«اورسی» موزه مشهور مجسمه‌سازی و نقاشی
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ --- کد خبر ۸۵۷

 مکان زیبایی‌های ابدی

 هرگاه از پاریس، این شهر هنری بزرگ اروپا صحبت می‌شود، همه یاد تئاتر باتاکلان، موزه لوور، برج ایفل، خیابان شانزه‌لیزه، موزه مادام توسو و ... می‌افتند، اما شاید تا به حال کمتر از اعجاز هنری بزرگی به نام موزه «اورسی» در این کشور شنیده باشید.

 این مجموعه هنری یکی از مراکز جذاب و در عین حال درآمدزای پاریس است؛ جایی که هیچ گردشگری از توقف گاه چند ساعته در آن گریزی ندارند.

 یک مکان دیدنی

موزه اورسی از معروف‌ترین موزه‌های پاریس و یکی از موزه‌های مهم نقاشی و مجسمه‌سازی جهان است. بنای این موزه در ساحل رود سن و محل قبلی ایستگاه قطار پاریس قرار دارد. اورسی محل نگهداری آثار هنری فرانسه بین سال‌های 1848 تا 1914 شناخته می‌شود و آثار موجود در این موزه شامل نقاشی، مجسمه، عکس و مبلمان است.

مهم‌ترین علت شهرت  این موزه به خاطر مجموعه‌های سبک امپرسیونیسم از جمله آثار «کلودمونه» و «رنوار» است. بسیاری از این آثار تا قبل از افتتاح این موزه در سال 1986 در «ژودوپوم»، « لوور» و «موزه ملی هنر مدرن» نگهداری می‌شدند.

این بنا در سال 1939 به عنوان ایستگاه قطار جنوب غرب فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفت و  در سال 1939 به علت مناسب نبودن برای قطار‌ و سرویس، تغییر کاربری داد. در سال‌های جنگ جهانی دوم  نیز قسمتی از ساختمان به عنوان مرکز پست استفاده می‌شد تا این‌که دولت فرانسه در سال 1977 تصمیم به تبدیل این بنا به موزه گرفت. موزه اورسی در سال 1986 توسط «فرانسوا میتران» رییس‌جمهور سابق فرانسه افتتاح شد و مساحت امروزی‌اش  حدود 45 هزار مترمربع است.

میزان بازدیدکننده‌ها

 بنا بر آمار موجود تا اینجای سال‌جاری میلادی 509 میلیون و 166 هزار و 3 نفر از این موزه دیدن کرده‌اند که البته این تعداد هم باعث شکسته شدن رکورد بیشترین بازدید از مجموعه در طول یک سال نشد، زیرا بالاترین میزان بازدید با حدود 546 میلیون نفر  در سال 2007 به ثبت رسیده است.

داستان روسا

 داستان مدیران موزه هم در نوع خود جالب‌توجه است. پس از فرانسیس کاشین، از 1994 تا 2001 مدیریت موزه بر عهده شخصی به نام هنری لورا بود که با اقدامات خلاقانه و برگزاری جشنواره‌های هنری خاص به جهانی شدن اورسی کمک شایانی کرد، پس از او سرژ لومو آن از سال 2001 روی میز ریاست نشست و هر چند راه رییس قبلی را ادامه داد، اما به زعم عده زیادی از هنردوستان پاریسی از شم و خلاقیت نفر قبلی بهره‌ای نبرده و اکنون کمتر از همایش‌های هنری قبلی خبری است، البته جای پای موزه به حدی محکم شده و برندسازی آنقدر قوی صورت گرفته که دیگر همه با یک اشاره راهی اورسی می‌شوند و الزاما نیازی به تبلیغات فراوان نیست! 

مهم‌ترین آثار هنری به نمایش درآمده

ناهار در چمنزار (۱۸۶۲-۱۸۶۳ میلادی) اثر ادوار مانه، زایش ونوس(۱۸۷۹ میلادی) اثر ویلیام آدولف بوگرو، رقص در مولن دلا گالت (۱۸۷۷ میلادی) اثر پیر آگوست رنوار، شب پرستاره (۱۸۸۹ میلادی) اثر ونسان ونگوگ، ورق‌بازان (۱۸۹۰-۱۸۹۲ میلادی) و سیب‌ها و پرتقال‌ها (۱۸۹۵-۱۹۰۰ میلادی) آثار پل سزان از جمله شاهکارهای به نمایش درآمده در این موزه محسوب می‌شوند و رکورد بازدید را در بین تمام آثار فاخر موزه به خود اختصاص داده‌اند.

 روزهای طلایی

 بی‌گمان بیشترین رونق موزه در اواسط دهه 90 شکل گرفت؛ زمانی که هجوم کم‌سابقه مهاجران به فرانسه، صنعت توریسم در این کشور زیبا را زنده کرد و باعث شد میزان بازدید از اماکن هنری مانند موزه اورسی افزایش پیدا کند. در این شرایط هنرمندان زیادی داوطلب قرار دادن هنرهای خود در این مکان خاص شدند، تا جایی که در رتبه‌بندی خاص هنری این مکان جذاب با 46 درصد مقبولیت اجتماعی، تنها مکان‌‌هایی مانند موزه لوور، کاخ ورسای، برج ایفل و خیابان شانزه‌لیزه را در جدول مقبول‌ترین و پردرآمدترین اماکن هنری بالاتر از خود دید. نام این موزه در آثار ملی فرانسه ثبت شده و در میراث جهانی یونسکو هم ردپایی از اورسی دیده می‌شود؛ ردپایی به وسعت تاریخ هنر کشور فرانسه با تمام رمز و رازها و پیچیدگی‌هایش. در یک کلام اگر هنر فرانسه را می‌خواهید از موزه لوور مسیر خود را به سمت مرکز اصلی نقاشی و مجسمه‌سازی دنیا کج کنید!

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی