سارا منجزی‌پور، سفیر دقایق شیک و جذاب
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۸/۱۲ --- کد خبر ۷۸۴

سارا منجزی‌پور، سفیر دقایق شیک و جذاب
 

این روزها برای تبلیغ برندها علاوه بر مدلینگ نام سفیر برند را نیز زیاد شنیده‌ایم که تفاوت‌های عمده‌ای با مدل تجاری دارد و عمدتا سلبریتی‌ها سفرای برندها هستند.
فراموش نکنید سفیران برند کسانی نیستند که فقط در تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی حضور دارند و افرادی دور از دسترس هستند. برعکس، سفیران افرادی هستند که با حضور گسترده‌ خود در میان اقشار و  گروه‌های مختلف جامعه به مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهند از نزدیک با آنها صحبت کنند تا میزان مورد اعتماد بودن آنها در میان افراد و میزان پذیرششان توسط مصرف‌کنندگان افزایش پیدا کند. مشتریان خوشحال و راضی از مهم‌ترین سفیران هر برندی هستند، می‌توانید به راحتی با آنها صحبت کنید و از نظرات آنها بهره‌مند شوید.
در دنیای امروز تبلیغات، سفیر برند تنها وجود یک چهره در کنار محصول و برند نیست، بلکه در کمترین همکاری خود با برند باید در شبکه‌های اجتماعی به تعامل با مشتریان بپردازد. سفیر برند به ‌عنوان مبلغ یک برند و خصوصیات آن است، بنابراین در نظر گرفتن خصوصیات همگن بین برند و سفیر برند بسیار مهم است. در همین زمینه با سرکار خانم سارا منجزی‌پور، چهره شناخته شده سینمایی که به تازگی نشان سفیر برند الیکسا را دریافت کرده و جناب آقای دکتر محراب رحمانی، مدیــر بازرگانی و روابط امور بین‌الملل شرکت آناهید زروان به گفت‌وگو نشستیم که متن این مصاحبه در زیر آمده است:

1-    خانم منجزی‌پور شما به‌ جز بازیگری چه فعالیت اقتصادی در کارنامه کاری خود دارید و بفرمایید چطور شد نشان سفیر برند الیکسا را دریافت کردید؟
من پیش از آن‌که وارد عرصه هنر شوم در یک شرکت بزرگ مخازن نفتی به عنوان مدیر داخلی مشغول فعالیت بودم، اما جذابیت‌های هنر سبب شد علاقه خاصی به این حوزه پیدا کنم و به دلیل این‌که پیشرفت در حوزه سینما برای من اهمیت ویژه‌ای داشت آن فعالیت اقتصادی را کنار گذاشتم. بعد از ورود به این عرصه پیشنهادات بسیاری در حوزه مدلینگ یا سفیر برند داشتم، اما محصولی که قرار بود در مورد آن به هموطنانم آگاهی بدهم باب طبع خودم نبود، بنابراین ترجیح دادم محصولی را که خودم علاقه‌ای به آن ندارم تبلیغ نکنم تا این‌که پیشنهاد شرکت زروان برای برند ساعت الیکسا مطرح شد.
الیکسا را برندی یافتم مطابق با روحیات خودم و ارتباط خوبی با نوع طراحی‌های این برند پیدا کردم و بسیار خرسندم که عامل آگاهی‌رسانی برای این برند هستم.

2-  آیا با فعالیت اقتصادی هنرمندان موافق هستید و بفرمایید این فعالیت چه تاثیری در فرهنگ اقتصادی مردم دارد؟
کاملا موافقم. در همه جای دنیا سلبریتی‌ها فقط برای تبلیغ یک برند نیستند، بلکه راجع به آن به مردم آگاهی می‌دهند. ما انسان‌ها وقتی کسی را دوست داریم هم به او اعتماد می‌کنیم و هم اعمالش برایمان الگوآفرین است، بنابراین وقتی یک سلبریتی را دوست داریم ناخودآگاه به انتخاب او نیز اعتماد می‌کنیم و سعی می‌کنیم مانند او باشیم. این خیلی مهم است که سلبریتی‌ها برندی را برای آگاهی‌رسانی و تبلیغ  انتخاب کنند که خود به آن برند اعتماد داشته باشند.

3-  کدام جنبه از زندگی برایتان مهم‌تر است؛ این‌که یک فعال اقتصادی موفق باشید یا یک هنرمند محبوب؟
البته هر دو باهم. پیشرفت در هر کدام از این ابعاد اگر درست مدیریت شود منافاتی با هم ندارد، اما دغدغه اصلی من سینما است و اگر نتوانم هر دو را با هم مدیریت کنم قطعا فعالیت‌های اقتصادی را به خاطر علاقه به هنر کنار خواهم گذاشت.

4-  شما به عنوان یک هنرمند چه استانداردهای پوششی را برای حضور در مجامع عمومی رعایت می‌کنید و آیا استفاده از مد و پوشش ایرانی که این ‌روزها تب داغی در میان هنرمندان دارد برای شما نیز دغدغه است؟
من همیشه به دنبال متفاوت پوشیدن هستم و این تفاوت، لزوما به معنای عجیب و غریب پوشیدن نیست. متفاوت بودن در پوشش همیشه این نیست که کاری خلاف آنچه عرف است انجام دهیم، بلکه متفاوت بودن یعنی درست انتخاب کردن و تناسب اجزای پوشش. درست لباس پوشیدن یعنی این‌که چه مانتویی با چه رنگ شال و چه طرحی از کیف و کفش درست ست می‌شود و این موضوعی است که متاسفانه برخی همکاران ما هنوز درست متوجه نشده‌اند. به هر حال من معمولا خودم نوع پوششم را طراحی می‌کنم و گاهی از دوستانی که به سلیقه آنها اعتماد دارم نیز در این راه استفاده می‌کنم.

5- به چه برند یا برندهایی علاقه‌مند هستید و از کجا خرید می‌کنید؟
من معمولا خارج از کشور خرید می‌کنم، زیرا بسیار راحت است و با بودجه‌ای که دارم می‌توانم کالاهای باکیفیت مطابق با سلیقه خودم پیدا کنم. تابع مد نیستم و این‌گونه نیست که برندی را آنقدر دوست داشته باشم که همیشه از آن استفاده کنم. من از همه برندها به صورت ترکیبی استفاده می‌کنم و خودم طراحی پوششم را بر عهده دارم.

6- مراکزخرید در خارج از کشور چه تفاوت‌هایی با مراکزخرید داخلی دارند که شما برای خرید کردن در آنجا راحت‌تر هستید؟
اولا این‌که در ایران مراکزخرید خیلی خوبی وجود دارد، اما برای خریدن کالایی باکیفیت باید بهایی گزاف بپردازیم و عمدتا هنوز فروشگاه‌داران فکر می‌کنند ایرانی‌ها لباس‌هایی با پولک و منجوق و طرح‌های شلوغ دوست دارند، در حالی‌که اینطور نیست و بسیاری از ایرانی‌ها دنبال لباس‌های ساده هستند که این سادگی در فروشگاه‌های ایرانی نیست. در عین حال همانطور که قبلا نیز گفتم در مراکزخرید خارج از کشور با هر بودجه‌ای می‌توان اجناس باکیفیت  یافت، اما در ایران اقشار متوسط جامعه مجبور هستند اجناس بی‌کیفیت چینی یا درجه 3 و 4 ترکیه‌ای را بخرند.

سفیر برند، معرف و آگاهی‌دهنده
پس از مصاحبه با سرکار خانم منجزی‌پور، دکتر محراب رحمانی، مدیــر بازرگانی و روابط امور بین‌الملل شرکت آناهید زروان به سوالات ما در خصوص سفیر برند و تفاوت‌های آن با مدل تجاری به ‌صورت تخصصی پاسخ دادند.


 چرا سفیر و سفیر برند به چه معنی است؟
سوال بسیار خوبی است، اجازه بدهید کمی به این موضوع به صورت علمی – حرفه‌ای و در کلاس جهانی نگاه کنیم. سفیر از گذشته به معنای نماینده و ترویج‌دهنده در زمینه‌ای خاص و فعالیت مشخصی است. هنگامی که در مورد سفیر برند صحبت می‌کنیم به معنی آن است که سفیر تجاری به معرفی، تبلیغ و ترویج برندی می‌پردازد.
این آگاهی‌رسانی نه تنها در قالب تصاویر بوده، بلکه گونه معرفی و ترویج فراتر رفته و در زندگی شخصی وی نیز رنگ و بویی از نام و نشان آن برند پیدا می‌شود.
او با آن برند زندگی می‌کند و به عنوان بخشی از سبک زندگی Lifestyle خویش آن را با دیگران، هواداران، جامعه و گاهی تعداد بسیار قابل توجهی از مردم دنیا به اشتراک می‌گذارد.
فردی که به او نام سفیر برند اعطا می‌شود، ابتدا خود به آن برند و محصولاتش علاقه و باور داشته و سپس در صدد معرفی حرفه‌ای آن در فضاهای اجتماعی فیزیکی و مجازی که وی حضور داشته، بر می‌آید.
گاهی نام برند تحت تاثیر حضور یک سوپراستار در ذهن مخاطب محصول رنگ باخته و مشتریان آن محصول را با ذکر نام وی خریداری می‌کنند.
نتایج حاصل از این نگرش موجب پدید آمدن ذهنیت دو چندان مثبت برای مخاطب نهایی شده و ضمن این‌که تصویری از برند Brand's Image را به خاطر می‌آورد، یادآوری برند با تداعی مثبت از سفیر برند، حسی چون یک سوپراستار را با استفاده از آن برند به مشتریان القا می‌کند.

 ارتباط پایدار چیست و چه نقشی در بازاریابی دارد؟
در واقع  هر موسسه، شرکت و یا بنگاه اقتصادی در تلاش است به مخاطبان مورد نظر خویش، بیش از پیش نزدیک شده و ضمن این‌که آنها را از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل می‌کند، از مخاطبان خود "مشتریانی وفادار" بسازد.
امروزه در تغییر و تحولات دنیای تخصصی برند به این نتیجه رسیده‌ایم که هیچ مشتری تا ابد وفادار نخواهد ماند.
مواردی چون فقدان محصول برند در دوره‌ای خاص، در دسترس نبودن، محدودیت‌ها، تجربه و یا خاطره‌ای نا‌مطلوب می‌تواند سبب تغییراتی در مصرف مخاطب محصول شود، به طوری که برندی جدید را تجربه کند. این رویداد، پایان وفاداری فرد و از دست رفتن هزینه و ارزش صرف شده برای مخاطب است، از این رو لازم است برنامه‌هایی متفاوت برای ارتباط، حس و درک مشتریان تدارک دیده شود و برای ارتباط مستمر با وی ساختارهای لازم در فضای مجازی Social Networks, باشگاه مشتریان Customer's club و ارتباط ویژه تلفنی Call center یا Customer Care پدید آید.
به نظر می‌رسد ارتباط پایدار Sustainable Relationship با مخاطبان محصولات برند، متعالی‌ترین هدف یک کمپین بازاریابی پیشرفته است که سفیر برند در آن نقشی اثرگذار، پویا و تعیین‌کننده ایفا می‌کند.

 چه کسی مناسب اعطای نشان سفیر برند است؟
این مطلب به واقع مسئله‌ای استراتژیک و بسیار مهم در یک شرکت و کمپین بازاریابی طراحی شده برای برند است.
در یک چشم‌انداز کلی می‌توان گفت یک هنرپیشه موفق سینما و تلویزیون‌، که نه تنها مشهور، بلکه محبوب نیز است می‌تواند گزینه‌ای مناسب تلقی شود؛ فردی که محصولات را امتحان کرده، دوستشان دارد و ضمن داشتن حس خاص به برند، به مرحله باور در خصوص کیفیت و ویژگی‌های برند رسیده است.
در مرحله بعدی آنچه از اهمیت برخوردار است، تطابق ویژگی‌های فرد با محصولات برند است. این رویداد نه تنها موجب همکاری تجاری برند و سفیر می‌شود، بلکه وصلتی میان برند و هنرپیشه محبوب مردمی ایجاد می‌کند که به سادگی از ذهن مخاطب بیرون نخواهد رفت.
بنابراین شخصیت و ویژگی‌های فرد، نقش‌های اصلی که در فیلم و یا سریال‌ها بازی می‌کند و پوشش و سبک زندگی شخصی وی در انتخاب او برای اعطای نشان سفیر برند آن محصول خاص اثرگذار است.

 تفاوت‌های مدل تجاری و سفیر یک برند چیست؟
تفاوت بسیار ژرف و عمیقی بین مدلینگ برای برند و سفیر یک برند خاص وجود دارد. مدلینگ واقعه‌ای است که تنها امتیاز فرد، چهره و تصاویر او بوده و برند تجاری با بهره‌برداری بصری طی چند عکس از امتیاز به وجود آمده در خصوص توسعه برند بهره می‌برد. در مدلینگ برند، نیازی به یک سوپراستار نیست و استفاده از مدل‌هایی با سیمای مناسب و استانداردهای لازم کفایت می‌کند.
اما در خصوص سفیر برند، این مسئله با وجه تمایزات بسیاری روبه‌رو است؛ سفیر برند یک چهره ارزشی و تصویری لاینفک از برند را تشکیل می‌دهد. او باید در گونه و سبک خود سمبل، محبوب و دارای کاراکتری بی‌حاشیه یا حداقل کم‌حاشیه باشد. سفیر برند باید چهره‌ای شناخته‌شده و دارای اعتبار اجتماعی باشد، همچنین سفیر برند باید از شخصیت انعطاف‌پذیری برخوردار بوده که با هویت برند منطبق شود. در نهایت می‌توان گفت سفیر برند به عنوان معرف و آگاهی‌دهنده در سطح جامعه، قلمروی تجاری محلی یا بین‌المللی فعالیت کرده و اعتبار وی برای هویت برند ارزش‌افزوده ایجاد می‌کند.

 چرا نشان سفیر را برای برند الیکسا در نظر گرفتید و چگونه شد که فعالیت کمپین با خانم منجزی‌پور شکل گرفت؟
با اشاره به نکاتی که در خصوص برند و سفیر برند مطرح شد در می‌یابیم طرح و برنامه‌ای استراتژیک برای این کمپین ترسیم شده و پس از بررسی‌های متعدد و مذاکرات سه جانبه با کمپانی مادر R2trade و بانو منجزی‌پور به نقاط مشترک و نتایج مثبت برای شروع همکاری رسیدیم.

 برنامه‌های آتی کمپین و سفیر برند الیکسا چه خواهد بود؟
طبق آنچه که در برنامه‌های کمپین بازاریابی و سفیر برند دیده شده و در حال اجرا است، آبان‌ماه پیش رو نتایج فعالیت‌های طراحی شده برای مطرح شدن نام الیکسا و سفیر در محیط‌های تبلیغاتی عمومی ویژه و فضای مجازی منتشر خواهد شد.
مطلبی که می‌توان در اینجا بازگو کرد این است که هر ماه با کمپینی متفاوت و ویژه و هر هفته نیز با حسی خاص و نزدیک به مشتریان و طرفداران در کنار مخاطبان خواهیم بود.
همچنین خانم منجزی‌پور در دهه دوم محرم با سریال نفس شیرین روی آنتن شبکه ٣ سیما خواهند بود. ضمن این‌که 2 فیلم سینمایی لابی و کروکی با بازی ایشان در پاییز ٩٥ به اکران عمومی در خواهند آمد.
آنچه پیش‌بینی می‌شود، این است که با توجه به موارد همکاری متعددی که مطرح شده، در رویدادهای تجاری آتی داخلی و خارجی با حضور ایشان نگاهی متفاوت به برگزاری جشن‌ها، نشست‌ها و یا گردهمایی‌های زروان و بخصوص برند الیکسا داشته باشیم.

سخن پایانی
در پایان جای دارد از دوستان ما در سفارت لهستان، شخص محترم سفیر جناب آقای یولیوژ گویوا" Juliusz J. Gojlo "  و همچنین قائم‌مقام کنسول جناب آقای رادوسلاو سادووسکی Radoslaw Sadowski  که ما را در موارد فرهنگی و روادید بین‌المللی یاری می‌کنند، برد هیات‌مدیره زروان و کمپانی سوییسی-لهستانی R2Trade، جناب آقای راچینسکی Raczynski، صاحب امتیاز و مدیرعامل شرکت و آقایان بیالسکی Bialecki و استاوسکی  Stawecki، مدیر فروش بین‌الملل و مدیر بازاریابی آن کمپانی تجاری و در آخر از ماهنامه و تیم خوب تجارت‌طلایی تقدیر و تشکر ویژه نمایم.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی