سله‌بن، با افتخار، ساخت ایران
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ --- کد خبر ۸۵۲

سله‌بن، موفقیت ایرانی 

پارچه تُرک، لباس ایتالیایی، لوازم منزل آمریکایی، تلویزیون و لوازم صوتی کُره‌ای و ژاپنی، خودرو هم هر چه باشد، باشد، فقط ایرانی نباشد؛ اینها را کف بازاری‌ها می‌گویند، آنهایی که در بازار بزرگ شده‌اند. همان‌ها تعریف می‌کنند آنهایی که برای خرید به بازار می‌آیند، می‌پرسند کالای معرفی شده، ساخت کجاست؟ می‌گویند خیلی‌ها وقتی می‌فهمند کالا ایرانی و ساخت وطن است، می‌روند و پشت سرشان را نگاه نمی‌کنند. حاضرند لباس قاچاق و پارچه قاچاق بخرند، اما لباس ایرانی به تن نکنند. می‌گویند مشتری ایرانی دنبال کالای خوب مقایسه و نتیجه را اعلام کنند. به عبارت بهتر «حریف می‌طلبند!»

حال در چنین بازاری هستند تولیدکنندگانی که با جان و دل فعالیت می‌کنند و کالای ایرانی را با بهترین کیفیت تولید می‌کنند و با افتخار، اعتماد‌به‌نفس و باور بهتر بودن، برند ایرانی را به مردم معرفی می‌کنند و از همگان می‌خواهند تولیدات آنها را با مشابه خارجی آن مقایسه کنند و کالای خوب هم از نظر مردم، یعنی هر کالایی به غیر از تولید ایران و این است حال و روز امروز بازار ایران!

سله‌بن نام برندی ایرانی در صنعت پوشاک است که توانسته در این کارزار رقابت نابرابر با برندهای خارجی به سرعت در بازار ایران رشد کند و شعب خود را گسترش دهد‌. با شاهرخ جعفری مدیر برند سله‌بن در خصوص معرفی این برند باکیفیت به گفت‌وگو نشستیم.

 

ضمن معرفی کوتاهی از خود بفرمایید چطور شد برند سله‌بن آفریده شد؟

من شاهرخ جعفری هستم و در سال 1378 مدرک کارشناسی شیمی نساجی و علوم الیاف را از دانشگاه شهرری اخذ کردم.

در خصوص علاقه به صنعت پوشاک باید بگویم من نسل سوم از خاندان جعفری هستم که به صنعت پوشاک وارد شدم و پیش از من پدر و پدربزرگم نیز تولیدکننده تریکوهایی با نام تریکو رویال و تریکو همایون بودند. من برای ادامه این حرفه که در خانواده قدمت 70 ساله داشت بافندگی را در کارخانه پدر فرا گرفتم و دوره‌های بافت و طراحی بافت را در ایتالیا و انگلستان گذراندم.

5 سال پیش برند سله‌بن با همکاری شرکت نفیس که مدیریت آن را آقایان کاظمی و جاهد بر عهده دارند، با پشتوانه‌ای سرشار از خلاقیت و نوآوری همراه با کیفیتی منحصربه‌فرد خلق شد و با سرعت زیاد شروع به فعالیت کرد.

 

این برند در حال حاضر چند شعبه دارد؟

ما در طول این سال‌ها روش‌های مختلف تولید و فروش را تجربه کردیم و سرانجام امروز به این نقطه رسیده‌ایم که در حال حاضر 8 شعبه در سراسر کشور داریم. این شعب در تهران مرکزخرید معین‌مال و مرکزخرید سون‌سنتر، در چالوس مرکزتجاری پانوراما، کرج، همدان مجتمع تجاری میلاد، ساری، نور و چالوس نرسیده به نمک‌آبرود واقع شده‌اند که البته هدف این است که به ‌زودی در مراکز اصلی همه استان‌ها حضور داشته باشیم.

 

با توجه به این‌که سله‌بن از همان ابتدا خود را یک برند ایرانی معرفی کرده است و فرهنگ استفاده از کالای ایرانی هنوز در کشور جا نیفتاده، بفرمایید در این راه با چه چالش‌هایی مواجه هستید؟

باید بگویم رسیدن به این نقطه و این حجم از کار که هم تولید ایرانی باشد و با همین نام در بازار عرضه شود و هم فروشگاه‌های اختصاصی مربوط به خود را داشته باشد، بسیار سخت است و حجم بالایی از تجربه و فعالیت را می‌طلبد.

در ایران کمتر تولیدکننده‌ای وجود دارد که عرضه را هم خودش بر عهده بگیرد و بخواهد در حوزه برندینگ نیز فعالیت کند، زیرا این کار قائم بر افراد و پرسنل است و مدیریت تعداد زیادی نیروی انسانی که بتوانند مطابق با اهداف برند فعالیت کنند، کار طاقت‌فرسایی است.

چالش دیگر این است که ما ایرانی‌ها اغلب خارجی‌پسند هستیم و این‌که بگوییم ایرانی می‌پوشیم خیلی برایمان جذاب نیست و به آن افتخار نمی‌کنیم. البته الان چندی است مسئولان در خصوص این موضوع در حال فرهنگ‌سازی هستند،

موضوع دیگر بخصوص در صنعت پوشاک ایران نحوه مصرف و مراقبت مردم است. ما ایرانی‌ها وقتی کالایی را گران می‌خریم به ‌قدری از آن مراقبت می‌کنیم که اتفاقی برایش نیفتد و با این همه مراقبت اگر اتفاقی بیفتد برند را مقصر نمی‌دانیم و خود را سرزنش می‌کنیم، اما در مورد کالای ایرانی چون آن را ارزان می‌خریم مراقبت‌های لازم را انجام نمی‌دهیم و در صورت بروز اتفاق، تولیدکننده را مقصر می‌دانیم، بنابراین این مورد، برخی تولیدکنندگان را وسوسه می‌کند کالای خود را با نام خارجی و قیمت گزاف به مشتری بفروشند. اما سله‌بن فعلا ایستاده و در کارزار رقابت با برندهای خارجی، تاکنون موفق بوده است.

 

بفرمایید برند سله‌بن چه کالاهایی تولید می‌کند؟

سله‌بن هم‌اکنون تولیدکننده انواع البسه تریکو (مردانه و زنانه) است و محصولات خود را در فروشگاه‌های خاص در سراسر کشور عرضه می‌کند. انواع تی‌شرت، سویی‌شرت، البسه راحتی، مانتو، شلوار و ... از محصولات تولیدی این برند هستند.

البته کالکشن این برند هنوز کامل نیست، ما در سال گذشته مانتو را وارد لاین تولید کردیم و امسال قرار است پیراهن مردانه، شلوار کتان و شومیز را به محصولات تولیدی خود اضافه کنیم. به لحاظ سبک، سله‌بن نه خیلی اسپورت است و نه خیلی رسمی. کارشناسان سبک کار ما را sportchic می‌دانند.

 

بفرمایید بازار هدف این برند چه قشری از مردم به لحاظ طبقه اجتماعی و چه سنی هستند؟

بازار هدف ما خانواده است، یعنی وقتی خانواده‌ای متشکل از مادر، پدر و فرزندان بالای 15 سال به فروشگاه‌های سله‌بن وارد می‌شوند می‌توانند نیازهای پایه‌ای خود برای پوشاک را  از این برند تهیه کنند. امروزه برندهای دنیا به سمتی رفته‌اند که نمی‌خواهند با انتخاب بازار هدفی خاص بقیه بازار را از دست بدهند، بنابراین تحت نام برندی خاص برای همه سلایق محصول تولید می‌کنند. هدف سله‌بن نیز این است که برای همه سلایق و اقشار جامعه چه لاکچری‌پوشان و چه افراد با طبقه اجتماعی پایین‎تر محصول ایرانی باکیفیت تولید کند.

 

مهم‌ترین مزیت رقابتی این برند نسبت به سایر رقبا چیست و شما چه شعاری را برای خود برگزیده‌اید؟

تولیدات ما کاملا طبیعی هستند و فقط در شرایط خاص 15 تا 20 درصد مواد پلی‌استری استفاده می‌کنیم و علاوه بر این فکر می‌کنم قیمت مناسب، مهم‌ترین مزیت رقابتی ما باشد. به دلیل این‌که ما در ابتدای راه برندینگ هستیم، بنابراین به جای آن‌‌که تبلیغات عریض و طویل داشته باشیم و هزینه آن را از جیب مردم تامین کنیم با قیمت‌های منطقی سعی در جذب مشتری داشته‌ایم و هر فردی که برای اولین بار از این برند خرید کرده، مشتری وفادار سله‌بن شده است.

محصولات سله‌بن کاملا قابل رقابت با برندهای خارجی همسطح خود است، با این تفاوت که افراد با قیمتی نازل می‌توانند محصولی با‌کیفیت را برای خود داشته باشند.

 

به لحاظ کانسپت فروشگاهی، عرضه محصولات و قیمت‌ها در همه شعب یکسان عمل می‌کنید؟

با توجه به این‌که تولیدات ما طبیعی هستند کانسپت فروشگاهی ما نیز طبیعی است و از آجر، آهن و چوب است و در کمتر مواقعی از ام‌دی‌اف و فلکسی استفاده شده است. به لحاظ دکوراسیون فروشگاهی یکسان عمل کرده‌ایم و محصولات ما در همه جا یکسان و با قیمت واحد ارایه می‌شوند و به این ترتیب اگر کسی کالایی را از یک شعبه خرید در شعبه دیگر امکان تعویض کالا وجود دارد.

 

در طراحی کالاها از چه چیزهایی الگو می‌گیرید و رعایت چه نکاتی برایتان مهم است؟

هر برندی بخصوص در بخش طراحی از روحیات صاحب آن برند تاثیر می‌پذیرد. ما هنوز طراح نیستیم و در طراحی‌هایمان از برندهای بزرگ دنیا کپی‌برداری کرده و با تغییراتی آن را عرضه می‌کنیم. شاید در نگاه اول محصول سله‌بن شبیه هیچ برندی نباشد، اما در اصل ایده آن طراحی حتما از برند دیگری آمده است. ما دوست داریم مدهای جدید ایرانی ارایه کنیم، اما برای این‌ کار ابتدا باید به محبوبیت و مقبولیت چشمگیری دست پیدا کنیم، سپس با یک تیم مجرب نیازهای بازار را شناسایی کرده و مدهای جدید ارایه کنیم، حتی ارایه این مدها نیز ملزومات خاصی می‌خواهد تا بین مردم پذیرفته شود، بنابراین در حال حاضر خیلی زود است که ما برای افراد تعیین کنیم مد جدیدی را استفاده کنند.

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی