آتش‌سوزی در مجتمع‌های مسکونی- تجاری- اداری و بیمه حریق
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۷/۱۹ --- کد خبر ۷۶۰

آتش‌سوزی در مجتمع‌های مسکونی- تجاری- اداری و بیمه حریق
 

به موجب ماده 14 قانون تملک آپارتمان‌ها مدیران مجتمع‌های مسکونی، اداری و تجاری باید ساختمان را در برابر حریق بیمه کنند. متاسفانه در چند ماه اخیر و به دلیل گرما خبر آتش‌سوزی چند مجتمع تجاری و اداری در شهرهای مختلف به گوشمان رسیده و بحث آتش‌سوزی و بیمه‌های مربوط به آن از گرمای آتش آنها داغ‌تر شده است.
همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره شد، طبق قانون، مدیر یا مدیران باید ساختمان‌ها را در برابر آتش‌سوزی بیمه کنند. پس چنین به ذهن متبادر می‌گردد که اگر ساختمانی دچار آتش‌سوزی شد مدیران ساختمان مسئول هستند و باید این مسئولیت خود را از طریق بیمه پوشش دهند.

حال بهتر است قبل از این‌که وارد بحث آتش‌سوزی شویم یک تعریف کلی از بیمه داشته باشیم. بیمه عقدی است که به موجب آن یک طرف تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر، در صورت وقوع حادثه خسارت وارده را جبران نموده یا وجه معینی بپردازد. متعهد را بیمه‌گر و طرف تعهد (‌متعهد له‌) را بیمه‌گزار و وجهی را که بیمه‌گزار می‌پردازد حق بیمه و آنچه که بیمه می‌شود موضوع بیمه می‌نامند. با این تعریف متوجه می‌شویم با پرداخت حق بیمه به بیمه‌گر مسئولیت ناشی از حادثه را به دوش بیمه‌گر می‌گذاریم.
حال بیمه‌گر با دریافت حق بیمه مسئول حادثه احتمالی است و می‌دانیم در صورت وقوع حادثه حریق در یک مجتمع تجاری – اداری جبران خسارت وارده صدها، بلکه میلیون‌ها برابر حق بیمه‌ای است که بیمه‌گزار پرداخته و این امر وکلای شرکت بیمه را بر آن می‌دارد در قرارداد بیمه ترفندهای قانونی به کار برند تا در صورت وقوع حادثه مسئولیت بیمه‌گر را محدود کنند. به عنوان مثال آورده می‌شود: در صورتی که سیستم اعلام یا اطفاء حریق مجتمع سرویس‌های دوره‌ای نشده باشد، یا در صورتی که کپسول‌های اطفاء حریق نصب شده در مجتمع به‌روزرسانی نشده باشند بیمه‌گر مسئولیت نخواهد داشت.

در حقیقت عقد بیمه جزو عقودی است که در قانون مدنی کشور ما تعریفی ندارد و جزو عقود معین محسوب نمی‌شود و توافقی است فی‌مابین بیمه‌گزار و بیمه‌گر و بر اساس ماده 10 قانون مدنی هر توافقی که خلاف قانون نباشد لازم‌الاجرا و لازم‌الاتباع است. البته باید خاطر نشان کرد عده‌ای از حقوقدانان چنین توافقاتی را چون برخلاف ذات عقد بیمه است (‌هر نوع مسئولیتی که ناشی از تعهد بیمه‌گزار باشد به دوش بیمه‌گر خواهد بود ) غیرقانونی می‌دانند و معتقد هستند در صورت بروز حادثه، در محکمه جای دفاع دارد.
حال باید ببینیم محدوده مسئولیت مدیران در وقوع آتش‌سوزی در مجتمع‌های تجاری تا کجاست؟ همان‌طور که اشاره شد طبق قانون مدیران مسئول ساختمان هستند.
این ساختمان شامل 1- تاسیسات، اعم از مکانیکی، برقی، برودتی، گرمایشی و ... 2- کل فضاهای مشاع اعم از پشت‌بام، پارکینگ‌های عمومی، راهروها، سرویس‌ها ، دفاتر خدماتی، نظافتی، حراست و ... است. بنابراین فضاهایی که در اختیار مالک خصوصی آن است در محدوده مسئولیت‌های مدیران نخواهد بود که بیمه در صورت وقوع حادثه مسئول آن باشد، به جز تاسیساتی که در واحد تجاری به کار رفته است و سقف و دیوارها. باید توجه داشت اموال مالک خصوصی که در واحد تجاری وجود دارند و تحت پوشش بیمه حریق ساختمان نیستند، باید به صورت جداگانه بیمه حریق شوند تا در هنگام وقوع حادثه بیمه ساختمان هزینه‌های مربوط به مشاعات مذکور را پوشش داده و بیمه مالکان اختصاصی جبران خسارت ایشان را بنماید. 
از آنجایی که مدیریت مجتمع‌های تجاری- اداری- مسکونی با مشکل شارژ ساختمان روبه‌رو هستند اکثرا به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق آن را از حالت فعال خارج کرده و به اصطلاح خود در هزینه‌های ساختمان صرفه‌جویی می‌کنند، اما تجربه این چند وقت اخیر نشان داده، هزینه‌های نگهداری این سیستم‌ها در برابر خسارتی که در وقوع حادثه خانمان‌سوز حریق به وجود می‌آید، غیرقابل قیاس است.
بابک زحمتکش
کارشناس ارشد حقوق خصوصی

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی