در دومين نشست تخصصی توسعه صنعت پوشاک عنوان شد
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ --- کد خبر ۸۲۵

در دومين نشست تخصصی توسعه صنعت پوشاک عنوان شد:

عرضه پوشاک برند در بازار جهانی

دومين نشست تخصصی توسعه صنعت پوشاک و اتصال به زنجيره ارزش جهانی 6 آبان‌ماه سال‌جاری با حضور دکتر علی ربيعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی، دکتر مجتبی خسروتاج قائم‌‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت و معاون وزیر بازرگانی، دکتر منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال، دکتر سازگارنژاد معاون وزیرکار و رییس سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای، مهندس کلانتری معاون وزیر در امور تعاون، علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و صاحبان و نمایندگان صنایع پوشاک کشور و انجمن‌های تخصصی پوشاک در محل مجموعه ورزشی فرهنگی تلاش برگزار شد.

در ابتدای این همایش علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: معتقدیم درصنعت پوشاک و در یک فرایند زمانی می‌توان اشتغالزایی خوبی در این بخش  ایجاد کرد. این درحالی است که  کشور بنگلادش در بخش پوشاک ۲۰میلیون شغل و ترکیه حدود ۲ میلیون نفر شاغل دارد، بنابراین ما هم در یک چشم‌انداز قابل قبول می‌توانیم به اشتغالزایی خوبی در این بخش دست پیدا کنیم  و با برنامه‌ریزی در این مسیرگام برداریم.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: برای دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی و ارتقای توان ملی خود و دیده شدن نمادها و نشان‌های  ملی کشورمان در سپهر عمومی، شناسایی مرحله به مرحله بخش‌های مختلفی که  دارای ظرفیت ایجاد اشتغال هستند را آغاز کرده‌ایم.

ربیعی گفت: خوشبختانه مطالعات اولیه حدود 3 سال با رفت‌و‌آمد کارشناسان  بین‌المللی به ایران منجر به شناسایی و مطالعه تجارب کشورهایی شبیه خودمان شد.

وی اضافه کرد: در تحلیل کارشناسان بین‌المللی و داخلی به این نتیجه رسیدیم که در زمینه‌های پوشاک و کفش (ابتدا پوشاک و سپس کفش) در کوتاه‌مدت می‌توان به نتایج مطلوب ایجاد اشتغال دست پیدا کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: تمرکز بر صنایع پوشاک و کفش همزمان دارای اثر دوگانه‌ای بر اقتصاد مقاومتی و اشتغال است و می‌توان در زمانی کوتاه به پاسخ‌های مناسب دست پیدا کرد.

ربیعی به موفقیت‌های کسب شده در حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات (آی‌سی تی) و زنبور عسل اشاره و این‌گونه موارد را ایجاد اشتغال خاص عنوان کرد.

این عضو کابینه دولت یازدهم تاکید کرد: برای حل موانع چند کار باید همزمان دنبال شود و ما هماهنگی‌های درون‌دولتی خود را مداوم دنبال می‌کنیم. تولید‌کنندگان پوشاک خواستار افزایش سهم بازار خود هستند که این امر طبیعی است، اما درکلان باید این نوع درخواست‌ها در قالب اتحادیه‌ها، کانون‌ها و تشکل‌ها رخ دهد. ما نیز در عرصه عمل در برخی از موارد با تقسیم کار به هم‌افزایی روابط افقی صنعت پوشاک  کمک می‌کنیم تا در کنار یکدیگر قرار گیرند.

ربیعی در بخشی دیگر از سخنان خود درجمع نمایندگان صنایع پوشاک و مقامات حاضر در جلسه تصریح کرد: برخی از  مطالعات ما نشان داد مسئله نام و نشان و برند واقعیتی است که نمی‌توانیم آن را انکار کنیم. برند‌سازی نیز کار دشواری است البته ما برندهای خوب و خوشنامی داریم، اما گرفتن سهم در بازارجهانی و افزایش سهم ایران در بازار منطقه هدف ما است. ما کمک می‌کنیم تا شما در بازار منطقه حضور پیدا کنید و تا جایی که ممکن است در این زمینه‌ها تلاش و کار جمعی انجام می‌دهیم تا به نتایج مطلوب  برسیم.

وی نسبت به تداوم همکاری‌ها با بخش‌های مختلف صنعتی اظهار امیدواری کرد و گفت: حتی می‌توان با اندیشیدن تدبیرهای صحیح، در سال ۹۵ نیز شاهد آثار اولیه‌ای در گسترش بخش صنعت پوشاک کشور، مصرف ملی و داخلی و کسب سهمی از برندهای جهانی  باشیم.

درد‌‌دل نمایندگان صنایع تولید پوشاک کشور

گفتنی است در این نشست نمایندگان صنایع تولید پوشاک کشور مسایل و مشکلات  خود را با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در میان گذاشتند. یکی از حاضران به در نظر گرفتن سهم اشتغال در صنعت پوشاک با حفظ نساجی و متکی بر صادرات اشاره کرد. علاوه بر این موضوع گمرک و تسهیل امور گمرکی و قوانین حمایت از صادرات نیز از سوی نمایندگان مطرح شد. تسهیل قوانین کسب‌و‌کار نیز از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مطرح شد که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه خواستار ارایه جزییات بیشتر در قالب قانون موجود و آیین‌نامه‌ها شد.

تدوین برنامه‌های  آموزشی و لزوم برنامه‌ریزی برای آن از دیگر موضوعاتی بود که بر آن تاکید شد. ایجاد صندوق ویژه صنعت پوشاک از دیگر درخواست‌های یکی از نمایندگان بود که ربیعی ضرورت تحقق این امر را تامین منابع مالی دانست. همچنین مشکلات مربوط به طراحی در صنعت پوشاک نیز از دیگر موارد مطرح شده حاضران بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز بر آن تاکید کرد و آن را نیازمند تقویت دانست.

رشد اقتصاد پوشاک با اتصال به بازارهای جهانی

در ادامه عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال گفت: اقتصاد صنعت پوشاک زمانی رشد می‌کند که اتصال به بازار جهانی هدایت شده، حفظ شود.

وی بر طرح توسعه کسب‌و‌کار و اشتغال پایدار (تکاپو) تاکید کرد و گفت: جریانی با محوریت بخش خصوصی نیز در این زمینه آغاز به کار کرده است.

معاون وزیر کار با بیان این‌که ما رسته‌های بالای تولید ثروت و اشتغال را درکشور شناسایی کردیم و یکی از این رسته‌ها صنعت پوشاک است، اظهار کرد: تقویت و توانمند‌سازی، اصلاح و بهسازی سیاست‌ها و قوانین و مقررات برای تسهیل کار صنعتگران در حوزه پوشاک در دستور کار ما قرار دارد.

وی به تجربه موفق کشورهای ترکیه، ویتنام و بنگلادش در صنعت پوشاک اشاره کرد و گفت: می‌توان با بومی‌سازی قواعد آنان را برای موفقیت در صنعت پوشاک کشور به کار برد.

 معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار ادامه داد: سعی کرده‌ایم از تجربیات موفق بین‌المللی در صنعت پوشاک استفاده کنیم و در زمینه‌هایی نیز عقد قرارداد داشته و موفق بوده‌ایم.

توسعه تعاونی پوشاک با همکاری بخش تعاون و سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای

در این نشست همچنین حمید کلانتری، معاون امور تعاون وزیر تعاون از همکاری مشترک بخش تعاون و سازمان آموزش فنی‌و‌حرفه‌ای کشور برای توسعه صنایع پوشاک در کشور خبر داد.

وی با بیان این‌که باور رفتن به سمت اقتصاد غیردولتی در میان مردم در حال تقویت است، افزود: بخش غیردولتی می‌تواند جهت باز کردن میدان برای مردم در حوزه تولید پوشاک در بخش‌های مختلف  همکاری داشته باشد و در حوزه تعاون و با تمام ظرفیت‌های خود در خدمت کمک به تولید پوشاک خواهیم بود.

حمايت مجلس از توسعه صنعت پوشاک کشور

عليرضا محجوب نیز در این نشست اعلام کرد‌: به  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ایجاد اشتغال را در فصول مختلف کشاورز، مخابرات، صنعت پوشاک و ... برای ایجاد بسته اشتغال آن‌گونه که دولت دکتر روحانی  اعلام کرده است بسيار اميدوارم و چنانچه موارد مربوط به صنعت پوشاک به درستی به مجلس انتقال داده شود مجلس با قدرت از توسعه صنعت پوشاک حمایت می‌کند‌.

دکتر عليرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای  اسلامی ادامه  داد‌: رصد مشکلات در حوزه صنعت پوشاک بسيار مهم است و اتحادیه‌ها و انجمن‌های صنفی باید با در دست داشتن تجهيزات و برنامه‌هایی که ما در اختيار آنها قرار می‌دهيم این موارد را انجام دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود‌: ما باید همه راه‌های حمایت از توليد داخلی را طی کنيم و  صنعت نساجی و پوشاک موضوعی بسيار مهم است.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی