نگاهی به اثرات ساخت مال‌ها در توسعه شهری
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۹/۱۵ --- کد خبر ۸۱۸

نگاهی به اثرات ساخت مال‌ها در توسعه شهری

7 رنگش می‌شود 70 رنگ

دنیای امروز دنیای ساخت مراکزتجاری چندمنظوره یا همان مال‌ها است. ویژگی علمی مال‌ها که بر اساس استانداردهای جهانی کنسول بین‌المللی مراکزخرید(ICSC) تعریف شده است، شامل زیربنای حداقل 100 هزار متر‌مربعی این ساختمان‌های چندمنظوره از یک سو و تناسب میان فضاهای فرهنگی، تفریحی و اجتماعی در کنار فعالیت‌های اقتصادی و مغازه‌های تجاری از سوی دیگر است. این در حالی است که ارایه فضاهای عمومی، خدماتی، اجتماعی و کریدورهای ارتباطی وسیع  یکی از ویژگی‌های اصلی مال‌ها محسوب می‌شود.

به عبارت دیگر، وجه تمایز این نوع مراکزخرید با پاساژها، شاپینگ‌سنترها و مجتمع‌های سنتی خرید همین امکانات رفاهی عمومی، تفریحی، فرهنگی و خدماتی است که یک عامل اساسی و دربرگیرنده مفهوم واقعی مال‌ها است. وجود آکواریوم‌های بزرگ، شهربازی سرپوشیده و حتی زمین اسکی روی برف (مانند امارات‌مال) و امثال اینها یک مرکزخرید را به یک مال تبدیل می‌کند. بدیهی است این مراکز با ایجاد کاربری‌های مختلف و ارایه خدمات بسیار متنوع به مراجعان می‌توانند نقش بسیار مهمی در توسعه و افزایش درآمدهای شهرها ایفا کنند. ساخت این مراکز به عنوان یک چرخه اقتصادی سالم و فعال در عرصه خرده‌فروشی و گسترش صنعت تفریحات و اوقات فراغت خانواده‌ها از یک سو و اشتغال‌زایی و ریشه‌کنی بیکاری که خود یک معضل بزرگ اجتماعی محسوب می‌شود از سوی دیگر و در نهایت ایجاد یک جریان اقتصادی فعال و کارآفرین مطرح بوده و به شدت در گسترش چشمگیر گردشگری موثر است.

اشتغال‌زایی

اشتغال و بیکاری از جمله موضوعات اساسی اقتصاد هر کشوری است، به گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع تلقی می‌شود. نرخ بیکاری یکی از شاخص‌هایی است که برای ارزیابی شرایط اقتصادی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه و با گسترش مراکز علمی و فرهنگی و افزایش تعداد فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های مختلف، توقعات از دولت‌ها و نهادهای دولتی برای ایجاد فرصت‌های شغلی در جامعه و کاهش نرخ بیکاری بیشتر شده است. برای ایجاد اشتغال راه‌ها متعددی وجود دارد و می‌توان با بکارگیری سیاست‌های صحیح شغل ایجاد کرد. یکی از مزایای ساخت مراکزخرید ایجاد اشتغال است؛ هر فروشگاه به طور متوسط 3 فرصت شغلی ایجاد می‌کند (البته به غیر از مشاغل غیرمستقیم که از این طریق ایجاد می‌شود). به عبارت دیگر، یک مرکزتجاری با حدود 100 فروشگاه، (مرکزخرید با این تعداد فروشگاه در زمره مراکزخرید متوسط دسته‌بندی می‌شود) با احتساب نیروهای مدیریتی، حراست، تاسیسات و اداری حدود 350 فرصت شغلی ایجاد می‌کند. به عنوان مثال مرکزخرید میلادنور ( که در زمره مال‌ها قرار ندارد) حدود 360 واحد تجاری دارد که با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید با ساخت این مجموعه حداقل 1080 فرصت شغلی ایجاد شده است و یا مجتمع تجاری – فرهنگی کوروش که تنها 500 واحد تجاری‌اش به جز بخش‌های مختلف و متعدد آن مانند پردیس سینمایی، مهدکودک، فودکورت و ... که آنها هم تعداد زیادی شغل ایجاد کرده‌اند،1500شغل ایجاد کرده است. با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در کشور، (طبق آمار رسمی، نرخ بیکاری در کشور در پاییز سال 1393، 10.5 درصد اعلام شده است.) ساخت مراکزخرید چندمنظوره می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت اشتغال و کاهش بیکاری داشته باشد.

توسعه صنعت گردشگری

امروزه کشورهای توسعه‌یافته دنیا دریافته‌اند با ساخت مراکزتجاری بزرگ می‌توانند صنعت گردشگری را در کشور خود رونق دهند. کشورهای منطقه خلیج‌فارس و ترکیه در منطقه خاورمیانه و کشورهای مالزی، سنگاپور، کره‌جنوبی و اندونزی نه تنها توانسته‌اند از همین طریق صنعت گردشگری را در کشورشان رونق دهند و باعث شکوفایی صنعت خرده‌فروشی شوند، بلکه بعضی از این کشورها مانند مالزی یا سنگاپور سال‌هاست از صنعت گردشگری، رقمی نزدیک به درآمد نفت کشورمان، سود کسب کرده‌اند. کشورهایی مانند امارات متحده عربی یا مالزی که کمترین امکانات و تنوع آب‌و‌هوایی و بخصوص آثار باستانی یا تاریخی را دارند، تنها با تکیه بر همین صنعت و با ساخت مال‌های بزرگ نقش محوری را در اقتصاد کشورشان بازی کرده‌اند. بررسی نمونه‌های خارجی ما را به این نتیجه می‌رساند که ساخت مال‌ها در کشور می‌تواند تاثیری مستقیم روی اقتصاد گذاشته و به پویایی آن کمک کند. البته در سال‌های اخیر شاهد افزایش ساخت این مراکزخرید در کشور بوده‌ایم، اما به نظر می‌رسد همچنان نسبت به کشورهای همسایه خود عقب هستیم. به عنوان مثال در شهر کوالالامپور، پایتخت مالزی فقط با 7 میلیون جمعیت و وسعت 243 کیلومترمربع بیش از 80 شاپینگ‌سنتر، مال و ‌هایپرمارکت وجود دارد.

 

کاهش معضل ترافیک

یکی از بزرگ‌ترین معضلات کلان‌شهرها مسئله ترافیک و جای پارک است. این روزها در ساعات شلوغ روز به هر منطقه‌ای از شهری مانند تهران که سر بزنید با ترافیک روبه‌رو خواهید شد و به سختی جای پارک مناسبی پیدا می‌کنید. یکی از مزایای ساخت مراکزخرید چندمنظوره کاهش معضل ترافیک و ایجاد فضاهای پارک مناسب و امن است. در روش سنتی مردم برای خرید به راسته‌بازارها مراجعه می‌کردند، به عنوان مثال اگر شخصی می‌خواست چند وسیله بخرد به فروشگاه‌های مورد علاقه خود می‌رفت و خودروی خود را در اطراف آنها پارک می‌کرد که این مسئله هم باعث پر شدن یک جای پارک در محدوده آن فروشگاه می‌شد و هم خریدار برای جابه‌جایی از یک فروشگاه به فروشگاه دیگری آن سوی شهر، مجبور به طی مسافتی بود.

حال در نظر بگیرید تعداد زیادی از مردم در یک عصر بهاری تصمیم به خرید از فروشگاه‌های مختلفی بگیرند، در این حالت تعداد خودروهای موجود در شهر افزایش پیدا می‌کند و جای پارک کمتر می‌شود که مراکزخرید چندمنظوره این معضل را به‌ سادگی حل کرده‌اند، چرا که آنها دارای پارکینگ‌های بسیار بزرگی هستند و مردم می‌توانند خودروی خود را با خیال راحت در آنجا پارک کنند، در ضمن نیازی به جابه‌جایی در شهر نیست، زیرا تمام کالاهای مورد نیاز مردم در یک مرکزخرید ارایه می‌شود.

افزایش درآمدهای شهرداری و کمک به توسعه شهر

شرکت‌های ساختمانی برای ساخت پروژه‌های ساختمانی خود باید به شهرداری‌ها عوارض بپردازند و شهرداری‌ها هم طبق قانون باید درآمدهای خود از محل عوارض را در توسعه شهرها هزینه کنند؛ دقیقا همان کاری که در مورد‌ هایپراستار در غرب تهران با احداث پل‌هایی عظیم و تکمیل بزرگراه شهید باکری صورت گرفت و یا اتفاقی که در مورد مگامال تهران با احداث ایستگاه مترو مجاور آن در شهرک اکباتان رخ داد.

بدیهی است که با ساخت بیشتر مراکزخرید چندمنظوره درآمدهای شهرداری نیز افزایش یافته و این افزایش در نهایت به نفع شهر خواهد بود. از طرف دیگر، در بسیاری از پروژه‌ها، شهرداری سازنده را موظف می‌کند که در کنار پروژه خود دست به ساخت فضاهای تفریحی بزند، به عنوان مثال در ساخت مگامال در شهرک اکباتان، ساخت مسجد جامع شهرک اکباتان و فضای سبزی عظیم به مساحت 18 هکتار از وظایف سرمایه‌گذاران پروژه بود. این مسئله تعاملی سودمند را بین شرکت‌های ساختمانی و شهرداری ایجاد می‌کند؛ تعاملی که در نهایت به نفع جامعه خواهد بود.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی