اتحادیه پوشاک، محبوب، پویا و قانون‌مدار
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۰۵ --- کد خبر ۸۳۶

اتحادیه پوشاک، محبوب، پویا و قانون‌مدار


اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با حدود 20 هزار عضو در ردیف یکی از بزرگ‌ترین و منسجم‌ترین اتحادیه‌های صنفی کشور قرار دارد. نوگرایی، قانون‌مداری و احترام به خواسته‌های اعضا از مهم‌ترین ابعاد مدیریتی در این مجموعه است. بی‌گمان اهمیت حوزه لباس و پوشاک در میان صنایع و بازار بر کسی پوشیده نیست و همین جایگاه بسیار مهم باعث شده اداره‌ این بخش بسیار حساس و دشوار شود. «ابولقاسم شیرازی» یکی از افرادی است که با داشتن علم مدیریت و تجربه‌ تولید و فروش پوشاک، تا به امروز برای مدیریت این مجموعه، انتخاب درستی بوده است. موفقیت‌ها، محبوبیت و عملکرد چشمگیر این اتحادیه در حمایت از تولید ملی و داشتن برنامه‌های توسعه‌محور در دوران پسابرجام بهانه‌ای شد تا برای آشنایی بیشتر با این مجموعه و اقدامات، برنامه‌ها و اهداف آن گفت‌وگویی را با رییس موفق اتحادیه، آقای شیرازی ترتیب دهیم.

1-    لطفا در خصوص تاریخچه تاسیس اتحادیه پوشاک و اهداف آن کمی توضیح دهید.
اتحادیه صنف پوشاک تهران (TGU) بر اساس قانون نظام صنفی که بیش از 70 سال پیش به تصویب مجلس ایران رسیده، فعالیت کرده و بر اساس اختیارات قانونی، مجوز فعالیت در حوزه تولید و فروش پوشاک در تهران را صادر می‌کند. بر این اساس هیچ تولیدکننده و فروشنده داخلی و بین‌المللی پوشاک بدون عضویت و اخذ جواز از این اتحادیه امکان فعالیت قانونی در محدوده شهر تهران را ندارد.
حمایت از تولیدکنندگان ایرانی و توسعه تولید پوشاک ایرانی، پژوهش و مطالعه هدفمند و دایمی در مورد بازار ایران و رفتار مصرف‌کننده، توسعه خرده‌فروشی و تاسیس فروشگاه‌های زنجیره‌ای، حمایت از تاسیس شرکت‌های بزرگ (برندها)، توسعه ارتباطات بین‌المللی، ارتباط مفید با دولت برای تصویب قوانینی در جهت توسعه صنعت پوشاک و ... از مهم‌ترین اهداف و ماموریت‌های این اتحادیه است.

2-    اتحادیه پوشاک تهران در حال حاضر چند عضو دارد؟
در حال حاضر بالغ بر 20  هزار عضو داریم و حدود 5 هزار نفر هم در حال انجام مراحل اخذ پروانه هستند.

3-    با این تفسیر آیا درست است که بگوییم اتحادیه پوشاک تهران بزرگ‌ترین اتحادیه کشور به لحاظ تعداد اعضا است؟
با توجه به این‌که ما تلاش کرده‌ایم همه افرادمان را قانونمند کنیم این حرف درست است، اما اتحادیه‌هایی همتراز با اتحادیه پوشاک داریم که اگر آنها نیز همه افراد خود را قانونمند کنند چه بسا تعداد آنها از اعضای اتحادیه پوشاک نیز بیشتر شود، مانند صنف خواروبارفروشان که جلوه آنها را در سوپرمارکت‌های کوچک می‌بینید.

4-    با توجه به خیل عظیم متقاضیانی که به دنبال کسب پروانه در این صنف هستند، بفرمایید برای صدور جواز کسب، این افراد باید چه شرایطی داشته باشند و آیا صلاحیت آنها با توجه به گستردگی موضوع احراز می‌شود یا خیر؟
به دلیل جذابیتی که این صنف برای جوانان دارد متقاضیان کسب پروانه در این صنف بسیار زیاد و عمدتا جوان هستند. به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان بخصوص در دولت یازدهم اخذ پروانه کسب بسیار تسهیل شده و هر فردی با در دست داشتن قراردادی که نشان می‌دهد محلی را ابتیاع یا اجاره کرده، می‌تواند قانونمند شده و وارد این صنف شود.
در قانون پیش‌بینی نشده که در همان ابتدای امر ما افراد را گزینش کنیم یا تحقیق کنیم که آیا این افراد از مجاری قانونی کالا می‌فروشند یا کالای قاچاق می‌آورند‌، ما در وهله اول افراد را قانونمند می‌کنیم و بعد با ابزارهای نظارتی به طور مستمر عملکرد آنها را به لحاظ قیمت، رفتار با مشتری و کیفیت کالا و ... رصد می‌کنیم.
البته به دلیل این‌که جهت مبارزه با قاچاق کالا قانون مجزایی در مجلس به تصویب رسیده وظیفه‌ای در خصوص ضبط قاچاق کالا، برای بازرسان اتحادیه تعریف نشده است، اما اتحادیه بر اساس وظیفه ذاتی خود نظارت می‌کند که کالاها حتما دارای فاکتور باشند و کالاهای فاکتوردار عمدتا قاچاق نخواهند بود.

5-    آیا اتحادیه پوشاک بخش رسیدگی به شکایات مردمی دارد یا خیر؟ عمدتا شکایات مردمی حول چه مسایلی است و آیا می‌توان از برندهای تقلبی که در بازار وجود دارند به اتحادیه پوشاک شکایت کرد؟
اتحادیه پوشاک نیز مانند دیگر اتحادیه‌ها وظیفه خود می‌داند که در اسرع وقت به شکایات مردمی رسیدگی کند، بنابراین مردم علاوه بر تلفن و مراجعه حضوری می‌توانند از طریق پیامک به شماره 20001452 یا سایت www.espt.ir شکایات خود را مطرح و ثبت کنند. در اتحادیه پوشاک 2 روز در هفته، یکشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها با حضور بیش از 15 کارشناس به این شکایات رسیدگی می‌شود و در اکثر موارد پرونده‌ها در همین‌جا حل‌و‌فصل می‌شوند. 
شکایات هم عمدتا در خصوص گران‌فروشی، برخورد نامناسب فروشنده، کیفیت کالا و ... است و گاهی که مشتری از شهرستان می‌آید همان لحظه به پرونده‌اش رسیدگی می‌شود.
ماموریت جلوگیری از ثبت برند تقلبی بر عهده مرکز امور اصناف است، بنابراین اتحادیه در این مورد وظیفه قانونی ندارد، اما در صورت برخورد با چنین مواردی (برندهایی که دارای مجوز از مرکز امور اصناف نیستند) موارد به مرکز دلالت داده می‌شوند و مرکز امور اصناف یک مهلت 3 ماهه به این افراد می‌دهد و پس از آن در صورت رفع نشدن مشکل با مجوز مرکز امور اصناف، فروشگاه توسط اتحادیه پلمب می‌شوند.

6-    درست است که عضویت در اتحادیه یک قانون و یا اجبار برای کسبه قانونمند است و آیا این عضویت، منافع دیگری نیز برای اعضا دارد؟
وقتی اخذ مجوزها در قانون پیش‌بینی می‌شود همه موظفند فارغ از این‌که این قانون برایشان منفعت دارد یا نه از آن تبعیت کنند. گرفتن مجوز از اتحادیه مانند گرفتن شناسنامه، گواهینامه رانندگی و ... است، اما در عین حال به دلیل این‌که این پروانه کسب یک سند معتبر است می‌توان روی آن تسهیلات برای توسعه کار گرفت یا به عنوان سند ضمانت از آن استفاده کرد.
گذشته از اینها  برقراری ارتباطات، مذاکرات و تعاملات با بسیاری از تشکل‌ها، فدراسیون‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات و شرکت‌های بزرگ و معتبر در کشور، همچنین برگزاری تورهای متعدد برای بازدید اعضای اتحادیه صنف پوشاک تهران از نمایشگاه‌ها و رویدادهای مهم بین‌المللی و حمایت از اعضا برای همکاری با شرکت‌های معتبر بین‌المللی از اقدامات این اتحادیه است که قطعا اعضا از آن منتفع خواهند شد و البته بسیاری خدمات آموزشی و مشاوره‌ای نیز توسط اتحادیه برگزار می‌شود.

7-    در بسیاری از کشورهای دنیا اعضای سندیکاها مطالبات خود از دولت را از طریق آن سندیکا پیگیری می‌کنند و چه بسا در برابر برخی از تصمیمات دولت ایستادگی نیز می‌کنند آیا در ایران نیز چنین است؟
در همه کشورهایی که مد نظر شماست سندیکاها مردمی هستند و دولت هیچ‌گونه نظارتی بر آنها ندارد، بنابراین می‌توانند مطالبات خود را شفاف و مستقیم از دولت طلب کنند، اما در ایران یک سمت اتحادیه‌ها، مردم هستند در حالی که سمت دیگر آن دولت حضور دارد، بدین معنا که اعضای هیات‌مدیره‌ای که توسط مردم انتخاب می‌شوند باید از فیلترهای دولتی عبور کنند و صلاحیت آنها احراز شود. گذشته از آن ما قانون نظام صنفی داریم و اتحادیه‌ها موظفند در حیطه اختیاراتی که قانون نظام صنفی به آنها می‌دهد فعالیت کنند، بنابراین عدول از این قانون، یعنی انجام کار مجرمانه که هیچ اتحادیه‌ای آن را نمی‌پذیرد. ما در اتحادیه پوشاک مطالبات مردمی را دسته‌بندی و کارشناسی می‌کنیم و در حیطه اختیاراتمان با تعاملی که با دولت و دیگر نهادها داریم آنها را مطالبه می‌کنیم که معمولا هم این تعاملات به نتیجه می‌رسد.
در زمینه تعامل با دولت اقدامات بسیار خوبی انجام شده و شاید بتوان گفت به دلیل ثبات در سیاست‌ها و برنامه‌ریزی‌ها اتحادیه پوشاک از محبوبیت زیادی در بین اعضا برخوردار است.

8-    اتحادیه پوشاک در زمینه حمایت از تولید ملی چه اقداماتی انجام داده است؟
حمایت از تولید ملی وظیفه همگانی است و فقط مختص به نهاد یا اتحادیه خاصی نیست، اما اتحادیه پوشاک نیز بنا بر وظیفه ملی خود همواره از گذشته تا کنون اقدامات عملی سودمندی در جهت حمایت از تولید ملی داشته است. حذف قیمت‌گذاری برای تولید، یکی از همین اقدامات است، به این معنا که تعزیرات در بحث قیمت‌گذاری ورود پیدا نمی‌کند و قیمت کالاها بر اساس عرضه و تقاضا و کشش بازار تعیین می‌شود. در مباحث مالیاتی نیز با تعاملی که با دولت داشتیم مالیات بر ارزش‌افزوده از دوش تولیدکنندگان برداشته شد و اکنون در حال رایزنی برای حق بیمه کارگران هستیم که اگر تعداد بیشتری از کارگران شامل تخفیفات بیمه‌ای شوند چرخ تولید بهتر می‌چرخد.
پس از برجام نیز تعاملاتی با کشورهای خارجی برای سرمایه‌گذاری مشترک، ایده‌پردازی و صادرات به کشورهای مختلف داشته‌ایم که همه در جهت تقویت تولید داخلی است.

9-    سخن پایانی
به اعضای صنفی که در مراکزخرید و پاساژها فعالیت می‌کنند توصیه می‌کنم اگر هیات امنا تشکیل نداده‌اند برای تشکیل آن و معرفی آنها به اتحادیه اقدام کنند، زیرا ما به هیات امنایی که توسط اعضا انتخاب شوند اختیاراتی می‌دهیم که بسیاری از کارهای مربوط به اتحادیه را آنجا نمایندگی کنند و انجام دهند و اگر برنامه خاصی برای مرکزخرید خود دارند از آنها حمایت خواهیم کرد.
همچنین به فروشگاه‌داران توصیه می‌کنم بسیار مشتری‌مدار باشند و یکی از مصادیق مشتری‌مداری این است که کالاهایشان حتما دارای برچسب قیمت باشند، زیرا این حق مسلم مشتریان است که بدون نیاز به پرسیدن بدانند کالایی که انتخاب می‌کنند، چه قیمتی است.
حتما به مشتری فاکتور بدهند و کالایی که خودشان تهیه می‌کنند نیز حتما دارای فاکتور باشد.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی