ها معمولا تعریف غریبی دارد، زیرا کمتر شهربازی‌هایی وجود دارند که دارای هماهنگی درون‌مایه‌ها با طراحی داخلی باشند. در ایران برای راه‌اندازی شهربازی اغلب بر نوع دستگاه‌ها تکیه می‌شود، این در حالی است که نمونه‌های پیشرفته خارجی طراحی مطلوب فضا را همتراز با کیفیت دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند.
تمایز و تفاوت در طراحی داخلی
یکی از نکات حایزاهمیت در دکوراسیون شهربازی آن است که طراحی این فضا نباید تکراری و کپی از مکان‌های مشابه باشد. همچنین طراحی فضای بازی باید به‌گونه‌ای باشد که کودک پس از ورود به این محیط کاملا از فضای قبلی و بیرونی دور شود، چرا که یکی از دلایل‌ عمده در ایجاد هیجان برای کودکان، نقش اجسام در شهربازی به نسبت بازی‌های رایانه‌ای است، از ‌این ‌رو کادری مجرب و کارآمد مسئولیت طراحی شهربازی را بر اساس انواع استانداردهای روز دنیا بر عهده دارند و تیم مطالعاتی این پروژه‌های عظیم در حال بررسی تمامی جزییات ساخت این بخش کلیدی هستند.
همگام با استانداردهای جهانی
بی‌شک با رعایت استانداردهایی در طراحی و انتخاب برخی موارد تعیین‌کننده، نه‌تنها کیفیت فضای مجتمع‌های تجاری و بویژه شهربازی بهبود چشمگیری خواهد یافت، بلکه به ایجاد پاخور و افزایش تعداد مراجعان نیز می‌انجامد، چرا که اغلب مواقع کودکان نقش پررنگی در ترغیب والدین برای حضور در مجتمع‌های تجاری‌ تفریحی بازی می‌کنند. از سوی دیگر، نوع و تنوع بازی‌ها کمک شایانی به جذب مخاطب در این فضاها خواهد کرد. مدرن ‌بودن، تعداد، انتخاب درست با توجه به موقعیت، خاص و متفاوت‌ بودن، جذابیت، طراحی و ظاهر مناسب، داشتن جنبه‌های آموزشی، ایجاد حس امنیت و قابل اعتماد بودن دستگاه‌ها، مواردی هستند که تاثیر بسزایی در میزان استقبال خانواده‌ها از شهربازی خواهند داشت. همچنین چیدمان مناسب دستگاه‌ها نیز در عبور‌ومرور افراد سهولت ایجاد می‌کند. علاوه‌ بر رعایت تمامی موارد فوق، پلان چیدمان دستگاه‌های شهربازی به‌گونه‌ای پیش‌بینی شده است که محدودیتی برای اجرای زیرساخت‌های لازم از جمله برق، تاسیسات و ... به وجود نیاورد.

متنوع‌ترین دستگاه‌های شهربازی
با توجه به وجود انواع دستگاه‌ها، کنسول‌های بازی و بازی‌های ویدیویی رایانه‌ها و تبلت‌ها در منازل، باید دستگاه‌های شهربازی‌ها را به گونه‌ای انتخاب کرد که جذابیت بسیار بیشتر و هیجان و تحرک مضاعفی برای کودکان و نوجوانان ایجاد کنند. دستگاه‌های مستقر در شهربازی‌های سرپوشیده به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند و هر دسته ویژگی‌های مخصوصی دارند؛ بازی‌های مکانیکی، ویدیوگیم، بازی‌های مهارتی، بازی‌های جایزه‌ای، سیمولاتورها و شبیه‌سازها‌، سرگرمی‌های ورزشی، بازی‌های تحرکی کودکان و تکان‌دهنده‌های کودک هرکدام از دستگاه‌های مخصوصی برخوردار هستند.
بهره‌مندی از مشاوران کارآمد
بر اساس اظهارات بهنام، تمامی تلاش کارشناسان و طراحان این کلان‌پروژه در راستای مرتفع‌ کردن نیاز کلیه مخاطبان با هر سلیقه و تجربه‌ای، به کار بسته شده است. به گفته وی، روند ساخت شهربازی اطلس‌مال شامل مراحل طراحی، اجرا، تجهیز و آماده‌سازی و مدیریت و بهره‌برداری خواهد بود. کارشناسان این مجموعه با استفاده از دیدگاه‌ها و الگوهای بین‌المللی توانسته‌اند طراحی کاملا متمایزی برای شهربازی در نظر بگیرند تا تمامی مخاطبان پس از ورود به این فضا، حس جدیدی را تجربه کنند. چیدمان متمایز فضا‌ها احساس خفقان را در مخاطب از بین می‌برد و فضایی دلچسب را برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند. بی‌شک توجه به مدیریت بهره‌برداری و استفاده از برترین متخصصان و مشاوران این صنعت به طراحی و ساخت فضایی تفریحی می‌انجامد که نیاز طیف وسیعی از مخاطبان در شرایط سنی متفاوت را تامین خواهد کرد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی