نگاهی به چهارمین حراجی بزرگ دنیا
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۹/۰۶ --- کد خبر ۸۱۳

نگاهی به چهارمین حراجی بزرگ دنیا

به وسعت چین، به قدرت «چایناگاردین»

می‌گویند گریاندن شرقی‌ها آسان و خنداندنشان بسیار سخت است.

 برای مردمی که از کوچک‌ترین اشیای متعلق به خودشان هم خاطراتی خاص دارند، گریه کردن بابت از دست دادن یک شی، امری طبیعی به نظر می‌رسد، اما خنداندن این تیپ آدم‌ها تنها از طریق دوباره به دست آوردن اشیای قدیمی، سهل‌الوصول‌ به نظر می‌رسد.

 در کشوری شرقی به نام چین «ازدست دادن»، گاهی اوقات به معنای مرگ تدریجی است، اما زندگی زمانی دوباره به دست می‌آید که شما اشیای قدیمی دوست‌داشتنی را در یک مکان خاص به نام حراجی «چایناگاردین» به دست می‌آورید و این یعنی یک لبخند واقعی شرقی!

شروع ماجرا

  شرکت‌های لوکس در چین به شکل عجیبی افزایش یافته‌‌اند و مدام در حال توسعه هستند، بنابراین قرار داشتن چهارمین حراجی بزرگ دنیا در این کشور اصلا عجیب نیست. حراجی چایناگاردین دومین حراجی بزرگ پرجمعیت‌ترین کشور دنیا به حساب می‌آید و از زمان تاسیس در سال 1993 توسط دختر رییس‌جمهور سابق چین تا اواسط دهه اول هزاره جدید میلادی، بزرگ‌ترین مرکز هنری این کشور بزرگ آسیا به شمار می‌رفت. در این حراجی بزرگ به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد وجود دارد و شما اگر اراده کنید و البته پول کافی هم در جیب داشته باشید به راحتی می‌توانید هر آنچه می‌خواهید را به دست بیاورید. چایناگاردین به مرور زمان برخی از بهترین رکوردهای فروش را از آن خود کرده است.

 فروش 5 میلیاردی

 درست یک سال پس از این‌که نقاشی‎های «کیو بیاشی» نقاش برجسته دوران معاصر چین با رقم 6 میلیون دلار به فروش رفتند، چایناگاردین در سال 2013 رکورد فروش 5.86 میلیارد دلار در سال را به ثبت رساند. از زمان افزایش استقبال عمومی و رکوردشکنی هر ساله در زمینه فروش، مسئولان این مرکز حراج مدام آیتم‌های جدید به بخش‌های فروش خود اضافه کرده‌اند و حالا حدود 700 آیتم برای فروش سالانه وجود دارد. در واقع تا پیش از این‌که چاینا‌گاردین در می سال 1993 پا به عرصه وجود بگذارد، هنر در چین خریدار زیادی نداشت و این حراجی برای اولین بار فروش هنرهای چینی در بخش‌های مختلف را آغاز کرد. به طور کلی تا به حال بیش از 300 دوره حراج از سوی این برند تدارک دیده شده و امسال حدود 200 هزار قطعه برای فروش در معرض دید عموم قرار گرفته؛ رقمی که در سال‌های اخیر تقریبا ثابت مانده است.

زمان حراج

 به طور سنتی هر سال 6 نوبت حراجی از سوی چایناگاردین در دستور کار قرار می‌گیرد؛ حراج بهاره و پاییزه به علاوه 4 نوبت حراج ثابت در هر سال. در 4 حراج ثابت بیشتر سعی می‌شود هنر باستانی و نوین چین در قالب اشیای قیمتی یا هنرهای تجسمی در معرض فروش قرار داده شود، اما حراج‌های بهاره و پاییزه شرایط متفاوتی دارند و با توجه به برگزاری این 2 حراج در روزهای اوج توریست‌پذیری چین، سعی شده لوازم بین‌المللی‌تری در دستور فروش قرار بگیرد تا از این طریق خارجی‌ها ضمن همذات‌پنداری با اجناس، رغبت بیشتری برای شرکت فعال در حراجی داشته باشند. به طور کلی طبق برآورد آماری صورت گرفته، حدود یک‌سوم توریست‌های چینی بیش از سایر حراجی‌های کشور چین از چایناگاردین خرید می‌کنند و بخش عمده‌ای از سرمایه و فروش این مارک معتبر با پول خارجی‌ها تامین می‌شود.

گسترش شعب

چایناگاردین با هدف معرفی هنر کشور چین، به عرصه هنر حراج پا گذاشت، اما به مرور زمان از سوی تمام جهان مورد شناسایی قرار گرفت و همزمان با فراگیر شدن تب خرید عتیقه‌جات از حراجی‌ها، لزوم باز شدن درهای چایناگاردین به روی همه دنیا احساس شد. چنین فکری خیلی زود به مرحله عمل رسید و اولین شعبه چاینا‌دیلی در شهر هنگ‌کنگ شروع به کار کرد. مسئولان این حراجی در نظر دارند به زودی شعب مختلف خود را در دیگر کشورهای آسیایی و حتی خارج از این قاره برپا کنند. هدف‌گذاری روسای این برند حالا معتبر، رسیدن به استانداردهای بونامز و ساوتبی است؛ رویایی که در مدیوم قاره آسیا و امکانات کشور چین برای انجام کارهای هنری، کمی بعید و دور به نظر می‌رسد، اما اگر روند روبه‌رشد فعلی چایناگاردین حفظ شود، شنیدن اخبار مربوط به رسیدن سود اقتصادی این مرکز حراجی به استانداردهای فروش بونامز و ساوتبی چندان دور از ذهن نیست.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی