گفت‌‌وگو با مدیر برند پوشاک زنانه تولیکا
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۱۷ --- کد خبر ۷۵۸

گفت‌‌وگو با مدیر برند پوشاک زنانه تولیکا
یگانه بپوشید!


پارچه تُرک، لباس ایتالیایی، لوازم منزل آمریکایی، تلویزیون و لوازم صوتی کُره‌ای و ژاپنی، خودرو هم هر چه باشد، باشد، فقط ایرانی نباشد؛ اینها را کف بازاری‌ها می‌گویند، آنهایی که در بازار بزرگ شده‌اند. همان‌ها تعریف می‌کنند آنهایی که برای خرید به بازار می‌آیند، می‌پرسند کالای معرفی شده ساخت کجاست؟ می‌گویند خیلی‌ها وقتی می‌فهمند کالا ایرانی و ساخت وطن است، می‌روند و پشت سرشان را نگاه نمی‌کنند. حاضرند لباس قاچاق و پارچه قاچاق بخرند، اما لباس ایرانی به تن نکنند. می‌گویند مشتری ایرانی دنبال کالای خوب است و کالای خوب هم از نظر آنها یعنی هر جنسی به غیر از تولید ایران و این است حال و روز امروز بازار ایران!
حال در چنین بازاری هستند تولیدکنندگانی که با جان و دل فعالیت می‌کنند و کالای ایرانی را با بهترین کیفیت تولید می‌کنند و با افتخار، اعتماد‌به‌نفس و باور بهتر بودن، برند ایرانی را به مردم معرفی می‌کنند و از همگان می‌خواهند تولیدات آنها را با مشابه خارجی آن مقایسه و نتیجه را اعلام کنند. به عبارت بهتر «حریف می‌طلبند!»

تولیکا نام برندی ایرانی است که توانسته با تلاش فراوان مدیران و اندیشه مثبت آنها، پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی کند و گوی سبقت را از رقبای خود برباید.
بانوان نجیب سرزمینم دیگر لازم نیست برای خرید پوشاک باکیفیت دست به دامان برندهای تقلبی خارجی شوید، فقط کافی است نگاهی به تولیدات داخل بیندازید!
برای معرفی برند بانوپسند تولیکا به سراغ مدیرعامل این برند، آقای شهرام صالحی نوع‌پرور رفتیم و با وی به گفت‌وگو نشستیم که حاصل این گپ‌و‌گفت در زیر آمده است.

*لطفا یک بیوگرافی از خودتان ارایه دهید و بفرمایید برند تولیکا چگونه متولد شد؟
شهرام صالحی نوع‌پرور هستم. تحصیلات دبیرستانی خود را در رشته ریاضی فیزیک به اتمام رساندم و پس از آن مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی شاخه بازاریابی را از دانشگاه مدیریت تهران اخذ کردم. در اولین سال‌های فعالیتم و پس از جنگ تحمیلی به عنوان شاگرد در یک کارگاه جوراب‌بافی مشغول فعالیت شده و پس از آشنایی با تکنیک‌های ماشین‌های جوراب‌بافی وارد حوزه بازاریابی در این بخش شدم و به توزیع کالاهای آن کارگاه در منیریه و بازار تهران پرداختم. کم‌کم به تولید روی آوردم و به عنوان اولین تولیدکننده پارچه استرچ پا به عرصه پوشاک گذاشتم. اولین نمونه خارجی پارچه استرچی که دیده بودم برندی بود با نام تولیپ، بنابراین سعی کردیم یک نام ایرانی مشابه همین نام انتخاب کنیم و در نهایت نام ایرانی تولیکا انتخاب شد.
این نام را ثبت و فعالیت تولیدی خود را آغاز کردیم. از همان ابتدا روی کیفیت بسیار کار کردیم و در جایی که همه تولیدکنندگان از اتیکت‌های برندهای خارجی روی کارهای خود استفاده می‌کردند ما با باور خودمان روی نام تولیکا پافشاری می‌کردیم. 
پس از افت بازار پوشاک استرچ با تحقیق بازاری که داشتیم مبادرت به تولید ملزومات خانم‌های جوان برای رفتن به میهمانی‌ پرداختیم و پوشاک میهمانی با نام تولیکا به بازار عرضه شد که تا به امروز این روند ادامه دارد.

*این برند چند شعبه در سراسر کشور دارد؟
برند تولیکا در حال حاضر 41 نمایندگی و شعبه در سراسر کشور دارد. این برند فرانچایز را مطابق با استانداردهای بین‌المللی آغاز کرد، یعنی به این صورت که به لحاظ دکوراسیون، چیدمان، رنگ، نورپردازی، نوع نصب تابلو و ... یک دستورالعمل فروشگاهی برای این برند تعریف شد که در همه نمایندگی‌ها و شعب باید رعایت شود، حتی نمایندگی‌ها نیز فقط باید محصولات تولیکا را عرضه کنند و در واقع نمایندگی‌ها نیز همانند شعب تولیکا فعالیت خواهند کرد.
تا آذرماه تعداد شعب و نمایندگی‌ها به 50 شعبه می‌رسد. این نکته را نیز بگویم که مطابق با استانداردهای فرانچایز در دنیا برندها باید چند شعبه ممتاز داشته باشند و شعب ونک و پاسداران این برند در راستای اجرای این موضوع افتتاح شده‌اند، همچنین تعداد شعب ممتاز تا پایان سال 96 به 10 شعبه در پایتخت خواهد رسید.

*عمدتا بازار هدف شما به لحاظ سنی و درآمدی چه قشری از جامعه هستند؟
تولیکا در مجموع لباس میهمانی، مانتو میهمانی و کیف و کفش میهمانی تولید می‌کند که به این مجموعه شال و روسری و بدلیجات نیز اضافه خواهد شد. بالطبع مشتریان این برند نیز خانم‌ها هستند.
در سال 82 که این برند متولد شد، طی مطالعاتی که داشتیم جامعه را به لحاظ توانایی مالی به 10 درجه تفکیک کردیم؛ درجه یک فقیر و درجه 10ثروتمند. بازار هدف ما طبقات 5، 6و 7 هستند و البته افرادی از طبقه 8 نیز از فروشگاه‌های ما خرید می‌کنند، اما تمرکز ما روی این 3 دهک است. به لحاظ دسته‌بندی سنی نیز مشتریان ما خانمهای جوان 14 تا 40 سال هستند.

*در طراحی لباس و مانتو چه فاکتورهایی را در نظر می‌گیرید؟
اساسا تولیکا سعی کرده در این سال‌ها انحصار در محصول به ‌وجود بیاورد، اما حواسمان است که این انحصار منجر به ترورمان نشود.
به صورت هفتگی از دفاتر میلان و پاریس برند تولیکا اطلاعات مد برای ما ارسال می‌شود، گروه طراحی تولیکا طراحی پارچه و پوشاک را انجام می‌دهد و 4 گروه 3 نفره در ترکیه روی این طرح‌ها کار می‌کنند، ایرادات کار را رفع می‌کنند و دست آخر آن را روی پارچه اجرا کرده و می‌فرستند. طرح‌ها توسط قسمت تحقیق و توسعه و امور نمایندگی‌ها و حتی نمایندگان این برند بررسی می‌شود و هر طرحی که نمره خوبی به دست آورد پس از تولید پارچه در ترکیه، در ایران تولید می‌شود.

*شعار سازمانی برند تولیکا چیست؟
شعار سازمانی تولیکا 5سال پیش طراحی شده با این عنوان "wear‌unique" به معنی یگانه بپوشید، اما امروزه خط فکری ما قدری تغییر کرده و به زودی از شعار سازمانی این برند پرده‌برداری خواهد شد.

*این برند را چگونه تبلیغ می‌کنید؟
اساسا تبلیغات سازوکار پیچیده‌ای در جهان دارد و به علت وابستگی به خلاقیت و ابتکار مدام دستخوش تغییر قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین راهکارهای تبلیغاتی تبلیغات نفربه‌نفر است که برند تولیکا روی این نوع تبلیغات متمرکز است، زیرا در این نوع تبلیغات هر مشتری یک رسانه محسوب می‌شود. در عین حال از تبلیغات در فضاهای مجازی و رسانه‌ها غافل نیستیم و به‌ زودی طی یک دوره 20روزه بمباران تبلیغاتی خواهیم داشت.

*آیا مدیران تولیکا دغدغه‌ای در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی دارند؟
من معتقدم هر فرد در هر کسب‌و‌کار و تجارتی اگر به فکر مسئولیت‌های اجتماعی نباشد احساس خوشبختی نخواهد کرد و برند تولیکا نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تولیکا به صورت ادواری کمک‌های بلاعوض فصلی و سالیانه به برخی بنگاه‌های خیریه را در دستور کار خود دارد و این امر مختص یک فرد نیست و همه مجموعه در آن مشارکت دارند.
در گام بعدی قصد داریم در تبلیغات خود نوعی فرهنگ‎‌سازی به ‌وجود آوریم و آن، فرهنگ استفاده از کالای ایرانی با افتخار است و این مستلزم زدودن فرهنگ فیک پوشیدن در بین مردم است.

*در جهت افزایش شعب ترجیح می‌دهید در مراکزخرید حضور پیداکنید یا فروشگاه‌های بر خیابان؟
در گام اول تاسیس شعب ما مطالعات فراوان منطقه را انتخاب می‌کنیم. موقعیت مکانی و امکاناتی که آن محدوده به ما می‌دهد سبب می‌شود یا بر خیابان باشیم یا در مراکزخرید. به عنوان مثال ما قصد داشتیم در محدوده خیابان ولیعصر فروشگاه داشته باشیم و امکانات منطقه به گونه‌ای رقم خورد که فروشگاهی را در خیابان و با دسترسی آسان انتخاب کنیم در حالی‌که در منطقه غرب تهران 2 فروشگاه در مجتمع‌تجاری کوروش راه‌اندازی کرده‌ایم، چرا که پاخور این مجتمع به مراتب سودمندتر از فروشگاه‌های خیابانی در آن منطقه است.

*برنامه‌های آتی این برند چیست؟
مطابق با آنچه که ترسیم کرده‌ایم قصد داریم تا سال 1397 با عنایات الهی علاوه بر پوشش‌دهی کامل بازار ایران در بازارهای منطقه و در کشورهایی چون روسیه، ارمنستان، گرجستان، امارات و حتی ترکیه نیز حضور پیدا کرده و تا سال 1400 به بازارهای اروپا نیز نفوذ کنیم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی