جنگل‌های عمودی میلان
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۹/۱۴ --- کد خبر ۸۱۷

جنگل‌های عمودی میلان

میلان دومین شهر بزرگ و یک از ابرشهرهای ایتالیا و نیز یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است. این موضوع باعث شده طراحان این شهر با توجه به تراکم شهری و نبود جای کافی برای ایجاد فضای سبز، به فکر راه‌های جدیدی برای ایجاد فضای سبز و بهبود کیفیت هوای شهر باشند.
استفانو بوئری، معمار ایتالیایی که سعی داشت تا حد ممکن از آلودگی‌های صوتی و زیستی موجود در مناطق شهری بکاهد، با این انگیزه، پیشنهاد و طرح تبدیل 2 برج بلند مسکونی به جنگل‌های عمودی را به مسئولان این شهر داد.
اگر چه این پروژه در ابتدا دور از واقعیت و اجرا نشدنی به ‌نظر می‌رسید و با تردیدهایی نسبت به ساخت و عملی بودن آن مواجه بود، اما استودیو بوئری نشان داد نه تنها این ایده فانتزی نیست، بلکه راهی برای بهبود کیفیت هوای شهر است. در طرح جنگل‌های عمودی که به زبان ایتالیایی «بوسکوورتیکال» خوانده می‌شود،  2برج به ارتفاع 110 و 76 متر در 27 و 19 طبقه ساخته شدند که در مجموع 113 آپارتمان دارند.

 

این فضای سبز عمودی شامل 900 درخت 3 تا 9متری، 11 هزار گیاه بادوام برای پوشش زمین و 5 هزار بوته است که به همراه بیش از یکصد نوع گیاه به محوطه 20 هزارمترمربع درخت‌زارها و بوته‌زارها اضافه می‌شوند.
بالکن‌ها با استفاده از خاکی با کیفیت بالا پر شده‌اند و به سیستم آبیاری خودکار مجهز هستند. این سیستم آب آلوده را تصفیه می‌کند تا درختان از همین آب آبیاری شوند و سلول‌های خورشیدی هم انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند.
درختان و گیاهان موجود در این 2 برج، گرد و غبار و دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند، اکسیژن مورد نیاز در اطراف خود را بیشتر می‌کنند و محافظ ساختمان‌های اطراف در برابر سرو‌صدا و گرما خواهند بود.
این پروژه در سال 2014 جایزه معتبر ساختمان‌های بلند به عنوان زیباترین و خلاقانه‌ترین برج بلند دنیا را که هر 2 سال یک بار موزه معماری فرانکفورت اعطا می‌کند، دریافت کرد.
این جایزه که از سال 2003 به کوشش شهر فرانکفورت، موزه معماری آن و بانک دکا، حامی مالی جایزه برگزار می‌شود مختص معماران و سازندگانی است که ارتفاع پروژه‌شان حداقل یکصد متر است و ظرف 2 سال آخر تکمیل شده‌اند.
پایداری، طرح و کیفیت فضاهای داخلی، در کنار یکپارچگی با بافت شهری معیار انتخاب پروژه‌ها است. دلیل تصمیم داوران اهمیتی است که پروژه برای همزیستی طبیعت و معماری با پایداری محیط‌زیست قایل شده است.

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی