معرفی مرکز خرید و مجتمع توریستی مهر‌وماه
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ --- کد خبر ۸۵۸

یک لحظه آرامش در مسیر پر هیجان سفر!

پیشینه تاریخی سرزمین کهن ایران بیانگر پیشتازی و سرآمدی ایرانیان در ساخت راه‌ها و تاسیسات بین‌راهی است و احداث کاروانسراها و خدمات مربوطه گواه این ادعا است. در عصر حاضر با توجه به توسعه صنعت حمل‌ونقل بویژه حمل‌ونقل جاده‌ای و گسترش فناوری ساخت وسایل نقلیه و توسعه و تنوع راه‌های ارتباطی، موضوع ارایه خدمات به مسافران و رانندگان در طول راه‌ها، دچار دگرگونی اساسی شده و همچنین خدمات مورد نیاز آنان از نظر تنوع، کمیت و کیفیت نیز تغییرکرده است.

از این رو چند سالی است که احداث مجتمع‌های خدماتی ـ رفاهی بین‌راهی در جاده‌های کشور به منظور ساماندهی خدمات بین‌راهی جاده‌ای و افزایش رفاه رهگذران جاده‌ها مورد توجه قرار گرفته است. قابلیت‌های بالقوه بسیاری در این مجتمع‌ها نهفته است که می‌توان از آنها در جهت نیل به اهداف بزرگ‌تری همچون توسعه و توازن منطقه‌ای بهره برد. از سوی دیگر، در نظر گرفتن نقش‌های جدید برای این مجتمع‌ها، ضمن آن‌که می‌تواند گام مهمی در جهت توسعه پایدار مناطق تلقی شود، باعث می‌شود ادامه فعالیت مجتمع‌های خدماتی ـ رفاهی بین‌راهی و گسترش دامنه فعالیت آنها از نظر اقتصادی توجیه‌پذیر باشد.

در شهریورماه سال‌جاری سرای گردشگری مهر و ماه در کیلومتر 6 جاده قم- تهران با هدف ایجاد آرامش و آسایش در مسافران و ایجاد یک قطب گردشگری در این منطقه، با شکوه هرچه تمام‌تر افتتاح شد. به همین بهانه با مدیرعامل مجموعه توریستی مهرماه به گفت‌وگو نشستیم که مشروح آن در ادامه آمده است:

انگیزه ساخت

سائدی‌نیا در خصوص انگیزه‌های ساخت سرای مهر و ماه گفت: همه ما می‌دانیم شهر قم با وجود آن‌که سالانه میزبان چند میلیون زایر روضه منوره کریمه اهل بیت است، با کمبود مراکز گردشگری شایسته‌، مواجه است و این برای شهری که همواره از کانون‌های پر تکاپوی شیعه امامیه بوده، زیبنده نیست. شهر قم اقلیمی خشک و بیابانی با پوشش گیاهی ناچیز دارد که هر چه دیرتر اقدام کنیم، نتیجه مطلوب دشوارتر عایدمان می‌شود، بنابراین دست به کار شدیم و توانستیم به عنوان شهروندان قم برای ارتقای وضعیت گردشگری شهری که دوستش داریم، گامی برداریم.

وی افزود: امسال به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامیده شده است. ما راه‌اندازی سرای گردشگری مهر و ماه در این سال را به فال نیک می‌گیریم، چرا که هم در راستای توسعه صنعت پردرآمد گردشگری عمل می‌کند و هم اشتغالزایی در بخش خصوصی به تحقق اهداف دولت در بالندگی اقتصاد مقاومتی یاری می‌رساند.

..... اظهار داشت: استخدام نیروی انسانی جهت اشتغال در سرای گردشگری مهر و ماه با استقبال 7 هزار نیروی جوان جویای کار استان مواجه شد، اما افسوس که ظرفیت پذیرش ما تنها  500 نفر بود و این امر گویای اشتیاق جوانان برای فعالیت است و نشانگر وظیفه همگی ما جهت ایجاد شرایطی که نسل آینده بتواند با درآمدزایی زندگی مطلوب خویش را بسازد.

وی ادامه داد: کلنگ ساخت این مجموعه در اردیبهشت 1392در کیلومتر 6 آزادراه قم - تهران به زمین زده شد و پس از قریب به40 ماه تلاش گسترده،  سرانجام سرای گردشگری مهروماه به عنوان بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین مرکز بین‌راهی کشور آماده بهره‌برداری شد. انگیزه ساخت این مجموعه برخاسته از عشقی است که به آبادانی میهن عزیزمان‌، ایران اسلامی داریم.

مزایا، امکانات و محاسن

سرای گردشگری مهر و ماه بسان یک واحه مدرن با مساحتی به وسعت 40 هزار مترمربع هم‌ساز با محور آزادراه پر رفت‌و‌آمد قم - تهران ساخته شده است.

زیربنای فعلی این مجموعه 9 هزار مترمربع فضاهای متنوع با  18 واحد تجاری در 2 طبقه است که کاربردهای تفریحی، رفاهی و تجاری مجموعه را تامین می‌کند. از طرفی، فضاسازی دلپذیری در اطراف سازه‌های اصلی طراحی شده که همه برای تامین آسایش آنهایی است که می‌خواهند در جریان سفر خود خاطراتی گوارا را برای خود رقم بزنند. همچنین می‌توان به حضور نشانه‌های معتبر تجاری و سرو انواع خوراک‌های ایرانی و فرنگی با بهترین کیفیت‌، شهربازی‌، نمازخانه‌ها، فضاهای بهداشتی مجهز و آراسته، اتاق کودک‌، اتاق آرایش ویژه بانوان‌، پمپ‌بنزین، انبارها، واحد‌های پشتیبانی و ۴۰۰ واحد پارکینگ در این مجتمع اشاره کرد که همه و همه ظرفیت قابل توجه سرای گردشگری مهر و ماه در پاسخگویی به نیازهای مسافران و میهمانان شهر مقدس قم را به نمایش می‌گذارد.

یکی از امتیازات این مجتمع حضور نشانه‌‌های معتبر تجاری است که با بهره‌برداری از فضاهای لوکس موجود، پاسخگوی نیاز‌های مراجعان محترم هستند.

ال‌سی وایکیکی‌، آدیداس‌، سوهان محمد ساعدی‌نیا‌، شکلات مرداس‌، خشکبار ماه‌، مهر‌مارکت‌، فروشگاه اسباب‌بازی‌، رز سفید‌، عطر و ادکلن سفیر،  کافه لمیز‌، رستوران سنتی بزرگی و فست‌فودهای آنجلو‌، تاج برگر‌، سی‌تی ساندویچ‌، فست‌ اند فان و بستنی ساب زیرو از جمله برندها و صنوفی هستند که در این مجموعه فعالیت می‌کنند.

علاوه بر خدمات‌رسانی و پذیرایی از هزاران مسافر و شهروندان قم در روز‌، سرای گردشگری مهر و ماه به عنوان یک گذر فرهنگی‌، هنری نیز به حساب می‌آید که به زودی میهمانان شاهد این فعالیت‌ها خواهند بود.

ویژگی خاص

  • حضور برند‌های معتبر تجاری
  • دسترسی آسان‌، ایمن و فاصله اندک با شهر مقدس قم
  • موقعیت استراتژیک سرای گردشگری مهر و ماه
  • مناسب‌سازی فضا جهت استفاده معلولان و جانبازان از کلیه خدمات
  • ارزیابی کیفیت خدمات و رضایت مشتریان
  • تمرکز و یکپارچگی در کنار فضایی دلپذیر

معماری

سرای گردشگری مهر و ماه نخست و پیش از هر چیز در فضاهای مشاع و باز و عمومی شکل می‌گیرد. اصلی‌ترین فضای عمومی، نوعی لابی یا آتریوم خطی خمیده است که 2 طبقه ساختمان را به هم وصل می‌کند و کل مجموعه را به لحاظ فضایی انسجام می‌بخشد. این لابی در لایه‌های یک طبقه و در فضاهای تقسیم و رستوران‌ها استمرار می‌یابد.

تنوع عملکرد فضاها در مجموعه گردشگری مهر و ماه آن چنان است که لحظه سفر را به لحاظ خدماتی و آسایش مسافران و هم به لحاظ هویت فضایی از غنای کافی برخوردار کند.

در ساخت این مجتمع کوشش شد به همه جزییات توجهی وافر نشان داده شود و هیچ نکته‌ای از نظر دور نماند. اکنون برخی از مهندسان خارجی شاغل در ایران‌، طرح و اجرای معماری سرای گردشگری مهر و ماه را که به دست مهندسان ایرانی انجام شده، تحسین می‌کنند.

افتتاحیه باشکوه

..... در خصوص مراسم افتتاحیه این مرکزخرید، گفت: آیین گشایش سرای گردشگری مهر و ماه همزمان با هفته دولت، روز پنجشنبه، ۴ شهریور ۹۵ با حضور جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شریف قم، مهندس کشاورزیان معاونت محترم وزیر راه و شهرسازی و رییس راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای کشور، دکتر شیرکوند معاون محترم سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری و مهندس صادقی استاندار محترم استان قم‌، مدیران استان قم‌، هنرمندان و مردم شریف قم برگزار شد.

در پایان مراسم از تمبر یادبود سرای گردشگری مهر و ماه توسط جناب آقای دکتر لاریجانی و هنرمند گرانمایه، آقای داریوش ارجمند رونمایی شد.

مجتمع گردشگری مهر و ماه با اشتیاق شما را به ضیافتی خاطره‌انگیز همراه با زیارت دلپذیرتان، به شهر مقدس قم دعوت می‌کند. با ما باشید و بیایید با هم آرزو کنیم میهن عزیزمان در مسیر توسعه، پیشتاز و سرافراز باشد.

دست به دست هم دهیم به مهر

میهن خویش را کنیم آباد

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی