سوالی که استیو جابز هر روز از خود می‌پرسید
تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ --- کد خبر ۸۷۹

سوالی که استیو جابز هر روز از خود می‌پرسید 

 آیا تا به حال پیش آمده در حین رانندگی حواستان به کلی پرت شده باشد و ناگهان متوجه شوید به مقصد رسیده‌اید و تعجب کنید اصلا چطور این مسیر را آمده‌اید؟ در مسیر زندگی هم خیلی پیش می‌آید که ما روند زندگی را به دست سیستم اتوپایلوت می‌سپاریم و ناگهان متوجه می‌شویم در طول مسیر کلا اهداف و اشتیاق‌های خود را فراموش کرده‌ایم، اما قطعا شما هم موافق هستید که نباید زندگی را به این شکل گذراند.

استیو جابز که استاد زندگی و کار هدفمند بود کنترل و دستیابی به موفقیت در امور زندگی و حرفه‌ای را با طرح یک پرسش روزانه به دست آورد. او هر روز صبح در حالی که در آینه به خود می‌نگریست از خود می‌پرسید: اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد، آیا علاقه‌ای به کاری که امروز می‌خواهم انجام دهم، دارم؟

 چرا استیو جابز هر روز صبح این سوال را از خود می‌پرسید؟

اگر پاسخ این پرسش چند روز متوالی منفی باشد، یعنی باید چیزی را تغییر دهیم.

در نگاه اول فکر کردن به امکان مرگ در ساعات اولیه روز شاید کمی ناراحت‌کننده به نظر برسد، اما در عمل، این پرسش بسیار انگیزشی است و حس خوش‌بینی بسیار قوی را با خود به همراه دارد که به شما اطمینان می‌دهد هر روز می‌توانید بهتر از قبل باشید.

در ادامه  با 3 مورد از تاثیرات مثبت روش‌های اینچنینی که حسی از خودآگاهی را به ما می‌دهند آشنا می‌شویم. با استفاده از این تکنیک‌ها می‌توانید با علایق خود بیشتر آشنا شوید، موفقیت بیشتری کسب کنید و از زندگی خود بیشتر لذت ببرید.

به نبوغ و استعدادهای خود فرصت ظهور می‌دهید

همه ما این روند را در زندگی تجربه کرده‌ایم: مشغول کار می‌شویم و قبل از این‌که متوجه شویم چه اتفاقی افتاده درگیر کلی وظایف پیش پا افتاده و بی‌اهمیت می‌شویم، سپس متوجه می‌شویم شب شده و هیچ کاری با ارزشی انجام نداده‌ایم.

تکنیک آینه استیو جابز این روند را در همان ابتدای روز متوقف می‌کند؛ با کنار گذاشتن امور غیرضروری و تلاش روزانه برای تمرکز روی نقاط قوت و برجسته، شما می‌توانید به حوزه استعدادها و نبوغ خود دست پیدا کنید. این حوزه به یافتن ایده‌ای مربوط می‌شود که فقط با انجام آن زندگی و کار شما معنادار می‌شود و موفقیت را به دنبال دارد.

به عنوان مثال شخصی که قصد دارد کمپانی خود را راه‌اندازی کند ممکن است همزمان با رشد کسب‌وکارش به شدت درگیر امور اجرایی شود، البته افرادی هم هستند که این روند را می‌پسندند، اما خیلی‌ها هم از این روند ایستا فراری هستند، بنابراین تغییری که در تکنیک آینه می‌تواند به ذهن برسد و راهگشا باشد این است که این شخص فرد یا افرادی را برای انجام این امور استخدام کند و با تفویض چنین وظایفی به آنها به دنبال ایده‌های جدیدتر برود.

خود را مقابل تمامی اتفاقات زندگی‌تان مسئول و پاسخگو خواهید دانست

روش مفید دیگر برای القای خودآگاهی و افزایش بهره‌وری، روشی است که توسط بنجامین فرانکلین ابداع شد؛ فرانکلین در ابتدای روز از خود می‌پرسید: "امروز چه کار خوبی باید انجام دهم؟" و پیش از خواب نیز از خود می‌پرسید:"امروز چه کار خوبی انجام دادم؟"

با طرح این پرسش‌ها در پایان روز مسئولیت تمام اتفاقاتی که برای شما رخ داده است را خواهید پذیرفت و علم ثابت کرده است این مسئولیت‌پذیری شانس پیگیری و دستیابی به اهداف را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این ترفند، به سادگی ساخت یک فهرست ذهنی است، البته یادآوری می‌کنیم که نوشتن افکار و اهداف روی کاغذ و دیدن آنها تاثیر بسیار بیشتری در موفقیت خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود هر روز صبح حداقل 3 هدف کوچک که قصد دارید در زمان کوتاه آن روز به دست آورید را بنویسید. اگر نتوانستید به تمام آن اهداف در یک روز دست یابید اشکالی ندارد؛ مهم این است که شما آگاهانه برای پیگیری و به دست آوردن خواسته‌ها و علایق خود تلاش می‌کنید.

انگیزه بیشتری کسب می‌کنید و عملکرد خود را بهبود می‌بخشید

هر روز صبح به تاثیری که آن روز خاص در محل کار خود خواهید گذاشت، بیندیشید. این اندیشه تاثیری به مراتب بیشتر از یک فنجان قهوه برای بیداری ذهن شما خواهد داشت.

به محض بیدار شدن، چند دقیقه از وقت صبحگاهی خود را صرف تمرکز روی تغییرات مثبتی که می‌توانید در کار روزانه خود ایجاد کنید تا انگیزه لازم را در شما ایجاد کند، فکر کنید. منظور اقدامی فوق‌العاده نیست، حتی می‌تواند اقدامی به سادگی ایجاد تغییراتی کوچک برای پاسخگویی مناسب‌تر به مشتری باشد.

نتایج تحقیقات دانشگاه ‌هاروارد نشان داده است اگر هر روز صبح ذهن خود را برای روزی خوب و پربازده آماده کنید، تاثیر آن در روحیه شما، تمام روز کاری شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. ثابت شده است، تعریف معنا و هدف به محض بیدار شدن می‌تواند بهره‌وری را بیشتر کند، تمرکز را افزایش دهد و حتی به بهبود دستور زبان افراد کمک کند!

پریسا قره‌گوزلو

 

 
ارسال نظر
نظرات تایید شده: 0 نظرات تایید نشده: 0
* نام شما:

ایمیل شما: (محرمانه)

تلفن شما: (محرمانه)

* پیام شما:
رتبه: بد            خوب

کد نمایش داده شده را تایپ نمایید:

تازه سازی