اختلال عملکرد فضاهای عمومی، مهم‌ترین ضعف پروژه‌های تجاری کشور
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۹/۱۶ --- کد خبر ۸۲۱

اختلال عملکرد فضاهای عمومی، مهم‌ترین ضعف پروژه‌های تجاری کشور


معماری نمود حقیقت است و ارزش این مسئله در عصر دنیای مجازی دوچندان می‌شود. ما بدون معماری قادر به زندگی نیستیم، اما این دلیل اهمیت معماری نیست، معماری به همان اندازه که پدیده‌ای فردی است اجتماعی هم است و همان‌گونه که حقیقتی فیزیکی است در اجتماع هم حضور دارد. معماری هم می‌تواند از جهان برای ما سخن بگوید و هم می‌تواند ویژگی‌های هنری را به خود بگیرد، اما اوج اهمیت معماری از آن هنگام است که به موضوعی فراتر از تنها محافظت در مقابل عوامل محیطی می‌پردازد. شاید بتوان گفت زمانی دست به معماری زده‌ایم که چیزی را آگاهانه و باصرف‌نظر از کاربرد و عملکردش ساخته باشیم.
به هر حال اهمیت معماری در عصر امروز چنان است که یکی از عوامل موثر در برندسازی پروژه‌ها است. از همین رو با یکی از بانوان معمار ایرانی که تندیس برترین پروژه‌های لوکس ساختمانی در سال 95 را در کارنامه کاری خود دارد و مدرک معماری خود را از دانشگاه تهران اخذ نموده به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در زیر آمده است:

1-    لطفا در خصوص زمینه فعالیت خود و همچنین گروه مهندسین نوشین رستگار و همکاران توضیحاتی ارایه نمایید.
نام و نام خانوادگی؟؟به دلیل علاقه به رشته معماری و ساختمان در این رشته فارغ‌التحصیل شدم و در سال 1388 شرکت خود را با نام گروه معماری و طراحی داخلی نوشین رستگار تاسیس کردم.
این شرکت با هدف طراحی‌های متفاوت برای سلیقه‌های خاص به سبک‌های کلاسیک، نئوکلاسیک، مدرن، روستیک و سنتی ایرانی و به تصویر کشیدن هنر ناب ایرانی در عرصه جهانی در ایران و خارج از ایران فعالیت می‌کند.
این مجموعه متشکل از معماران و مهندسان اجرایی و هنرمندانی است که در داخل و خارج از کشور تحصیلات خود را گذرانده‌اند و از جمله فعالیت‌های این شرکت طراحی نقشه‌های سازه، نقشه‌های مکانیکال، نقشه‌های الکتریکال، طراحی پلان، طراحی و اجرای نما و طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و چیدمان پروژه‌های لوکس ساختمانی است.
این مجموعه با نیروهای کاملا تخصصی قادر است در کلیه پروژه‌های ساختمانی اعم از تجاری، تفریحی، مسکونی و ویلایی از صفر تا 100پروژه (مرحله‌ پی‌ریزی تا چیدمان مبلمان) در کنار کارفرمایان محترم باشد.

2-    با توجه به این‌که شما فرمودید بخشی از فعالیتتان در حوزه پروژه‌های لوکس است، بفرمایید اساسا پروژه لوکس به چه پروژه‌ای اطلاق می‌شود و دارای چه ویژگی‌هایی است؟
پروژه‌ای لوکس اطلاق می‌شود که علاوه بر زیبایی‌های بصری یعنی استفاده از متریال لوکس و نورپردازی متناسب با حجم اصلی پروژه، بتواند به نوعی عملکرد مناسب بین فضاهای ارتباطی ایجاد کند و در آن اصول طراحی معماری مانند رعایت استانداردها و ابعاد و اندازه‌ها لحاظ شده باشد.

3-    مهم‌ترین چالشی که در اجرای پروژه‌ها با آن مواجه هستید، چیست؟
مهم‌ترین چالش در اجرای پروژه‌ها این است که متاسفانه کارفرمایان محترم در آخرین لحظه تصمیم به دیزاین و طراحی دکوراسیون پروژه‌ها می‌گیرند و این امر باعث می‌شود اصول مهندسی متناسب با طرح داخلی جای‌گذاری نشود و زمان، انرژی و هزینه بیشتری صرف معماری فضا شود.

4-    در طراحی‌هایتان چه اصولی را مد نظر قرار می‌دهید و آیا حاضر هستید به ‌خاطر سلیقه کارفرما در اصول خود تغییراتی دهید؟
در کلیه طراحی‌ها رعایت اصول معماری از قبیل روابط عملکردی بین فضاها‌، استفاده از استانداردهای معماری، استفاده از متریال‌های مناسب و مقرون‌به‌صرفه و نورپردازی مناسب بسیار حایز‌اهمیت است.
در خصوص استفاده از نظرات کارفرما باید بگویم در شرایطی که نظرات کارفرما منطقی باشد و باعث آسیب رساندن به پروژه چه به لحاظ ایمنی و زیبایی و چه به لحاظ اقتصادی نشود، حتما نظرات ایشان لحاظ خواهد شد.

5-    بفرمایید در کارهایتان چه سبکی را دنبال می‌کنید و از چه کسانی (معماران داخلی و خارجی) الگو می‌گیرید؟
امروزه سبک‌های معماری در حال تغییر است و آنچه در پروژه‌ها حایزاهمیت است، استفاده از سبکی است که با عملکرد لوکیشن منطقه و وسعت و فرم پلان‌ پروژه‌های ساختمانی تناسب داشته باشد.
از معماران داخلی سبک معماری آقای کامران طباطبایی دیبا و از معماران خارجی سبک معماری رالف لورن را بیشتر می‌پسندم.

6-    آیا در اجرای کارهایتان امضای خاصی دارید؟
به نظر بنده هر پروژه با توجه به سبکی که طراحی می‌شود از خصوصیات متفاوتی برخوردار است و مهم‌ترین اصل مشترک در لوکس بودن پروژه‌ها، رعایت اصول و ضوابط معماری است و رعایت این نکات خود به تنهایی برجسته‌ترین امضای یک مهندس معمار شاخص است.

7-    به نظر شما مهم‌ترین ضعف معماری مراکزخرید کشور چیست؟
متاسفانه در پروژه‌های تجاری با توجه به مساحت و وسعت پروژه، متراژ کمی به مکان‌های عمومی اختصاص داده می‌شود که رعایت نکردن این نکته باعث اختلال عملکرد فضاهای عمومی نیز می‌شود.
نکته دیگر عدم وجود دکوراسیون متناسب فروشگاه‌ها است، زیرا متاسفانه همه مدیران برای دکوراسیون داخلی فروشگاه‌ها از طراحان و مشاوران استفاده نمی‌کنند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی