گفت و گو با خانم نیکی حدادی معمار موفق ایرانی
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۸/۰۵ --- کد خبر ۷۷۵

نیکی‌ها ماندگارند

معماری داخلی که به عنوان یک حرفه، یک هنر و یک صنعت در دنیا شناخته شده است، بهینه‌سازی فضاهای داخلی ساختمان‌ها به منظور انجام فعالیت‌های روزمره، یعنی زندگی و کار را شامل می‌شود. بخش اعظم عمر ما در فضاهای داخلی بناها سپری می‌شود، بنابراین می‌توان گفت کیفیت فضای داخلی از یک طرف، تاثیر مستقیمی بر نحوه انجام فعالیت‌های ما در آن دارد و از طرف دیگر، نگرش، احوال و شخصیت ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بر این اساس، هدف از طراحی داخلی، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی فضا برای راحت‌سازی زندگی در آن است، اما اگر نگاهی منتقدانه به پروژه‌های بزرگ شهری کشور که عمدتا مراکزتجاری هستند، بیندازیم توجه به معماری داخلی در آنها یا خیلی کم است و یا اصلا دیده نمی‌شود.

اما نیکی حدادی از آن دست معمارانی است که با تعهد بر اصالت در طراحی داخلی، معماری پروژه‌های لوکسی را بر عهده داشته و به واسطه همین نگاه، توانسته با کمک همکارانش یکی از کامل‌ترین گروه‌های عمران، سازه، معماری و معماری داخلی را در کشور ایجاد کند. در زیر متن مصاحبه با این معمار جوان را می‌خوانید.

لطفا خودتان را معرفی کنید و در خصوص حوزه فعالیتتان توضیحاتی ارایه دهید.

من در سال 1360 متولد شدم و تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته معماری با مدرک لیسانس در ایران به پایان بردم و پس از آن مدارک تخصصی ACS و ICS معماری داخلی را از آمریکا و انگلیس اخذ نمودم.

فعالیت خودم را در این حوزه از 10 سال پیش به صورت غیرحرفه‌ای و از 5 سال پیش به صورت حرفه‌ای آغاز کردم و عمده فعالیت‌هایم طراحی داخلی پروژه‌های لوکس در منطقه یک و لواسانات است.

اما این‌که چرا پروژه‌های لوکس این مناطق را برای انجام فعالیت انتخاب کردم، باید بگویم به عنوان یک معمار شخصیت آرمان‌گرایی دارم و همواره تلاش می‌کنم کارهایی که انجام می‌دهم در بهترین درجه و رتبه قرار بگیرند و از طرفی عقیده دارم بهترین اتفاقات معماری کشور در این 2 منطقه از پایتخت رخ می‌دهند، بنابراین عمده فعالیت‌هایم در همین مناطق اتفاق افتاده است. البته ناگفته نماند هم‌اکنون افتخار طراحی اولین هتل موزه ایران با نام هتل هزار و‌ یک شب به گروه معماری ما واگذار شده است.

بفرمایید به عنوان یک معمار داخلی، مهم‌ترین دغدغه شما در پروژه‌هایتان چیست؟

ماندگار بودن طراحی برای من خیلی مهم است. تمایل دارم کاری انجام دهم که هیچ‌گاه از مد نیفتد و به همین خاطر سبک مورد علاقه‌ام سبک کلاسیک است. به هر حال ترجیح می‌دهم اصلا تابع مد نباشم، اما در عین حال بهترین طراحی را انجام دهم. معتقدم طراحی که بر اساس مد کار می‌کند، بزرگ‌ترین خیانت را در حق کارفرمای خود می‌کند، زیرا تغییر این طراحی مستلزم هزینه زیاد و زمان بسیاری است.

مشتریان خود را چگونه انتخاب می‌کنید؟

برای من خیلی مهم است که مشتریان ما با علم به این‌که وظیفه یک معمار داخلی چیست با من وارد مذاکره شوند، زیرا زمانی که از وظایف یک معمار داخلی آگاه باشند در حیطه مسئولیت‌های او وارد نمی‌شوند. تمام تلاش من این است که تا جایی که امکان دارد نظر کارفرما را تامین کنم، بنابراین هنگام عقد قرارداد پروپوزالی تهیه می‌شود که در آن علاقه‌مندی‌های کارفرما به لحاظ سبک و رنگ‌های مورد علاقه لحاظ می‌شود و پس از آن ما سعی می‌کنیم  با توجه به علاقه‌مندی‌های کارفرما بهترین‌ها را در هر سبکی (کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن‌، ‌هایتک و ...) ارایه دهیم.

آیا در طراحی‌های داخلی سعی در پیاده کردن نمادها و المان‌های ایرانی نیز دارید و اساسا آیا پیاده کردن این المان‌ها با سبکی که شما کار می‌کنید، همخوانی دارد؟

باید بگویم بله تا حدودی. گروه معماری ما با حدود  100 نفر پرسنل ثابت، یکی از گروه‌هایی بود که توانست هنر گچبری را پس از سال‌ها زنده کند. ما با مد کردن گچبری و نقاشی دیواری این 2 صنف را فعال کردیم. همچنین در طراحی داخلی تا آنجا که امکان دارد از اشیای چوبی پیش‌ساخته استفاده نمی‌کنیم و از هنر نجارهای خودمان کمک می‌گیریم و استفاده می‌کنیم.

مهم‌ترین ویژگی یا مزیت رقابتی پروژه‌های شما چیست؟

ما در پروژه‌هایمان همیشه اصالت را در طرح‌ها رعایت می‌کنیم و هر چه لازم باشد را به صورت مخصوص برای همان پروژه طراحی کرده و می‌سازیم. در مورد هر پروژه طراحی خاصی داریم و گاهی یک المان به عنوان مثال طرح یک گل را که در مبلمان استفاده کرده‌ایم در گچبری، نقش روی دیوار و طرح پرده نیز تکرار می‌کنیم و تکرار یک عنصر در فضاهای مختلف سبب اختصاصی شدن آن پروژه برای مشتری می‌شود.

شما در صحبت‌هایتان فرمودید بزرگ‌ترین و کامل‌‌‌ترین مرکز معماری و طراحی را خواهید داشت. لطفا در این باره توضیحاتی ارایه دهید؟

 برای اولین بار در ایران گروه طراحی داخلی نیکی حدادی با یک گروه معماری زبده با نام هنر ماندگار تلفیق شده که اجرا تا بهره‌برداری صفر تا 100 کلیه پروژه‌های معماری اعم از پروژه‌های ساختمانی، سدسازی و پل‌سازی، هتل‌سازی و ... را می‌تواند بر عهده بگیرد.

دلیل این اتصال آرمان‌های مشترکی بود که این 2 گروه معماری داشتند‌. شعار گروه ما این است «نیکی‌ها ماندگارند».

در واقع این گروه یکی از کامل‌ترین گروه‌های عمران، سازه، معماری و معماری داخلی است.

اساسا پروژه لوکس به چه پروژه‌ای اطلاق می‌شود و به نظر شما آیا در ایران پروژه تجاری لوکس داریم؟

پروژه‌ای لوکس نامیده می‌شود که دارای تمامی ‌المان‌های لوکس باشد، یعنی علاوه بر آن‌که پروژه طراحی لوکسی دارد در لوکیشنی لوکس واقع شده باشد و کاربران آن نیز فرهنگ استفاده از پروژه لوکس را داشته باشند. لازمه یک پروژه لوکس تطابق با استانداردهای بین‌المللی است و به عقیده من پروژه‌ای لوکس قلمداد می‌شود که بزرگان معماری استاندارد بودن آن را تایید کنند. به عقیده من در ایران پروژه‌هایی مانند اسکای‌سنتر لواسان و پالادیوم لوکس هستند.

مهم‌ترین ضعف پروژه‌های تجاری کشور چیست؟

طراحی داخلی ضعیف و مدیریت ناکارآمد.

بسیاری از پروژه‌های تجاری کشور به دلیل رعایت نکردن معیارهای معماری داخلی مانند نورپردازی مناسب، رنگ‌آمیزی درست، رایحه خوب و حس آرامش دارای ضعف‌های اساسی هستند. وقتی در اروپا که مهد معماری داخلی است به سنتی‌ترین فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید، از آنجایی که به طراحی داخلی آگاهی دارند چنین ضعف‌هایی احساس نمی‌شود و همین یک خاطره خوب از خرید در مشتری ایجاد می‌کند.

در ایران برخی پروژه‌ها به لحاظ معماری و طراحی داخلی بسیار قوی عمل می‌کنند، اما‌ مدیریت مجموعه به ‌قدری ناکارآمد است که برندها انگیزه‌ای برای حضور در آن فضا پیدا نمی‌کنند و پروژه با شکست مواجه می‌شود، بنابراین عدم توجه به رعایت استانداردهای بین‌المللی در طراحی داخلی پروژه‌های تجاری و عدم مدیریت بهره‌برداری کارآمد، پروژه را به قهقرا خواهد برد.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 1
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی