بررسی چالش های پیش روی واگذاری واحدهای تجاری
تاریخ خبر : ۱۳۹۳/۳/۲۵ --- کد خبر ۸۴۴

بررسی چالش های پیش روی واگذاری واحدهای تجاری

ششمین میزگرد از سری میزگردهایی که هر ماهه به کوشش ماهنامه تجارت طلایی برگزار می شود 25 خرداد ماه با حضور جمعی از کارفرمایان و مدیران مراکز تجاری و مدیران عامل شرکت های وابسته به بحث مراکز تجاری با محوریت روش های واگذاری ، فروش و پیش فروش مراکز تجاری برگزار شد.

در این میزگرد کار فرمایان و مدیرانی از استان های مختلف کشور حضور داشتند و در خصوص چالش های مربوط به واگذاری و چگونگی بازگشت سرمایه در مراکز تجاری به بحث و گفت و گو پرداختند.

*رحمان سادات نجفی (سارینا 1 کیش):

پیشنهاد فروش سهام مراکز تجاری به جای پیش فروش

 

به نظر می رسد در بحث واگذاری ها در مراکز تجاری هر چقدر از روش های سنتی دوری کنیم نتایج بهتری به دست می آید. بهترین روش ساخت و بهره برداری مراکز تجاری این است که سازندگان مراکز تجاری آنقدر به لحاظ مالی تامین باشند که بدون نیاز مالی با تفکر خودشان ساختمان را بنا کنند و با همان ایده های خود به لحاظ معماری فضای داخلی، چیدمان فروشگاه ها، متراژ فروشگاه ها و... مجتمع مورد نظر را راه اندازی نمایند. اما امروزه متاسفانه عدم تامین مالی، سرمایه گذار را محجبور به پیش فروش می کند و به طور کلی ایده های کارفرما تحت الشعاع این مسئله قرار می گیرد، چون کسانی که اقدام به خرید واحدهای تجاری می کنند اصولا فقط قصد سرمایه گذاری دارند و نمی خواهند فروشگاه را راه اندازی کنند . اگر هم قصد راه اندازی داشته باشند در برخی مواقع سرمایه گذار متضرر می شود چون مثلا ملکی را 4 سال قبل پیش فروش کرده ولی در سال بهره برداری قیمت آن چند برابر شده است و اینجا بحث ضرر سرمایه گذار پیش می آید. . اینها از مشکلاتی است که سازندگان مراکز تجاری با آن دست به گریبان هستند.

یکی از راه های حل این معضل این است که بانک ها به بحث مراکز تجاری ورود پیدا کنند و مراکز تجاری را در رهن خود قرار دهند و سرمایه های لازم را در اختیار سازنده بگذارند تا سرمایه گذار بدون دغدغه ایده های خود را در ساخت مرکز تجاری عملیاتی کند و با آرامش خاطر در راه بهره برداری گام بردارد.

پیشنهاد دیگر من  "فروش سهام" است. یعنی اگر این مراکز به صورت شرکت های سهامی ثبت شوند و به جای فروش ملک سهام عرضه کنند به مراتب می تواند بهتر باشد. در این حالت، هم تامین سرمایه صورت گرفته است هم اینکه وقتی یک سهامدار از مجموعه خارج شود به آن مجموعه آسیب نمیرسد.

برای این کار سازنده می تواند شرکت های زیر مجموعه مهندسی فروش برای فروش سهامش تأسیس کند و این کار را الان "پدیده" برای مجموعه خود انجام می دهد و من فکر می کنم این روش، روش بهتری نسبت به فروش یا پیش فروش واحد های تجاری باشد. در بازار سارینا 2 کیش  هم اخیراً بحث فروش سهام مطرح شده است.

*مهدی حمزه ئی نژاد (پدیدآوران اطلس پارس):

اجاره بهترین روش واگذاری واحدهای تجاری

به عقیده من مجتمع های تجاری در آینده در کلان شهر ها خصوصا شهر تهران و مشهد با یک معضل جدی رو به رو خواهند شد و آن معضل جدا از بحث سرمایه گذاری این است که تعداد عرضه بیشتر از تقاضا می شود و همین امر با مشکلاتی که ایجاد می کند سبب می شود مراکز تجاری تبدیل به بناهای متروکه شوند.

به نظر من صاحبان سرمایه قبل از این که اقدام به ساخت مراکز تجاری کنند باید حتماً این فکر را داشته باشند که چگونه در آینده بتوانند بازگشت سرمایه داشته باشند.

آقای سادات نجفی اشاره ای داشتند به فروش سهام. من فکر می کنم خیلی نمی توان روی این پیشنهاد مانور داد چون ما تاکنون پروژه ای نداشته ایم  که از طریق سهام واگذار شده باشد و راه اندازی شده باشد تا نتیجه خوب یا بد آن برای ما ملموس باشد. به نظر می رسد سرمایه گذاران در آینده به سمت اجاره مراکز تجاری پیش می روند و این کاری است که الان در کشورهای خارجی صورت می گیرد. در پروژه ای که مسئولیت فروش آن به شرکت ما واگذار شده است کارفرمایان سر قفلی را می فروشند ما با توجیه اقتصادی که برای کارفرمایان آورده ایم به آنها پیشنهاد دادیم که 30% پروژه را از همین امروز پیش بینی کنند برای اجاره و به فروش آن اصلا فکر نکنند. چون اگر یک چنین اتفاقی بخواهد بیفتد قطعا دچار مشکل خواهند شد. طرحی که آقای سادات نجفی ارائه دادند مبنی برفروش سهام قابل تامل است و باید روی آن فکر شود. در پروژه ای که به صورت سهام واگذار شود هر کس ممکن است یک سهمی را خریداری کند و ممکن است یک واحد 50 متری به 10 نفر فروخته شود بعد باید فکر کرد که چگونه این واحد باید راه اندازی شود. باز هم باید هیات مدیره این واحد را اجاره بدهد. و باز در نهایت واگذار ی به صورت اجاره است. پیشنهاد من این است همه واحدها به سمت اجاره بروند در غیر این صورت با شکست مواجه خواهند شد.

*مجید رضایی (ارگ تجاری تجریش):

عرضه سهام مراکز تجاری راه خوبی نیست

پیرو گفته های آقای حمزه ئی نژاد باید بگویم، چالش قضیه این است که کاربر ها یا کاربر اصلی در واقع چه کسانی خواهند بود؟ باید به این نکته توجه کرد که انتظار صاحبان اصلی سرمایه از افزایش ارزش سهام ناشی از یک اتفاق است و ناشی از فعالیت اقتصادی است که آن فعالیت اقتصادی ناشی از فعالیت بهره بردار نهایی خواهد بود. یعنی باید مغازه داری پیدا شود که منطبق با خواسته صاحبان سرمایه فعالیت کند و برای افزایش سهم صاحبان تلاش کند در حالی که مغازه در اجاره اوست و او نمی تواند آن را خریداری کند بنابراین کار سختی است. فروش موفق سهام به نظر من بستگی به عظمت پروژه دارد در واقع به نظر می رسد پروژه های کوچک و متوسط نمی­توانند در فروش سهام موفق باشند. در مرحله بعد اگر فروش سهام موفق باشد باید دید ذینفعانی  که ورود  پیدا کرده اند تا چه حد از بابت این سرمایه گذار ی منتفع شده اند.

 سرمایه­گذاران خرد در این نوع سرمایه گذاری انتفاع خود را در بالا رفتن جابه جایی ارزش سهام می بینند، بالا رفتن جابه جایی ارزش سهام در صورتی امکان پذیر است که تمام بازار درک کنند که ارزش سهام 1000تومانی 3000 تومانی شده است که این وقتی پروژه در حال ساخت و ساز است با بازار گرمی و تبلیغات امکان پذیر است ولی وقتی نتوان به صورت درست بهره برداری کرد ارزش سهام پایین می آید.

*شاهرخ کشاورز :

تامین مالی و بازگشت سرمایه از چالش های سرمایه گذاری در مراکز تجاری

اساسا اگر ما محصول را مجتمع تجاری در نظر بگیریم، چند قدم باید به عقب بیاییم ببینیم کار فرما کیست؟ یک هلدینگ است؟ یک شخص است یا تعدادی از شرکا هستند؟ موضوعی که در آن مهمتر است این است که در کشور چند سرمایه گذار داریم که تمام مراحل کار را با سرمایه خودش پیش ببرد و دست آخر بدون دغه­دغه های  مالی براساس آن چشم انداز ی که برای سرمایه گذاری خود لحاظ کرده است پروژه را به بهره برداری برساند. من فکر نمی کنم به تعداد انگشتان یک دست از این افراد داشته باشیم. عمدتاً 20یا30% پروژه هایی که ساخته می شوند متعلق به هلدینگ هاست و 70% آن توسط شخص با منابع مالی محدود تر ساخته می شوند. وقتی مالک پول نداشته باشد مجبور است تامین سرمایه انجام دهد از طرفی باید بازگشت سرمایه را هم در نظر بگیرد. بحث بهره برداری مهمترین مشکل پروژه های ما است. برخی مراکز تجاری واحد خالی دارند آنهایی هم که واحد خالی ندارند خیلی قدرتمند نیستند چون ما نمی توانیم برند به کشور بیاوریم. ما اینجا با سه مشکل روبه رو هستیم، مشکل فروش، مشکل بهره برداری و مشکل تامین سرمایه سرمایه گذاری .

*بهمن ملاغلامعلی (مرکز خرید ایده آل) :

پیش فروش صحیح بهترین راه بازگشت سرمایه

ما زمانی که طرح معمولی ساخت پروژه را در امام زاده حسن مطرح کردیم ، چون بومی آن منطقه بودیم و اعتبار و خوشنامی داشتیم 30 واحد را به صورت پیش فروش فروختیم. با توجه به تجربه های قبلی، نظرمان این است که وقتی کلنگ احداث پروژه ای خورد، باید پیش فروش را شروع کنیم و نگذاریم واحدی فروخته نشده بماند. خیلی جاها پروژه را به اتمام می رسانند با این تفکر که بهتر بفروشند ولی ممکن است موفق نشوند. به نظر من پیش فروش اگر به صورت صحیح انجام شود خیلی راحت تر بازگشت سرمایه انجام خواهد شد. الان هم حدود 100تا 150 تقاضا داریم که اگر کار بعدی را بخواهیم شروع کنیم حاضر به سرمایه گذاری هستند.

مجید رضایی( ارگ تجاری تجریش):

 می توان گفت موقعیت پروژه ایده آل نیاز به هویت سازی نداشته است چرا که خوشنامی صاحبان آن سبب اعتماد بخشی به بهره برداران نهایی شده است و همین عامل سبب موفقیت این پروژه شده است. شاید اگر این پروژه در جای دیگر ی کلید می خورد به این موفقیت دست نمی یافت.

*احمد احمد پور( ایپک پالاس تبریز ):

فروش سرقفلی توجیه اقتصادی دارد

اصولا همه سرمایه گذاران مالکیت را دوست دارند ولی در فروش سر قفلی چون یک مالکی دارند باز یک دل نگرانی احساس می­کنند. به دلیل این که در تبریز همه از مالکیت استقبال می کنند ما با مطالعات فراوان در پی توجیه اقتصادی مزایای سرقفلی­ برای بهره بردار نهایی و سرمایه گذار گشتیم. ما می توانیم با سه روش فروشگاه های خود را واگذار کنیم ،می توانیم اجاره دهیم که در این حالت اجاره کننده با بزرگ شدن مجموعه خود همیشه این دلهره را دارد که باید اجاره را افزایش دهد بنابراین شاید خیلی برای گسترش و رونق کار خود تلاش نکند. ممکن است ملکیت را واگذار کنیم که در آن صورت ممکن است سرمایه گذاری که دکتر است،جراح است و... آن ملک را بخرد تا ارزش آن چند برابر شود  بدون اینکه بخواهد چراغ مغازه را روشن کند. بنابراین واگذاری سر قفلی بهترین نوع واگذاری در تبریز بود که همه بهره برداران نهایی را توجیه کردیم.

ما در کنار قرار داد سر قفلی دو آیین نامه هم تنظیم کرده ایم. یکی اینکه 37 ردیف شغلی تعریف کرده ایم و اذعان داشتیم در سال اول بهره برداری، بهره برداران یکی از این 37 شغل را می توانند انتخاب کنند برای سال دوم و تغییر شغل حتما رضایت مالک لازم است. در آیین نامه دوم مدیریت را قرار دادیم که هنگام بستن قرار داد باید امضا شود و جزء تعهداتی است که به هم می دهیم. در بخش مدیریت، شارژ، انتخاب هیت مدیره و ... مطرح هست. همچنین یک بندی هم آوردیم که در صورتی که مغازه سه ماه تعطیل باشد مالک می تواند از طریق دادگاه به نصف قیمت سر قفلی آن را بخرد. با این که احساس می کردیم ممکن است این امر با استقبال مواجه نشود، ولی به خاطر احساس امنیتی که به فروشگاه دار دست می داد از این بند هم استقبال شد.

*محمد رضا هدایتی (مهر و ماه قزوین):

چگونه می توان خریدار را ملزم به بهره برداری کرد؟

مجتمع مهرو ماه در خیابان خیام قزوین که نقطه تجاری شهر قزوین است ساخته شده است. این پروژه در پنج طبقه ساخته شده است که وجود پارکینگ طبقاتی از ویژگیهای خاص آن است. در پروژه مهر و ماه فروش مالکیت و سر قفلی از استقبال بهتری برخوردار بوده است. ولی این مشکل را داریم که نمی دانیم خریداران ، بهره بردار هستند یا سرمایه گذار. بیش از 60%  از کسانی که واحد ها را خریداری کرده اند  سرمایه گذار هستند و همین امر راه اندازی این پروژه را برای ما کمی نگران کننده کرده است. در تعهد پیش فروش ما اشاره شده است که شخصی باید ملک خود را در زمان راه اندازی به بهره برداری رسانده باشد ولی نمی دانیم که آیا این الزام در پیش فروش کفایت می کند برای اینکه اجبار به بهره برداری داشته باشند یا خیر؟

 

*حسین بیگ (عصر جدید قم):

زمان های طلایی فروش و پیش فروش واحدهای تجاری

مجموعه عصر جدید در جنوب شهر قم واقع شده است و اولین مجتمع تجاری آن منطقه است که سه سال پس از افتتاح این مجموعه پنج مجموعه تجاری دیگر که چهار تای آنها بیش از دو برابر مجموعه ما هستند ساخته شدند اما هنوز به بهره برداری نرسیده اند. آینده این منطقه آینده خوبی است اما چون ما در جایی سر مایه گذاری کردیم که صرفا مسکونی بوده است از این بابت متضرر شدیم . یعنی اگر می رفتیم در جایی سرمایه گذاری می کردیم که منطقه تجاری بود یا قبل از ما آن پنج یا شش مجتمع احداث شده بودند، سختی های ما کمتر می شد. اصولا در مجتمع های تجاری ما با آدم ها سه نوع رابطه داریم یا آدم ها از کنار مجموعه ما رد می شوند، یا افرادی هستند که از سازه هایی که ما در اختیارشان می گذاریم منفعت می برند پس مستاجر ما هستند و دست آخر افرادی هستند کهملکی را از ما می خرند پس شریک ما می شوند.

به عقیده من سرقفلی اصولا فروشی نیست. یک عقد صلح است. اینکه می گوییم فروش سر قفلی در واقع ماهیتش همان است که گویی مغازه را اجاره داده ایم.

تجربه نشان داده است در فروش یا پیش فروش مجتمع های تجاری دو مقطع زمانی طلایی وجود دارد که می تواند کمک شایانی به این امر داشته باشد.  

اول زمانی که کلنگ احداث زده می شود و بعد از آن زمان راه اندازی پروژه است. و در این دو زمان هست که مالک می تواند در عین این که بازگشت سرمایه داشته باشد با کمی دقت و وسواس و سختگیری مغازه ها را به فروش برساند تا دچار مشکل نشود.

 

تجارت طلایی:آقای سادات نجفی از روحیات سرمایه گذاری و بهره برداری در کیش و مناطق آزاد صحبت کنید و بفرمایید با توجه به این که در کیش حدوداً 20 مجموعه خدماتی و تجاری داریم و بیش از 15 مجموعه عظیم هم در حال ساخت و ساز هستند کار فرما ها چه سیاستی را برای فروش پس می گیرند؟

در کیش تمام مدل های واگذاری را امتحان شده است. در تمام این مدل ها هم پروژه های موفق وجود دارد هم نا موفق . در این جلسه هدف این است که بفهمیم کدام راه صحیح تر و کم هزینه تر است.

در خصوص صحبت های آقای بیگ باید بگویم در بحث پیش فروش قانون اجازه نمی دهد تا به ساخت و ساز به مرحله نازک کاری نرسیده اشد پیش فروش انجام شود ولی دوستان در مرحله طراحی هم پیش فروش انجام می دهند.

اگر تاکید من روی مدل سهامی است چون جنس سهامدار را می شناسم و در این حوزه کار کرده ام  در این حوزه یک سری متغیر هایی وجود دارد که کنترل آنها از دست ما خارج است. ممکن جنگ شود، تحریم اتفاق بیفتدو...این ها  مسائلی است که ما در بروز و ظهور آن دخالتی نداریم. وقتی این مسائل پیش می آید کار فرما با فشار شدیدتری مواجه می شود در حالی که شرکتهای سهامی کمتر تحت فشار قرار می گیرند. چون خرده سهامداران هزینه های کمتر ی پرداخته اند در نتیجه نگرانی های کمتری خواهند داشت.

*تجارت طلایی: خانم مرادی قانون در بحث مراکز تجاری چه می گوید؟

 پیش فروش ساختمان از مرحله نازک کاری  امکانپذیر است و برای پیش فروش پیش از این موعد، جریمه نقدی از یک میلیون تومان  تا 100میلیون تومان  و حبس در نظر گرفته می شود اما کسی توجهی نمی کند. سال 89 ما قانون پیش فروش ساختمان را به صورت مصوبه داشتیم که دولت زیر بار نرفت و ابلاغ نکرد در نتیجه مجلس خودش قانون را ابلاغ کرد. این قانون به ما می گوید اجازه پیش فروش غیر از سند رسمی را نخوا هید داشت یعنی باید 30% ملک ساخته شده باشد و به هر کسی که پیش فروش می شود سند رسمی داده شود.

در خصوص واگذاری ها باید بگویم ذات شرکت سهامی ذات تجاری است اما آنچه که از یک مجموعه تجاری برمی آید این است که خود مجموعه تجاری فارغ از کسبه اش کار تجاری انجام نمی دهد در نتیجه ارزش افزوده ایجاد نمی شود و سهامداران تبدیل به کسانی می شوند که کار اجاره داری را انجام می دهند. در واقع مراکز تجاری ارزش افزوده ایجاد نمی کنند و منافع  را کسبه می برند نه خرده سهامداران به نظر من واگذاری سهامی مراکز تجاری توجیه اقتصادی ندارد و همان روش سنتی را بیشتر می پسندم اگر سرمایه گذاری وجود داشته باشد که به حد کفایت سرمایه داشته باشد ودر نهایت سر قفلی بفروشد خیلی راحت می تواند بازگشت سر مایه داشته باشد.

*رضا سادات نجفی (مدیر عامل شرکت بازرگانی Key Enterprise در شانگهای چین)

مراکز تجاری ایران برای حضور برندها تعریف نشده است

از سال 79 تا سال 84 مدیریت اجرایی شرکتی  را بر عهده داشتم که نماینده انحصاری چهار برند اروپایی در ایران بود سه تا از این برندها آلمانی و یکی از آنها سوئیسی بود  و در حوزه پوشاک فعالیت می کردیم . به دلیل تغییرات درسال 84 و تغییرات درتعرفه واردات پوشاک با کلیه برند ها قطع همکاری­کردیم. کاری که آن زمان انجام شد جزء اولین تجربه حضور برند های اصلی در بازار ایران بود به نوعی که ما سفارشات پوشاک را یک سال قبل از اینکه فصل جاری آغاز شود تکمیل می کردیم.

در آن سال ها هیچ مرکز تجاری در ایران وجود نداشت که استانداردهای حضور برندهای اروپایی را داشته باشد البته الان هم احساس می کنم ما مراکز تجاری خیلی خوبی در ایران نداریم.

در خصوص حضور برندها به ایران و تمایل آنها برای سرمایه گذاری باید بگویم برندها  براساس محدوده ای که برای حضور لازم دارند استاندارد های مورد نیازشان به بازار ایران نگاه می کنند. برند های  (Middle class) بسیار مایلند که در ایران حضور داشته باشند اما مسائل بانکی و نقل و انتقال های مالی، حضور این برندها را در ایران تحت الشعاع قرار داده است. هر کدام از برندها برای اینکه بتوانند پول فروش کالا را دریافت کنند باید از مسیر های شناخته شده  این پولها را دریافت کنند. در هر حال اگر بحث تحریمها  مرتفع  شوند برند ها مایلند در ایران سرمایه گذاری کنند.

در خصوص فضا های حضور برند در ایران خیلی کار نشده است. هر برندی طراحی فضا ی خاص خودش را دارد مثلا در چین اگر بخواهند برندی را تبلیغ کنند حتما برای طراحی فضای برند از طراحان معماری همان کشور استفاده می کنند که در ایران هنوز این اتفاق به طور جدی نیفتاده است

با توجه به این که من در شانگهای زندگی می کم باید بگویم  اکثر مراکز تجاری در شانگهای مطابق با استاندارد های بین المللی ساخته شده است و تمام برند های درجه یک دنیا در آنجا حضور دارند . به هیچ وجه نمی توان ساختاری را که در شامگهای وجود دارد به ایران آورد یا برای ایران از آن الگو ساخت چون نه تعداد مشتریانی که آنجا حضور دارند مثل اینجاست و نه در آمد ها به این سبک و سیاق است ولی می توان از نوع تفکراشان برای بالا بردن سطح استانداردها کمک گرفت.

وقتی به عنوان یک خریدار به مراکز تجاری ایران قدم می گذاریم نبود یک فضای مناسب برای حضور یک برند را به وضوح می توان دید . حتی برند ایرانی هم در این مراکز وجود ندارد. ذائقه مردم ایران، ذائقه خوبی است. فروشگاه داران ما آموزش مشتری مداری نمی بینند. مطابق با استانداردها در فروشگاه های پوشاک، فروشندگان حق نشستن ندارند و باید با لباس های مخصوص ببننده یا خریدار را دنبال کنند و راهنمایی کنند. امیدوارم مراکز تجاری ما روزی برسد که برای حضور برندها طراحی شوند و دست اندر کاران و بهره برداران با آخرین استاندارد های مراکز تجاری دنیا آشنا باشند. من از آقای حمزه ئی نژاد می پرسم که در بحث مهندسی فروش، صاحب پروژه تجاری از ابتدای ساخت با شما مشاوره می کند؟ یعنی آیا شما مشاوره برای چگونگی حضور برند ها به آنها می دهید یا فقط زمانی که به بخش فروش می رسد شما وارد کار می شوید؟

 

*مهدی حمزه ئی نژاد (پدیدآوران اطلس پارس):

در خصوص سوال باید بگویم شرکت پدیدآوران  اطلس  با این نیت ایجاد شد که کار صفر تا صد هر مجموعه مسکونی، اداری و تجاری را انجام دهد. یعنی از مکان یابی تا بهره برداری برعهده این شرکت است. ما بخشی را در شرکت داریم به نام مهندسی ارزش ترجیح می دهیم پروژه ای را قبول کنیم که صفر باشد و علاقه ای نداریم که مهندسی فروش پروژه تکمیل شده  ای را برعهده بگیریم. مسائل مربوط به قیمت گذاری، تحقیقات بازارو ... برعهده ماست و در همه این مسائل حامی کار فرما هستیم

*مجید رضایی (ارگ تجاری تجریش):

 مادر بخش مراکز تجاری باید به سمت تخصصی شدن پیش برویم مثلا آرشیتک متخصص  طراحی فضا های تجاری استخدام کنیم یا در فروش و تبلیغات افراد متخصص به کار بگیریم، وقتی این تفکر را داشته باشیم بحث مدیرت زمان پروژه خود به خود حل می شود. به نظر من مهمترین  کار در زمینه فروش و واگذاری موفق مراکز تجاری این است که پروژه را از ابتدا به دست یک تیم متخصص و خبره در زمینه بازاریابی و فروش بدهیم. 

*پژمان ضیائیان ( موسسه پژهان):

تاثیر تبلیغات در واگذاری مراکز تجاری

رسالت ما رفع نیازهایی است که این جمعی که در آن هستیم با آنها روبرو هستند. بیشتر کسانی که امروز اینجا هستند قطعا در پروژه هایشان به نوعی از تبلیغات بهره گرفته اند. تبلیغات به عنوان مهمترین گزینه ای که در زمینه ساز پیش فروش،  فروش و حتی بهره برداری است همیشه مطرح بوده است. فکر نمی کنم تبلیغات در پروژه های مختلف نقش بیش از 30 درصد داشته باشد اما در استمرار رونق و بهره برداری و ایجاد برندینگ بسیار مهم است. در صنف تبلیغات هم مثل سایر صنوف یک سری نا خالصی هایی وجود دارد که ممکن است برخی با مشاوره های سود جویانه به مخاطبین خود باعث شوند مسیر تبلیغات انحراف پیدا کند و خروجی مثبتی نداشته باشد.

تبلیغات متناسب با پروژه باید تعریف شود. از هر حیث باید مطالعه شده باشد و بیانگر واقیعت ها باشد و به دور از بزرگنمایی.

تبلیغات باید در محدود ه زمانی درست و به جا و در مکان های مناسب انجام شود و در صورتی که این مسائل رعایت شود تاثیر بسزایی در فروش و واگذاری خواهد داشت. نکته دیگر این که تبلیغات را فقط در بحث فروش نبینیم استمرار تبلیغات در استمرار رونق مراکز تجاری بسیار موثر دارد.   

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی